نفت خام (CRUDE OIL)

قیمت های نفت خام هفته منتهی به ۲۲ دسامبر سال ۲۰۰۸ …

نفت خام (CRUDE OIL)

قیمت های نفت خام هفته منتهی به ۲۲ دسامبر سال ۲۰۰۸ را با حداقل قیمت ۳۳٫۸ دلار در نیویورک عمدتا بعلت ضعف تقاضا به پایان برد در هفته گذشته بیشترین کاهش در تولید نفت اوپک در یک دهه اخیر نتوانست جلوی کاهش قیمت نفت را که بر اثر کاهش در تقاضا می باشد را بگیرد. علی رغم اعلام اوپک در کاهش تولید ۲٫۲ میلیون بشکه ،قیمت های نفت به زیر ۴۰ دلار برای اولین بار از تابستان سال ۲۰۰۴سقوط کردند. آمارهای  اقتصادی منتشر شده اشاره به طولانی بودن و شدید بودن بحران جهانی دارد. قبلا تصور می شد که کشور چین و دیگر کشورهای در حال توسعه در بحران جهانی بی تاثیرند اما اتفاق اخیر عکس آن را ثابت کرد . در نهایت موجودی بنزین آمریکا بعلت عدم مصرف بخش نقلیه امریکا افزایش یافت .

نفتا (NAPHTHA)

بطور کلی قیمت های نفتا همبسته با قیمت نفت خام می باشد اما علی رغم کاهش شدید در نفت خام در طول هفته قیمت های نفتا کاهش کمتری درهفته منتهی به ۲۲ دسامبر در آسیا داشت. قدرت قیمتهای نفتا در آسیا ناشی از قدرت قیمت ها در اروپا بود.نفتا گرید Open-spec برای تحویل در نیمه دوم ژانویه تقریبا در همان قیمت های قبلی در ژاپن یعنی ۳۱۰ دلار هر تن بسته شد.

 اتیلن (ETHYLENE)

قیمت های اتیلن با افزایشی حدود ۱۰۰ دلار به ۵۳۰ دلار هر متریک تن سی اف آر چین بخاطر بهبود تمایلات خرید در آسیا در هفته منتهی به ۲۲ دسامبر سال ۲۰۰۸ را نشان می دهند.بهبود تقاضای پایین دستی پلی اتیلن سفارشات محموله  ژانویه را افزایش داد. بر اساس معاملات انجام شده اتیلن ۵۳۵ دلار هر متریک تن در فوب کره می باشد.

 پروپیلن (PROPYLENE)

قیمت های پروپیلن بخاطر علائم بهبود در تقاضای پایین دستی پلی پروپیلن به ۴۷۵دلار هر متریک تن فوب کره و ۵۴۰ دلار متریک تن سی اف آر چین در آسیا هفته منتهی به ۲۲ دسامبر ۲۰۰۸ افزایش یافت.

 استایرن منومر(STYRENE MONOMER)

قیمت های استایرن منومر در هفته منتهی به ۲۲ دسامبرسال ۲۰۰۸ در اسیا در ۵۵۰ دلار فوب کره و ۵۹۰ دلار سی اف آر چین بخاطر محدودیت در عدم عرضه ثابت ماندند.قیمت ها ثابت هستند علی رغم اینکه کاهش در بنزن در بالادستی ۳۱۰ دلار فوب کره هم جهت با کاهش قیمت های نفت می باشد.

 VCM

از آنجایی که تقاضای پایین دستی پی وی سی افزایش داشت در چین قیمت های وی سی ام در آسیا همچنین بطور خوشبینانه به ۵۰۰ دلار هر متریک تن در چین برای ژانویه افزایش یافت.از آنجایی که تمایلات بهبود داشته است فروشندگان قیمت ها را به ۵۰۰ دلار هر تن سی اف آر جنوب شرقی آسیا بالابردند با وجود اینکه  هدف خریداران در جنوب شرقی اسیا تا سطح ۴۷۵ دلار هر تن ثابت نگاه داشته شد.

EDC

بهبود در بازار بالادستی اتیلن و شرایط بازگشت در پایین دستی  VCMو PVCنشان می دهد که تمایلات برای EDCدر آسیا در هفته منتهی به ۲۲ دسامبر ۲۰۰۸ بهتر شده است.تمایلات شناور بازار بالا قیمت های EDC را در ۱۵۰ دلار هر متریک تن بالا نگه داشت اگر چه تمایل خرید از چین قیمت را پایین می آورد بخاطر انتظار برای ورود محموله های ارزان از آمریکا که در قیمت ۱۲۰ دلار هر متریک تن پیشنهاد شده است.

 پلیمر ها (POLYMERS)

HDPE

افزایش تمایلات بازار در آسیا قیمت های پلی اتیلن سنگین را تا ۸۵۵ دلار هر متریک تن در هفته منتهی به ۲۲ دسامبر ۲۰۰۸ بالا برد. پیشنهاد شنیده شده از تولید کنندگان کره جنوبی ، تایلند و همچنین مالزی برای ماه ژانویه در ۸۴۰تا ۸۸۰ متریک تن سی اف آر چین می باشد.

LDPE

معاملات برای محموله های رسیده از امریکا در ۸۵۰ تا ۸۷۵ دلار هر متریک تن سی آف آر چین انجام شددر حالی که هدف قیمت های خرید از معامله گران چینی در زیر ۸۵۵ دلار هر متریک تن نوسان داشت ،هر چند این اقدام ناموفق بود در کاهش پیشنهاد ات از طرف تولید کنندگان اسیایی. موجودی های  محدود در منطقه بازیگران اصلی کره جنوبی را تشویق کرد تا افزایش بدهند پیشنهاد های چین را تا بالای ۹۲۵ دلار هر متریک تن برای ماه بعد.

LLDPE

در یک حرکت غیر عادی ، علی رغم رسیدن محموله های ارزان تر از امریکا تولید کنندگان اصلی اسیا پیشنهادات را در هفته منتهی به ۲۲ دسامبر ۲۰۰۸ افزایش دادند. بخاطر عرضه ناکافی در منطقه پیشنهاد سی اف آر چین از کره جنوبی به ۹۰۰ دلار هر متریک تن افزایش یافت. زمانیکه معاملات سی اف آر اسیایی جنوب شرقی در ۸۷۵ دلار هر متریک تن انجام شد، هدف خرید پایین تر قرارگرفت.

 پلی پروپیلن(POLYPROPYLENE)

موجودی ذخیره های  رو به کاهش تولید کنندگان چینی قیمت های پلی پروپیلن را در بازارهای داخلی چین بالا نگه داشت.بعنوان نتیجه علی رغم کسادی در فعالیت بازار ، معاملات سی اف آر چین در قیمت های ۷۸۵ دلار هر متریک تن انجام شد این منجر به یک افزایش در پیشنهادات سی اف ار چین از کره جنوبی در ۸۰۵ دلار هر متریک تن شد.

 پی وی سی (POLY VINYL CHLORIDE)

قیمت های پی وی سی به ۶۲۰ دلار هر متریک تن در اسیا در هفته منتهی به ۲۲ دسامبر ۲۰۰۸ بخاطر کاهش در  علاقه خرید کاهش یافت . درحالیکه قیمت های داخلی در چین ادامه می دهند به شمال در چین ، بیشتر فروشندگان مواد اولیه را برای ژانویه در ۶۳۰ تا ۶۵۵ دلار هر متریک تن علی رغم  عدم تمایلات خریداران پیشنهادمی دهند.معاملات سی اف آر بارگیری شده منتخب در قیمت های ۶۲۵ متریک تن به انجام رسید.

 جنرال پورپوز پلی استایرن(GPPS)

بنا بر باور معامله گران که بازارهای  پلی استایرن اسیا کف زدند ،خریداران را تشویق کرد که خرید را انجام دهند. به عنوان نتیجه قیمت های GPPS به ۷۱۵ دلار متریک تن سی اف ار چین افزایش یافت ،‌همانطور که فروشندگان اصلی در کره جنوبی و تایوان پیشنهاداتشان را در سی اف ار چین بر خلاف اهداف خرید که در ۷۰۰ دلار هر متریک تن بود افزایش دادند. قیمت های HIPS (های ایمپکت پلی استایرن)همچنین در حدود ۱۵ تا ۲۰ دلار بهتر شد.

 Acrylonitrile butadiene styrene)ABS)

بطور مداوم بد ترشدن قیمت های ورودی  بوتادین و (acrylonitrile)ACN همراه با ضعف تقاضا در قاره به قیمت های ABS را به سمت پایین در ۱۰۸۵ دلار هر متریک تن سی اف ار چین فشار آورد .پیشنهاد فروشندگان از تایوان و کره جنوبی به ۱۱۰۰ دلار سی اف ار چین کاهش  یافت ، اما کاهش علاقه خرید منجر به پایان رسیدن معاملات در سطوح پایین تر در حدود ۵۰ دلار کمتر گردید.

نوشته شده در دوشنبه ۱۳۸۷/۱۰/۰۹ ساعت ۱۸:۱۵ توسط صالحی ;|;

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
error: Alert: Content is protected !!