تحلیل بنیادی پترول

مقدمه :
شرکت پتروشیمی سرمایه گذاری ایرانیان در سال ۱۳۸۹ تاسیس شد . آخرین سرمایه ثبت شده ۲۰۰۰ میلیارد تومن که البته افزایش سرمایه از ۲۰۰۰ به ۲۵۰۰ میلیارد تومن از محل آورده و انباشته در جریان دارد .آخرین ارزش بازار ۱۵۸۰۰ ملیارد تومن می باشد. حوزه فعالیت این شرکت به صورت هلدینگ و تماما در بخش پتروشیمی است . شرکت #فارس با در اختیار داشتن ۷۰ درصد سهام سهامدار اصلی پترول است .۸ درصد سهام نیز از طریق شرکتهای تابعه بصورت خزانه نیز می باشد. سال مالی شرکت ۳۱ اردیبهشت ماه هر سال ، تعداد پرسنل ۴۳ نفر و دفتر مرکزی شرکت در تهران خیابان ولیعصر بالاتر از ظفر واقع است.

بررسی ترازنامه : بهمن ماه ۱۳۹۸

 • جمع دارایی ها ۷۲۶۴ میلیارد تومن
 • جمع بدهی ها ۳۵۷۷ میلیارد تومن
 • ارزش ویژه ۳۶۸۶ میلیارد تومن

تفسیر ترازنامه : دارایی ها از دو بخش عمده طلب ها و سرمایه گذاری ها تقریبا به نسبت مساوی تشکیل شده . بخش طلب ها نیز عمدتا در ارتباط با تامین مالی شرکتهای فرعی می باشد . بنابراین می توان گفت منابع شرکت تماما در شرکتهای فرعی سرمایه گذاری شده است . نکته مهم اینکه منابع تخصیص یافته به شرکت های تابعه بصورت ارزی می باشد. در بخش بدهی ها نیز رقم عمده ( حدود ۸۷ درصد ) مربوط به منابع آورده از طرف هلدینگ فارس است که این مورد نیز تماما بصورت ارزی است . در واقع همین منابع عینا به شرکتهای فرعی تخصیص داده شده است . نسبت بدهی ۴۹ درصد و شرکت دارای سود انباشته می باشد .
در حال حاضر بین طلب ها و بدهی های ارزی تعادل بر قرار است تا قبل از سال ۱۳۹۸ بدهی های ارزی بیشتر بود که شرکت در شهریور ۱۳۹۸ با واگذاری بخشی از پرتفوی سهام ( شامل گچساران ، بروجن و دهدشت) به هلدینگ فارس بخشی از بدهی های ارزی را تسویه می کند.

بررسی پرتفوی سهام :
پرتفوی سهام از دو بخش بورسی و غیر بورسی به شرح زیر تشکیل شده است :

 1. پتروشیمی لردگان ۷۰٫۱۱ درصد
 2. پتروشیمی جم ۴٫۶۱ درصد
 3. پتروشیمی کرمانشاه ۲۰٫۶۲ درصد
 4. پتروشیمی ممسنی ۶۷٫۱۸ درصد
 5. پتروشیمی کازرون ۶۱٫۲۹ درصد
 6. پتروشیمی زاگرس ۰٫۸۱ درصد
 7. بانک گردشگری ۲٫۵۳ درصد
 8. بورس اوراق بهادار ۲٫۰۵ درصد
 9. پتروشیمی شیراز ۱٫۰۲ درصد
 10. بورس انرژی ۱٫۲۷ درصد

 

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست
error: Alert: Content is protected !!