شرکت گروه سرمایه گذاری توسعه صنعتی ایران (وتوصا)

کلیات

شرکت توسعه صنعتی ایران (وتوصا) در سال ۱۳۷۵ توسط ۵۰ موسس اقتصادی و ۲۹۰ هزار سهامدار خرد تاسیس شد – آخرین سرمایه ثبت شده ۲۶۵ میلیارد تومن که در شرف افزایش به ۴۰۰ میلیارد تومن می باشد – ارزش بازار ۳۱۲۰ میلیارد تومن –  فعالیت اصلی سرمایه گذاری در بازار های مالی و خودش چند شرکت سرمایه گذاری مستقل از قبیل #وصنعت #واعتبار #وسبحان نیز تحت کنترل دارد – سهامداران اصلی گروه مالی فیروزه است که سه کرسی هیات مدیره را در اختیار دارد ( دو کرسی باقی مانده نیز در اختیار سهام عدالت است) – سال مالی ۳۱ شهریور ماه هر سال – تعداد پرسنل ۱۳ نفر
👈 افزایش سرمایه از ۲۶۵ به ۴۰۰ میلیارد تومن (۵۱ درصد ) از محل اندوخته و انباشته در جریان است.

📌«گروه مالی فیروزه» در سال ۱۳۸۴ با هدف جذب و مدیریت سرمایه‌های داخلی و خارجی در بازار بورس تهران شروع به کار کرد. این گروه در حوزه‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری، مدیریت دارایی، خدمات بازار سرمایه در کنار خدمات کارگزاری سهام مانند پذیرش شرکت‌ها، عرضه اولیه، انتشار اوراق، عرضه خصوصی سهام، سهامداری اختصاصی، ادغام و تملیک و مشاوره مالی فعالیت دارد.
این گروه در سال ۱۳۸۶ در شهر لندن، دفتر اروپای خود را راه‌اندازی کرد و توانست شروع به جذب سرمایه خارجی کند. به گفته این گروه هم اکنون ۹۰٪ از سرمایه‌گذاری خارجی در بورس ایران از طریق این شرکت انجام شده است.
گروه مالی فیروزه با سرمایه‌گذاری بر روی استارتاپ شیپور و هلدینگ سرمایه‌گذاری سرآوا، کار خود را در حوزه استارتا‌پ‌ها آغاز کرد. خدمات فیروزه برای استارتاپ‌ها سرمایه‌گذاری مستقیم، مشاوره و مرکز رشد ایده‌ها هستند. بین ۱۰ الی ۱۵ درصد از پرتفولیوی این گروه مربوط به استارتاپ‌ها است.

بررسی ترازنامه

در تاریخ اسفند ۱۳۹۸
▪️جمع دارایی ها ۸۱۹ میلیارد تومن 
▪️جمع بدهی ها ۳۱۱ میلیارد تومن 
▪️ارزش ویژه ۵۰۸ میلیارد تومن

🔸 تفسیر : ۸۰ درصد دارایی ها در سر فصل سرمایه گذاری ها و ۱۶ درصد نیز در بخش طلب ها بوده که آن نیز مربوط به حمایت مالی از شرکتهای تابعه می باشد .در بخش بدهی ها عمده بدهی (۶۰ درصد)مربوط به بانک صنعت معدن در ارتباط با چک های خرید اقساطی نماد وصنعت در سنوات قبل می باشد.( سررسید بتدریج تا پایان سال ۱۴۰۰ می باشد) . 
✂️ وتوصا ۵۱ درصد سهام وصنعت را در تاریخ ۲ اسفند ماه ۱۳۹۶ هر سهم ۱۹۰ تومن جمعا ۴۳۶ میلیارد تومن از بانک صنعت و معدن بصورت اقساط بلندمدت خریداری کرد . ارزش روز این بلوک در حال حاضر حدودا ۲۴۰۰ میلیارد تومن می باشد.
شرکت دارای سود انباشته و اندوخته مناسب می باشد. نسبت بدهی ۳۸ درصد – سرمایه در گردش منفی ۵۴ میلیارد تومن که دلیل عمده آن اخذ تسهیلات جدید و همچنین سررسید نزدیک بدهی های مربوط به خرید اقساطی سهام می باشد. بنظر نمی رسد شرکت مشکلی در تامین و بازپرداخت بدهی های جاری داشته باشد.

 بررسی پرتفوی سرمایه گذاری وتوصا

سرمایه گذاری های شرکت به ارزش ۶۵۳ میلیارد تومن در دو بخش پرتفوی بورسی  و غیر بورسی قابل تقسیم است . بخش بورسی عمدتا شامل  شرکت های #وصنعت  و  #واعتبار #وجامی  #وسبحان و بخش غیر بورسی شامل سرمایه گذاری های انجام شده در حوزه استارتاپ ها میباشد که ذیلا به تفصیل بررسی می گردد:
۱- شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعت و تجارت ( وصنعت )  ۵۱ درصد 
۲- شرکت سرمایه گذاری اعتبار ایران  ( واعتبار )  ۵۲ درصد
۳- سرمایه گذاری جامی ( وجامی) ۴۶ درصد
۴- شرکت سرمایه گذاری پایا تدبیر پارسا  ۱۰۰ درصد  – در واقع همان وسبحان است.
۵- شرکت نواندیشان سرآوا پارس ۱۲٫۵۴ درصد 
۶- شرکت نت تجارت اهورا  ۳٫۷۵ درصد ( گروه ۵٫۲۶ درصد)
۷- صندوق ها و ابزارهای مشتقه

❗️ از بررسی شرکت های وصنعت  واعتبار و  وجامی در اینجا صرف نظر می کنیم .در صورت لزوم این شرکتها بطور جداگانه بررسی خواهند شد.

شرکت سرمایه گذاری پایا تدبیر پارسا 

صد در صد سهام این شرکت در سال ۱۳۹۶ از #وامید به ارزش ۱۴۱ میلیارد تومن خریداری شد – آخرین سرمایه ۱۵۰ میلیارد تومن . سال مالی ۳۱ مرداد ماه  – 
طبق آخرین گزارش رسمی منتشره کدال در آبان ۱۳۹۸ پرتفوی شرکت به ارزش ۲۷۵ میلیارد تومن شامل موارد ذیل می باشد :
۱) شرکت سرمایه گذاری سبحان ( وسبحان) ۸۱ درصد
۲) سرمایه گذاری در صندوق ها قابل معامله و ثابت

▪️طبق آخرین اطلاعات موجود در لیست سهامداران وسبحان سایت TSETMC   میزان مالکیت پایا در وسبحان به ۶۳ درصد رسیده است . که نشان از واگذاری سهام و شناسایی سود می باشد.بر اساس بررسی بعمل آمده وجوه حاصل از این واگذاری صرف سرمایه گذاری در صندوق های طلا و درآمد ثابت می گردد . طبق گزارشات تفسیری منتشره از گروه وتوصا کارشناسان این شرکت اعتقاد به حبابی بودن بازار سهام داشته و سیاست تبدیل سهام به دارایی های کالایی و درآمد ثابت در کل گروه در جریان است.
 

▪️در طول چند ماه گذشته پایا مجموعا ۲۲۹ میلیون برگ سهام وسبحان در بازار عرضه داشته . رنج قیمتی سهام فروخته شده ۵۵۰ تومن ، ۸۲۵ تومن و در این اواخر ۱۰۸۰ تومن میباشد . تمام شده هر سهم وسبحان برای شرکت ۲۰۷ تومن بوده که سود حاصل از این واگذاری بدین شرح است :
ارزش فروش سهام در سه مرحله  ۱۶۸ میلیارد تومن 
تمام شده سهام ۴۷ میلیارد تومن 
سود حاصل از فروش سهام وسبحان  ۱۲۱ میلیارد تومن ( سه ماهه دوم)
سود شناسایی شده در سه ماهه اول ۱۱ میلیارد تومن
جمع کل سود ۱۳۲ میلیارد تومن
👈 از محاسبه سود صندوق ها صرف نظر می کنیم.

🔹محاسبه ناو پایا :
ارزش روز وسبحان  ۸۸۶ میلیارد تومن 
بهای تمام شده ۱۷۰ میلیارد تومن 
مازاد  ۷۱۶ میلیارد تومن 
ارزش ویژه در ۳۱ مرداد  ۹۸ مبلغ  ۲۹۶ میلیارد تومن 
سود محقق شده در طول دوره ۱۳۲ میلیارد تومن 
♣️جمع عوامل فوق ۱۱۴۴ میلیارد تومن .با کسر تمام شده این سرمایه گذاری در دفاتر وتوصا به مبلغ ۱۴۱ میلیارد تومن مازاد حاصله بالغ بر ۱۰۰۳ میلیارد تومن می باشد.

❗️اعتقاد داریم ناو شرکت وسبجان بیشتر از ارزش روز بازار آن می باشد . طبق محاسبات ما وسبحان حداقل ۱۲۰۰ تومن ناو دارد . برخی نکات مهم سهم بدین شرح است :
۱) شرکت در دی ماه ۱۳۹۸ زمین ۲۰۰۰۰ متری بلوار فردوس تهران را به ارزش ۱۱۹ میلیارد تومن با سود ۸۰ میلیارد تومنی طی یک معامله تهاتری همراه با سرک نقدی پرداختی با گروه مالی فیروزه معاوضه می کند . مابه ازای دریافتی شرکت ۴ واحد آپارتمان در چهار طبقه به متراژ ۲۸۵۶ متر مربع واقع در منطقه نیاوران خ نیاوران (شهید باهنر) ساختمان مهدیار به ارزش ۱۴۷ میلیارد تومن می باشد .
۲) وسبحان مالک ۱۲٫۵ درصد شرکت پتروشمیران بوده این شرکت نیز خود مالک ۴۵٫۱۱ درصد جم پیلن و ۱٫۱۳ درصد نماد #جم  می باشد. مازاد این دو سرمایه گذاری پس از کسر بهای تمام شده ۶۲۰۰ میلیارد تومن بوده که سهم وسبحان  ۷۷۵ میلیارد تومن می باشد که با کسر بهای تمام شده ۲۰ میلیارد تومنی این سرمایه گذاری برای وسبحان حداقل مازاد ۷۵۵ میلیارد تومن برآورد می گردد. مجموع این مازاد به همراه مازاد بورسی و ارزش ویژه شرکت ناو وسبحان را به ۱۲۰۰ تومن در شرایط فعلی می رساند .

👈  سهامداران شرکت پتروشمیران شامل :
#وصندوق  ۱۷٫۵ درصد
#جم  ۳۴٫۲۷ درصد
#وسبحان  ۱۲٫۵ درصد
صندوق حمایت آینده ساز ۱۰ درصد 
فرا ساحل قشم ۱۰ درصد

شرکت نواندیشان سرآوا پارس

این هلدینگ در سال ۱۳۹۱ با سرمایه ۱۰ میلیون تومن تاسیس شد . طی دو مرحله سرمایه به ۱۳۱٫۶ میلیارد تومن فعلی رسید . موضوع فعالیت سرمایه گذاری در شرکتهای استارت آپ می باشد . شرکتهای سرمایه گذاری شده ۳۵ مورد می باشد که نمونه های بارز  آن شامل دیجی کالا ،علی بابا ،  کافه بازار ، دیوار  و….  است –  متاسفانه صورتهای مالی از این شرکت منتشر نگردیده . لیکن آخرین سود خالص این هلدینگ در سال مالی منتهی به اسفند ماه  ۱۳۹۷   مبلغ ۱۴۴ میلیارد تومن گزارش شده است .

لینک دسترسی به سایت شرکت 👈  saravapars.com/fa

▪️اطلاعات دقیقی از ترکیب سهامداران در دست نیست لیکن بر اساس اطلاعات منتشره در سایت شرکت ۴۵ درصد سهام به شرکای خارجی واگذار شده است که بخشی از آن شامل ۱۵٫۷ درصد مربوط به شرکت سوئدی پامگرنت Pomegranate Investment AB می باشد .
سهم وتوصا  ۱۲٫۵ درصد و بخشی از سهام نیز در اختیار شرکت تدبیر گران فردای امید وابسته به بانک تجارت می باشد.

▪️ بر اساس گزارشات تایید نشده پرتفوی شرکت شامل :
۱) دیجی کالا  ۶۰ درصد به ارزش ۷۵۷ میلیون یورو
۲) کافه بازار ۲۰ درصد به ارزش ۱۶۶ میلیون یورو 
۳) آواتک ۳۵ درصد به ارزش ۱۰ میلیون یورو

طبق گزارشات مندرج در سایت شرکت  ، این شرکت در سال ۱۳۹۶ اقدام به خرید زمینی به مساحت ۱۸۵۰۰ متر مربع (به همراه مستحدثات ) واقع در  ابتدای جاده مخصوص کرج از شرکت صنعتی آما به منظور راه اندازی کارخانه نوآوری می نماید . ( محلی برای حضور تمام شرکتهای استارت آپ )

▪️شرکت سرآوا پارس درشرکت های زیر دارای حداقل یک کرسی هیات مدیره است :
۱) کسب و کار های نوپای خاور زمین –  ANETWORK
۲) راه کارهای سیدار پارس –  اپ های کی کجاس و سیدار پارس
۳) نیوشا نگار عصر نو  – تولید و توزیع کتاب صوتی
۴) کسب و کار های نوپای آوای تک پردیس –  AVATECH
۵) پویشگر ارتباط خلاق 
۶) نوآوران فن آوازه –  دیجی کالا
۷) نوآوران فناوری های همگرای شناختی زیستی اطلاعات و نانو

 ▪️ اعضای هیات مدیره شرکت :

۱) اکبر هاشمی  – نماینده شرکت فرا گستر امید بامداد آسیا
۲) سعید باجلان – نماینده شرکت تدبیر گران فردای امید
۳) علی فیاض بخش – مدیریت سرمایه آرمان روشن ارگ
۴) وحید رضا نصابی – پارس گستر دیتا
۵) علی رضا توکلی کاشی – نیک اندشان آوای پویا
👈 وتوصا در این شرکت مستقیما نماینده ندارد .  مشخص نیست نماینده شرکت های خارجی چه اشخاصی هستند .

🔹محاسبه ناو سرآوا پارس :
محاسبه ارزش روز دارایی های معنوی نیازمند تخصص و تجربه خاص خود می باشد . خوشبختانه سهامدار  خارجی شرکت طبق استاندارد IFRS حسابداری الزام به گزارش ارزش روز ( منصفانه ) تمامی سرمایه گذاری ها خود می باشد . از همین رو بهترین استناد ما برای آگاهی از این موضوع استفاده از صورتهای مالی شرکت Pomegranate  می باشد . طبق آخرین صورتهای مالی منتهی به ۳۰ آوریل ۲۰۱۹ ارزش روز هلدینگ سرآوا پارس مبلغ ۴۶۵ میلیون یورو ارزیابی شده است که با یوروی ۱۶۰۰۰ تومنی ارزش کل شرکت ۷۴۴۰ میلیارد تومن برآورد می گردد .
سهم وتوصا از این ارزش ۱۲٫۵ درصد معادل ۹۳۰ میلیارد تومن می باشد که با توجه به ناچیز بودن بهای تمام شده می توان تمامی این مبلغ را مازاد در نظر گرفت .

شرکت نت تجارت اهورا

این شرکت مالک شیپور است . آخرین سرمایه ۶۸٫۷ میلیارد تومن شامل ۶۸۷ میلیون سهم است – شرکت خارجی Pomegranate تا ۴۵ درصد سهام این شرکت را از موسسین خریداری نموده است . گروه وتوصا  ۵٫۲۶ درصد سهام این شرکت را در اختیار دارد. مستقیم  ۳٫۷۵ درصد (۲۵۷۳۹۵۲۹ سهم) و از طریق شرکت #واعتبار   ۱٫۵۲ درصد (۱۰۴۸۵۱۰۰ سهم) .
طبق صورت های مالی شرکت  Pomegranate  منتهی به ۳۰ آوریل ۲۰۱۹ ارزش روز شیپور مبلغ ۳۷ میلیون یورو ارزیابی شده است که با یوروی ۱۶۰۰۰ تومنی ارزش کل شرکت ۵۹۲ میلیارد تومن برآورد می گردد .
سهم وتوصا از این ارزش ۳٫۷۵ درصد معادل ۲۲ میلیارد تومن می باشد که با کسر بهای تمام شده ۶ میلیارد تومنی به مازاد ۱۶ میلیارد تومن می رسیم .

 محاسبه ناو وتوصا 

مازاد شرکتهای بورسی ۲۳۶۳ میلیارد تومن  ( ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹)
مازاد پایا تدبیر ۱۰۰۳ میلیارد تومن
مازاد سرآوا پارس ۹۳۰ میلیارد تومن
مازاد نت تجارت اهورا مبلغ ۱۶ میلیارد تومن
جمع مازاد ۴۳۱۲ میلیارد تومن 
ارزش ویژه ۵۰۸ میلیارد تومن 
♣️جمع عوامل فوق ۴۸۲۰ میلیارد تومن . با تقسیم بر سرمایه (۲٫۶۵ میلیارد سهم) ناو NAV برابر می شود با 👈👈  ۱۸۱۸ تومن . آخرین قیمت هر سهم ۱۲۹۸ تومن که ۷۱ درصد ناو می باشد.

 بررسی سود و زیان

اجزای درآمدهای شرکت شامل دو بخش عمده است  :
۱) سود سهام
۲) سود خرید و فروش سهام
بعد از ورود گروه مالی فیروزه به وتوصا به تدریج سهم درآمدهای پایدار سود سهام  در ترکیب درآمدهای شرکت رو به افزایش است .
▪️درآمدهای سرمایه گذاری ( سود سهام) :
سال ۱۳۹۶ مبلغ ۶٫۵ میلیارد تومن 
سال ۱۳۹۷ مبلغ ۹۹ میلیارد  تومن 
سال ۱۳۹۸ مبلغ ۱۶۲ میلیارد تومن 
عملکرد ۶ ماهه سال ۱۳۹۹ مبلغ  صفر
👈 افزایش درآمدهای ناشی از سود مجامع شرکتهای تابعه و وابسته ( درآمد پایدار)

👌 نکته :  سال مالی وتوصا ۳۱ شهریور است . سال مالی شرکتهای تابعه و وابسته ۳۱ تیر ماه و یا ۳۱ مرداد ماه تعیین شده . سود مجامع هر سال در همان سال برای وتوصا شناسایی می گردد . بنابراین سود سهام توزیعی شرکتهای تابعه و وابسته گروه وتوصا بعد از برگزاری مجامع آنها در مهر و آبان ماه هر سال تعیین و به حساب منظور می شود.

▪️درآمدهای ناشی از فروش سرمایه گذاری : 
سال ۱۳۹۶ مبلغ  ۱۲ میلیارد تومن 
سال ۱۳۹۷ مبلغ ۸۹ میلیارد  تومن 
سال ۱۳۹۸ مبلغ ۴۶ میلیارد تومن 
عملکرد ۶ ماهه سال ۱۳۹۹ مبلغ  ۳۲ میلیارد تومن 
👈 روند نامنظم . طی چند سال گذشته سود ناشی از خرید و فروش مربوط به واگذاری شرکتهای #فایرا  #وخاور و بخشی از سهام شرکتهای تابعه بوده است . بنظر می رسد سیاست بلندمدت شرکت حرکت در جهت کسب درآمد از محل درآمدهای سود سهام  می باشد.

▪️هزینه های مالی :
سال ۱۳۹۶ مبلغ  ۵ میلیارد تومن 
سال ۱۳۹۷ مبلغ ۳۴ میلیارد  تومن 
سال ۱۳۹۸ مبلغ ۵۰ میلیارد تومن 
عملکرد ۶ ماهه سال ۱۳۹۹ مبلغ  ۱۳ میلیارد تومن 
👈 هزینه های مالی عمدتا مربوط  خرید سهام مدیریتی #وصنعت بوده که با گذشت زمان روند آن کاهشی است . نکته مهم اینکه با کاهش هزینه های مالی معادل آن سود خالص سالانه افزایش خواهد یافت . بنظر طی یکسال آتی هزینه های مالی به حداقل ممکن برسد.

▪️سود خالص : 
سال ۱۳۹۶ مبلغ  ۲۰ میلیارد تومن 
سال ۱۳۹۷ مبلغ ۱۵۶ میلیارد  تومن 
سال ۱۳۹۸ مبلغ ۱۷۰ میلیارد تومن 
عملکرد ۶ ماهه سال ۱۳۹۹ مبلغ  ۲۳ میلیارد تومن
👈 روند افزایشی سود خالص ناشی از  اصلاح پرتفوی سهام  و  رشد سود سهام شرکتهای تابعه می باشد.

 برآورد سود خالص سال ۱۳۹۹

🔺 وصنعت : سال مالی این شرکت ۳۱ مرداد ماه ۱۳۹۹ است  . بخش عمده درآمدهای این شرکت در سال جاری ناشی از واگذاری سهام شرکتهای زیر مجموعه است . طی عملکرد ۶ ماهه ۳۰۴ میلیارد تومن (۳۰ بهمن ۹۸) درآمد شناسایی کرده که این رقم در اسفند ماه بدلیل واگذاری سهام #شکلر  ۵۹۹ میلیارد تومن  و فروردین ماه  ۴۶ میلیارد تومن جمعا در عملکرد ۸ ماهه ۹۴۹ میلیارد تومن درآمد داشته است . ظاهرا پروسه واگذاری همچنان ادامه داشته بطوریکه در اردیبهشت ماه ۹۹ نیز بخش زیادی از سهام #وخاور نیز واگذار شده است ( سود ۹۷ میلیارد تومنی). در مجموع این شرکت نسبت به سال قبل آن رشد درآمدهای قابل ملاحظه ای داشته است .( حدودا ۳۰۰ درصد رشد)
چنانچه سود خالص این شرکت را در سال جاری ۱۲۵۰ میلیارد تومن پیش بینی کنیم . و نرخ توزیع سود را  ۵۰ درصد در نظر بگیریم  سهم وتوصا از این سود ۶۲۵ میلیارد تومن خواهد بود . این رقم را با سود سال قبل مقایسه کنید که ۱۰۱ میلیارد تومن بود .
👈 هر گونه تغییر در نرخ سود توزیعی منجر به تغییر سهم وتوصا خواهد شد . ما در اینجا رویه سال قبل را در نظر گرفتم.

🔺واعتبار : سال مالی این شرکت ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۹ است  . تا پایان فروردین ۱۳۹۹ تغییرات محسوسی در درآمد دیده نمی شود . بطور نرمال می توان درآمدهای این شرکت را همانند سال قبل آن در نظر گرفت . حدودا ۳۸ میلیارد تومن . که سهم وتوصا از این درآمد حداکثر ۱۸ میلیارد تومن خواهد بود . 

🔺پایا تدبیر :  سال مالی این شرکت نیز ۳۱ مرداد ماه ۱۳۹۹ است . عمده درآمدهای آن نیز از محل توزیع سود سهام #وسبحان تامین می شود . وسبحان نیز در عملکرد ۹ ماهه خود ۱۴۵ میلیارد تومن درآمد خالص داشته که بنظر این درآمد تا پایان سال مالی به ۱۹۰ میلیارد تومن برسد .
در بررسی شرکت پایا تدبیر گفتیم طی چند ماه گذشته بخش زیادی از سهام #وسبحان توسط این شرکت در بازار عرضه و به فروش رسیده . سود ناشی از واگذاری ها تا ۱۴ اردیبهشت ماه ۹۹ حدودا ۱۳۲ میلیارد تومن محاسبه شد. چنانچه شرایط را ثابت در نظر بگیریم پایا تدبیر از محل سود سهام ( مالکیت ۶۰ درصد وسبحان و نرخ تقسیم سود ۶۵ درصدی)  و سود ناشی از فروش سهام مجموعا ۲۰۶ میلیارد تومن درآمد خالص خواهد داشت . که با توجه به سهم ۱۰۰ درصدی وتوصا در این شرکت و نرخ توزیع سود ۸۰ درصد می توان سهم وتوصا را ۱۶۵ میلیارد تومن برآورد کرد .

🔺سرآوا پارس : سال مالی این شرکت  ۲۹ اسفند ۱۳۹۸ است. سال گذشته ۱۳۲ میلیارد تومن توزیع سود داشته که سهم وتوصا ۱۶٫۵ میلیارد تومن بود . با توجه به شرایط اقتصادی حال حاضر که شرکتهای فروشگاه مجازی ارحجیت بیشتری دارند پیش بینی می گردد سود این هلدینگ از محل دیجی کالا افزایش خوبی داشته باشد . در هر حال بدلیل نبود اطلاعات کافی رشد درآمد از محل این شرکت را  ۵۰ درصد در نظر می گیریم  بعبارتی ۲۵ میلیارد تومن .

🔹 جمع بندی درآمد ها :
سود سهام شرکت وصنعت  ۶۲۵ میلیارد تومن 
سود سهام شرکت واعتبار ۱۸ میلیارد تومن 
سود سهام شرکت پایا تدبیر ۱۶۵ میلیارد تومن 
سود سهام سرآوا پارس  ۲۵ میلیارد تومن 
جمع سود سهام مجامع  ۸۳۳ میلیارد تومن  ( سال قبل ۱۶۲ میلیارد تومن )
سود ناشی از فروش سرمایه گذاری  و سایر درآمد های ثابت  ۴۰ میلیارد تومن 
جمع درآمد ها ۸۷۳ میلیارد تومن 
هزینه های مالی و اداری  ۴۰ میلیارد تومن 
♣️ سود خالص ۸۳۳ میلیارد تومن . با تقسیم بر تعداد سهام (۲٫۶۵ میلیارد سهم ) EPS هر سهم برابر می شود با ۳۱۴ تومن .

🔺روند EPS  :
سال ۱۳۹۳ مبلغ ۴۴۴ ریال 
سال ۱۳۹۴ مبلغ ۲۰۲ ریال 
سال ۱۳۹۵ مبلغ ۲۱۵ ریال 
سال ۱۳۹۶ مبلغ ۱۰۶ ریال 
سال ۱۳۹۷ مبلغ ۸۵۸ ریال 
سال ۱۳۹۸ مبلغ ۶۴۲ ریال 
پیش بینی سال ۱۳۹۹ مبلغ ۳۱۴۰ ریال

🔺روند DPS  : 
سال ۱۳۹۳ مبلغ ۱۵۰ ریال 
سال ۱۳۹۴ مبلغ ۶۰ ریال 
سال ۱۳۹۵ مبلغ ۴۲ ریال 
سال ۱۳۹۶ مبلغ ۹۰ ریال 
سال ۱۳۹۷ مبلغ ۱۱۰ ریال 
سال ۱۳۹۸ مبلغ ۲۵۰ ریال
سال ۱۳۹۹ مبلغ  ؟؟؟ ریال

🔺روند افزایش سرمایه   :
سال ۱۳۹۲ رقم ۳۳٫۲ درصد از محل انباشته
سال ۱۳۹۳ رقم ۳۰٫۸ درصد از محل انباشته
سال ۱۳۹۴ رقم ۱۱٫۸ درصد از محل انباشته
سال ۱۳۹۷ رقم ۳۹٫۵ درصد از محل انباشته
سال ۱۳۹۹ رقم ۵۱ درصد از محل انباشته در جریان 


جمع بندی و نتیجه گیری

وتوصا را می توان تنها هلدینگ مالی بازار معرفی کرد  . رهبری این گروه بر عهده گروه مالی فیروزه بوده که استراتژی کلان آن بر پایه سرمایه‌گذاری در سهام، اوراق و گواهی‌های کالایی می باشد . استراتژی صحیح گروه در کنترل ریسک و واگذاری سرمایه گذاری ها و متنوع سازی پرتفوی در جهت  تحقق درآمد های بلندمدت و پایدار کاملا مشهود است.
همچنین این گروه یکی  از پیشگامان سرمایه‌گذاری در صنعت اینترنت و  استارت‌آپ‌های نام آشنا از قبیل دیجی کالا ، کافه بازار ، علی بابا ، شیپور و….  می باشد که برنامه عرضه سهام  این استارت آپ ها  در سال جاری در جریان است. در بررسی حاضر تمرکز ما بر روی شرکت های غیر بورسی و محاسبه دقیق ناو شرکت بود . مهمترین مساله ارزشیابی هلدینگ سرآوا پارس بود که علی رغم عدم دسترسی به اطلاعات مالی آن شرکت توانسیم با استفاده از اطلاعات مالی ( ۲۰۱۹ ) شریک خارجی مبنایی مورد اتکاء  و قابل قبول نسبت به ارزش منصفانه این هلدینگ بدست آوردیم  . در هر حال  طبق محاسبات صورت گرفته و مفروضات موجود ناو وتوصا  ۱۸۱۸ تومن بدست آمد که قیمت های فعلی (۱۲۹۸ تومن) در سطح ۷۱ درصد ناو می باشد. 
در بخش درآمدها با نگاه به روند و ترکیب آن شرایط  نشان از حرکت بلندمدت شرکت در تحقق درآمدهای پایدار دارد.  سال جاری سال طلایی از جهت شناسایی سود برای وتوصا است . عملکرد شرکتهای تابعه نشان از واگذاری گسترده سهام در سطح بازار دارد بر این اساس می توان پیش بینی کرد در شرایط محافظه کارانه  سود برآوردی هر سهم EPS  این شرکت بالغ بر ۳۱۴ تومن شود. در مجموع با توجه به ارزش های برآوردی و سود انتظاری خرید این سهم از دیدگاه میانمدت جذاب است.

۹۹/۰۲/۱۵

‫۱/۵ ‫(۱ نظر)
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
error: Alert: Content is protected !!