آموزش مفاهیم فارکس

رابطه بین بازار اوراق قرضه و سهام

رابطه بین بازار اوراق قرضه و سهام

در اين مقاله من به رابطه بين بازار اوراق قرضه و سهام مي پردازم ابتدا با يك سوال شروع مي كنم:

آيا بازار اوراق قرضه و سهام هم جهت اند يا مخالف هم حركت مي كنند؟

پاسخ به سوال فوق هم آری است هم خیر. يعني با توجه به زمان تحليل اين دو بازار مي توانند هم جهت باشند و يا در مخالف هم حركت كنند.

مواقعی که بازار اوراق قرضه و بازار سهام هم جهت اند:

قبل از شروع بحث بايد بين اوراق قرضه خزانه داري و اوراق قرضه شركتها تفاوت قائل بشويم زيرا بازده اوراق قرضه شركتها هم از تورم و هم از ريسك سوخت متاثر است اما اوراق خزانه داري چون داراي ريسك صفر مي باشند فقط از تورم اثر مي پذيرند . بنابراين در اينجا منظور ما فقط اوراق قرضه خزانه داري مي باشد.همانطور كه قبلا راجع به رابطه تورم و اوراق قرضه  گفتيم هر اندازه كه انتظارات تورمي افزايش يابد قيمت اوراق قرضه كاهش مي يابد (بین بازار اوراق قرضه و کالا همواره یک رابطه معکوس بر قرار است).بازار نزولی اوراق قرضه نشان از افزایش نرخ بهره جهت مقابله با تورم را دارد و افزایش نرخ بهره موجب تضعیف بازار سهام می گردد(زیرا تامین مالی شرکتهای بزرگ تا 80 درصد متکی به اخذ وام می باشد تا افزایش سرمایه).از طرفی دیگر زمانی که قیمت مواد اولیه در بازار کالا در حال کاهش است این به معنی کاهش در تورم بوده و بازار اوراق قرضه صعودی می گردد و صعودی بودن بازار اوراق قرضه نشان از کاهش در نرخ بهره داشته و از این بابت  بازار سهام منتفع می گردد. بنابراین چنانچه در شرایط تورمی در حال بررسی رابطه این دو بازار هستم باید بگوییم که رابطه این دو بازار مسقیم یا هم جهت است یعنی کاهش در بازار اوراق قرضه موجب کاهش در بازار سهام و بالعکس می شود.

مواقعی که بازار اوراق قرضه و سهام مخالف یکدیگرند:

حالا می خواهیم شرایطی رو فرض کنید که در آن اقتصاد در رکود و بحران است در این حالت از اقتصاد ما نه تنها که تورم نداریم بلکه تورم منفی هم داریم . هر روز کالاها کاهش می یابد (بخاطر عدم تقاضا) و بازار سهام که بازار پر ریسکی می باشد به شدت نزولی می شود . فروشندگان سهام و کالا به چه بازاری رجوع می کنند. جواب بازار اوراق قرضه می باشد.بازار اوراق قرضه بواسطه اینکه عاری از ریسک میباشد مثل یک جارو برقی قوی تمام نقدینگی بازار رو به خود جذب می کند. در این حالت بازار اوراق قرضه صعودی و بازار سهام نزولی می شود.


در حال حاضر که  در اوایل سال 2010 میلادی هستیم از آنجایی که اقتصاد ها هنوز به شرایط عادی باز نگشته اند بازار اوراق قرضه و سهام در بیشتر مواقع در مخالف یکدیگر حرکت می کنند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا