حخزر
شرکت کشتیرانی دریای خزر

🔷 کلیات : سال ۱۳۶۵ با نام اولیه نوح نبی در حوزه بازرگانی تاسیس و سپس در سال ۱۳۷۱ با خرید یک فروند کشتی پا به عرصه حمل و نقل دریایی گذاشت .در حال حاضر دارای ۲۳ فروند کشتی باری (General Cargo Ship) با ظرفیت ۹۴۰۰۰ تن فعال در منطقه دریای خزر می باشد – آخرین سرمایه  ۱۰۸ میلیارد تومن – ارزش بازار ۱۸۰۰ میلیارد تومن – تعداد پرسنل ۴۲۴ نفر – سهامدار اصلی شرکت حکشتی (حدود ۹۰ درصد ) – سال مالی ۲۹ اسفند هر سال
👈 در سال ۱۳۹۱ از محل تجدید ارزیابی طبقه زمین و ساختمان یک مرحله افزایش سرمایه داشته .

🔷 بررسی ترازنامه : ۳۱ خرداد ۹۸
▪️جمع دارایی ها ۲۸۳ میلیارد تومن
▪️جمع بدهی ها ۱۲۸ میلیارد تومن
▪️ارزش ویژه ۱۵۵ میلیارد تومن

👈تفسیر ترازنامه : نسبت جاری ۲٫۲ مرتبه که نشان از وضعیت خوب نقدینگی شرکت دارد .ارقام خالص سرمایه در گردشت مثبت و مناسبت است . تراز ارزی شرکت مثبت ۴٫۲ میلیون دلار بوده که ازمبلغ ۲٫۷ میلیون دلار آن موجود در حسابهای بانکی است . نسبت بدهی ۴۵ درصد که  نشان حداقل ریسک مالی دارد . بخش عمده بدهی مربوط به سود توزیعی سال ۹۷ بوده که احتمال افزایش سرمایه آتی از این محل زیاد است.شرکت بدهی بانکی ندارد . در گذشته وام های ارزی زیادی داشت که با مدیریت خوب قبل از اوج گیری نرخ ارز تسویه  گردید.
در بخش دارایی ها مبلغ ۱۱۳ میلیارد تومن متشکل از دارایی های ثابت است که از عمدتا مربوط به کشتی هاست .که از زمان خرید تا کنون بازنگری نشده اند . البته ارزش زمین و ساختمان در سال ۱۳۹۱ تجدید ارزیابی شده اند. آخرین سرمایه ۱۰۸ میلیارد تومن و سود انباشته ۳۶ میلیارد تومن.
در کل شرایط ترازنامه مناسب است.

🔵 بررسی کشتی ها :
شرکت مجموعا با شرکت فرعی خود ۲۳ فروند کشتی باری دارد . که ۱۶ فروند آن متعلق به حخزر و ۷ فروند آن متعلق به شرکت فرعی کشتیرانی مازندران می باشد.که درحال حاضر تحت اجاره شرکت حخزر است.
سال ساخت کشتی های حخزر از ۱۹۸۰ تا ۲۰۰۸ متفاوت است . ۸ فروند زیر ۲۰۰۰ و ۸ فروند بالای سال ۲۰۰۰ می باشند. برای ۷ فروند کشتی شرکت فرعی نیز بین ۱۹۸۰ تا ۱۹۹۱ میباشد.
🔸بررسی بهای تمام شده کشتی ها به دلار زمان خرید:
▪️کشتی های قدیمی :
۱) ایران دلیر ( پرند) مدل ۱۹۹۴
۲) ایران کبیر (پرین) مدل ۱۹۹۲
۳) ایران بصیر (ویستا) مدل ۱۹۹۱
۴) ایران قدیر (ویانا) مدل ۱۹۹۲
۵) ایران بشیر ( سابرینا) مدل ۱۹۸۲
۶) ایران معین (دوریتا) مدل ۱۹۸۶
👈 بهای تمام شده کشتی ها فوق حدودا ۱۳ میلیارد تومن به ارزش دفتری بوده که چنانچه بخواهیم بصورت دلاری بیان کنیم با توجه به اینکه نرخ دلار رسمی و آزاد بین سالهای ۷۱ تا ۸۰ تفاوت زیادی باهم داشتن به ارقام زیر می رسیم :
با دلار رسمی ۷۵ میلیون دلار ( نرخ رسمی دلار ۱۷۵ تومن)
با میانگین دلار آزاد ۲۸ میلیون دلار (میانگین ده ساله ۴۷۵ تومن)
با توجه به اینکه در سال های اخیر شرکت از ارز مرجع برای خرید کشتی های جدید استفاده نموده بنابراین رقم ۷۵ میلیون دلار به واقعیت نزدیک تر است .
▪️کشتی های خریدرای شده بین سالهای ۱۳۸۵ تا ۱۳۸۷  :
۷) ایران انزلی (گیلدا) مدل ۲۰۰۷
۸) ایران نوشهر (سانیا) مدل ۲۰۰۷
۹) ایران امیرآباد (سریر) مدل ۲۰۰۷
۱۰) ایران ترکمن (سومیا) مدل ۲۰۰۸
👈چهار کشتی فوق جمعا ۴۳٫۶۵۳٫۹۰۶ دلار  با تامین مالی صندوق ذخیره ارزی خریداری گردیده .
▪️کشتی های خریداری شده طی سال ۱۳۸۸:
۱۱)ایران باران (پرمیس) مدل ۲۰۰۵
۱۲) ایران دریا (تاردیس) مدل ۲۰۰۲
۱۳) ایران ساحل (کادوس) مدل ۲۰۰۰
👈سه کشتی فوق جمعا به مبلغ ۸٫۲۳۵٫۸۱۷ یورو با تامین مالی بانک توسعه صادارت خریداری گردیده .
▪️کشتی های خریداری شده طی سال ۱۳۸۹ :
۱۴) ایران سحر (سارینا) مدل ۱۹۸۲
۱۵) پاتریس مدل ۱۹۹۸
۱۶) ناردیس مدل ۲۰۰۱
👈 سه کشتی فوق جمعا به مبلغ ۸٫۸۰۰٫۰۰۰ دلار خریداری گردیده .
👌 چند نکته :
۱)در سنوات اخیر پس از تحریم های دور اول از سوی اروپا و آمریکا شرکت مجبور به تغییر نام تمام کشتی ها گرفت . نام های جدید داخل پرانتز می باشد.
۲) اغلب کشتی ها بصورت دست دوم خریداری گردیده .

🔸برآورد ارزش روز کشتی ها :
▪️طبق صورتهای مالی ارزش تمام شده (قبل از استهلاک) ۸۴ میلیارد تومن و خالص ارزش دفتری ۴۱ میلیارد تومن گزارش شده .
▪️طبق محاسبات برآوردی  ارزش تمام شده دلاری (قبل از استهلاک) ۱۳۶ میلیون دلار و چنانچه بخواهیم استهلاک را ۵۰ درصد در نظر بگیریم به رقم ۷۰ میلیون دلار می رسیم.
👈عمر مفید هر شناور ۲۰ سال است .حداقل ۱۰ سال از آخرین شناور های خریداری شده می گذرد . بنابراین علی رغم اینکه از شناورهای اولیه شرکت بیش از ۲۰ سال گذشته لیکن ما همان ۵۰ درصد را در نظر می گیریم .( فرض خوشبینانه)
▪️طبق صورتهای مالی سال ۱۳۸۹ مبلغ دلاری بیمه تمام ۱۶ شناور ۸۵ میلیون دلار گزارش گردیده بنابراین پس از گذشت ۱۰ سال در نظر گرفتن ۷۰ میلیون دلار کمی خوشبینانه است که ما بخاطر شرایط تحریمی همین رقم را قبول می کنیم .
♣️ با ضرب ۷۰ میلیون دلار در ۱۱۵۰۰ تومن به رقم ۸۰۵ میلیارد تومن ارزش روز کل شناورها می رسیم که با کسر ۴۱ میلیارد تومن ارزش دفتری نهایتا به مازاد ۷۶۴ میلیارد تومن می رسیم.

🔵 بررسی املاک :
اطلاعات زیادی از املاک در
دسترس نیست . بنظر شرکت ۸ واحد ساختمان دارد که قبلا در رهن بانک بود . دو واحد ویلا در نوشهر دارد که قبلا تحت اجاره کشتیرانی بود .ویک سیوی ۴۵۰۰۰ تنی که آماده بهره بردای است . خوشبختانه املاک در سال ۱۳۹۱ تجدید ارزیابی شدند چنانچه ارزش ارزیابی شده را ملاک برآورد قرار دهیم به نتایج زیر می رسیم :
▪️ ارزش املاک در سال ۱۳۹۱ مبلغ ۲۲ میلیارد تومن با فرض ۳٫۵ برابر شدن قیمت املاک از ۹۱ تا ۹۸ حاصل برابر با  ۷۷ میلیارد تومن چنانچه املاک اضافه شده طی چندسال اخیر را نیز در نظر بگیریم به رقم ۱۰۰ میلیارد تومن می رسیم.که با کسر ارزش دفتری ۲۷ میلیارد تومنی مازاد برابر با 👈👈 ۷۳ میلیارد تومن خواهد بود.
▪️بهای تمام شده سیلوی ۴۵۰۰۰ تنی ۲۸ میلیارد تومن میباشد که بیشتر مخارج طی سال ۹۷ صورت گرفته . در هر حال با فرض خوشبینانه و ایجاد ارزش افزوده بیشتر این دارایی را نیز ۴۰ میلیارد تومن برآورد می کنیم . مازاد برابر با ۱۲ میلیارد تومن.

🔵 بررسی شرکتهای وابسته و تابعه :

۱) کشتیرانی دریای صلح و دوستی (سهامی خاص) : سال ۱۳۸۹ تاسیس شده – سرمایه ۵۰ میلیون تومن – کل دارایی ها ۱۶۷ میلیون تومن – زیان انباشته ۹۱ میلیون تومن – شرکت فعالی نیست – ۱۰۰ درصد سهام متعلق به حخزر
👈 این شرکت در سنوات قبل بنام شرکت کشتیرانی ترکمنستان در دفاتر نشان داده شده .
۲) کشتیرانی مازندران (کاسپین) – (سهامی خاص) : سال۱۳۸۳ تاسیس شده – سرمایه ۳۰۰ میلیون تومن – فاقد پرسنل – کل دارایی ها ۱۲ میلیارد تومن –
هفت فروند کشتی کارگو دارد به ارزش تمام شده ۱۲ و دفتری ۱۱ میلیارد تومن. این کشتی ها تماما تحت اجاره حخزر بوده و کاسپین از این محل درآمد اجاره شناسایی می کند.
اسامی کشتی های کاسپین شامل : دیبا ، پایا ، نارگل ، نازمهر ، نارگون ، آدرینا ، کسما
از آنجایی که سال ساخت این کشتی ها بسیار قدیمی (۱۹۸۰ تا ۱۹۹۱) می باشد تفاوت باهمیتی بین ارزش روز و تمام شده ندارد .در هر حال کل ارزش دلاری این هفت فروند کشتی ۱۱٫۵ میلیون دلار برآورد می گردد که با ارزش روز دلار ۱۱۵۰۰ تومنی  حدود ۱۳ میلیارد تومن ارزش دارد که پس از کسر ارزش دفتری به مازاد ۲ میلیارد تومن می رسیم . از طرفی حقوق صاحبان سهام  ۳۷۰ میلیون تومن که ارزش کل شرکت به ۳ میلیارد تومن هم نمی رسد.
ارزش این سرمایه گذاری در دفاتر حخزر ۳۰۰ میلیون تومن میباشد.
👈 البته شرکتهای سه میلیارد تومنی در فرابورس تا ۳۰ میلیارد تومن هم قیمت دارند که این موضوع جداگانه ای است.
۳) شرکت آی تی اس ( با مسولیت محدود) : سرمایه ۳۰ هزار روبل –  ۱۰۰ درصد سهام این شرکت متعلق به حخزر است. ظاهرا ثبت شده در کشور روسیه می باشد – دفتر شرکت در آستاراخان روسیه است – مانده سرمایه گذاری حخزر در این شرکت فقط یک میلیون تومن است !! هیچ اطلاعاتی از این شرکت درکدال موجود نیست!
۴) سرمایه گذاری در بندر سالیانکا : حخزر ۲۴ درصد سهام بندر را به مبلغ ۲٫۵ میلیارد تومن بصورت یارانه ای از دولت در سال ۱۳۸۹ دریافت کرد .با روش حسابداری ارزش ویژه مانده سرمایه گذاری مزبور تا پایان سال ۹۴ به ۲ میلیارد تومن کاهش می یابد و نهایتا در سال ۱۳۸۵ این شرکت به همان مانده دفتری به شرکت نسیم بحر کیش ( از شرکت های گروه حکشتی ) منتقل می شود.
۵) شرکت اشعاری : تاکنون مبلغ ۷۸۰ میلیون تومن بابت این شرکت پرداخت گردیده  . هیچ گونه اطلاعاتی از ماهیت این سرمایه گذاری گزارش نگردیده .

🔷برآورد ناو شرکت :
مازاد کشتی ها ۷۶۴ میلیاردتومن
مازد املاک ۸۵ میلیارد تومن
مازاد سرمایه گذاری ۳ میلیارد تومن
جمع مازاد ۸۵۲ میلیارد تومن
ارزش ویژه ( خرداد ۹۸)  مبلغ ۱۵۵ میلیارد تومن
♣️جمع کل ۱۰۰۷ میلیارد تومن . تقسیم بر تعداد سهام  ۱٫۰۸ میلیارد سهم) NAV هرسهم برابر با 👈👈 ۹۳۲ تومن . قیمت فعلی سهم ۱۶۵۰ تومن که ۱٫۸ برابر ناو می باشد.

🔷 بررسی کلی  صورت سود و زیان :
▪️درآمد :
سال ۱۳۹۶ مبلغ ۱۴۳ میلیارد تومن
سال ۱۳۹۷ مبلغ ۲۸۹ میلیارد تومن
👈 رشد ۱۰۴ درصد در درآمدهای عملیاتی ناشی از تغییرات نرخ ارز
عملکرد ۶ ماهه اول سال ۱۳۹۸ مبلغ ۱۴۸ میلیارد تومن که معادل ۵۱ درصد درآمد سال ۹۷ می باشد.
▪️سود ناخالص :
سال ۱۳۹۶ مبلغ ۳۵ میلیارد تومن
سال ۱۳۹۷ مبلغ ۱۰۲ میلیارد تومن
👈 افزایش مارجین سود از ۲۵ درصد به ۳۵ درصد ( درآمد ارزی اما بخشی از هزینه ها ریالی )
▪️سود عملیاتی :
سال ۱۳۹۶ مبلغ ۲۱ میلیارد تومن
سال ۱۳۹۷ مبلغ ۹۷ میلیارد تومن
▪️سود خالص :
سال ۱۳۹۶ مبلغ ۲۱ میلیارد تومن
سال ۱۳۹۷ مبلغ ۹۱ میلیارد تومن
👈 رشد ۳۳۳ درصدی سود خالص در سال ۱۳۹۷

👈👈 تفسیر سود و زیان : همانطور که از نگاه کلی بر می آید افزایش درآمدهای عملیاتی شرکت ناشی از تغییرات نرخ ارز درسال ۹۷ می باشد.همین عامل باعث افزایش سودآوری گردیده . بنابراین با ثبات نرخ ارز نباید انتظار تکرار روند رشد درآمدها را داشت.
از طرفی تناژ حمل کالا در سال ۹۶ و ۹۷ تقریبا ثابت بوده (۲٫۱ میلیون تن)و همچنین تعدادسفرهای شناورها نیز یکسان بوده (حدودا ۵۵۰ سفر) . بنابراین با توجه به اینکه ناوگان شرکت ثابت بوده در نتیجه تناژ کالای حمل شده و تعداد سفرهای تحقق یافته بدون تغییر و این صرفا تغییرات نرخ ارز بوده که دلیل افزایش درآمدهای شرکت می باشد.
♣️با توجه به عملکرد ۳ و ۶ ماهه انتظار تحقق ۱۰۰ میلیارد تومن سود خالص برای سال ۹۸ می رود . EPS حدودا ۹۰ تومن که با قیمت های فعلی به پی ئی ۱۸ مرتبه می رسیم .

🔷
بررسی فعالیت :
▪️ظرفیت حمل بار با ۲۳ فروند کشتی ۹۴۰۰۰ تن .که البته ظرفیت سالانه بستگی به تعداد سفرهای ناوگان و مدت زمان هر سفر دارد.
👈 شرکت ۲۳ فروند کشتی ، ۳۰۰ کانتینر ۴۰ و ۲۰ فوتی ، ۳۲ کانتینر یخچالی و یک سیلوی ۴۵ هزار تنی غلات دارد.
▪️کل ترانزیت بنادر شمالی ایران در سال ۱۳۹۷ مقدار ۶٫۵ میلیون تن بوده که سهم حخزر از این ترانزیت ۳۷ درصد می باشد.
▪️حوزه فعالیت در بنادر شمالی ( بندرانزلی ، بندر نوشهر ، بندر امیر آباد ) و بنادر خارجی ( آستاراخان روسیه ، ماخاچ کالا ی داغستان ، آکتائو قزاقستان ، ترکمن باشی و بنادر حوزه دریای سیاه .
▪️حخزر مجوز ورود به رودخانه ولگا را ندارد .
▪️آمارترانزیت :
سال ۱۳۹۳ مقدار  ۲۱۳۶۱۷۷ تن
سال ۱۳۹۴ مقدار  ۱۸۸۱۱۸۰ تن
سال ۱۳۹۵ مقدار  ۱۹۳۵۵۹۵ تن
سال ۱۳۹۶ مقدار  ۲۲۱۲۸۱۵ تن
سال ۱۳۹۷ مقدار  ۲۱۰۸۰۰۸ تن
👈 متوسط ۵ ساله اخیر ۲۰۵۴۷۵۵ تن

▪️ کالاهای ترانزیت : سیمان، آهن آلات ، چوب و تخته ، غلات ، سنگ آهن ، اتومبیل و هر گونه کالای خشک .
👈هر گونه افزایش تعرفه های واردات منجر به کاهش درآمدهای شرکت می شود . همچنین فعالیت شرکت کاملا متاثر از تحریم های بین المللی است .
▪️ سوخت کشتی ها گازوئیل است که با نرخ فوب خلیج فارس محاسبه می گردد.

🔴👈👈 جمع بندی : حخزر شرکت حمل و نقل در حوزه دریای خزر و از شرکت های اقماری حکشتی می باشد . فعالیت آتی شرکت بسیار متاثر از مناسبات سیاسی با همسایگان شمالی و روابط سیاسی بین المل دارد . که از این منظر ریسک تجاری شرکت بالاست . ناوگان شرکت شامل ۲۳ فروند کشتی کارگو  که تا حدودی فرسوده بوده و بازدهی شرکت آن قدر نیست که بتواند ناوگان را نوسازی کند. شاهد این ادعا ثابت بودن کمیت و ظرفیت ناوگان در طول ۹ سال گذشته می باشد. در این نوشته با تمرکز بر روی ارزش های جایگزینی ناوگان و سایر دارایی های ثابت شرکت به بررسی پرداختیم . با فرض خوشبینانه به NAV ناو ۹۳۲ تومنی هر سهم رسیدم که بسیار کمتر از قیمت سهم در بازار است . و از طرف دیگر از زوایه سود آوری به EPS محدوده ۹۰ تومن رسیدیم که حاکی از نسبت های پی ئی بالاست. بنابراین با توجه به نتایج بدست آمده خرید این سهم در قیمت های فعلی (۱۶۵۰ تومن )پیشنهاد نمی گردد.

۹۸/۰۷/۲۴
برچسب‌ها: حخزر

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
error: Alert: Content is protected !!