تحلیل مقایسه ای بین شرکت های پتروشیمی تولید کننده اوره

مقایسه بین شرکت های تولید کننده اوره در بورس اوراق بهادار

شرکت پتروشیمی پردیس- شپدیس

▪️ خلاصه ای از شرکت : شرکت پتروشیمی پردیس در سال ۱۳۸۳  در ۲۷۰ کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر منطقه عسلویه در زمینی به مساحت ۶۵ هکتار تاسیس شد.

سهامدار عمده شرکت پارسان وابسته به گروه غدیر است. کارخانه در سه فاز به بهره برداری رسید هر فاز به ظرفیت ۶۸۰ هزار تن آمونیاک و ۱۰۷۵ هزار تن اوره جمعا  ۲۰۴۰ هزار تن آمونیاک و ۳۲۲۵ هزار تن اوره
خوراک اصلی گاز طبیعی به همراه آب و برق و سرویس های جانبی که تماما از پتروشیمی #مبین طی قرارداد ۲۵ ساله دریافت می شود.
خوراک گاز برای هر فاز ۶۷۰ میلیون نرمال متر مکعب جمعا ۲۰۱۰ میلیون متر مکعب در سال – در عمل شرکت برای تولید هر تن آمونیاک بین ۷۶۰ تا ۷۸۰ متر مکعب گاز خوراک مصرف می کند.
شرکت خود واحد تولید آب شیرین و بخار با ظرفیت ۳۰۰ متر مکعب و تن در ساعت دارد که سالانه ۱۸۰ میلیون متر مکعب گاز سوخت نیاز دارد.
همچنین شرکت دارای اسکله اختصاصی برای صادرات ، سه مخزن ذخیره سازی آمونیاک جمعا به ظرفیت ۶۰ هزار تن ، چهار انبار ذخیره سازی اوره جمعا ۲۰۰ هزار تن ، نقاله ۱۶۰۰ متری از کارخانه تا اسکله ، چهار خط کیسه پر کنی اوره جمعا ۲۰۰ تن در ساعت ، جایگاه بارگیری زمینی توسط کامیون می باشد.
همچنین فروش صادراتی شرکت به نرخ FOB خلیج فارس و با دلار آزاد قیمت گذاری می شود. بدلیل شرایط تحریمی قیمت های فروش شرکت از سطح منطقه بین ۳۰ تا ۴۰ دلار کمتر است.

▪️سلامت مالی : شرکت دارای خالص سرمایه در گردش مثبت و مناسب است . نسبت جاری ۲٫۸ مرتبه – امسال بخشی از وام های بانکی تسویه شد – نسبت بدهی شرکت در سطح ۲۹ درصد و مناسب است . سرمایه شرک ۶۰۰ میلیارد تومن سود انباشته ۷۲۰۰ میلیارد تومن که ۱۲ برابر سرمایه است – در مجموع شرایط نقدینگی و ترازنامه شرکت مطلوب است . تنها نکته در مورد حسابها فروش های داخلی به شرکت خدمات حمایتی هست که علی رغم اینکه دولت طبق قانون قبول کرده به نرخ بورس کالا اوره از شرکت بخرد اما فعلا پولی به شرکت نمی دهد و این طلب ها در حال انباشت شدن است. از  مهر ۹۷ تا مهر ۹۹ این طلب به ۲۱۰۰ میلیارد تومن رسیده .

▪️سود آوری آتی: شرکت با ۹۰ درصد ظرفیت در حال فعالیت هست .  ۷۳ درصد از تولیدات صادراتی و بقیه فروش داخلی است . برای سال ۱۴۰۰ با فرض دلار ۲۵ هزار تومنی ، نرخ اوره ۲۱۵ دلاری و نرخ گاز ۹ سنتی به مارجین سود ناخالص ۶۲ درصد می رسیم . برای سال ۱۴۰۰ با فرض ثبات دلار سود تسعیر ارز نداریم و سایر هزینه های عمومی با ۳۰ درصد رشد به سود هر سهم  ۱۳۵۴ تومن می رسیم . یعنی پی ئی فوروارد  ۸٫۱ مرتبه با قیمت ۱۱۰۰۰ تومن

شرکت پتروشیمی کرمانشاه- کرماشا

▪️ خلاصه ای از شرکت : اجرای طرح اوره و آمونیاک پتروشیمی کرمانشاه در سال ۱۳۷۵ در نزدیکی شهرستان هرسین کرمانشاه در زمینی به مساحت ۲۸۲ هکتار شروع و در سال ۱۳۸۷ به بهره برداری رسید.

سهامدار عمده ، شرکت پارسان وابسته به گروه غدیر است. کارخانه در دو فاز طراحی گردیده که فاز اول آن با ظرفیت ۶۸۶ هزار تن اوره و ۳۹۶ هزار تن آمونیاک در حال بهره برداری بوده و فاز دوم آن به ظرفیت ۶۶۰ هزار تن اوره و ۳۹۶ هزار تن آمونیاک با  ۳۷ درصد پیشرفت در دست ساخت می باشد تامین مالی طرح توسعه بر اساس منابع ارزی تعریف گردیده که بدلیل مشکلات و نبود ارز چشم انداز مشخصی ندارد . اخیرا سهامداران عمده اقداماتی برای تامین ارز از محل صادرات سایر شرکت های گروه در دست دارند که در صورت موفقیت تامین منابع ، طرح در سال ۱۴۰۳ به بهره برداری می رسد.
گاز خوراک و گاز سوخت کارخانه ( گاز طبیعی) از طریق خط لوله سراسری گاز توسط شرکت ملی گاز ایران تامین می شود . از کل گاز دریافتی کارخانه ۵۷ درصد آن بابت خوراک و ۴۳ درصد آن بابت سوخت مصرف می شود. سایر نیازمندی های کارخانه از قبیل آب خام و بخار توسط خود کارخانه تولید و برق آن نیز از طریق نیروگاه اختصاصی ۱۵٫۵ مگاواتی داخل کارخانه تامین می شود. بنابراین این شرکت بر خلاف #شپدیس از نظر نیازمندی های یوتیلیتی خودکفا و هیچ وابستگی ئی ندارد .
مصرف گاز (خوراک و سوخت ) کارخانه برای فاز اول آن ۶۲۰۰۰ متر مکعب در ساعت است . که سالانه حدودا ۵۲۷ میلیون متر مکعب می شود. نرخ گاز سوخت طبق مصوبات دولت هر سال تعیین (آخرین نرخ ۲۸۹۱ ریال)و نرخ گاز خوراک بر اساس فرمول معدل قیمت های جهانی و داخلی و با توجه به نرخ ارز نیمایی تعیین می گردد.

در حال حاضر کارخانه با ۹۰ درصد ظرفیت تولید دارد. در ماه های سرد سال با کاهش افت فشار گاز احتمال توقف یا کندی موقت در تولیدات وجود دارد . محصولات نیز به کشورهای عراق ارمنستان و ترکیه از طریق زمینی و دریایی صادر می شود.  #کرماشا نیز همانند سایر اوره ای ها موظف به تامین نیازهای اوره ای داخل شامل سازمان خدمات حمایت کشاورزی و سایرین می باشد و البته مشکلات خاص خود مانند عدم وصول طلب از دولت نیز وجود دارد.

▪️ سلامت مالی : سرمایه در گردش شرکت مثبت و در سطح مناسب است . نسبت جاری ۱٫۷ مرتبه و نسبت بدهی ۲۹ درصد می باشد. بدلیل داشتن طرح توسعه در سال جاری از اهرم بدهی بانکی استفاده شد بنظر می رسد شرکت قصد دارد تا طرح توسعه را هر طور شده به اتمام برساند . سرمایه شرکت ۳۵۳ میلیارد تومن هست که از سال ۱۳۹۴ افزایش سرمایه ای نداشته علی رغم اینکه منابع سود توزیع نشده بسیار خوبی نیز در شرکت وجود دارد .( سود انباشته ۴٫۲ برابر سرمایه شرکت است) –  در مجموع شرایط نقدینگی شرکت مناسب است نکته منفی و یا ابهام در ترازنامه دیده نمی شود.

▪️ سودآوری آتی : شرکت با ۹۰ درصد ظرفیت فعالیت دارد . پیش بینی می شود با همین ظرفیت در سال ۱۴۰۰ نیز ادامه دهد .  چنانچه برای سال ۱۴۰۰ دلار ۲۵ هزار تومنی ، نرخ اوره ۲۱۵ دلاری نرخ آمونیاک ۱۱۰ دلاری و نرخ گاز ۹ سنتی در نظر بگیریم به مارجین سود ناخالص ۶۶ درصد می رسیم . برای سال ۱۴۰۰ با فرض ثبات دلار سود یا زیان تسعیر ارز نداریم و سایر هزینه های عمومی با ۳۰ درصد رشد به سود هر سهم  ۵۱۴ تومن می رسیم . یعنی پی ئی فوروارد  ۸٫۴ مرتبه ( قیمت فعلی ۴۰۸۹ تومن) – البته محاسبات ما برای سود سال ۱۳۹۹ نیز  ۴۶۷ تومن می باشد.

شرکت پتروشیمی خراسان -خراسان 

▪️ خلاصه ای از شرکت : شرکت پتروشیمی خراسان در سال ۱۳۶۹  در زمینی به مساحت ۲۰۴ هکتار واقع در ۱۷ کیلومتری جاده بجنورد شیروان تاسیس و در سال ۱۳۷۵ به بهره برداری رسید.

سهامدار عمده شرکت تاپیکو و بخشی نیز در اختیار پارسان است. محصولات تولیدی شامل آمونیاک ، اوره و کریستال ملامین می باشد . ظرفیت کارخانه برای ۳۳۰ روز کاری و در سه شیفت به شرح زیر است:
آمونیاک  ۳۳۰ هزار تن
اوره پریل ( محصول نهایی) ۴۹۵ هزار تن
اوره مذاب ( محصول میانی – ماده اولیه کریستال ملامین) ۶۶ هزار تن
کریستال ملامین ۲۰ هزار تن
کارخانه تقریبا با تمام ظرفیت کار می کندو مشکلی در تولید ندارد . خوراک اصلی این مجتمع گاز طبیعی به میزان ۲۵۸ میلیون متر مکعب بوده که از شبکه سراسری گاز (خانگیران ) تامین میشود.

▪️ سلامت مالی : سرمایه در گردش شرکت مثبت و در سطح بسیار خوبی است.نقدینگی شرکت آن قدر مناسب است که سالانه از محل سپرده گذاری آنها تا ۱۲۰ میلیارد تومن سود دریافت می کند –  نسبت جاری ۲٫۳۵ مرتبه و نسبت بدهی ۴۱ درصد می باشد. این شرکت هیچ گونه بدهی بانکی ندارد و  تنها بدهی بزرگ آن سود سهام  تسویه نشده با سهامدارانش است. سرمایه شرکت ۱۷۹ میلیارد تومن است که  از سال ۱۳۸۴ نیز هیچ گونه افزایش سرمایه ای نداشته . شرکت با درصد توزیع سود سالانه متوسط بالای ۹۰ درصد ۴ برابر سرمایه خود  سود انباشته دارد – در مجموع شرایط نقدینگی شرکت مناسب است و تنها نکته این شرکت همانند سایر شرکت های اوره ی درگیر شدن بخشی از منابع آن ( فعلا ۳۰۰ میلیارد تومن) بعلت فروش اوره حمایتی به دولت است که متاسفانه این فرآیند برای همه اوره ای ها از نیمه دوم سال ۱۳۹۷ شروع شده و مشخص نیست که تا کجا قرار است ادامه یابد.

▪️ سودآوری آتی : شرکت در  تابستان سال ۱۳۹۹ با خرج ۲۰ میلیارد تومن اورهال کامل انجام داد . کاتالیست ها در شهریور ماه شارژ شدند . بنابراین برای سال ۱۴۰۰ می توانیم  تا ۱۰۰ درصد ظرفیت تولید  در نظر بگیریم . بنابراین با مفروضات  دلار ۲۵ هزار تومنی ، نرخ اوره ۲۱۵ دلاری نرخ آمونیاک ۱۱۰ دلاری ، نرخ ملامین ۹۷۵ دلاری و نرخ گاز ۹ سنتی به مارجین سود ناخالص ۸۱ درصد می رسیم . برای سال ۱۴۰۰ با فرض ثبات دلار سود یا زیان تسعیر ارز نداریم و سایر هزینه های عمومی با ۳۰ درصد رشد و درآمد سپرده گذاری ۱۲۰ میلیارد تومنی  به سود هر سهم  ۱۱۶۲ تومن می رسیم . یعنی پی ئی فوروارد  ۶ مرتبه ( قیمت امروز ۶۹۷۵ تومن ) – البته محاسبات ما برای سود سال ۱۳۹۹ نیز  ۹۸۰ تومن می باشد.

شرکت پتروشیمی شیراز- شیراز

▪️ خلاصه ای از شرکت : شرکت پتروشیمی شیراز بعنوان اولین واحد تولیدی صنایع پتروشیمی ایران  در سال ۱۳۴۲ در زمینی به وسعت  ۳۰۰ هکتار واقع در  ۴۵ کیلومتری شهر شیراز، در مجاورت رودخانه کر و در نزدیکی مرودشت تاسیس شد.  شروع فعالیت کارخانه با واحد سودا اش Soda ash  در سال ۱۳۵۲ بود . واحد اول اوره و آمونیاک در سال ۱۳۶۴ به مجتمع اضافه شد ، واحد متانول در سال ۱۳۶۹ وارد مدار شد و نهایتا طرح توسعه اوره و آمونیاک دوم نیز در سال ۱۳۹۵ به بهره برداری رسید. با افتتاح این طرح ، پتروشیمی شیراز رتبه دوم در تولید اوره و آمونیاک در کشور را  بعد از شپدیس بدست آورد . این شرکت از نظر تامین سرویس های جانبی نیز خودکفاست.

سهامدار عمده شرکت پارسان و بخشی نیز در اختیار فارس است. تولیدات اصلی آمونیاک و اوره است اما محصولات تکمیلی از قبیل نیترات آمونیوم Ammonium Nitrate ( نوعی کود شیمیایی) ، اسید نیتریک Nitric acid ( اسید قوی برای تهیه کود ) ، متانول و گاز آرگون ( مورد مصرف برای شیشه های دو جداره ) نیز تولید می کند. به نسبت سایر شرکت های هم گروه تنوع سبد محصولات بهتری دارد که در برابر شرایط نوسانی بازار جهانی اوره مصون تر است. کل ظرفیت اسمی محصولات کارخانه برای ۳۳۰ روز کاری  ۳٫۲۴۹٫۷۰۰ تن می باشد که اقلام عمده آن به شرح زیر است:
آمونیاک  ۱۰۰۵ هزار تن
اوره ( محصول نهایی) ۱۵۶۷ هزار تن
نیترات آمونیوم ۲۱۴٫۵ هزار تن
متانول ۸۴ هزار تن
کارخانه با تمام ظرفیت فعال و حتی ارقام بیش از ظرفیت نیز تولید دارد . خوراک اصلی این مجتمع گاز طبیعی به میزان ۸۲۵ میلیون متر مکعب بوده که از شرکت ملی گاز ایران  تامین میشود. همچنین کارخانه ۸۷۵ میلیون متر مکعب گاز طبیعی بعنوان سوخت نیاز دارد.

▪️ سلامت مالی : شرکت تا حدودی درگیر وام ها و بدهی ها ارزی هست . حدود ۸۹ میلیون یورو به  صندوق ذخیره ارزی بدهکار است و ۲۹ میلیون یورو هم به شرکت ملی پتروشیمی ، از طرفی هم فروش های داخلی که به شرکت خدمات حمایتی دارد منجر به کندی جریان نقد می باشد. همچنین بدلیل سابقه قدمت کارخانه و از گذشته در استخدام بودن پرسنل رسمی شرکت نفت که اکنون بازنشسته می باشند هر سال منابع زیادی بابت جبران ما به التفاوت بازنشستگی به شرکت تحمیل می شود. در مجموع خالص سرمایه در گردش شرکت چندان مناسب نیست و نسبت جاری در سطح یک مرتبه و نسبت بدهی بدلیل عوامل گفته شده  ۶۴ درصد می باشد. سرمایه شرکت ۵۱۰ میلیارد تومن و  با وجود داشتن سود انباشته  ۴٫۵  برابر سرمایه ، شرکت از سال ۱۳۹۳ افزایش سرمایه ای نداشته است . و از طرفی نیز درصد تقسیم سود شرکت مناسب نیست .  در مجموع می توان گفت شرایط نقدینگی شرکت نامناسب اما رو به بهبود است. و نکته آخر اینکه از آنجایی که وام ارزی شرکت برای طرح اوره بوده شرکت طبق استاندارد حسابداری شماره ۱۶ زیان تسعیر ارز را به بهای تمام شده دارایی های ثابت منتقل کرده که اثراتش رو در آینده با افزایش هزینه استهلاک در صورت سود و زیان می بینیم .

▪️ سودآوری آتی : تولیدات شرکت در ظرفیت کامل هست و حتی بیشتر هم تولید دارد . سطح تولیدات برای سال ۱۴۰۰ برابر با تولید سال ۹۹ و کمی بیشتر  در نظر می گیریم . بنابراین با مفروضات  دلار ۲۵ هزار تومنی ، نرخ اوره ۲۱۵ دلاری نرخ متانول ۲۴۰ دلاری  و نرخ گاز ۹ سنتی به مارجین سود ناخالص ۶۳ درصد می رسیم . برای سال ۱۴۰۰ با فرض ثبات دلار سود یا زیان تسعیر ارز نداریم و سایر هزینه های عمومی با ۳۰ درصد رشد و با فرض هزینه های پرسنل شرکت نفت  ۴۵۰ میلیارد تومنی  به سود هر سهم  ۹۷۴ تومن می رسیم . یعنی پی ئی فوروارد  ۵٫۷ مرتبه ( قیمت امروز ۵۵۷۵ تومن ) – همچنین محاسبات ما برای سود سال ۱۳۹۹ نیز  ۶۰۱ تومن می باشد.

شرکت کود شیمیایی کود اوره لردگان- شلرد

▪️ خلاصه ای از شرکت : مجوز تاسیس شرکت کود شیمیایی اوره لردگان در راستای طرح توازن شرکت ملی پتروشیمی در سال ۱۳۸۵ صادر و این شرکت عملا در سال ۱۳۸۷ در زمینی به وسعت ۱۰۰ هکتار واقع در روستای مال خلیفه از توابع شهرستان لردگان تاسیس شد. عملیات اجرایی ساخت این مجتمع در اوایل دهه ۹۰ آغاز و سرانجام در آذر ماه ۱۳۹۹ به پایان و پروژه به بهره برداری رسید .

سهامدار عمده شرکت پترول است. ظرفیت تولیدات شرکت شامل آمونیاک  ۶۷۰ هزار تن و اوره ۱۰۷۵ هزار تن می باشد. خوراک مجتمع گاز طبیعی به مقدار ۹۰۵ میلیون متر مکعب در سال پیش بینی شده است.

▪️ سلامت مالی : پروژه در آذر ماه ۹۹ به بهره برداری رسید. هنوز برآوردی از میزان تولید و فروش و اینکه شرکت توانایی تولید تا چند درصد ظرفیت دارد را اعلام نشده است . از نظر ریالی تا کنون برای این پروژه ۲۰ هزار میلیارد تومن هزینه شده که بخش زیاد آن ناشی از تفاوت نرخ ارز و هزینه های مالی مرتبط با آن می باشد . شرکت حدودا  ۱۹ هزار میلیارد تومن بدهی دارد که بیشتر آن نیز ارزی است ( معادل ۷۰۰ میلیون دلار ) . باز پرداخت بدهی های ارزی بزرگترین چالش نقدینگی شرکت در دوران بهره برداری می باشد .

▪️ سودآوری : علاوه بر متغیر های مهمی از قبیل نرخ دلار و نرخ گاز و نرخ اوره جهانی اقلامی از قبیل رویه شرکت در احتساب هزینه استهلاک به هزینه های دوره و یا تخصیص زیان تسعیر ارز به عملیات دوره می تواند سود یا زیان شرکت به مقدار زیاد تحت تاثیر قرار دهد . طی یک برآورد خوشبینانه هزینه های مالی بین ۶۰۰ تا ۸۰۰ میلیارد تومن در سال برآورد می گردد و از طرفی با فرض متوسط نرخ استهلاک ۶ درصد سالانه برای ۲۰ هزار میلیاد تومن هزینه استهلاک ۱۲۰۰ میلیارد تومن برآورد می گردد. بنابراین در یک سناریوری خوشبینانه با فرض تولید و فروش برای سال ۱۴۰۰ در سطح ۷۰ درصد ظرفیت اسمی می توان سود هر سهم را  حداکثر تا ۳۸ تومن برآورد نمود البته با این فرض که نرخ دلار فراتر از ۲۵ هزار تومن فعلی نرود.

جمع بندی

در این تحلیل نگاهی اجمالی به پنج شرکت اوره ساز و بررسی نقاط قوت و ضعف آنها داشتیم . بزرگترین اوره ساز ایران شپدیس موقعیت استراتژیک برای صادرات در بندر عسلویه دارد شرایط مالی مستحکم همراه با سودآوری مناسب از ویژگی های این نماد می باشد . نماد شیراز با تنوع سبد محصولات ریسک کمتری نسبت به سایرین دارد اما بدهی های ارزی آن نقطه ضعف شرکت محسوب می شود . نماد #کرماشا در نزدیکی مرز عراق موقعیت بازار صادراتی به ترکیه و عراق را دارد سودآوری فعلی و نسبت های پی ئی فوروارد کمتر نسبت به سایرین به همراه طرح توسعه از نکات مهم شرکت در آینده است که مورد توجه می باشد. نماد خراسان بازار صادراتی افغانستان و ترکمنستان را دارد . داشتن محصول ملامین با ارزش افزوده بیشتر و بازار انحصاری آن در ایران این نماد را در  شرایط مالی و نقدینگی بسیار مناسبی قرار داده است از طرفی نیز این شرکت با کمترین سرمایه در گروه اوره همراه با تقسیم درصد بالای سود مجمع و همچنین پتانسیل افزایش سرمایه از محل انباشته آن را در شرایط مناسبی قرار داده است . آخرین شرکت گروه اوره نماد #شلرد است که بدلیل استفاده زیاد از اهرم مالی تا حدودی شرایط سودآوری آتی برای سهامداران خود را سخت کرده است. از پنج شرکت بررسی شده #شپدیس خراسان و کرماشا شرایط بنیادی نسبتا بهتری داشتند .این سه نماد وضعیت بنیادی نزدیک به هم دارند اما با در نظر گرفتن نسبت های سلامت مالی و سودآوری می توان نماد خراسان را در اولویت اول و نماد های شپدیس و کرماشا در رتبه های بعدی طبقه بندی کرد.

۹۹/۰۹/۲۴

مقالات مرتبط

بررسی صنعت اوره در جهان و ایران

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
error: Alert: Content is protected !!