شرکت ایران ارقام (مرقام)

کلیات

شرکت ایران ارقام در سال ۱۳۴۸ با اخذ نمایندگی انحصاری NCR امریکا تاسیس شد . آخرین سرمایه ۵۰ میلیارد تومن – ارزش بازار ۲۴۰۰ میلیارد تومن – موضوع فعالیت تامین و پشتیبانی سخت افزارهای بانکی و صندوق های فروشگاهی – شرکت حدودا ۹۴ دفتر پشتیبانی در سراسر کشور دارد – از سال ۱۳۷۹ به صندوق ذخیره فرهنگیان واگذار شد و در حال حاضر سرمایه گذاری فرهنگیان با ۲۵ درصد مالکیت، سهامدار اصلی شرکت است – تعداد پرسنل ۶۸۱ نفر – سال مالی ۳۱ شهریور ماه هر سال
👈 آخرین افزایش سرمایه مربوط به سال ۱۳۹۴ است . همچنین تاکنون تجدید ارزیابی دارایی ها انجام نشده .اخیرا موضوع تجدید ارزیابی دارایی ها در گزارش تفسیری اعلام و با احتمال زیاد از محل زمین های شرکت در دستور کار است.

بررسی ترازنامه مرقام

در تاریخ ۳۰ خرداد ماه ۱۳۹۹

▪️جمع دارایی ها ۱۷۲ میلیارد تومن
▪️جمع بدهی ها ۱۷۴ میلیارد تومن
▪️ارزش ویژه -۲ میلیارد تومن
🔸 تفسیر : عمده ترکیب دارایی ها متشکل از طلب ها ( ۶۰ درصد) موجودی کالا ( ۲۴ درصد ) و دارایی های ثابت (۸ درصد) است . بخش طلب ها عمدتا تجاری است و موجودی کالا نیز مربوط به دستگاه های خودپردار و قطعات یدکی مصرفی برای قراردادهای پشتیبانی و نگهداری می باشد. دارایی ها ثابت شامل زمین و ساختمان ها و موجودی دستگاه های ATM شرکت است . زمین های شرکت که اخیرا نیز لیست آن منتشره شده به بهای تاریخی بوده و تاکنون ارزیابی مجدد نشده است و شرکت پتانسیل افزایش سرمایه از این محل را دارد. در بخش بدهی ها دو رقم عمده مربوط به بدهی ارزی به یک شرکت چینی (۲۸ میلیون یوان ) و وام بانکی می باشد. شرکت متاسفانه بدلیل شرایط اقتصادی و مدیریت نادرست در گذشته دچار زیان گردیده که نتیجه آن زیان انباشته معادل سرمایه اسمی می باشد. اثرات تغییرات مدیریت در سال ۱۳۹۸ و اجرای برنامه های جدید هنوز در صورت های مالی منعکس نیست.در مجموع شرایط حال ترازنامه مطلوب نبوده و شرکت از نظر نقدینگی شدیدا تحت فشار است.

🔵 بررسی زمین های شرکت :
طبق گزارش شفاف سازی شرکت قصد دارد از طبقه زمین اقدام به افزایش سرمایه داشته باشد . فهرست زمین های شرکت به شرح زیر است :
۱- زمین دفتر مرکزی شرکت در خیابان نجات الهی تهران ۲۵۰ متر
۲- نجات الهی تهران خیابان سنگال ۲۵۹ متر
۳- زمین کارخانه پرند ۷۲۳۷ متر
۴- کیش ۷۷ متر
۵- اصفهان ۲۱۳ متر
۶- ساری ۳۷۶ متر
۷- تبریز ۷۱ متر
۸- زمین ساختمان پشتیبانی شرکت در خیابان مطهری تهران ۶۰۹ متر
♣️ مجموع ارزش برآوردی زمین های فوق حدودا ۳۰۰ میلیارد تومن برآورد می گردد.که نشان دهنده پتانسیل ۶۰۰ درصدی افزایش سرمایه از این محل می باشد. لازم به ذکر است ارزش تمام شده زمین های فوق در دفاتر شرکت کمتر از ۶ میلیارد تومن می باشد.
👌 نکته مهم : ارزش برآوردی فوق بدون احتساب اعیانی می باشد. بنظر اولویت شرکت استفاده از دارایی های غیر استهلاک پذیر برای افزایش سرمایه می باشد.

 بررسی صورت سود و زیان مرقام

▪️درآمد ها :
سال ۱۳۹۶ مبلغ ۱۰۸ میلیارد تومن
سال ۱۳۹۷ مبلغ ۱۰۹ میلیارد تومن
سال ۱۳۹۸ مبلغ ۱۱۷ میلیارد تومن
نه ماهه ۱۳۹۹ مبلغ ۸۴ میلیارد تومن
👈 به نسبت تورم موجود در اقتصاد درآمد های شرکت فاقد رشد است.

▪️سود خالص :
سال ۱۳۹۶ مبلغ ۱۴- میلیارد تومن زیان
سال ۱۳۹۷ مبلغ ۷- میلیارد تومن زیان
سال ۱۳۹۸ مبلغ ۹- میلیارد تومن زیان
نه ماهه ۱۳۹۹ مبلغ ۲۴- میلیارد تومن زیان
👈 خالص عملکرد شرکت در طول چهار سال گذشته به زیان ختم شده .

🔸 تفسیر : ترکیب درآمد های شرکت عمدتا شامل فروش دستگاه های بانکی ( ATM , … ) درآمد اجاره تجهیزات و خدمات پشتیبانی می باشد. در طول سنوات گذشته بدلیل افزایش نرخ ارز از سهم فروش کالا کاسته و سهم خدمات افزایش داشته است .بنظر با بروز بحران بانکی در کشور و توقف فعالیت های توسعه جغرافیایی بانکها تقاضا برای دستگاه های خودپرداز نیز با کاهش همراه بوده است . از همین رو ثابت ماندن مبلغ درآمدها تا حدود زیادی به همین موضوع مربوط است . با توجه به اینکه تکنولوژی دستگاه های خودپرداز داخلی نیست لذا واردات آنها همراه با ایجاد بدهی ارزی و عدم تسویه بموقع آن منجر به تحمل زیان تسعیر ارز طی سنوات قبل به شرکت گردیده است. اگرچه بخش عمده بدهی ارزی تسویه گردیده لیکن هنوز مبالغ زیادی نیز باقیست .
مرقام را می توان در زمره شرکتهای دانش بنیان طبقه کرد که سهم منابع انسانی در آن بسیار حائز اهمیت است . از همین رو نوع مدیریت حاکم نیز می تواند بسیار در درآمدها و سودآوری شرکت تعیین کننده باشد .متاسفانه سابقه مدیریتی گذشته شرکت چندان موفق نبوده لیکن تغیرات مدیریتی در سال ۱۳۹۸ افق های روشنی را پیش روی سهامداران قرار داده است .

🔵 مروری بر وقایع مهم شرکت در چند ماهه اخیر :
▪️نمایندگی انحصاری فروش و پشتیبانی کلیه محصولات kingTeller —تاریخ ۱۳۹۸/۰۸/۲۰
یکی از قراردادهای مهم و استراتژیک شرکت می باشد که با یک شرکت چینی در زمینه تامین دستگاه ها و تجهیزات شبکه بانکی منعقد گردیده و مرقام توانسته نمایندگی انحصاری این شرکت را در ایران اخذ نماید.(مدت قرارداد سه ساله)
▪️شرکت در فراخوان شناسائی شرکت های معتمد ارائه دهنده خدمات مالیاتی توسط اداره امور مالیاتی – ۱۳۹۸/۰۸/۲۷
یکی از مهمترین اثرات این اعلام آمادی شرکت حضور در تولید و پشتیبانی صندوق های فروشگاهی با هدف کنترل مقاصد مالیاتی می باشد که در آینده نچندان دور سهم بسزایی در درآمدهای شرکت دارد.
▪️پشتیبانی نرم افزاری و سخت افزاری خودپردازهای بانک پارسیان – ۱۳۹۸/۱۱/۲۷
بعنوان یکی از ماموریت های اصلی شرکت در زمینه پشتیبانی سخت افزارهای بانکی و گسترش آن می باشد.
▪️خدمات اپراتوری موبایل (MVNO) با تکنولوژی WiFi Calling – 2G-3G-4G در دونوع سیم کارت فیزیکی و سیم کارت الکترونیکی با ظرفیت ۱۰۰ هزار سیم کارت – ۱۳۹۹/۰۱/۲۰
ورود به حوزه های جدید در بستر خدمات موبایل که تا حدودی ابعاد آن و اندازه گیری اثرات آن نامشخص است .لیکن می توان گفت شرکت بخوبی وارد حوزه های جدید مخابراتی شده است .
▪️عرضه Ipc Core Windows 10 برای نخستین بار در ایران – ۱۳۹۹/۰۱/۲۳
یکی از دست آورد های مهم شرکت در زمینه ارتقای سیستم عامل سخت افزارهای بانکی است . بنظر عمده دستگاه های خودپرداز هم اکنون از نسخه های قدمی ویندوز از قبیل ۹۸ و XP استفاده می کنند که تقریبا از رده خارج می باشند. بروز رسانی و ارتقای نرم افزارها و همچنین نوسازی سخت افزارهای مرتبط با آن می تواند بازار وسیع و پردرآمدی را برای شرکت به همراه داشته باشد.
▪️قرارداد با شرکت سامانتل در خصوص فروش ۲۰۰ هزار سیم کارت سازمانی ۱۳۹۹/۰۲/۲۳
عقد قرارداد بسیار مهم شرکت با شرکت سامانتل ( وابسته به #سامان و #بساما ) در خصوص فروش سیم کارتهای سازمانی بواسطه شبکه گستره مشتریان ایران ارقام – اخیرا نیز آگهی فروش یک خط رند از این مجموعه را شرکت رونمایی کرد.

‼️ اثرات سود آوری هر کدام از موارد فوق بدون اطلاعات کمی ممکن نیست . یکی از پتانسیل های مرقام اهرم بالای سود آوری در هر یک از قراردادها میباشد. بطور نمونه ما فقط به بررسی یک نمونه از قرارداد با شرکت سامانتل می پردازیم و مابقی قراردادها را پس از انتشار اطلاعات بیشتر موکول می کنیم.
👈 در صورت در اختیار داشتن اطلاعات بیشتر در جهت برآورد های سود آوری #مرقام با ادمین کانال در میان بگزارید.

🔴 آخرین گزارش کدال افشای اطلاعات با اهمیت موضوع قرارداد شرکت با سامانتل می باشد .سامانتل همانطور که قبلا گفته شد یک شرکت تازه تاسیس فعال در زمینه خطوط موبایلی همانند ایرانسل ، رایتل ، همراه اول می باشد . این شرکت توانسته مجوز خطوطی را مختص سازمان ها و شرکتها داشته باشد که مزایایی زیاد نسبت به خطوط اشخاص حقیقی دارد بازار یابی فروش این خطوط خاص بوده و نیاز به دسترسی گسترده به سازمان ها و شرکتهایی دارد که در بستر خطوط مخابراتی از خدمات ویژه شرکت های تخصصی مثل مرقام استفاده می کنند. بنابراین یکی از گزینه های بسیار مناسب برای فروش این خطوط شرکت مرقام بوده که سامانتل ترجیح داشته تا از شبکه گسترده و دسترسی مرقام به مشتریان سازمانی برای فروش این خطوط استفاده کند .
پیش شماره های این خطوط ۰۹۹۹۹۲ و ۰۹۹۹۹۴ می باشد. طبق اطلاعات منتشره تعداد خطوط ۲۰۰ هزار خط می باشد . که پیش بینی می شود حدودا ۳۰ هزار خط آن شماره رند باشد . ما برای سادگی و جلوگیری از خطای بیش برآورد از ارزش فروش ۱۷۰ هزار خط عادی صرفه نظر می کنیم و صرفا به محاسبه ۳۰ هزار خط رند می پردازیم .
پیش بینی می شود ارزش هر خط رند سازمانی بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان باشد که ما بر اساس رعایت اصل محافظه کارانه آن را هر خط ۸۰ میلیون تومان در نظر می گیریم . از آنجایی که نمی دانیم این خطوط طی چه مدتی واگذار می گردد فرض می گیریم این موضوع طی ۵ سال آتی محقق شود بنابراین :
♣️درآمد حاصل از فروش ۳۰ هزار خط رند ۲۴۰۰ میلیارد تومن ( 🤔🤔 برابر با ارزش مارکت کپ فعلی شرکت ). چنانچه این عدد را تقسیم بر تعداد سهام فعلی کنیم ( ۵۰۰ میلیون سهم) EPS هر سهم برای مدت ۵ سال برابر می شود با ۴۸۰۰ تومن که با تقسیم بر ۵ سال حصه هر سهم معادل می شود با👈👈 ۹۶۰ تومن !!!
بنابراین همانطور که ملاحظه می شود با نادیده گرفتن بخش عمده ای از خطوط قابل واگذاری سودآوری شرکت فقط از جانب یک قرارداد بکلی متحول می شود. در حالیکه شرکت با قراردادهای بزرگی همانند تولید و فروش صندوق های فروشگاهی نیز درآینده نزدیک روبرو است.

🔴جمع بندی 👈👈 :

در تحلیل حاضر به بررسی اجمالی نماد مرقام پرداختیم :
▪️مهمترین فعالیت اصلی شرکت تامین خودپرداز و خدمات پشتیبانی آنها در طول سنوات قبل بوده که هم اکنون با ورود به حوزه مخابراتی خطوط همراه فصل جدیدی از توسعه فعالیتهای شرکت نیز شکل گرفته است . ضمن اینکه ورود به حوزه تولید و تامین صندوق های فروشگاهی نیز در دستور کار است.( منتظر ابلاغیه دولت)
▪️از لحاظ ترکیب مدیریتی با خروج بانک سرمایه و کمیته امداد از لیست سهامداران هر پنج کرسی هیات مدیره در اختیار سرمایه گذاری فرهنگیان قرار گرفت . با یکدست شدن مدیریت روند خوبی در عملکرد اجرایی و اخذ قراردادهای مهم طی ۶ ماهه گذشته حاصل شد که به تفصیل در متن اشاره گردید .
▪️از لحاظ ارزش های سودآوری بدلیل عدم برآورد پارامتر های کمی امکان محاسبه سود ممکن نیست لیکن بدلیل اهرم بالای شرکت در سودآوری قراردادها نسبت محاسبه صرفا یکی از قراردادهای مهم شرکت در سال جاری پرداختیم که سود هر سهم EPS آن بالغ بر ۹۶۰ تومن برآورد شد . ضمن اینکه از تمامی پتانسیل های سودآوری بدلیل پیش گفته صرفه نظر شد.
▪️از نظر پتانسیل های افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی با توجه به اذعان هیات مدیره به انجام آن حدودا ۶۰۰ درصد از محل زمین ها برآورد داشتیم.ضمن اینکه افزایش سرمایه از محل آورده جهت تامین مالی قراردادهای شرکت نیز مد نظر هیات مدیره می باشد.
▪️ در مجموع با توجه به پتانسیل های افزایش سرمایه از محل تجدید و آورده و همچنین اهرم بالای شرکت در سودآوری چشم انداز شرکت مثبت ارزیابی می شود . بنابراین خرید سهام صرفا با دید بلندمدت و سهامداری پیشنهاد می گردد.

۹۹/۰۵/۰۶

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
error: Alert: Content is protected !!