بررسی عوامل بنیادی طلا

برای بسیاری از کسانی که در بازار فارکس و یا بورس کالا روی خرید و فروش طلا کار می کنند بدست آوردن عوامل پایه ای طلا کار بسیار سختی است چون کمتر منبعی در این زمینه یافت می شود .اما  من در اینجا سعی خواهم کرد تا مطالب مربوط به طلا در سطح جهانی و داخلی ایران را برای شما جمع آوری کنم چنانچه خوانندگان محترم در این زمینه اطلاعاتی دارند یادداشت بدهند تا مطالب کامل تر گردد.

بطور کلی طلای استخراج شده (موجود)در سطح جهان ۱۵۸۰۰۰ تن برآورد می گردد که ۶۶ درصد از این مقدار بعد از سال ۱۹۵۰ استخراج شده است برای اینکه بدانید این مقدار طلا الان کجاست به جدول زیر توجه کنید:

مورد مصرف

درصد از کل

مقدار (تن)

جواهرات

۵۲٪

۸۱٫۷۰۰

ذخایر رسمی بانک ها

۱۸٪

۲۸٫۵۰۰

سرمایه گذاری

۱۶٪

۲۵٫۸۰۰

کاربرد صنعتی

۱۲٪

۱۸٫۷۰۰

سایر موارد

 ۲٪

 ۳٫۳۰۰

جمع

 ۱۵۸٫۰۰۰

برای بررسی عوامل بنیادین طلا بهتر است که عوامل عرضه و تقاضای طلا را بشناسیم:

الف : عرضه طلا

۱٫تولید از معادن (Mine Production): تقریبا ۶۱ درصد از طلایی که سالانه به بازار عرضه می گردد توسط تولید کنندگان (استخراج از معادن) صورت می گیرد بطور کلی تولید ناخالص طلا در سال ۲۰۰۶ تقریبا معادل ۲۴۵۰ تن بوده است که تولید کنندگان آن به شرح جدول ذیل می باشند:

تولید کنندگان طلا

مقدار (تن)

آفریقای جنوبی

۲۹۲

استرالیا

۲۵۰

آمریکا

۲۴۰

سایر کشورهای آمریکای لاتین

۲۵۰

سایر کشورهای قاره آفریقا

۲۳۵

چین

۲۳۵

پرو

۲۲۰

روسیه

۱۷۶

سایر کشورهای آسیایی

۱۴۷

اندونزی

۱۱۷

کانادا

۱۱۷

کشورهای CIS منهای روسیه

۱۱۷

سایر کشورهای جهان

۳۰

جمع

۲۴۲۶

همواره از مقدار تولید مقداری نزد تولید کننده باقی می ماند و آنچه که به بازار عرضه می شود از تولید ناخالص کمتر است .

آخرین مقادیر تولید طلا در جهان به شرح جدول ذیل می باشد:

سال

مقدار (تن)

۲۰۰۶

۲۰۷۶

۲۰۰۷

۲۰۳۴

۲۰۰۸

۲۰۶۴

۹ ماهه ۲۰۰۹

۱۷۴۹

مطلبی که در مورد استخراج طلا بسیار مهم می باشد عیار خاک طلا  می باشد مثلا در معادن زیر زمینی در کشور آفریقای جنوبی از هر یک تن طلا فقط ۸ تا ۱۰ گرم طلا بدست می آید و این نسبت برای معادل روباز بسیار پایین تر است به ارقام یک تا ۴ گرم در هر تن می رسد و این نشان از مخارج بالای استخراج طلا و کمیابی طلا در سطح زمین دارد.بر اساس برآوردی که در سال ۲۰۰۶ بعمل آمده مخارج استخراج طلا برای هر اونس معادل ۴۰۰ دلار شامل مخارج نقدی و غیر نقدی می باشد.

 ۲٫ بانک های مرکزی (Central Banks): بانک های مرکزی و سازمان های چند ملیتی حدود ۲۰ درصد (۲۸٫۵۰۰ تن)طلای استخراج شده در جهان را در اختیار دارند بطور متوسط بانکهای مرکزی ۱۰ درصد از ذخایر دارایی خود را بصورت طلا نگهداری می کنند.

جدول زیر توزیع جغرافیای طلا را نشان می دهد:

منطقه

درصد

منطقه یورو

۳۸%

ایالات متحده

۲۷%

صندوق بین المللی پول و BIS

۱۱%

کشورهای اروپای شرقی

۶%

کشورهای آسیایی

۶%

سایر کشورها

۱۲%

جمع </ SPAN>

۱۰۰%

حدود  ۱۴ درصد از عرضه سالانه طلا یعنی معادل ۵۲۷ تن طلا توسط این گروه از عرضه کنندگان روانه بازار مصرف می شود .

۳٫بازیافت طلا از قراضه(Recyceld Gold):طلا از جمله فلزات از بین رونده نیست و تقریبا تمام طلای تولید شده تا کنون موجود می باشد و به سادگی قابل ذوب شدن و آماده برای مصرف مجددا می شود. از این رو قراضه طلا  بخش مهمی از عرضه طلا را به خود اختصاص داده است.طلایی که قبلا تولید شده است و مجددا ذوب می گردد در طبقه قراضه قرار می گیرد. بیشتر قراضه ها از جواهرات بدست می آیند البته بخش الکترونیک ، سکه و شمش نیز سهم کمی در تشکیل قراضه دارند.

بطور کلی ۲۵٪ عرضه سالانه (حدود ۹۲۶ تن)توسط بخش قراضه می باشد.عواملی که باعث افزایش عرضه در این بخش می شود بستگی به شرایط محیطی اقتصاد و قیمت طلا دارد.مثلا ممکن است کسی که طلای زینتی دارد بعلت نیاز به پول طلای خود را بفروشد و یا کسی که سرمایه گذاری در طلای فیزکی کرده است بعلت بالا رفتن قیمت طلای خود را بفروشد (البته به شرط اینکه طلای فروخته شده توسط خریدار ذوب شده و مجددا تبدیل به طلای جدید شود اگر طلا ذوب نگردد مشمول این بخش نمی شود)

بطور کلی می توان نتیجه گرفت که عرضه قراضه با افزایش بحران مالی و گسترش فقر و یا بالا رفتن قیمت طلا بیشتر شود.

۱۳۸۸/۰۱/۱۰

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
error: Alert: Content is protected !!