موسسه اعتباری ملل (وملل)

کلیات

موسسه اعتباری ملل ابتدا در سال ۱۳۶۶ بصورت صندوق قرض الحسنه با نام عسکریه تاسیس شد. سال ۱۳۷۴ تبدیل به تعاونی آزاد شد و نهایتا در سال ۱۳۹۰ با مجوز بانک مرکزی به موسسه اعتباری تبدیل شد . در سال ۱۳۹۵ نام موسسه از عسکریه به ملل تعییر کرد . سرمایه ۶۰۶ میلیارد تومن – ارزش بازار ۲۳۰۰ میلیارد تومن – فعالیت اصلی شرکت شامل کلیه فعالیتهای بانکی  بوده و شرکت عضو شتاب ، ساتنا ، پایا و …  نیز می باشد – همچنین وملل بیش از ۳۰ شرکت تابعه دارد که عمدتا در بخش های ساختمانی ، هتلداری ، تفریحی ، معدنی و پزشکی فعالیت دارند –  تعدادشعب ۳۳۷ – تعداد پرسنل ۲۱۴۳ نفر – سال مالی ۲۹ اسفند ماه هر سال – سهامداران مجموعه ای اشخاص حقیقی می باشند.

سال ۱۳۹۳ از محل طبقه زمین افزایش سرمایه ۶۸ درصدی داشته. ( از ۳۰۰ به ۵۰۵ میلیارد تومن)

بررسی کلی ترازنامه

تلفیقی اسفند ۱۳۹۷

وملل عمدتا مالک ۱۰۰ درصد شرکتهای تابعه بود و ترازنامه تلفیقی تصویر بهتری از وضعیت کلی بانک نشان می دهد .

 • جمع کل دارایی ها مبلغ ۲۵۶۷۸ میلیارد تومن
 • جمع کل بدهی ها مبلغ ۲۵۰۳۵ میلیارد تومن
 • ارزش ویژه سهم اکثریت ۶۰۹ میلیارد تومن

سهم اقلیت ۳۴ میلیارد تومن

تفسیر ترازنامه تلفیقی: کل منابع مالی در سه بخش عمده مصرف شده ۱ – تسهیلات ۳۶ درصد  ۲- سرمایه گذاری ها ۳۷ درصد  ۳- طلب ها ۲۵ درصد و در مقابل منابع مالی از دو محل عمده تامین گردیده ۱- سپرده ها ۳۹ درصد با نرخ سود ۱۰ الی ۱۵ درصد  ۲- وام از بانک مرکزی و سایر بانکها ۵۸ درصد که بخشی از آن بدون بهره ( بابت موسسه منحله وحدت ) و بخشی نیز با نرخ سود ۱۸ درصد میباشد و نهایتا بخش حقوق صاحبان سهام  ۶۰۹ میلیاردتومن را نشان می دهد که نسبت به سال ۹۶ رقم ۴۸ درصد رشد داشته که نشان از احیاء سریع از وضعیت بحران بانکی دارد.

مهمترین نسبت در ارزیابی وضعیت مالی و ریسک یک بانک محاسبه نسبت کفایت سرمایه می باشد که این نسبت برای وملل در سال ۹۶ رقم ۲٫۲۷ درصد سال ۹۷ رقم ۱٫۷۳ درصد و بر اساس گزارش ۹ ماهه ۹۸ با محاسبه تقریبی به رقم ۴  درصد می رسیم که می توان گفت بانک شرایط بحرانی را سپری و در مرحله بازگشت به روند رشدی می باشد. البته باید توجه داشت که بخش عمده منابع بانک در حوزه سرمایه گذاری و املاک با سهم ۳۷ درصد بوده که عمدتا در سال های ۹۴ به قبل انجام گردیده که چنانچه این سرفصل مورد تجدید ارزیابی قرار گیرد نسبت کفایت به ارقام بسیار بالاتری خواهد رسید.

بررسی آخرین ترازنامه

(شرکت اصلی) آذر ۱۳۹۸

 • جمع کل دارایی ها مبلغ ۲۵۱۴۱ میلیارد تومن
 • جمع کل بدهی ها مبلغ ۲۴۱۸۸ میلیارد تومن
 • ارزش ویژه ۹۵۳ میلیارد تومن

تفسیر ترازنامه شرکت اصلی: در تراز ۹ ماهه اتفاقات خوبی افتاده.  در بخش منابع سهم بدهی به بانک ها ۹ درصد کاهش و در عوض میزان سپرده های دریافتی از مشتریان ۵۰ درصد رشد داشته . همانطور که قبلا نیز گفته شد نرخ سود سپرده ها عموما ۱۰ تا ۱۵ درصد بوده در حالیکه نرخ سود وام از سایر بانک ها ۱۸ درصد می باشد .به عبارتی هزینه تمام شده پول برای وملل در سال جاری و سال بعد نسبت به قبل به مراتب کمتر خواهد شد.

در بخش مصارف نیز رقم تسهیلات ۱۹ درصد افزایش دارد و نهایتا در بخش حقوق صاحبان سهام نسبت به ابتدای سال شاهد  ۱۹ درصد رشد می باشد. بانک دارای سود انباشته بوده و طبق اعلام هیات مدیره بزودی افزایش سرمایه ۶۵ درصد اجرایی می گردد .و نکته بعدی اینکه همانطور که قبلا نیز گفته شد نسبت کفایت در عملکرد ۹ ماهه به مرز ۴ درصد رسیده که بنظر با افزایش سرمایه پیش رو  این نسبت مجددا تقویت خواهد شد.

نکته مهم و کلیدی در مورد ترازنامه وملل باید گفت هیچ یک از سرمایه گذاری های بانک در بخش املاک و سایر بخش ها در ترازنامه خود بانک منعکس نیست (حدودا ۸۰۰۰ میلیارد تومن) در واقع تمامی این سرمایه گذاری ها در لایه دوم یعنی شرکت های فرعی بوده که صرفا از طریق تراز تلفیقی قابل ردیابی می باشد. و نکته جالب تر اینکه این رقم بزرگ تاکنون تجدید ارزیابی و یا حتی به فروش نرسیده و در صورت تحقق هر کدام از این حالت ها ارزش مارکت وملل ( در حال حاضر ۲۳۰۰ میلیارد تومن ) را بشدت تحت تاثیر قرار خواهد داد .

بررسی پرتفوی سهام

وملل مستقیما در شرکت های ذیل سهامدار است .بازوی اقتصادی وملل گروه توسعه اقتصاد ملل که خود یک هلدینگ بزرگ هست ، بوده و  تمامی شرکتهای تابعه و وابسته وملل از طریق این شرکت کنترل می شوند .

از آنجایی که در این بررسی تمرکز ما بر صورتهای مالی تلفیقی می باشد لذا از ارزشگذاری یک به یک شرکتهای تابعه خودداری می کنیم و صرفا مرور کلی بر هر شرکت داریم.

 • تامین سرمایه نوین (تنوین) ۸٫۲۵ درصد
 • بیمه تعاون (وتعاون) ۱۸٫۷ درصد – (کل گروه ۳۵ درصد)
 • گروه توسعه اقتصاد ملل ۱۰۰ درصد
 • عمران نوین توس جاودان ۵۰ درصد (کل گروه ۱۰۰ درصد)
 • لیزینگ توسعه و صنعت و تجارت توس ۱۹ درصد (کل گروه ۷۰ درصد)
 • عمران و ساخت صیقلان تختی ۵۰ درصد (کل گروه ۱۰۰ درصد)
 • عمران و مسکن سازان ایران (ثعمسا) ۶٫۲۹ درصد (کل گروه ۸۰ درصد)
 • صندوق سرمایه گذاری اعتماد ملل
 • صندوق سرمایه گذاری ارمغان یکم ملل

ارزش کل سرمایه گذاری های فوق ۵۹۹ میلیارد تومن می باشد که دو سهم تنوین و گروه توسعه اقتصاد ملل با ارزش ۵۳۲ میلیارد تومن ۹۰ درصد پرتفوی بانک را شامل می شوند.

نکته مهم در مورد سرمایه گذاری های بانک باید گفت وجوه زیادی ( حدودا ۶۰۰۰ میلیارد تومن ) در قالب حسابهای فی مابین و تسهیلات خارج از سرفصل سرمایه گذاری به شرکتهای تابعه پرداخت گردیده که بدلیل عدم افزایش سرمایه شرکتهای تابعه در حساب سرمایه گذاری منعکس نمی باشد. بنابراین صرف توجه به حساب سرمایه گذاری کاملا گمراه کننده است .

شرکت های تابعه وملل
شرکت های تابعه وملل

گروه توسعه اقتصاد ملل

این شرکت در سال ۱۳۸۹ تاسیس شد – ۱۰۰ درصد سهام آن متعلق به وملل است – آخرین سرمایه ثبت شده ۳۰۰ میلیارد تومن – خودش یک هلدینگ با بیش از ۳۱ شرکت فرعی و وابسته می باشد . ستاد هلدینگ ۴۳ نفر پرسنل و کل گروه ۸۱۰ نفر پرسنل دارد – سال مالی ۲۹ اسفند هر سال .

ارقام عمده ترازنامه تلفیقی شامل
 • دارایی ها ۱۰۱۴۸ میلیارد تومن
 • بدهی ها ۹۶۸۷ میلیارد تومن
 • ارزش ویژه ۴۶۱ میلیارد تومن

عملکرد تلفیقی این شرکت در سال ۹۶ مبلغ ۲۰۰ میلیارد تومن و در سال ۹۷ مبلغ ۱۰۰ میلیارد تومن سود خالص بوده است .

شرکت های تابعه گروه توسعه اقتصاد ملل به تفکیک حوزه فعالیت به شرح زیر است:
حوزه ساخت و ساز

۱)گسترش عمران ملل  ثبت شده در سال ۱۳۹۶ – موضوع فعالیت فروش و بهره برداری از کلیه پروژه های ساخته شده و یا در دست احداث مجموعه ملل- آدرس کانال  @OmranMelal

۲) شرکت عمران تکلار (عمران تکلار ) این شرکت در سال ۱۳۵۳ به منظور احداث برج در منطقه شهرک غرب تهران تاسیس شد – در حال حاضر ۴۱ درصد سهام آن در اختیار گروه ملل است – پروژه های جاری شامل

۱- مجتمع مسکونی برج زرین در هرمزان

۲-مجتمع فرهنگی-ورزشی هرمزان

۳- مجتمع تجاری نسترن این پروژه در ضلع جنوبی برج نسترن و در تقاطع خیابان هرمزان و پیروزان واقع است.

۳) عمران و مسکن سازان ایران (ثعمسا)  ۸۰ درصد سهام متعلق به گروه ملل است – سرمایه ۸۰ میلیارد تومن – خودش یک هلدینگ است با ۴۲ شرکت فرعی و وابسته که البته شرکتهای خیلی بزرگی نیستند . بزرگترین سرمایه گذاری شرکت مالکیت ۲۲ درصد سهام عمران تکلار می باشد . پروژه های متعدد در شهر های مختلف دارد که مهمترین آنها به شرح زیر است

۱- پروژه گلسار رشت  زیر بنا ۲۴۸۴۰ متر

۲- پروژه صیقلان رشت زیر بنا ۱۵۰۰ متر

۳- پروژه خورشید کرمانشاه  زیر بنا ۶۳۰۰ متر

۴) خورشید درخشان هشتم توس سال ۱۳۹۳ با مشارکت ۵۱ درصد گروه ملل و ۴۹ درصد آستان قدس رضوی تاسیس شد. هدف از تاسیس این شرکت مشارکت در اجرای پروژه بزرگ جهان مال مشهد می باشد.

طی صورتجلسه ای در اردیبهشت سال ۹۴ بین موسسه اعتباری ملل  و  آستان قدس رضوی، منافع ۲ قطعه زمین واقع در بلوار جانباز مشهد به متراژهای ۶۵ هزار و ۱۹ هزار متر مربع به شرکت خورشید درخشان هشتم توس، جهت اجرای پروژه واگذار می گردد.

پروژه «مشهد مال۲» یا همان «جهان مال» در ضلع جنوب شرقی میدان جانباز قرار دارد مشاور آن یک شرکت اسپانیایی بوده که مبلغ ۸ میلیون یورو قرارداد دارد .این پروژه همان پروژه ی هست که شرکت کیسون بخشی از آن را در سال ۹۷ اجرایی کرده است.

این پروژه با زیر بنای تقریبی ۸۵۰۰۰۰ متر مربع شامل یک مرکز خرید ۴۲۰٫۰۰۰ متر مربع، هتل ها، ادارات و خانه های مجلل، و همچنین ۳۳۰،۰۰۰ متر مربع از امکانات پشتیبانی و پارکینگ زیرزمینی است. ارزش تقریبی پروژه حدودا ۲۵ تا ۳۰ هزار میلیارد تومن برآورد می گردد.

پروژه جهان مال مشهد (وملل)
پروژه جهان مال مشهد متعلق به وملل

 

۵) زیبا سازه توس گام  این شرکت خودش یک ساختمان ساز بزرگ است . در سال ۹۵ در بین ۵۰۰ شرکت برتر رتبه ۲۳۳ را بدست آورد . بیشتر پروژه های ساختمانی گروه ملل در این شرکت متمرکز است. ۱۰۰ درصد سهام زیبا سازه متعلق به گروه توسعه اقتصاد ملل می باشد.

برخی از پروژه های زیبا سازه به شرح زیر است:

۱- میدان جانباز مشهد  برج تجاری اداری کوه نور

تاریخ شروع ۱۳۹۳/۰۳/۰۱ این پروژه واقع در مشهد، میدان جانباز می باشد. مساحت زمین پروژه ۲۹۷۲ مترمربع و مساحت کل زیربنا ۶۸۱۹۹ مترمربع می باشد. نوع کاربری کل اداری تجاری است. شرکاء ۳۲٫۵ درصد توس گام ، ۱۷٫۵ درصد توسعه اقتصاد ملل و ۵۰ درصد سایرین .- آخرین درصد پیشرفت پروژه  ۷۱ درصد پایان سال ۹۷

لینک کانال پروژه  @MashadKooheNoor

۲- بلوار فردوسی مشهد  برج مسکونی یاس( هانا)

تاریخ شروع ۱۳۹۲/۰۸/۰۱ این پروژه واقع در بلوار فردوسی مشهد می باشد. مساحت زمین پروژه ۴۰۰۰ مترمربع و مساحت کل زیربنا ۴۳۸۶۰ مترمربع است. کاربری مسکونی و در ۲۶ طبقه شامل ۹۹ واحد می باشد.

۳- میدان غدیر اصفهان  مجتمع تجاری اداری تفریحی سپاهان شهر

تاریخ شروع ۱۳۹۳/۱۰/۰۱ این پروژه واقع در سپاهان شهر اصفهان می باشد. مساحت زمین پروژه ۶۵۹۰ مترمربع و مساحت کل زیربنا ۴۲۸۰۰ مترمربع است. کاربری کل ساختمان تجاری، اداری و در ۷ طبقه احداث می گردد.

۴- مجتمع تجاری دزفول   پارکینگ طبقاتی

تاریخ شروع ۱۳۹۳/۱۱/۰۱ این پروژه واقع در شهرستان دزفول می باشد. مساحت زمین پروژه ۳۰۴۰ مترمربع و مساحت کل زیربنا ۲۶۵۵۷ مترمربع است. کاربری کل ۷ طبقه پارکینگ طبقاتی و ۳ طبقه تجاری است.

۵- بلوار معلم مشهد  این پروژه بصورت مسکونی در ۹ طبقه با زیر بنای ۲۰۰۵۱ متر مربع شامل ۱۲۰ واحد در حال ساخت می باشد.

۶- بلوار ارتش تهران

۷- بلوار جمهوری کرمان

۸- مجتمع سپیدار رشت  مجتمع تجاری صیقلان رشت

این پروژه واقع در شهرستان رشت می باشد. مساحت زمین ۱۹۸۴ مترمربع و مساحت کل زیربنا ۷۳۹۴ مترمربع می باشد. کاربری کل ساختمان اداری تجاری است. بخش اداری ۴ طبقه و تجاری در طبقه همکف و اول و پارکینگ منفی یک می باشد.

۹- برلیان کرمان  پروژه برلیــان کرمان به‌عنوان اولین بازار بزرگ تخصصی مصالح ساختمانی و دکوراسیون داخلی می‌باشد که در شهر کرمان و حوالی میدان بیـرم آباد در زمینی به وسعت ۶۲۰۰۰ مترمربع واقع گردیده است.این پروژه شامل ۶۴۵ واحد تجاری به مساحت ۴۷۵۱۸ متر  ، ۵۴ واحد اداری به مساحت ۷۱۰۰ متر ، ۱۴۳۸ واحد پارکینگ ، ۱۴۱۰۰ متر انبار ، سالن آمفی تائتر ،هایپر مارکت ،   فود کورت و پلازا می باشد.

حوزه صنعت

۱) شرکت سهامی فرش ایران  سال ۱۳۱۴ تاسیس شد . یکی از قدیمی ترین شرکتهای قالی بافی با قدمت ۸۰ ساله در ایران بوده و  تولیدات سالانه این شرکت ۱۵۰۰۰ متر فرش دستباف می باشد . این شرکت دارای ۲۳ شعبه و ۱۲ فروشگاه در سراسر کشور می باشد. مالیکت ۹۹ درصد سهام در دست مجموعه وملل با ارزش تمام شده ۲۵۰ میلیارد تومن می باشد.

ظاهرا دولت در سال ۱۳۹۲ سهام این شرکت را بابت رد دیون به بانک تجارت واگذار  و سپس وملل آنرا از بانک تجارت احتمالا از طریق تهاتر با بخشی از پروژه جهان مال می خرد!!

۲) موتوژن  تا پایان سال ۹۷ مقدار ۱۷ درصد بموتو متعلق به ملل بوده که طبق آخرین استعلام این رقم به ۱۴ درصد رسیده است. حدودا ۲۱ میلیون سهم طی ۱۰ ماهه ۹۸ عرضه شده – تمام شده هر سهم ۶۶۵۰ ریال – سود احتمالی از این عرضه برای ملل ۲۷ میلیارد تومن می باشد.

۳) خیام فولاد نیشابور  سال ۱۳۸۶ در زمینی به مساحت ۹۶ هکتار در شهرک صنعتی عطار تاسیس شد – فاز اول جهت تولید۵۰۰ هزار تن محصولات فولادی سنگین از قبیل تیر آهن و نبشی با سرمایه گذاری ۴۵ میلیون یورو در سال ۹۱ شروع و در سال ۹۷ افتتاح گردید – طرح توسعه شامل نورد سرد با ظرفیت ۵۰۰ هزار تن ، فولاد سازی با ظرفیت ۸۰۰ هزار تن و احیاء مستقیم با ظرفیت ۸۵۰ هزار تن در دست اجراء دارد . برای اطلاع از آخرین وضیت طرح ها به کانال @Ksnco  مراجعه شود.

نکته قابل توجه این شرکت مالکیت در باغات پسته می باشد که سالانه حداقل ۴۰ تن پسته به بازار عرضه می کند.

۴) گسترش انرژی ملل  سال ۱۳۹۶ تاسیس گردیده و ظاهرا هنوز فعالیت خاصی نداشته .

حوزه بازرگانی وغذایی

۱) روغن طلایی نیشابور  تولید کننده روغن خام خوراکی و کنجاله از دانه های روغنی با ظرفیت ۷۵۰ تن در روز .

۲) نوین پخش توس جاودان  توزیع کنتده روغن ، کنسروجات، کیک و کلوچه، تن ماهی ،  نماینده انحصاری برندهای کادوس ( تن ماهی) و شهره ( کنسروجات ) – ۹۹ درصد سهام متعلق به ملل

۳) صنایع تبدیلی گلستان  تاسیس در سال ۱۳۵۱ در شهر گرگان – مساحت زمین ۶۳۰۰۰ متر ،  زیر بنا  ۲۱۰۰۰ متر – مالک قبلی برند معروف یک و یک بود که در سال ۸۴ آنرا واگذار کرد – در حال حاضر تحت برند شهره تولید دارد – تولیدات شامل رب گوجه فرنگی، انواع کنسروهای غیر گوشتی ، ترشیها، شوریها ، کمپوتها و مرباجات – ۹۰ درصد سهام متعلق به ملل

۴) عمران نوین توس جاودان  تامین کننده مواد و مصالح پروژه های ساختمانی گروه ملل – ۵۰ درصد متعلق به گروه توسعه اقتصاد ملل و ۵۰ درصد نیز متعلق به خود وملل

۵) جاودان کادوس کیش  شرکت بازرگانی ثبت شده در جزیره کیش – تولید تحت برند کادوس – تولید کنسرو خورش در شرکت جاودان کادوس ، ترشیجات و مرباجات در شرکت صنایع تبدیلی گلستان ، روغن مایع و جامد در شرکت روغن طلایی نیشابور –  ۳۳ درصد سهام متعلق به ملل

۶) صنایع غذایی پارس کادوس  ثبت شده در بندر انزلی در سال ۱۳۶۸-  اولین واحد تولید کننده کنسرو ماهی کیلکا و ساردین در ایران -برندها کادوس، ایتا و روکا –  ۸۰ درصد سهام متعلق به ملل

۷) آرامش سازان پیشرو  تاسیس در سال ۱۳۸۸ – فعال در زمینه واردات انواع کالا  (از موادغذایی تا فلزات ) –  ۱۰۰ درصد سهام متعلق به ملل

حوزه مالی

۱) بیمه تعاون ۳۵ درصد از سهام  متعلق به گروه ملل است .

۲) تامین مالی توس سرمایه  سال ۹۲ تاسیس گردیده – ۹۸ درصد سهام متعلق به گروه ملل – بنظر خیلی فعال نیست.

۳) اقتصاد گستران قرن بیست و یک  سال ۸۷ تاسیس شده – در پرتفوی خود  ۷٫۲ درصد سهام وتعاون ۲٫۲۶ درصد وملل را دارد- ۵۱ درصد سهام متعلق به گروه ملل می باشد.

۴) ارزیاب سرمایه توس  سال ۹۲ تاسیس شده – در پرتفوی خود ۸ درصد وتعاون و ۳ درصد وملل را دارد – ۹۰ درصد سهام متعلق به گروه ملل می باشد.

۵) لیزینگ توسعه صنعت و تجارت توس  سال ۸۸ تاسیس شده -سرمایه ۱۰ میلیارد تومن –  ۵۱ درصد سهام متعلق به گروه ملل می باشد . بنظر شرکت بزرگی نیست.

۶) کارگزاری ملل پویا  سال ۸۵ با سرمایه ۱۲ میلیارد تومن تاسیس شد – ۱۰۰ درصد سهام متعلق به گروه ملل می باشد.صندوق سرمایه گذاری اعتماد ملل با ۱۸۰ میلیاردتومن ناو متعلق به این کارگزاری میباشد.

حوزه معدن

۱) گروه مهندیس مشاور پیچاب کاوش سال ۷۵ تاسیس شد – فعال در زمینه تولید سنگ های ساختمانی ( تراورتن و مرمریت) – معادن شامل معدن سنگ تراورتن در استان مرکزی محلات روستای گلچشمه و معدن سنگ مرمریت در خراسان رضوی چناران روستای بقمچ

این شرکت خودش یک هلدینگ شامل شرکتهای زیر می باشد

۱- شرکت سنگ مرمریت درسا – چناران  مالکیت ۶۰ درصد

۲- شرکت ابنیه معادن توس  بهره برداری از معدن شن و ماسه لاشتر اصفهان

۳- شرکت شن و ماسه تاجیک  تولید کننده شن و ماسه – محل کارخانه در شرق تهران

۴- شرکت مرمریت گلچشمه محلات  سنگ های این شرکت شامل تراورتن سفید همراه با ترانیک ، تراورتن سفید و تراورتن قرمز میباشد.

۵- شرکت نانو پودر توس  ۱۰ درصد سهام متعلق به پیچاب می باشد . این شرکت تولید کننده پودرهای معدنی در مقیاس میکرو و نانو  می باشد.

۲) ابنیه معادن توس  بهره برداری از معدن شن و ماسه لاشتر اصفهان – مجموعا ۶۰ درصد سهام در اختیار گروه ملل می باشد. تاسیس سال ۱۳۹۲

۳) مطالعاتی تولیدی نانو پودر توس  مجموعا ۷۰ درصد سهام در اختیار گروه ملل می باشد. تولید کننده پودرهای معدنی در مقیاس میکرو و نانو – شرکت دانش بنیان – تاسیس سال ۱۳۹۳

حوزه پزشکی

۱) بخش مراقب ویژه نوزادان NICU(neonatal intensive care unit)   در زایشگاه ها نوزادان پری ترم (نارس) یا نوزادان بد حال با مشکلات تنفسی به NICU منتقل می شوند.از ویژگی های این بخش، وجود دستگاه های ویژه نوزادان و ونتیلاتور (دستگاه تنفس مصنوعی) می باشد.

اولین NICU بیمارستان های خصوصی کرج، در بیمارستان مریم توسط گروه ملل راه اندازی شد .

اینکه این اقدام به صورت کمک های اجتماعی بوده یا برای گروه ملل سودآوری دارد اطلاعاتی در دسترس نیست.

۲) گروه شرکتهای BNM شرکت تجارتی بی.ان.ام بزرگترین واردکننده و توزیع ‏کننده لوازم و تجهیزات پزشکی,دندانپزشکی و بیمارستانی در ایران است و با بیش از ۳۰ سال سابقه در این زمینه,نماینده رسمی بیش از ۲۵ کمپانی عمده از سازندگان لوازم و تجهیزات پزشکی می‏باشد.

این شرکت با داشتن دفاتر فعال در بسیاری از شهرهای ایران,همچنان بزرگترین تأمین‏ کننده لوازم و تجهیزات پزشکی در سراسر کشور می‏باشد. سال تاسیس ۱۳۵۵ – مالکیت گروه ملل ۸۵ درصد

آدرس سایت شرکت  www.bnmed.info

۳) شفا توس کیش  موضوع احداث واحد های درمانی – نخسین مرکز  تصویر برداری مولکولی در کشور توسط این شرکت با عنوان پت اسکن پیام در مهر شهر کرج احداث و به بهره برداری رسیده .

آدرس سایت پت اسکن پیام   pet-scan.ir

طرح دیگری با عنوان مرکز رادیو تراپی باهنر نیز در زمینی به مساحت ۴۸۰۰ متر مربع در کرج در دست احداث بوده که مختص بیماران سرطانی می باشد.

حوزه فناوری

۱) تجارت الکترونیک و فناوری اطلاعات ملل (فام)  سال ۱۳۹۵ تاسیس شد – موضوع فعالیت شامل انجام هرگونه فعالیت خدماتی و تجاری در حوزه فناوری اطلاعات و تجارت الکترونیک – البته فعالیت اصلی پشتیبانی از بخش آی تی گروه ملل می باشد.

حوزه گردشگری

۱) هتل های بین المللی لوتوس امید توس  سال ۱۳۹۳ تاسیس شد – فعالیت اصلی احداث هتل و مجتمع های بین راهی – ۱۰۰ درصد سهام متعلق به گروه وملل

پروژه های شرکت شامل

۱- هتل ۴ ستاره لوتوس مشهد  موقعیت  این پروژه واقع در میدان پانزده خرداد مشهد ، مساحت زمین پروژه ۳۵۱۶ مترمربع و مساحت کل زیر بنا ۵۴۰۰۰ مترمربع می باشد. این  هتل در ۲۱  طبقه  و ۲۴۰ اتاق طراحی شده است.

۲- هتل ۵ ستاره تله کابین بام کرمان موقعیت این پروژه واقع در شهر کرمان و بر فراز کوه‎های پارک جنگلی پردیسان قرار دارد. مساحت زمین هتل بام کرمان ۳۰.۰۰۰ متر مربع و دارای ۲۴۰ واحد اقامتی خواهد بود. طول خط تله کابین بام کرمان ۱۷۰۰ متر و زمین تحت پوشش پروژه بالغ بر ۴۵.۰۰۰ متر مربع می باشد.

۳- مجتمع گردشگری لوتوس گرگان  این مجتمع گردشگری با مساحت کل زیربنای ۸۲.۰۰۰ متر مربع و دارای پارک آبی و هتل در دست احداث می باشد.

۴- مجتمع بین راهی لوتوس تربت حیدریه  این پروژه در زمینی به مساحت ۱۸ هکتار در حال ساخت بوده و دارای بخش های مختلفی از قبیل تالار پذیرایی،انواع رستوران،فروشگاه،جایگاه سوخت،تعمیرگاه،پارکینگ و… می باشد.

۵- مجتمع آب درمانی لوتوس مشکین شهر  مجتمع آب درمانی لوتوس مشگین شهر در زمینی به مساحت بیش از ۶ هکتار و در دامنه های سرسبز سبلان واقع و در دست احداث می باشد  و دارای استخر آقایان و بانوان،استخر VIP ، رستوران مدرن و سنتی، کافی شاپ و چایخانه،پارکینگ و… می باشد.

جمع بندی تا اینجا

 • ترازنامه  تلفیقی وملل بررسی شد
 • ترازنامه اصلی وملل بررسی شد
 • پرتفوی کلی وملل بررسی شد
 • پرتفوی شرکت توسعه اقتصاد ملل برای تمام شرکت های تابعه بررسی شد
 • پروژه های شرکت های تابعه گروه توسعه اقتصاد ملل بصورت کلی بررسی شد

در ادامه به پروژه های شرکت توسعه اقتصاد ملل اشاره می کنیم

بررسی پروژه های شرکت توسعه اقتصاد ملل ( تابعه ۱۰۰ درصدی وملل)

۱) پروژه میدان جانباز مشهد برج تجاری اداری کوه نور

تاریخ شروع ۱۳۹۳/۰۳/۰۱ این پروژه واقع در مشهد، میدان جانباز می باشد. مساحت زمین پروژه ۲۹۷۲ مترمربع و مساحت کل زیربنا ۶۸۱۹۹ مترمربع می باشد. نوع کاربری کل اداری تجاری است. شرکاء   ۳۲٫۵ درصد توس گام ، ۱۷٫۵ درصد توسعه اقتصاد ملل و ۵۰ درصد سایرین .- آخرین درصد پیشرفت پروژه  ۷۱ درصد پایان سال ۹۷

۲) جهان مال مشهد  قبلا گفتیم پروژه بزرگ جهان مال در دل شرکت خورشید درخشان هشتم تعریف شده . اما بنظر می رسه بخشی از پروژه ( البته فقط سهم وملل ) خارج از شرکت مزبور در حال انجام هست .( علت نامشخص) . طبق سوابق حدود ۲۰ درصد از سهم وملل به شرکت فرعی توسعه اقتصاد ملل واگذار گردیده . ( کل سهم وملل ۵۱ درصد بود) .

پروژه جهان مال با زیر بنای تقریبی ۸۵۰۰۰۰ متر مربع شامل یک مرکز خرید ۴۲۰٫۰۰۰ متر مربع، هتل ها، ادارات و خانه های مجلل، و همچنین ۳۳۰،۰۰۰ متر مربع از امکانات پشتیبانی و پارکینگ زیرزمینی است. ارزش تقریبی پروژه حدودا ۲۵ تا ۳۰ هزار میلیارد تومن برآورد می گردد. آخرین درصد پیشرفت پروژه  ۳٫۷ درصد پایان سال ۹۷

۳) ستاره اطلس پارس  پروژه چند منظوره اطلس پلازا در تپه‌های عباس‌آباد، به‌عنوان بام مرکزی پایتخت و مشرف به نمای شهر تهران تعریف شده است.

این پروژه در زمینی به‌ مساحت ٧۵ هزار مترمربع و با زیربنای کل بیش از ۴۴۶ هزار مترمربع شامل ۷۵۰۰۰ متر مربع  تجاری   ۴۱۳۵۲ متر مربع اداری  ۱۴۲۱۳ متر مربع  هتل   ۱۸۱۶ متر مربع فرهنگی  ۱۹۱۸۱۶ مترمربع  پارکینگ ۱۰۵۳۱۱ متر مربع مشاعات و تاسیسات توسط شرکت ستاره‌اطلس‌پارس از زیرمجموعه‌های گروه شرکت‌های ایرانیان اطلس، درحال اجراست.

وملل مالک ۴۹٫۵ درصد این پروژه می باشد .  ارزش این پروژه بعد از بهره برداری حداقل ۲۰ تا ۲۵ هزار میلیارد تومان خواهد بود

پیمانکاران این پروژه شرکتهای کیسون و بلند پایه می باشند.

لینک پروژه   www.setarehatlaspars.com

۴) مجتمع تجاری بهار رضوی کرمان    تاریخ شروع ۱۳۹۳/۰۸/۰۱ این پروژه واقع در شهرستان کرمان می باشد. مساحت زمین پروژه ۶۲۱۵۱ مترمربع و مساحت کل زیربنا ۱۶۵۲۷۰ مترمربع می باشد. کاربری کل ساختمان اداری، تجاری و فرهنگی است. آخرین درصد پیشرفت پروژه ۵۱ درصد پایان سال ۹۷

۵) بازار ساختمان فجر   این پروژه واقع در شهرستان یزد به منظور بازسازی بازار فجر یزد می باشد . مساحت زمین پروژه ۵۱۳۰۰ مترمربع و مساحت کل زیربنا ۱۵۸۷۰۰ مترمربع است.

۶) پروژه گلسار رشت  پروژه اداری تجاری و مسکونی با زیر بنای کل ۲۴۱۸۶ متر مربع واقع در بلوار گلسار رشت می باشد . این پروژه از پروژه های شرکت ثعمسا با سهم ۴۲ درصد ثعمسا و ۵۸ درصد شهرداری رشت بوده که ظاهرا توسعه ملل سهم شهرداری را خریداری نموده است .

بررسی املاک وملل

همانطور که بررسی شد  تمامی املاک و پروژه های وملل در شرکتهای تابعه مستتر بوده و خودش مستقیما به جز املاک مربوط به ساختمان های بانک املاک دیگری ندارد . علی ایحال با توجه به اینکه همین املاک نیز یکبار در سال ۹۳ تجدید ارزیابی شده اند ( البته فقط بخش زمین) می توان تقریبی از ارزش روز املاک بدست آورد .

طبق گزارشات موجود در ترازنامه سال ۹۴ ارزش روز زمین ها حدودا ۳۷۳ میلیارد تومن بوده که بنظر بخشی از آن تا به امروز واگذار و مابقی به ارزش ۳۱۱ میلیارد تومن در آخرین ترازنامه (پایان سال ۹۷ )منعکس می باشد . بنابراین با توجه به ضریب رشد مسکن از سال ۹۳ تا ۹۸ می توان حداقل ضریب ۳ را برای آن در نظر گرفت .

بنابراین ۳۱۱ ضرب در ۳ برابر می شود با   ۹۳۳ میلیارد تومن ارزش برآوردی زمین ها

در نهایت می توان به طور تقریبی ۶۲۲ میلیارد تومن مازاد احتمالی برای زمین ها در نظر گرفت . که بدین ترتیب افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی زمین ۱۰۰ درصد برآورد می گردد.

بررسی مازاد پرتفوی بورسی وملل ( از نگاه تلفیقی)

پرتفوی بورسی گروه وملل شامل

۱- تنوین ۸٫۲۵ درصد به بهای تمام شده ۱۴۴ و ارزش روز ۳۲۱ میلیارد تومن

۲- وتعاون ۳۵ درصد به بهای تمام شده ۵۳ و ارزش روز ۱۵۶ میلیارد تومن

۳- بموتو ۱۴ درصد به بهای تمام شده ۶۴ و ارزش روز ۲۶۰ میلیارد تومن

جمع کل ارزش روز ۷۳۷ میلیارد تومن که پس از کسر بهای تمام شده ۲۶۱ میلیارد تومن به مازاد ۴۷۶ میلیارد تومن خواهیم رسید .

بررسی مازاد پروژه های وملل ( از نگاه تلفیقی)

جمع بهای تمام شده کل پروژهای گروه ملل ۶۸۰۰ میلیارد تومن می باشد که ۷۵ درصد آن مربوط به سال های قبل ۹۵ میباشد .چنانچه بخواهیم کاملا محافظه کارانه برآوردی از ارزش روز آنها داشته باشیم حداقل به اعداد ۱۳۶۰۰ میلیارد تومن می رسیم .که با کسر بهای تمام شده  مازاد حاصله برابر خواهد شد با  ۶۸۰۰ میلیارد تومن.

اگرچه این عدد بسیار محافظه کارانه می باشد لیکن بدلیل نبود اطلاعات کافی مجبور به محاسبات حداقلی می باشیم درحالیکه ارزش های دلاری بسیاری از پروژه طی سال های اخیر حداقل ۴ برابر شده اند.

محاسبه ناو NAV وملل

 • مازاد املاک (فقط خود بانک)  ۶۲۲ میلیارد تومن
 • مازاد سرمایه گذاری ها ( فقط بورسی) ۴۷۶ میلیارد تومن
 • مازاد پروژه های ساختمانی ۶۸۰۰ میلیارد تومن
 • ارزش ویژه تلفیقی سال ۹۷ مبلغ ۶۰۹ میلیارد تومن
جمع عوامل فوق ۸۵۰۷ میلیارد تومن . تقسیم بر تعداد سهام (۶٫۰۶ میلیارد سهم) ناو NAV  هر سهم برابر با     ۱۴۰۳ تومن . قیمت فعلی هر سهم ۴۰۳ تومن معادل ۲۹ درصد ناو می باشد.

توجه  در محاسبات ناو فوق ضمن اینکه کمترین ضریب افزایشی تورم را برای املاک فرض کردیم ، ارزش روز هیچکدام از شرکتهای غیر ساختمانی را نیز در نظر نگرفتیم  همچنین برای فعالیت های بانکی نیز هیچ گونه سرقفلی محاسبه نکردیم . لذا محاسبات فوق کاملا محافظه کارانه می باشد.

روند جذب سپرده های وملل

 • سال ۱۳۹۳ مبلغ ۵۴۶۵ میلیارد تومن
 • سال ۱۳۹۴ مبلغ ۷۹۸۴ میلیارد تومن
 • سال ۱۳۹۵ مبلغ ۱۰۵۳۸ میلیارد تومن
 • سال ۱۳۹۶ مبلغ ۷۵۴۱ میلیارد تومن
 • سال ۱۳۹۷ مبلغ ۹۸۴۵ میلیارد تومن
 • ۹ ماهه سال ۱۳۹۸ مبلغ ۱۴۶۱۶ میلیارد تومن

احیای روند صعودی بعد از شوک بانکی در سال ۱۳۹۶

نسبت سپرده وملل به کل سپرده شبکه بانکی حدودا ۰٫۵ درصد می باشد.

📌 اثرات ابلاغیه ۸ ماده ای

شهریور سال ۹۶ برای بانک ها به عنوان یک نقطه عطف بود. چرا که در این زمان بانک مرکزی با ابلاغ یک بخشنامه ۸ ماده ای بانک ها را مکلف کردند که از جذب سپرده گذاری یکساله با سود بیشتر از ۱۵ درصد خودداری کنند. تا به این طریق بخشی از قانون اصلاح نرخ سود بانکی را به اجرا در آورند.درحالی که یک ماه از اجرای تعیین سقف برای پرداخت سود به سپرده های یکساله می گذشت. ترکیب سپرده گذاری در بانک ها دچار دگرگونی شد. پیش از شهریور ماه سپرده های کوتاه مدت دست بالایی را در ترکیب سپرده های شبکه بانکی داشتند. اما با اجرای طرح سپرده های کوتاه مدت عادی در بخش غیر دولتی شبکه بانکی کاهش پیدا کرد. سپرده های یکساله نیز به سمت بازار پولی حرکت کردند. بر اساس این آمار بانک مرکزی برخی تحلیل می کردند که سیاست منابع بانکی در حال کاهش است و پیش بینی می کردند که شرایط در ماه های آتی به نفع بازار سکه و ارز است.

روند اعطای تسهیلات

 • سال ۱۳۹۳ مبلغ ۴۲۵۸ میلیارد تومن
 • سال ۱۳۹۴ مبلغ ۵۰۵۴ میلیارد تومن
 • سال ۱۳۹۵ مبلغ ۸۳۷۵ میلیارد تومن
 • سال ۱۳۹۶ مبلغ ۸۹۴۵ میلیارد تومن
 • سال ۱۳۹۷ مبلغ ۱۲۷۱۱ میلیارد تومن
 • ۹ ماهه سال ۱۳۹۸ مبلغ ۱۵۱۸۰ میلیارد تومن

روند کاملا صعودی – علی رغم اینکه در سال ۹۶ جذب سپرده های بانک کاهش محسوسی داشت، لیکن ملل با استقراض از شبکه بانکی سپرده های خارج شده را جبران کرد. در پایان سال ۹۷ ترکیب منابع بانک شامل ۴۷ درصد سپرده و ۵۰ درصد استقراض از شبکه بانکی بوده که دلیلش مربوط به اتفاقات سال ۹۶ است . خوشبختانه در ۹ ماهه سال ۹۸ با جذب سپرده های جدید ترکیب فوق کاملا معکوس گردیده . بعبارتی ۵۸ درصد سهم سپرده و ۳۸ درصد استقراض از منابع بانکی.

بررسی صورت و سود و زیان وملل

روند سود و زیان خالص

 • سال ۱۳۹۳ مبلغ ۱۳۱ میلیارد تومن
 • سال ۱۳۹۴ مبلغ ۱۱۲ میلیارد تومن
 • سال ۱۳۹۵ مبلغ ۵ میلیارد تومن
 • سال ۱۳۹۶ مبلغ ۷ میلیارد تومن
 • سال ۱۳۹۷ مبلغ ۱۳۱ میلیارد تومن
 • ۹ ماهه سال ۱۳۹۸ مبلغ ۱۵۵ میلیارد تومن

احیاء روند سودآوری بعد از بحران بانکی سال های ۹۵ و ۹۶ – نکته جالب اینکه در این دوران بسیاری از بانکها به زیان رسیدند.

بررسی عملکرد سپرده ها از حیث مازاد یا کسری پرداختی به سپرده گذاران

به واقع نبایستی مازاد یا کسری در سود پرداختی به سپرده گذاران وجود داشته باشد ولی بدلیل اینکه در واقعیت سود قطعی به سپرده گذاران پرداخت می شود معمولا سود پرداختی بیش از سود بدست آمده از محل درآمدهای مشاع است و نتیجه نهایی اینکه بانک از سود  سهامداران مجبور به تامین سود سپرده گزاران می شود.

مازاد پرداختی به سپرده گذاران وملل در طی سنوات گذشته

 • سال ۱۳۹۳ مبلغ ۳ میلیارد تومن
 • سال ۱۳۹۴ مبلغ ۵۹ میلیارد تومن
 • سال ۱۳۹۵ مبلغ ۱ میلیارد تومن
 • سال ۱۳۹۶ مبلغ ۴۷ میلیارد تومن
 • سال ۱۳۹۷ مبلغ ۴۰ میلیارد تومن
 • ۶ ماهه سال ۱۳۹۸ مبلغ ۷۷ میلیارد تومن

مازاد هر چه کمتر بهتر – متاسفانه به استثناء سال ۹۳ و ۹۵ سایر سالها مازاد پرداختی داریم . خصوصا در ۶ ماهه ۹۸ که این مازاد بیشتر هم شده . شاید بدلیل افزایش جذب سپرده باشد که سود سپرده به صورت خطی محاسبه لیکن درآمدها غیر خطی می باشند. انتظار است که این مازاد تا پایان سال و سال آتی کمتر شود.

درآمد سرمایه گذاری

 • سال ۱۳۹۳ مبلغ ۱۱ میلیارد تومن
 • سال ۱۳۹۴ مبلغ ۳۱۳ میلیارد تومن
 • سال ۱۳۹۵ مبلغ ۱۰۵ میلیارد تومن
 • سال ۱۳۹۶ مبلغ ۴۸۰ میلیارد تومن
 • سال ۱۳۹۷ مبلغ ۱۳۲ میلیارد تومن
 • ۶ ماهه سال ۱۳۹۸ مبلغ ۹۴ میلیارد تومن

نکته مهم  درآمد های سرمایه گذاری چنانچه درون گروهی باشند در تلفیق حذف خواهند شد در غیر این صورت موجب افزایش سود تلفیقی می شوند . عملکرد ۶ ماهه ناشی از افزایش ارزش سهام بازار بورس ( تنوین ، وتعاون)  بوده و با توجه به روند افزایشی قیمت های سهام  ارقام تحقق یافته انتهای سال بیشتر نیز خواهد شد .

درآمد سال ۹۶ بیشتر معاملات درون گروهی بوده .

جمع بندی

وملل یک هلدینگ بزرگ چند رشته ای بوده که در عرصه های مختلف از ساختمان سازی گرفته تا پروژه های هتلداری ، گردشکری ،تفریحی،  پزشکی ، کشاورزی ، غذایی و حتی معادن گسترش داشته است که البته فعلا بخش ساختمان سازی در آن بسیار پر رنگ است و حتی می توان آن را یک شرکت  ابر ساختمانی معرفی نمود تا یک موسسه مالی و اعتباری . در این بررسی سعی کردیم به تمام جنبه های این شرکت ناشناخته ورود و تصویر بهتری را پیش روی فعالان بازار ترسیم کنیم .

۱) در حوزه عمرانی بیش از ۷۰۰۰ میلیارد تومن پروژه به ارزش دفتری در جریان دارد که ارزش های روز آن در بدترین برآورد ها کمتر از ۱۴۰۰۰ میلیارد تومن نیست .

۲) در حوزه بازار سرمایه مالک بیش از ۸ درصد تنوین ، ۳۵ درصد وتعاون و ۱۴ درصد بموتو به ارزش ۷۴۰ میلیارد تومن می باشد.

۳) در بخش املاک شعب فقط از سرفصل زمین علی رغم اینکه در سال ۹۴ یکبار افزایش سرمایه داشته مجددا  ۶۲۲ میلیارد تومن مازاد خواهد داشت که پتانسیل اجرای افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی به میزان  ۱۰۰ درصد را دارد.

۴) در حوزه پزشکی یکی از  وارد کنندگان بزرگ تجهیزات پزشکی در ایران بوده و  مجهزترین مراکز تشخیص سرطان با پیشرفته ترین تجهیزات در اختیار وملل است.

۵) در حوزه صنایع غذایی از کارخانجات تولید رب گوجه فرنگی و روغن نباتی گرفته تا تولید انواع کنسروجات و حتی پسته تولیدات متنوع دارد.

۶) در حوزه صنایع معدنی شرکتهای مختلف از تولید سنگ های ساختمانی تا نبشی و تیرآهن و حتی پودرهای معدنی نانو فعالیت داشته و در آستانه ورود به عرصه تولید فولاد خام به روش  احیاء مستقیم می باشد.

۷) درعرصه هتلداری از ساخت هتل های ۵ ستاره  تا احداث مراکز تفریحی ، گردشگری ، بین راهی و…. پروژه های فعال دارد.

۸) مالکیت شرکت سهامی فرش ایران، بزرگ ترین تولید کننده و صادر کننده فرش دستباف در اختیار وملل است.

در این بررسی  صرفا به برآورد تقریبی از ارزش املاک ، پروژه ها و پرتفوی سهام بورسی پرداختیم و از برآورد ارزش افزوده سایر شرکتهای تابعه و حتی ارزش فعالیت های بانکی صرفه نظر کردیم. با در نظر گرفتن محافظه ترین روش ها و ضرایب به ناو هر سهم ۱۴۰۰ تومن رسیدیم که قیمت های فعلی  صرفا  ۲۹  درصد ناو مزبور میباشد. در بخش عملیاتی به فاکتور های مثبتی از روند جذب سپرده ها و تعادل در بخش منابع رسیدیم که شرح آن بطور کامل در متن حاضر آورده شده . در مجموع با توجه به شرایط بنیادی بسیار مناسب این شرکت و افق های پیش رو و  پتانسیل های رشد سودآوری از محل سرمایه گذاری های انجام گرفته خرید این سهم  در مقطع فعلی اکیدا توصیه می گردد .

۹۸/۱۱/۰۵

سایر تحلیل های مرتبط:
 1. تحلیل بنیادی بانک شهر
 2. تحلیل بنیادی بانک دی
 3. تحلیل بنیادی بانک پاسارگاد
 4. تحلیل بنیادی بانک پارسیان
 5. تحلیل موسسه اعتباری توسعه
 6. تحلیل بنیادی بانک آینده
‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
error: Alert: Content is protected !!