شاخص قیمت تولید کننده(Producer Price Index)

این شاخص تغییرات قیمت کالاها و مواد خام خریداری شده توسط کارخانجات را نشان می دهد (تورم در سطح تولید کننده ) که به صورت ماهانه ارائه می شود.از آنجایی که این شاخص زود تر از شاخص قیمت مصرف کننده (CPI)منتشر می شود یک شاخص پیشرو محسوب شده و برای معاملگران ارز اهمیت ویژه ای دارد . بطور خلاصه افزایش در شاخص PPI منجر به افزایش در شاخص CPI (تورم )می گردد و افزایش CPI بر تصمیمات بانک مرکزی جهت افزایش نرخ بهره اثر مستقیم دارد.بنابراین هر چقدر شاخص PPI نسبت به پیش بینی ها افزایش یابد انتظار تقویت ارز وجود دارد.

بیشتر بدانیم:این شاخص به اشکال مختلف دیگری نیز نشان داده می شود مثلا در انگلیس به دو صورت زیر منتشر می شود:

  • PPI Input m/m که دقیقا معادل آن چیزی بود که در بالا توضیح آن داده شد و کلمه Input اشاره به خرید توسط کارخانجات دارد شاخص معادل PPI می باشد.
  • PPI Output m/m این شاخص مواد و کالای خریداری شده توسط کارخانجات را اندازه گیری نمی کند بلکه فقط تغییرات قیمت کالای های فروش رفته به مصرف کنندگان (نهایی) را نشان می دهد از این رو به این شاخص Factory Gate Prices نیز می گویند اهمیت این شاخص در سطح PPI Input نمی باشد و کمتر مورد توجه بازار است و نکته آخر نیز که این شاخص فقط کالای های تولید شده داخلی را در بر می گیرد.

و یا در آمریکا به صورت خالص (Core) نیز منتشر می شود که تغییرات قیمت غذا و انرژی از آن خارج شده است و مورد اهمیت زیاد معامله گران می باشد.

 

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
error: Alert: Content is protected !!