شرکت پتروشیمی تندگویان (شگویا)

شگویا تولید کننده پت

کلیات 

شرکت پتروشیمی تندگویان در سال ۱۳۷۷ در زمینی به مساحت ۳۴ هکتار در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر ماهشهر تاسیس و در سال ۱۳۸۳ به بهره برداری رسید – سرمایه اسمی ۲۳۹۶ میلیارد تومن – ارزش بازار ۱۱۰۰۰ میلیارد تومن – تولید کننده انحصاری انواع پت (PET) در ایران و منطقه – سهامدار اصلی #فارس – تعداد پرسنل ۱۱۵۹ نفر – سال مالی ۲۹ اسفند ماه هر سال 
👈 سال ۱۳۹۲ از محل تجدید ارزیابی تجهیزات افزایش سرمایه ۳۷۹ درصدی داشته است.

 بررسی ترازنامه شگویا

در تاریخ ۳۰ آذر ۱۳۹۸
▪️جمع دارایی ها ۶۲۳۷ میلیارد تومن 
▪️جمع بدهی ها ۲۳۱۹ میلیارد تومن
▪️ارزش ویژه ۳۹۱۸ میلیارد تومن

🔸تفسیر ترازنامه : در مقطع گزارشگری ۷۳ درصد از کل دارایی مربوط به دو سر فصل دارایی های ثابت (۵۲ درصد)  و موجودی مواد و کالا (۲۱ درصد) می باشد . بنظر می رسد دلیل با اهمیت بودن دارایی های ثابت مربوط به موضوع تجدید ارزیابی دارایی ها در سال ۹۲ می باشد. در بخش بدهی ها حدودا ۹۰ درصد شامل بدهی های تجاری و عمدتا مربوط به خرید خوراک ( مواد اولیه) می باشد .شرکت فاقد تسهیلات بانکی بوده و بدهی غیر متعارف ندارد. خالص سرمایه در گردش مثبت ، نسبت بدهی ۳۷ درصد و در کل وضعیت نقدینگی شرکت مطلوب است. شرکت تا سال ۱۳۹۶ زیان ده بوده لیکن در دو سال اخیر توانسته به سود انباشته خوبی دست یابد.

ارزش جایگزینی شگویا

طرح با سرمایه گذاری حدودا یک میلیارد دلار طی سال های ۷۹ الی ۸۴ اجرا و به بهره برداری رسید. ♣️ بنابراین ارزش های جایگزینی حدودا ۱۵۰۰۰ میلیارد تومن برآورد می گردد.

بررسی سود و زیان شگویا

▪️درآمد:

سال ۱۳۹۵ مبلغ ۱۵۶۶ میلیارد تومن 
سال ۱۳۹۶ مبلغ ۲۴۱۲ میلیارد تومن
سال ۱۳۹۷ مبلغ ۴۸۰۴ میلیارد تومن
۹ ماهه سال ۱۳۹۸ مبلغ ۵۰۶۲ میلیارد تومن
👈 رشد مناسب فروش

▪️سود ناخالص :

سال ۱۳۹۵ مبلغ ۸ میلیارد تومن 
سال ۱۳۹۶ مبلغ ۱۵۳ میلیارد تومن
سال ۱۳۹۷ مبلغ ۱۲۸۹ میلیارد تومن
۹ ماهه سال ۱۳۹۸ مبلغ ۱۶۶۷ میلیارد تومن
👈 روند افزایشی سود ناخالص

▪️ سود عملیاتی :

سال ۱۳۹۵ مبلغ -۱۲۲ میلیارد تومن زیان
سال ۱۳۹۶ مبلغ -۵۰ میلیارد تومن زیان
سال ۱۳۹۷ مبلغ ۱۰۸۱ میلیارد تومن
۹ ماهه سال ۱۳۹۸ مبلغ ۱۴۰۰ میلیارد تومن
👈 خروج از زیان و دستیابی به سود عملیاتی

▪️سود خالص:

سال ۱۳۹۵ مبلغ ۱۰۸- میلیارد تومن زیان
سال ۱۳۹۶ مبلغ ۴۹- میلیارد تومن زیان
سال ۱۳۹۷ مبلغ ۱۱۱۹ میلیارد تومن
۹ ماهه سال ۱۳۹۸ مبلغ ۱۴۵۹ میلیارد تومن
👈  رشد سود خالص شرکت

🔸تفسیر : با بررسی داده های مقداری فروش می توان فهمید که مهمترین عامل خروج شرکت از زیان در دو سال اخیر افزایش نرخ های فروش (ناشی از نرخ ارز) می باشد. طبق این بررسی تولیدات شرکت حدودا ۶۵ درصد ظرفیت اسمی بوده که این موضوع موجب عدم جذب کامل هزینه های ثابت و حساسیت زیاد شرکت به نرخ های فروش می باشد. همچنین شرکت  در دستیابی به ظرفیت کامل تولید با مشکل تامین خوراک مواجه است ، بنابراین از لحاظ تجزیه و تحلیل نقطه سربسر ، نرخ های فروش نقش اساسی در سودآوری شرکت دارند.
شرکت فاقد هر گونه هزینه مالی بوده و تعادل تراز ارزی شرکت منجر به تهاتر سود و زیان تسعیر می گردد. شرکت از معافیت مالیاتی ماده ۱۳۲ به مدت ۱۰ از ۱۳۹۲ استفاده و پی گیر معافیت ۲۰ ساله مناطق آزاد نیز می باشد.در مجموع با توجه به گزارش ۹ ماهه سال ۱۳۹۸ روند نسبت های سود و زیان رو به رشد است.
♣️با فرض ادامه روند ۹ ماهه ۹۸ شرکت می تواند به فروش ۶۸۰۰ میلیارد تومن و سود خالص ۲۰۰۰ میلیارد تومن برای سال مالی ۱۳۹۸ دست یابد . ( EPS سهم برابر با 👈👈 ۸۳ تومن ) .
با فرض ثبات شرایط EPS شرکت در حالت ظرفیت کامل 👈👈  ۱۳۰ تومن برآورد می گردد.

بررسی تولید و فروش شگویا

🔺محصولات :
▪️پلی اتیلن ترفتالات (PET) بعنوان محصول نهایی که خود به دو گرید کلی الیاف و بطری تقسیم می شود . گرید الیاف در سه حالت ( الیاف ، نخ poy ، پنبه مصنوعی staple ) و گرید بطری به صورت گرانول به فروش می رسد.
👈پت (PET) گرید بطری مورد مصرف در صنایع قوطی سازی ( نوشابه ، آب معدنی و… )
👈 پت(PET)  گرید الیاف مورد مصرف در صنایع نساجی ( الیاف پلی استر ) 
▪️ اسید ترفتالیک خالص (PTA) که بعنوان مواد اولیه تولید PET بکار می رود. 

📌گرانول اسم پلیمر خاصی نیست. به نوعی از شکل پلیمر بدست آمده در پتروشیمی که بصورت دانه بوده و برای مصارف و کاربردها باید ذوب و شکل دهی شود گرانول می‌گویند.

🔺مواد اولیه : 
▪️پارازایلین (ماده اصلی)  از #شصفها، #نوری ، بندر امام و بوعلی
▪️اسید استیک  از #شفن
▪️اتیلن گلایکول از  #شاراک و #مارون و مروارید
▪️کاتالیست و مواد شیمیایی

🔺ظرفیت اسمی:
مواد PTA سالانه ۷۰۰۰۰۰ تن بعنوان خوراک PET
محصول PET در انواع گریدها ۸۸۷۷۰۰ تن 

🔺تولید واقعی :
سال ۱۳۹۵ مقدار ۴۹۰۱۴۳ تن
سال ۱۳۹۶ مقدار ۵۵۵۷۲۹ تن
سال ۱۳۹۷ مقدار ۵۶۹۱۸۹ تن
۱۱ ماهه سال ۱۳۹۸ مقدار ۵۴۰۱۱۰ تن
👈 نسبت تولید به ظرفیت ۶۶ درصد – شرکت بیشتر تمایل به تولید گرید بطری دارد . ظرفیت بلااستفاده عمدتا مربوط به گرید الیاف است. 

🔺ترکیب هزینه های تولید:
مواد ۸۰ درصد
دستمزد ۲ درصد
سربار ۱۸ درصد

🔺مقاصد فروش محصول :
قبل از تحریم ها بخشی از محصولات صادر می گردید ( حدودا ۲۰ درصد تولید) در حال حاضر مقادیر صادرات کمتر از ۴ درصد تولید می باشد.

🔸 تفسیر : شگویا تولید کننده انحصاری محصولات PET در ایران بوده و  تولیدات این شرکت جوابگوی کل تقاضای داخلی نیز میباشد . تولید هنوز به ظرفیت کامل نرسیده ظاهرا مشکل تامین خوراک است . فعلا فروش اصلی به داخل بوده و بخش صادرات بدلیل تحریم ها کم رنگ است . تقاضای پت رفتار فصلی دارد در فصول گرم سال پر تقاضا و در فصول سرد تقاضا افت می کند.

جمع بندی

 همانطور که بررسی شد بزرگ ترین ریسک این نماد بالا بودن هزینه های ثابت و تولید زیر ظرفیت اسمی می باشد که حساسیت آن را به قیمت های فروش محصول بالا برده است . بر اساس ثبات شرایط  شگویا  توانایی تحقق ۸۳ تومن سود برای سال ۹۸ دارد که با قیمت های فعلی ( ۴۷۳ تومن) به پی ئی تحلیلی ۵٫۶ مرتبه می رسیم . از طرفی با توجه به اینکه این سهم اخیرا عرضه اولیه گردیده رفتار خاص شرکتهای عرضه اولیه را نیز دارد بنابراین رشد این نماد تا قیمت های ۶۶۰ تومن دور از ذهن نیست . بعلاوه اینکه در قیمت های مزبور به ارزش های جایگزینی شرکت نیز می رسد. در مجموع شرایط بنیادی سهم مناسبت است لیکن ادامه روند صعودی می بایست همگام با سایر شرکتهای هم گروه بررسی گردد.

۹۸/۱۲/۲۱

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
error: Alert: Content is protected !!