بررسی و تحلیل گزارش شش ماهه لیزینگ خودروی غدیر

 این شرکت در سال ۱۳۸۱ تاسیس و از واحدهای فرعی شرکت …

بررسی و تحلیل گزارش شش ماهه لیزینگ خودروی غدیر

 این شرکت در سال ۱۳۸۱ تاسیس و از واحدهای فرعی شرکت ایران خودرودیزل می باشد. سال مالی شرکت ۳۰ آذر ماه هر سال و آخرین سرمایه ۳۰۰ میلیارد ریال می باشد.EPS اعلامی سال ۸۷ هر سهم ۳۰۰ ریال و پیشنهاد تقسیم سود برای سال ۸۷ هر سهم ۲۷۵ ریال بعبارتی ۹۲درصد می باشد.

 الف ) صورت سود و زیان

عملکرد ۶ ماهه سال مالی ۸۷ نسبت به مدت مشابه سال قبل روند کاهشی دارد. بدین ترتیب که درآمد خدمات ۳۲درصد کاهش و سود خالص ۱۹ درصد کاهش داشته است. پوشش EPS در شش ماهه اول سال نیز ۳۶ درصد (معادل ۱۰۸ریال)می باشد که از برنامه عقب است.در واقع روند کاهشی فعالیت شرکت پس از اوج سال ۸۵ شروع و تاکنون ادامه دارد جداول زیر بخوبی وضعیت شرکت را نشان می دهد.

 جدول حجم ریالی قراردادهای منعقده- میلیارد ریال

شرح

۶ ماهه ۸۷

۱۳۸۶

۱۳۸۵

۱۳۸۴

۱۳۸۳

خودرو سواری

۰

۴

۵۸

۴۹

۱۲۱

خودرو کار

۸۹

۷۷۴

۹۴۶

۳۲۵

۳۳۶

جمع

۸۹

۷۷۸

۱۰۰۴

۳۷۴

۴۵۷

جدول حجم تعدادی قراردادهای منعقده – واحد دستگاه

شرح

۶ ماهه ۸۷

۱۳۸۶

۱۳۸۵

۱۳۸۴

۱۳۸۳

خودرو سواری

۲

۵۲

۷۶۳

۷۳۲

۲۲۷۱

خودرو کار

۲۰۶

۱۶۱۰

۲۰۳۳

۸۲۴

۱۱۲۸

جمع

۲۰۸

۱۶۶۲

۲۷۹۶

۱۵۵۶

۳۳۹۹

همانطور که جداول فوق نشان می دهد وضعیت انعقاد قراردادها در سال ۸۷ به شدت کاهش داشته است که به نوعی وضعیت بد شرایط اقتصادی و به ویژه صنعت حمل ونقل در کشور را نشان می دهد.

ب ) ترازنامه

فزونی بدهی های جاری از دارایی های جاری و سقوط نسبت جاری به زیر یک مرتبه (معادل ۰٫۸۴) نشان از عدم تعادل در نقدینگی شرکت و لزوم تامین منابع جدید دارد یکی از دلایل این عدم تعادل مربوط به معوق ماندن مبلغ ۲۴ میلیارد تومان (۸۰درصد سرمایه شرکت) از مطالبات شرکت از مشتریان خود می باشد علی رقم اینکه این مطالبات تحت پوشش بیمه می باشند اما فرایند باز پس گیری آن از شرکت های بیمه مستلزم صرف زمان زیاد می باشد.

نکته قابل اهمیت روند افزایشی حسابهای لاوصول می باشد این ارقم برای سال ۸۵معادل ۱۳ میلیارد تومان ، سال ۸۶ مبلغ ۲۰ میلیارد تومان و در زمان گزارش ۲۴ میلیارد تومان می باشد با توجه به اینکه اشخاصی که نتوانسته اند چندین قسط از بدهی خود را پرداخت کنند قطعا سایر اقساط خود را نیز نمی توانند پرداخت کنند و این روند افزایشی با ضریب بیشتر افزایش خواهد یافت.

نسبت بدهی شرکت ۷۱ درصد (این درصد از نظر بانکها برای اعتبار دهی خطرناک می باشد) حجم وام های بانکی دریافتی ۶۴ میلیارد تومان و حجم تسهیلات پرداختی شرکت به مشتریان ۸۴ میلیارد تومان میباشد همچنین ۳۰ میلیارد از وام های بانکی دارای سررسید کمتر از یک سال می باشد که از این رو شرکت در برنامه سال ۸۷ خود انتشار اوراق مشارکت به مبل ۲۸ میلیارد تومان را پیش بینی کرده است که تا گزارش ۶ ماهه هنوز محقق نگردیده است چنانچه شرکت نتواند این تامین مالی را انجام دهد قطعا درصد تقسیم سود سال ۸۷ کمتر خواهد بود بعلاوه اینکه شرکت هنوز نتوانسته از منابع بانکی نیز در جهت تامین مالی خود استفاده کند که این امر وضعیت مالی شرکت را ضعیف تر می کند.

تفسیر

همانطور که ملاحظه می شود شرکت با دو مشکل اساسی روبروست یکی کاهش حجم قراردادها و دیگری افزایش سوخت مطالبات شرکت از این رو برای این شرکت نمی توان آینده روشن و مثبتی را پیش بینی کرد و سود سال ۸۷ نیز با آمار های منتشر شده به احتمال زیاد پوشش نخواهد یافت و شرکت با کاهش سود مواجه خواهد شد. به ویژه اینکه درصد سود تقسیمی شرکت نیز در مجمع احتمالا کمتر خواهد بود. بنابراین تا زمانیکه شرکت از ناحیه افزایش حجم قراردادها تقویت نگردد خرید این سهم توصیه نمی شود.

 

 

 

نوشته شده در دوشنبه ۱۳۸۷/۰۸/۲۷ ساعت ۱۳:۹ توسط صالحی ;|;

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست
error: Alert: Content is protected !!