خگستر

گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو
سرمایه ۱۵۰ میلیارد تومن (آخرین افزایش مربوط به سال ۱۳۸۴)
سال مالی ۲۹ اسفند هر سال
سهامدار عمده : ایران خودرو
ترکیب پرتفوی : بانکی و خودرویی(وپارس ، خمحرکه، خمهر، خوسازو سمند)حدودا ۴۱۰ میلیارد تومن
🔴نکته مهم تو این شرکت اینه که 👈👈بین حسابهای تلفیقی و سینگل فاصله زیادی وجود داره مثلا تو سینگل حقوق صاحبان سهام ۷۵۰ میلیارد تومن ولی تو تلفیقی ۶۰ میلیارد تومن و یا نسبت بدهی تو سینگل ۱۰ درصد ولی تو تلفیقی ۹۷ درصد بقیه آیتم ها هم بهمین صورته .بسته به اینکه نگاه سینگل داشته باشیم یا تلفیقی نتیجه تحلیل متفاوت میشه.
اینکه این همه اختلاف از کجا ناشی شده برمی گرده به معاملات درون گروهی و ضربدری در سنوات قبل . در واقع سودهای که در سنوات قبل شناسایی شده واقعی نبوده یا بعبارتی سود بی کیفیت تو این شرکت زیاد شناسایی شده.این رو میشه از طلب هایی که خگستر از شرکتهای تابعه بابت سود داره فهمید.
بطور متوسط خگستر در سنوات قبل سالانه ۷۷ میلیارد تومن سود شناسایی کرده. و جالب اینکه بالاترین رقمی که شرکت در طول عمر خودش بعنوان DPS توزیع کرده ۷۴ ریال بوده.
(در واقع سیاست تقسیم سود ۱۰ درصد بدلیل همان موضوع که سود واقعی نبوده و بیشتر بر اساس سیاست های مدیریتی بوده)
اخرین برآورد شرکت از سود سال ۹۷ حدودا ۲۰ میلیارد تومن بوده که در ۶ ماهه منتهی به ۳۱ شهریور۸۰ درصد محقق شده.

بریم سراغ محاسبات ان ای وی بر اساس آخرین داده های سهم در تاریخ این تحلیل:
🔷محاسبه NAV سهم با نگاه سینگل 👈👈 تو محدوده۶۵۰ تومن
🔷 محاسبه NAV سهم با نگاه تلفیقی 👈👈 تو محدوده۲۰۰ تومن

الان بیشتر شرکتهای هلدینگی تو محدوده ۵۰ تا ۶۰ درصد NAV معامله میشن با این حساب قیمت خگستر میشه بین ۱۰۰ تا ۳۹۰ تومن.که این دامنه نوسان در طول ۷ سال گذشته چندین مرتبه تکرار شده.
🔺 بررسی روند قیمتی سهم:
در طول ۸ سال گذشته قیمت در یک کانال بزرگ با کف ۱۰۰ و با سقف ۶۰۰ در نوسان بوده و هر چه به انتها می رسیم کف ها بالاتر و سقف ها پایین تر رسیده . تقریبا شکل یک مثلث هم گرا.محرک های قیمتی سهم عمدتا مربوط به اخبار فروش بلوک بانک پارسیان و یا فروش بلوک ایران خودرو بوده و جالب اینکه هیچ وقت اخبار سهم رنگ واقعیت بخود نگرفتن و همین باعث شده تا قیمت بعد از افزایش های خیره کننده با سقوط های وحشتناک و فرسایشی همراه باشه.
👈 جمع بندی : در نگاه کوتاه مدت به قصد نوسان گیری قیمت های فعلی (۳۵۰ تومن) جذابیت زیادی نداره و در نگاه بلندمدت (بیشتر از ۲ سال) با هدف اینکه یک روز خگستر تصمیم به فروش بانک پارسیان یا ایران خودرو بگیره. بنظر در حال حاضر فرصت های بهتری در بازار موجود هست.۹۷/۰۹/۱۲

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
error: Alert: Content is protected !!