این طرح در سال ۸۵ به عنوان یک طرح بنیادی مسکن در دولت نهم به اجرا در آمده است اهداف این طرح کنترل بازار مسکن و خانه دار کردن افراد نیازمند …

این طرح در سال ۸۵ به عنوان یک طرح بنیادی مسکن در دولت نهم به اجرا در آمده است اهداف این طرح کنترل بازار مسکن و خانه دار کردن افراد نیازمند می باشد.در این طرح برنامه ساخت ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در سال در نظر گرفته شده است.متولیان این طرح وزارت خانه های تعاون و مسکن می باشند .از مفروضات این طرح حذف بهای زمین از بهای مسکن می باشد .این طرح علت بالا بودن هزینه تهیه مسکن را زمین می داند و با اجاره بلندمدت (۹۹ساله) زمین به متقاضیان – آنان را صاحبخانه می کند. از الزامات این طرح تشیکل شرکتهای تعاونی تولید مسکن می باشد بطوریکه تا کنون بیش از ۱۰۵۰۰ شرکت تعاونی جهت دریافت زمین تشکیل شده است.تا کنون سه میلیون نفر در این طرح ثبت نام کرده اند. زمین های در نظر گرفته شده در تهران شامل شهر پرند – شهر هشتگرد و تعدادی در اطراف کرج می باشد.بر اساس آمار های اعلام شده حدود ۱٫۲۶۰ میلیون قطعه زمین به تعاونی ها واگذار شده است که از این تعداد ۳۰۰ هزار واحد شروع به آماده سازی زمین نموده اند .از دیگر نکات این طرح هزینه آماده سازی زمین جهت ساخت ۲ میلیون تومان در نظر گرفته شده است که یک میلیون تومان آن توسط متقاضیان و یک میلیون تومان دیگر توسط بانک پرداخت خواهد شد. همچنین جهت هزینه های ساخت نیز ۱۴٫۵ میلیون تومان وام بانکی در نظر گرفته شده اشت.

بعلت مشکلات نقدینگی و اقتصادی ، بانکها به جز تعداد اندکی هیچگونه وامی به این تعاونی ها پرداخت نکرده اند و در کل این طرح پس گذشت ۲ سال پیشرفت اجرایی نداشته است(شاید کمتر از ۱۰ درصد)

نوشته شده در دوشنبه ۱۳۸۷/۰۷/۲۲ ساعت ۱۷:۱۱ توسط صالحی ;|;

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
error: Alert: Content is protected !!