آخرین بروز رسانی آبان ۱۳۸۸

برای بسیاری از کسانی که در بازار فارکس و یا بورس کالا روی خرید و فروش طلا کار می کنند بدست آوردن عوامل …

آخرین بروز رسانی آبان ۱۳۸۸

برای بسیاری از کسانی که در بازار فارکس و یا بورس کالا روی خرید و فروش طلا کار می کنند بدست آوردن عوامل پایه ای طلا کار بسیار سختی است چون کمتر منبعی در این زمینه یافت می شود .اما  من در اینجا سعی خواهم کرد تا مطالب مربوط به طلا در سطح جهانی و داخلی ایران را برای شما جمع آوری کنم چنانچه خوانندگان محترم در این زمینه اطلاعاتی دارند یادداشت بدهند تا مطالب کامل تر گردد.

بطور کلی طلای استخراج شده (موجود)در سطح جهان ۱۵۸۰۰۰ تن برآورد می گردد که ۶۶ درصد از این مقدار بعد از سال ۱۹۵۰ استخراج شده است برای اینکه بدانید این مقدار طلا الان کجاست به جدول زیر توجه کنید:

مورد مصرف

درصد از کل

مقدار (تن)

جواهرات

۵۲٪

۸۱٫۷۰۰

ذخایر رسمی بانک ها

۱۸٪

۲۸٫۵۰۰

سرمایه گذاری

۱۶٪

۲۵٫۸۰۰

کاربرد صنعتی

۱۲٪

۱۸٫۷۰۰

ساير موارد

 ۲٪

 ۳٫۳۰۰

جمع

 

 ۱۵۸٫۰۰۰

برای بررسی عوامل بنیادین طلا بهتر است که عوامل عرضه و تقاضای طلا را بشناسیم:

الف : عرضه طلا

۱٫تولید از معادن (Mine Production): تقریبا ۶۱ درصد از طلایی که سالانه به بازار عرضه می گردد توسط تولید کنندگان (استخراج از معادن) صورت می گیرد بطور کلی تولید ناخالص طلا در سال ۲۰۰۶ تقریبا معادل ۲۴۵۰ تن بوده است که تولید کنندگان آن به شرح جدول ذیل می باشند:

توليد كنندگان طلا

مقدار (تن)

آفريقاي جنوبي

۲۹۲

استراليا

۲۵۰

آمريكا

۲۴۰

ساير كشورهاي آمريكاي لاتين

۲۵۰

ساير كشورهاي قاره آفريقا

۲۳۵

چين

۲۳۵

پرو

۲۲۰

روسيه

۱۷۶

ساير كشورهاي آسيايي

۱۴۷

اندونزي

۱۱۷

كانادا

۱۱۷

كشورهاي CIS منهاي روسيه

۱۱۷

ساير كشورهاي جهان

۳۰

جمع

۲۴۲۶

همواره از مقدار تولید مقداری نزد تولید کننده باقی می ماند و آنچه که به بازار عرضه می شود از تولید ناخالص کمتر است .

آخرین مقادیر تولید طلا در جهان به شرح جدول ذیل می باشد:

سال

مقدار (تن)

۲۰۰۶

۲۰۷۶

۲۰۰۷

۲۰۳۴

۲۰۰۸

۲۰۶۴

۹ ماهه ۲۰۰۹

۱۷۴۹

 

مطلبی که در مورد استخراج طلا بسیار مهم می باشد عیار خاک طلا  می باشد مثلا در معادن زیر زمینی در کشور آفریقای جنوبی از هر یک تن طلا فقط ۸ تا ۱۰ گرم طلا بدست می آید و این نسبت برای معادل روباز بسیار پایین تر است به ارقام یک تا ۴ گرم در هر تن می رسد و این نشان از مخارج بالای استخراج طلا و کمیابی طلا در سطح زمین دارد.بر اساس برآوردی که در سال ۲۰۰۶ بعمل آمده مخارج استخراج طلا برای هر اونس معادل ۴۰۰ دلار شامل مخارج نقدی و غیر نقدی می باشد.

 ۲٫ بانک های مرکزی (Central Banks): بانک های مرکزی و سازمان های چند ملیتی حدود ۲۰ درصد (۲۸٫۵۰۰ تن)طلای استخراج شده در جهان را در اختیار دارند بطور متوسط بانکهای مرکزی ۱۰ درصد از ذخایر دارایی خود را بصورت طلا نگهداری می کنند.

جدول زیر توزیع جغرافیای طلا را نشان می دهد:

منطقه

درصد

منطقه يورو

۳۸%

ايالات متحده

۲۷%

صندوق بين المللي پول و BIS

۱۱%

كشورهاي اروپاي شرقي

۶%

كشورهاي آسيايي

۶%

ساير كشورها

۱۲%

جمع

۱۰۰%

حدود  ۱۴ درصد از عرضه سالانه طلا یعنی معادل ۵۲۷ تن طلا توسط این گروه از عرضه کنندگان روانه بازار مصرف می شود . 

۳٫بازیافت طلا از قراضه(Recyceld Gold):طلا از جمله فلزات از بین رونده نیست و تقریبا تمام طلای تولید شده تا کنون موجود می باشد و به سادگی قابل ذوب شدن و آماده برای مصرف مجددا می شود. از این رو قراضه طلا  بخش مهمی از عرضه طلا را به خود اختصاص داده است.طلایی که قبلا تولید شده است و مجددا ذوب می گردد در طبقه قراضه قرار می گیرد. بیشتر قراضه ها از جواهرات بدست می آیند البته بخش الکترونیک ، سکه و شمش نیز سهم کمی در تشکیل قراضه دارند.

بطور كلي ۲۵٪ عرضه سالانه (حدود ۹۲۶ تن)توسط بخش قراضه مي باشد.عواملي كه باعث افزايش عرضه در اين بخش مي شود بستگي به شرايط محيطي اقتصاد و قيمت طلا دارد.مثلا ممكن است كسي كه طلاي زينتي دارد بعلت نياز به پول طلاي خود را بفروشد و يا كسي كه سرمايه گذاري در طلاي فيزكي كرده است بعلت بالا رفتن قيمت طلاي خود را بفروشد (البته به شرط اينكه طلاي فروخته شده توسط خريدار ذوب شده و مجددا تبديل به طلاي جديد شود اگر طلا ذوب نگردد مشمول اين بخش نمي شود)

بطور كلي مي توان نتيجه گرفت كه عرضه قراضه با افزايش بحران مالي و گسترش فقر و يا بالا رفتن قيمت طلا بيشتر شود.

نوشته شده در دوشنبه ۱۳۸۸/۰۱/۱۰ ساعت ۱۸:۵ توسط صالحی ;|;

فهرست
error: Alert: Content is protected !!