شرکت زرین معدن آسیا (فزرین)

کلیات

شرکت زرین معدن آسیا در سال ۱۳۸۳ در زمینی به مساحت ۵ هکتار واقع در شهرک صنعتی روی زنجان تاسیس شد. سرمایه اسمی شرکت ۶۵ میلیارد تومان ، ارزش بازار ۱۶۰۰ میلیارد تومان. بعنوان بزرگترین تولید کننده کنسانتره سرب و روی بخش خصوصی شناخته می شود. سهامدار عمده آقای ابراهیم جمیلی – تعداد پرسنل ۱۳۳ نفر – سال مالی ۲۹ اسفند ماه هر سال

بنیانگذار فزرین
مهندس ابراهیم جمیلی بنیادگذار گروه زرین و سهامدار عمده زرین معدن آسیا

در مسیر هلدینگی و تکمیل زنجیره ارزش حرکت می کند. از حوزه معدن تا تولید شمش گسترش داشته و حتی وارد حوزه های ذغال سنگ ، مس و تولید گرد روی و رنگ صنعتی هم شده است .

فزرین
شرکت های گروه صنعتی و معدنی زرین
کارخانه زرین معدن آسیا در زنجان
کارخانه زرین معدن آسیا در زنجان

بررسی ترازنامه فزرین

در تاریخ ۳۱ خرداد ۱۳۹۹

 • جمع دارایی ۲۱۰ میلیارد تومان
 • جمع بدهی ۷۹ میلیارد تومان
 • ارزش ویژه ۱۳۱ میلیارد تومان

تفسیر ترازنامه: از جمع دارایی ها ۲۱ درصد مربوط به سرمایه گذاری در شرکتهای تابعه ، ۵۳ درصد طلب ها که بازم بیشترش مال شرکتهای تابعه هست و ۱۴ درصد هم موجودی کالا (کنسانتره) هست. دارایی های ثابت که عمدتا مربوط به ماشین آلات تولیدی بوده و مستهلک شده ( از نظر مالی ) و قیمت دفتری با اهمیتی ندارد – در بخش بدهی ها هم بدهی اصلی مربوط به ایمیدرو بابت تامین مواد اولیه هست . سهم وام بانکی خیلی زیاد نیست اما طی سه سال اخیر مانده آن دائما افزایشی بوده – شرکت سود انباشته تقریبا معادل سرمایه دارد. نسبت جاری ۲ مرتبه ، سرمایه در گردش مثبت و شرکت مشکل نقدینگی ندارد ، نسبت بدهی هم ۳۷٫۵ درصد که نرمال است . در کل شرایط ترازنامه مطلوب است .

طی سه سال اخیر مانده تسهیلات بانکی علی رغم اینکه هیات مدیره خیلی تمایلی به تامین مالی از منابع بانکی ندارد رو به افزایش بوده و همین موضوع منجر به رشد هزینه های مالی شده است. بنظر می رسد مشکلات مربوط به معدن انگوران و عدم تخصیص ماده معدنی به مقدار کافی منجر به کاهش در تولید و در نتیجه کاهش در سودآوری شرکت شده است .

اولویت هیات مدیره اکتشاف معادن جدید و کاهش وابستگی به معدن انگوران می باشد.

فزرین
تاریخچه افزایش سرمایه زرین معدن آسیا

 بررسی وضعیت پرتفوی سرمایه گذاری فزرین

پرتفوی سهام شامل دو شرکت فرعی و چند شرکت وابسته به شرح زیر است :

 1. شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان ۵۴ درصد
 2. شرکت سیمین معدن قزلجا ۸۴ درصد
 3. شرکت زرین روی کاسپین ۳۰ درصد
 4. شرکت توسعه معادن زرین صبا ۲۵ درصد
 5. شرکت توسعه معادن سرب و روی مهدی آباد یزد ۱۷ درصد
 6. شرکت توسعه معادن فلات زرین کیمیا ۱۰ درصد

چند شرکت جزئی دیگر نیز وجود دارد که عمدتا مربوط به گروه زرین است که درصد سرمایه گذاری در آنان با اهمیت نیست.

جمع کل سرمایه گذاری صورت گرفته در شرکتهای فوق ۴۸ میلیارد تومان می باشد که ذیلا به توضیح اجمالی آنها می پردازیم :

شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان

این شرکت در سال ۱۳۸۶ به منظور تولید شمش روی با ظرفیت ۶۰۰۰ تن در سال تاسیس و در سال ۱۳۸۶ به بهره برداری رسید . آخرین سرمایه ثبتی ۲۰ میلیارد تومان – تعداد پرسنل ۱۶۳ نفر – سال مالی ۲۹ اسفند هر سال و محل کارخانه واقع در زنجان کیلومتر ۵ جاده بیجار شهرک تخصصی روی می باشد.

میزان تولید این شرکت در سال ۱۳۹۸ به مقدار ۷۷۷۵ تن و فروش ۲۲۳ میلیارد تومان و سود خالص آن ۱۵ میلیارد تومان بوده است . محصولات نیز هم داخلی و هم صادراتی به فروش رسیده. نکته مهم عملکرد شرکت نسبت سود ناخالص به فروش است که نسبت به رقیب بورسی خود یعنی فروی پایین تر است. از آنجایی که خوراک کارخانه از خود فزرین تامین می گردد به نظر می رسد نرخ های انتقالی از فزرین به این شرکت نسبت به رقیب خود بالاتر است .

تولیدات این کارخانه با خلوص ۹۹٫۹۸ درصد روی و بر اساس استاندارد های داخلی در سه گرید SHG ، Zn3 ، Zn2 در بازار داخلی و خارجی عرضه می شود. خریدار خارجی شرکت بنام Hilington International Group ثبت شده در امارات می باشد.

یکی از نکات خوب مدیریت کلان مجموعه زرین (با مالکیت آقای جمیلی) مدیریت ارزهای صادراتی است. بطور مثال بخشی از ماشین آلات شرکت توسعه معادن روی مهدی آباد یزد از محل ارز صادراتی شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان تامین و وارد کشور شده است . ( بجای ورود ارز ، کالای سرمایه ای مورد نیاز وارد گردیده = صرفه جویی هزینه و زمان)

فزرین
نمایی از کارخانه گسترش صنایع روی ایرانیان در زنجان
برآورد ارزش شرکت گسترش روی ایرانیان

چنانچه از روش قیاسی بخواهیم محاسبه کنیم . شرکت های بورسی که محصولات مشابه دارند شامل فروی و فرآور می باشند.ظرفیت و ارزش بازار هر کدام از شرکت ها عبارت اند از :

فروی ۱۰ هزار تن با جمع دارایی های ۴۶۰ میلیارد تومان و ارزش بازار ۴۴۰۰ میلیارد تومان

فرآور ۱۶ هزار تن با جمع دارایی های ۲۰۷ میلیارد تومان و ارزش بازار ۱۶۵۰ میلیارد تومان

گسترش روی ایرانیان ۶ هزار تن با جمع دارایی های ۱۰۷ میلیارد تومان

نکته مهم در مقایسه فوق فرآیند تولید شرکتهای فروی و فرآور زنجیره ای بیشتری از تولید را در بر می گیرند بطور مثال مواد اولیه شرکتهای فوق شامل خاک معدنی و کنسانتره می باشد در حالیکه ماده اولیه گسترش روی فقط کنسانتره است. بنابراین ارزش افزوده ناشی از تبدیل خاک به کنسانتره در این شرکت شناسایی و تحقق نمی یابد . بنابراین با توجه به فاکتورهای ارزش گذاری می توان ارزشی معادل ۱۰۰۰ میلیارد تومان برای شرکت گسترش روی در نظر گرفت . اگر چه ممکن است قیمت گذاری اولیه در زمان IPO کمتر نیز باشد.

شمش روی محصول شرکت گسترش روی ایرانیان
ورق روی محصول شرکت گسترش روی ایرانیان
زرین صبا
محدوده معادن کوهبنان در شمال شرقی استان کرمان متعلق به شرکت توسعه معادن زرین صبا- منبع گوگل

بنابراین با توجه به سهم ۵۴ درصدی فزرین در این شرکت سهم آن معادل ۵۴۰ میلیارد تومان برآورد می گردد که پس از کسر بهای تمام شده سرمایه گذاری به مبلغ ۲۵ میلیارد تومان به مازاد ۵۱۵ میلیارد تومان می رسیم.

این شرکت در لیست پذیرش بورس قرار داشته و عملیات عرضه اولیه آن در جریان می باشد.

شرکت سیمین معدن قزلجا

این شرکت در سال ۱۳۹۱ با ماموریت اصلی تجهیز و بهره برداری از معدن قزلجا واقع در زنجان دهستان چایپار روستای مشمپا تاسیس شد. سرمایه ثبتی فقط ۲۷۵ میلیون تومان!! – دو محدوده در اختیار شرکت است محدوده اول با ذخیره قطعی ۱۰۰ هزار تن ماده معدنی مس و سرب و محدوده دوم با ذخیره قطعی ۱۲۰ هزار تن سرب و ۲۴ هزار تن روی که جمعا با مجوز های اخذ شده اجازه استخراج سالانه ۲۲۰۰۰ تن ماده معدنی را دارد.

در سال ۱۳۹۸ شرکت وارد دومین سال سود آوری شد و توانست برای هر سهم ۶۳ هزار تومان سود عملیاتی بسازد!! . پتانسیل های شرکت بسیار بالاست و می تواند بخشی از خوراک فزرین رو تامین کند.

طی سال مالی ۱۳۹۸ نیز شرکت در جهت گسترش و توسعه معادن اقدام به خرید پروانه بهره برداری از معدن جلیل آباد را نیز داشته که اطلاعاتی از ذخایر این معدن منتشر نگردیده است.

برآورد ارزش شرکت سیمین معدن قزلجا

با فرض تولید سالانه ۲۲۰۰۰ تن ماده معدنی و حاشیه سود هر تن ۲۰۰ هزار تومان سود سالانه ۴ میلیارد تومان بدست میاد . چنانچه پی ئی ۲۵ رو برای سود آوری در نظر بگیریم مارکت این شرکت حداقل ۱۰۰ میلیارد تومان برآورد میشه که سهم فزرین ۸۴ درصد یعنی معادل ۸۴ میلیارد تومان خواهد بود . از آنجایی که قیمت تمام شده بسیار ناچیز هست این رقم رو تماما مازاد در نظر می گیریم.

شرکت زرین روی کاسپین

این شرکت در راستای تکمیل زنجیره ارزش محصولات گروه زرین در سال ۱۳۹۷ در استان قزوین شهرک صنعتی کاسپین یک با سرمایه اولیه یک میلیارد تومان تاسیس شد. متعاقبا در دی ماه سال ۱۳۹۸ سرمایه شرکت از محل آورده به ۱۳٫۷ میلیارد تومان افزایش یافت . فعالیت اصلی تولید پودر روی با ظرفیت ۲۷۰۰ تن از محل شمش روی بعنوان خوراک می باشد. از آنجایی که پورد روی مواد اولیه رزین و رنگ های صنعتی می باشد برنامه های توسعه ای در جهت تولید این محصولات نیز در برنامه هیات مدیره می باشد . بنابراین پتانسیل های نهفته زیادی در این شرکت وجود دارد.

از ترکیب دقیق سهامداران اطلاعات موثقی منتشره نگردیده اما برا اساس مدارک ناقص گروه زرین ۶۰ درصد ( فزرین ۳۰ درصد کیمیا ۱۵ درصد و سرمایه گذاری صنعت و معدن اعتماد ایرانیان ۱۵ درصد ) و شخص حقیقی ( خانم هانیه شگرفی) ۴۰ درصد سهام را در اختیار دارند.

شخص حقیقی در شرکت های رنگین پارسیان ، بازرگانی رنگین زره پارسیان و پودر روی پارسیان نیز مالکیت سهام دارد.

بدلیل اینکه پروژه قبل از بهره برداری می باشد علی رغم ارزش های ایجاده تا این مرحله ارزش روز این شرکت را معادل همان تمام شده در نظر می گیریم.

شرکت توسعه معادن زرین صبا

این شرکت در دی ماه ۱۳۹۸ با مشارکت گروه زرین ۶۰ درصد و گروه صبا نور( کنور ) ۴۰ درصد به منظور احداث یک واحد تولید کنسانتره روی با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن در استان کرمان با سرمایه اولیه ۱۰ میلیارد تومان تاسیس شد. بر اساس طرح توجیهی خوراک این مجتمع از معادن کوهبنان در ارتفاعات شمال شرقی استان کرمان تامین می گردد.

ترکیب سهامداران:

فزرین ۲۵ درصد کیمیا ۱۵ درصد گروه صنعتی و معدنی زرین ۱۰ درصد سرمایه گذاری صنعت و معدن اعتماد ایرانیان ۱۰ درصد ، کنور ۳۹ درصد و شرکت بازرگانی معادن و صنایع معدنی ایران ۱ درصد

جزئیات طرح:

محصولات مجتمع شامل کنسانتره روی و سرب و همچنین شمش روی و سرب می باشد.

بحش کنسانتره روی و سرب در سه فاز برنامه ریزی گردیده . فاز اول ۵۰ هزار تن فاز دوم ۱۰۰ هزار تن و فاز سوم ۱۵۰ هزار تن ( روی ۲۶۵ هزار تن و سرب ۳۵ هزار تن ) بر اساس اعلام مدیران شرکت فاز اول طی ۱۸ تا ۲۴ ماه آینده به بهره برداری می رسد .

همچنین بخش شمش این مجتمع شامل تولید ۳۰ هزار تن شمش روی در دو فاز ۱۰ و ۲۰ هزار تنی و تولید ۵۰ هزار تن شمش سرب در دو فاز می باشد.

مخارج برآوردی طرح با دلار ۱۲ هزار تومانی ۲۰۰۰ میلیارد تومان پیش بینی گرده است .

نیاز این مجتمع به ماده معدنی ۳ میلیون تن می باشد.

اطلاعات معدن:

منطقه کوهبنان و راور ۱۲۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد . از این مقدار ۲۵۰ کیلومتر مربع آن شامل ۱۲ آنومالی سرب و روی شناسایی گردیده است . معدن کوه قطعه و معدن گِوَر نیز در این پهنه قرار دارند.

این پروژه یکی از بزرگترین پروژه های صنعت سرب و روی کشور هست و قطعا در زمان بهره برداری منافع زیادی رو برای شرکت بهمراه خواهد داشت. اما ما با توجه به اینکه زمان زیادی از ایجاد این شرکت سپری نشده و کل سرمایه گذاری رو این طرح همان ۱۰ میلیارد تومان اولیه شرکآء می باشد بنابراین مازادی برای آن در نظر نمی گیریم .

شرکت توسعه معادن سرب و روی مهدی آباد

این شرکت در سال ۱۳۹۳ به منظور تولید ۳۰۰ هزار تن کنسانتره سرب و روی در منطقه مهریز یزد تاسیس گردید.آخرین سرمایه ثبتی ۷۰ میلیارد تومان و شرکای این پروژه تماما مربوط به گروه زرین است که سهم فزرین و کیمیا هر کدام ۱۷ درصد می باشد.

خوراک این مجتمع از مواد معدنی معدن بزرگ مهدی آباد یزد تامین می گردد.

در حال حاضر فاز اول این پروژه با ظرفیت ۵۰ هزار تن به بهره برداری رسید و طبق اخبار تایید نشده ماشین الات فاز دوم در حال نصب می باشد .

بخشی از ماشین آلات از محل صادرات شمش روی شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان تامین گردیده است.

طبق پلن اولیه تولیدات شرکت شامل ۲۵۰ هزار تن کنسانتره روی و ۵۰ هزار تن کنسانتره سرب می باشد.

آدرس این مجتمع یزد مهریز انتهای جاده سیمان

اطلاعات بیشتری از این شرکت در دست نمی باشد با توجه به اینکه ظرفیت کارخانه همتراز فزرین و کیمیا می باشد و همچنین بهره برداری فاز دوم رسما اعلام نگردیده ، می توان ارزشی معادل ۱۲۰۰ میلیارد تومان برای آن در نظر گرفت. که سهم فزرین از این ارزش ۲۰۴ میلیارد تومان که با کسر بهای تمام شده سرمایه گذاری ۱۵ میلیارد تومانی به مازاد ۱۸۹ میلیارد تومان می رسیم.

معدن مهدی آباد:

از این معدن بعنوان بزرگترین معدن روی ایران و دومین معدن روی جهان نام برده می شود . معدن در ۱۱۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر یزد به مساحت ۶۰۰۰ هکتار وسعت دارد در حال حاضر ۶۰ درصد معدن شناسایی و ۴۰ درصد باقی مانده آن بدلیل صعب العبور بودن اکتشافی صورت نگرفته . پهنه اکتشاف شده شامل سه بخش است :

بخش قدیمی با نام کالامین

بخش غربی – ۱۵۳۰ هکتار

بخش شمال شرقی

ذخیره قطعی معدن ۱۵۴ میلیون تن با عیار ۶ درصد روی و ۲ درصد سرب و ۴۴ گرم بر تن نقره شامل موارد زیر است:

۱- اکسید روی با ذخیره ۶۹ میلیون تن با عیار ۵ درصد

۲- سولفید روی با ذخیره ۸۵ میلیون تن با عیار ۶٫۸ درصد

۳- سنگ باریت با ذخیره ۱۲۴ میلیون تن با وزن مخصوص ۳٫۸ gr/cm3

همچنین ذخیره احتمالی این معدن ۴۰۰ میلیون تن برآورد شده است . ﺣﺪود ۷۵ درﺻﺪ اﯾﻦ ذﺧﯿﺮه را ﮐﺎﻧﮥ ﺳﻮﻟﻔﯿﺪی و ﻣﺎﺑﻘﯽ آن را ﮐﺎﻧﮥ ﮐﺮﺑﻨﺎﺗﯽ و ﺳﯿﻠﯿﮑﺎﺗﯽ روی ﺗﺸﮑﯿﻞ می دهد.

طبق گزارش سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در این معدن، میزان ذخیره «روی» ۴٫۶ میلیون تن، «سرب» ۶٫۱ میلیون تن، «نقره» ۲۳۱۳ تن، «باریت» ۱۰ میلیون تن و باطله آنها، سنگ آهن، منگنز و مس است. ارزش محصولات موجود در معدن مهدی آباد ۱۹ میلیارد دلار برآورد شده است.

این معدن متعلق به ایمیدرو بوده و در سال ۱۳۹۶ کلیه عملیات بهره برداری آن به کنسرسیوم راه سازی و معدنی مبین واگذار شده است. قبل از آن نیز شرکتی به نام کارون دز دشت (KDD) بعنوان بهره بردار بود که بدلایل نامشخصی قرارداد ۲۵ ساله آن از طرف ایمیدرو فسخ گردید .

بنا بر اساس آخرین اطلاعات ایمیدرو طرح ۸۰۰ هزار تنی کنسانتره را در کنار این معدن در دست اجرا دارد که فاز اول آن به ظرفیت ۲۰۰ هزار تن تا مرداد ماه ۱۳۹۹ به میزان ۳۱ درصد پیشرفت رسیده است.

هزینه برآوردی این طرح یک میلیارد دلار می باشد.

گفته می شود معدن بزرگ و استثنایی انگوران با ذخیره قطعی ۵ میلیون تن در چهار سال آتی به اتمام می رسد و معدن مهدی آباد به تنها معدن سرب و روی که بتواند خوراک واحد های فرآوری را تامین کند تبدیل می شود. بنابراین واحد هایی که در اطراف این معدن جهت فرآوری ماده معدنی تاسیس می گردند استراتژیک می باشند. سرمایه گذاری فزرین در شرکت توسعه معادن سرب و روی مهدی آباد با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن در همین راستا می باشد.

پیش بینی می شود میزان برداشت ماده معدنی از معدن مهدی آباد در فاز اول سالانه ۷ میلیون تن باشد که بخشی از آن بعنوان خوراک واحد ۲۰۰ هزار تنی مصرف می شود.

نوع خاک معدن مهدی آباد هم اکسیدی و هم سولفیدی هست. برای فرآوری خاک سولفوری روش RLE که همان روش فلوتاسیون هست مورد استفاده قرار می گیرد در این روش ابتدا خاک را اکسیدی و پس از آن از فرایند لیچینگ به شمش تبدیل می کنند.

تکنولوژی مورد استفاده در انگوران خیلی پیچیده نیست و به راحتی می‌توان سرب و روی را از خاک آن جدا کرد؛ اما برای معدن مهدی آباد نیاز مبرم به تکنولوژی روز دنیا به جهت استخراج سرب و روی از خاک می باشد.

شرکت توسعه معادن فلات زرین کیمیا

این شرکت در شهریور ماه سال ۱۳۹۸ در شهرستان طبس تاسیس شد. سرمایه اولیه ۱۰۰ میلیون تومان و برنامه شرکت استخراج و فراوری ذغال سنگ می باشد. ترکیب اعضای هیات مدیره نشان می دهد کلیه شرکاء شرکت مربوط به گروه زرین می باشند.

بر اساس مستندات غیر رسمی مدیریت استخراج و فرآوری معدن زغال کوچکعلی شمالی طبس به پیمانکار واگذار گردیده است .

محدوده زغالسنگ کوچکعلی
طرح استخراج زغال سنگ در منطقه کوچکعلی شمالی در طبس مربوط به شرکت توسعه معادن فلات زرین کیمیا

از محاسبه ارزش روز شرکت با توجه به جدید التاسیس بودن آن خودداری و صرف نظر می کنیم.

محاسبه ناو NAV فزرین

فزرین علاوه بر اینکه خود یک شرکت تولیدی می باشد در چند شرکت تولیدی نیز سرمایه گذاری داشته که شرح آن در بخش های قبلی گذشت . بر اساس آخرین طرح های توجیهی که مربوط به طرح زرین صبا در دی ماه ۱۳۹۸ بود هزینه احداث یک واحد ۳۰۰ هزار تنی کنسانتره + ۳۰ هزار تن شمش روی ۲۰۰۰ میلیارد تومان برآورد گردید ( دلار حدود ۱۲ هزار تومان). چنانچه برآورد مزبور را با دلار ۲۰ هزار تومانی تعدیل کنیم به عدد ۳۳۰۰ میلیارد تومان می رسیم. چنانچه ۵۰ درصد مخارج مربوط به واحد کنسانتره باشد بنابراین ارزش جایگزینی فزرین با ظرفیت ۳۰۰ هزار تن حدود ۱۶۵۰ میلیارد تومان است که باز با فرض استهلاک ماشین آلات ارزش آن را ۱۵۰۰ میلیارد تومان در نظر می گیریم . بنابراین با این فرض ناو فزرین به شرح زیر است :

 • مازاد حاصل از شرکت گسترش روی ایرانیان ۵۱۵ میلیارد تومان
 • مازاد حاصل از شرکت سیمین معدن قزلجا ۸۴ میلیارد تومان
 • مازاد حاصل از شرکت سرب و روی مهدی آباد ۱۸۹ میلیارد تومان
 • ارزش جایگزینی کارخانه فزرین ۱۵۰۰ میلیارد تومان

 جمع عوامل فوق ۲۲۸۸ میلیارد تومان که با تقسیم بر تعداد سهام (۶۵۰ میلیون سهم) NAV هر سهم برابر می شود با  3520 تومان

در برآورد ناو با رویکرد محافظه کارانه از احتساب حقوق صاحبان سهام به ارزش ۱۳۱ میلیارد تومان صرفه نظر شد.

موارد زیر جزو پتانسیل های شرکت بوده اما بدیل عدم کمی بودن در ناو منظور نشد:

 • معدن مس قلعه علیمراد خواه ملایر در همدان: فزرین سرمایه گذاری اکتشافی خوبی در این معدن انجام داده احتمالا بزودی مراحل تاسیس کارخانه جهت تولید سولفور و اکسید مس شروع بشه. پیش بینی می شود ذخایر کانسار مس این معدن ۱۲۲ هزار تن با عیار ۱٫۶۹ درصد باشد که طی ۵ سال قابلیت بهره برداری دارد.
معدن مس قلعه علیمرادخواه ملایر
کانسار مس قلعه علیمرادخان در فاصله ۳ کیلومتری شمال شرقی روستای قلعه علیمراد خان (از توابع شهر سامن) در قسمت غربی ملایر
 • معدن زغال سنگ کوچکعلی در طبس: تمام پهنه معدن شناسایی شده. شرکت بهره بردار هم تاسیس شده و در دست اجرا هست.
 • معادن اراک – خمین: محدوده اراک خمین به مساحت ۲۹۰۰ کیلومتر مربع شناسایی شده.
پهنه اکتشافی اراک خمین
پهنه اکتشافی اراک خمین

 بررسی صورت سود و زیان فزرین

درآمد ها

 • سال ۱۳۹۶ مبلغ ۹۹ میلیارد تومان
 • سال ۱۳۹۷ مبلغ ۱۳۴ میلیارد تومان
 • سال ۱۳۹۸ مبلغ ۱۶۳ میلیارد تومان
 • سه ماهه ۱۳۹۹ مبلغ ۴۱ میلیارد تومان

عملکرد ۳ ماهه و ۵ ماهه ۱۳۹۹ نسبت به مشابه سال قبل به ترتیب ۴۱ درصد و ۷۷ درصد رشد داشته که دلیل آن عمدتا مربوط به افزایش در مقادیر تولید و فروش می باشد.

سود ناخالص

 • سال ۱۳۹۶ مبلغ ۳۱ میلیارد تومان
 • سال ۱۳۹۷ مبلغ ۳۵ میلیارد تومان
 • سال ۱۳۹۸ مبلغ ۴۰ میلیارد تومان
 • سه ماهه ۱۳۹۹ مبلغ ۱۲میلیارد تومان

نرخ سود ناخالص به فروش در طول چهار سال گذشته بین ۲۴ تا ۳۱ درصد نوسان داشته اما عمدتا کاهشی بوده.

سود عملیاتی

 • سال ۱۳۹۶ مبلغ ۳۲ میلیارد تومان
 • سال ۱۳۹۷ مبلغ ۳۸ میلیارد تومان
 • سال ۱۳۹۸ مبلغ ۴۵ میلیارد تومان
 • سه ماهه ۱۳۹۹ مبلغ ۱۱ تومان

سود عملیاتی نسبت به سود ناخالص بیشتر است. دلیل آن درآمدهای سرمایه گذاری در شرکت های فرعی بوده که عمدتا در پایان سال مالی شناسایی می شود.

با توجه به اینکه فزرین به سمت هلدینگ شدن حرکت می کند انتظار افزایش در سایر درآمدهای عملیاتی طی سالهای آتی می رود.

سود خالص

 • سال ۱۳۹۶ مبلغ ۳۲ میلیارد تومان
 • سال ۱۳۹۷ مبلغ ۳۸ میلیارد تومان
 • سال ۱۳۹۸ مبلغ ۴۶ میلیارد تومان
 • سه ماهه ۱۳۹۹ مبلغ ۹ میلیارد تومان

سود خالص عملکرد ۳ ماهه ۱۳۹۹ نسبت به مشابه سال قبل با احتساب مالیات تقریبا برابر است.

بخشی از سودآوری سال ۱۳۹۸ مربوط به فروش سهام کیمیا بوده.

 تفسیر صورت سود و زیان: اساس کارخانه بر اساس خوراک دریافتی از معدن انگوران می باشد. ذخایر معدن انگوران که در میزان عیار ماده معدنی یکی از بهترین معادن جهان است متاسفانه رو به پایان است . طبق آخرین برآورد ها این معدن حداکثر برای ۵ سال آتی ماده معدنی دارد .

قابل ذکر است که این معدن خوراک بیش از ۱۳ واحد فرآوری را تامین می کند که فاسمین و فرزین در رتبه اول و دوم جدول سهمیه دریافت خاک معدنی می باشند. متاسفانه کمبود ماده معدنی موجب گردیده تا خوراک کافی در اختیار شرکت قرار نگیرد. از طرفی دیگر ماده معدنی مهدی آباد یزد نیز بدلیل مسافت طولانی و عیار پایین آن برای فزرین صرفه اقتصادی ندارد .از همین رو علی رغم ظرفیت ۳۰۰ هزار تنی کارخانه متوسط میزان تولید طی سه سال اخیر کمتر از ۶۴ هزار تن بوده است .که این میزان تولید صرفا ۲۱ درصد ظرفیت کارخانه می باشد!!!

با این وجود مارجین سود ناخالص شرکت ۳۰ درصد است . که این موضوع پتانسیل سودآوری شرکت در صورت تامین خوراک را نشان می دهد.

بنظر می رسد با استهلاک ماشین آلات و تجهیزات خطوط تولید شرکت فاقد هزینه ثابت تولید با اهمیت می باشد.

یکی از استراتژی های هیات مدیره سرمایه گذاری در پروژه های اکتشافی جدید و کاهش ریسک عدم خوراک می باشد که خوشبختانه بهره برداری از معادن قزلجه و پیشبرد طرح های شازند خمین و شرکت در مزایده معادن سمنان از این دست برنامه ها می باشد. که اثرات آن طی سنوات آتی در صورت سود زیان خواهد نشست .

از دیگر نکات مهم در صورت سود و زیان افزایش تدریجی هزینه های مالی می باشد. بنظر می رسد تامین مالی و استفاده از منابع بانکی در جهت طرح های اکتشافی و توسعه ای شرکت بوده است . بطوریکه شاهد رشد مناسب در درآمدهای ناشی از شرکتهای تابعه می باشیم . در مجموع با توجه به فاصله زیاد تولید از ظرفیت اسمی میزان سودآوری هر ساله با رشد مواجه بوده است که این موضوع نشان از کنترل هزینه ها می باشد.

بررسی تولید و فروش فزرین

محصول اصلی شرکت کنسانتره روی (اکسیده ) می باشد . البته در کنار آن مقادیر کمی نیز کنسانتره سرب تولید می شود. شرکت توانایی تولید کنسانتره سولفور روی و سرب را نیز دارد.

کنسانتره روی
کنسانتره روی

ماشین آلات کارخانه با آخرین تکنولوژی روز دنیا،ساخت کشور سوئد می باشد.

همچنین طرح توسعه هوی مدیا (DMS – Heavy Media Separation ) ساخت شرکت BATEMAN آفریقای جنوبی با ظرفیت عملیاتی ۴۰ تن در ساعت (۹۶۰ تن در روز) به منظور افزایش عیار خاک های کم عیار به میزان ۳/۵ تا ۴ برابر عیار اولیه در سال ۱۳۹۴ در کارخانه راه اندازی گردید.

فرایند تولید فزرین

حمل و نقل (Transportation): مواد معدنی از معدن انگوران توسط کامیون به داخل کارخانه حمل می شوند.

واحد دپو (Depot): برای این قسمت ۱٫۵ هکتار مساحت در نظر گرفته شده – مواد معدنی بسته به نوع عیار آن در ابعاد زیر ۴۰ سانتی متری تبدیل و در قسمت های مختلف (بونکر) دپو می شوند. ماشین آلات مورد نیاز این واحد شامل لودر و دژبر

واحد خردایش (Crushing): مواد از داخل بونکر بوسیله فیدر زنجیری بروی سرند ریخته می شوند و نهایتا ابعاد بزرگ تبدیل به ابعاد کمتر از ۱۰ سانتی متری می شوند. ماشین آلات مورد نیاز این واحد شامل شنکن شکن اولیه ، سنگ شکن ثانویه، سرند لرزان و تعدادی نوار نقاله ارتباط دهنده

فلوتاسیون (Flotation): بطور کلی فلوتاسیون روش شیمیایی جدا سازی کانی هاست. مواد خرد شده ابتدا با آب مخلوط می شوند ( توسط همزن) تا بصورت معلق تبدیل می شوند که اصطلاحا به آن ” پالپ ” می گویند . سپس مواد شیمایی به آن اضافه و صرف زمان مشخصی آن ها را به سلول های فلوتاسیون منتقل و مواد با ارزش را از باطله ها جدا و به واحد فیلتراسیون جهت آبگیری و خشک کردن منتقل می کنند.

فیلتراسیون (Filtration): در این مرحله مواد حاصل از مرحله قبل از یک دستگاه فیلتر پرس تحت فشار مکانیکی عبور می دهند. این فیلتر صوری طراحی شده که فقط آب را عبور داده و مواد جامد باقی می ماند . این مواد باقی مانده را ” کیک روی ” می نامند. در مرحله بعدی کیک بدست آمده آبکشی و رطوبت خود را از دست می دهد . نهایتا کیک تبدیل به کنستانتره و به انبار منتقل می شود.

گروه زرین ۶ ثبت اختراع دارد که فزرین نیز در آن سهیم است. گفته می شود شرکت به دانش تبدیل کنسانتره سولفوره روی به شمش دست یافته است.

همچنین گفته می شود فزرین تنها شرکتی است که توانمندی فلوتاسیون اکسید روی از خاک های کم عیار و تبدیل آن به کنسانتره را دارد.

ظرفیت اسمی فزرین

 • کنسانتره روی ۲۶۵۰۰۰ تن
 • کنسانتره سرب ۳۶۰۰۰ تن

مجموع ظرفیت ۳۰۱۰۰۰ تن

عیار کنسانتره تولیدی شرکت بین ۱۰ تا ۲۵ درصد می باشد.

تولید واقعی کنسانتره روی فزرین

 • سال ۱۳۹۶ مقدار ۶۴۹۲۳ تن
 • سال ۱۳۹۷ مقدار ۷۳۳۱۸ تن
 • سال ۱۳۹۸ مقدار ۵۳۴۹۷ تن
 • پنج ماهه ۱۳۹۹ مقدار ۲۵۹۶۷ تن

نسبت تولید به ظرفیت حدودا ۲۰ درصد می باشد. پیش بینی شرکت از تولید سال ۱۳۹۹ میزان ۵۸۹۰۰ تن می باشد.

نکته: در ۵ ماهه اول سال ۱۳۹۹ تولید نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۸ درصد رشد نشان می دهد. اینکه آیا این رشد ناشی از دریافت خوراک بیشتر از معدن انگوران بوده است یا ناشی از تامین ماده معدنی از معادن خود ، نیاز به بررسی بیشتر دارد.

مقادیر تولید و فروش تقریبا برابر است. بطور معمول میزان موجودی های انبار ۵۰۰۰ تن می باشد.

خوراک مصرفی فزرین

 • سال ۱۳۹۶ مقدار ۶۵۷۰۳ تن
 • سال ۱۳۹۷ مقدار ۱۲۲۶۶۶ تن
 • سال ۱۳۹۸ مقدار ۶۲۰۹۵ تن
 • پنج ماهه ۱۳۹۹ مقدار ۱۷۱۸۹ تن

شرکت در عملیات خود از دو نوع خاک اکسیده و سولفوره معدنی استفاده می کند.شایان ذکر است که شرکت برای خاک اکسیده معدنی،دارای سهمیه سالانه از شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران می باشد که در هر سال توسط این شرکت اعلام می گردد و میزان آن بنا به شرایط ،در هر سال متفاوت می باشد.

نرخ خوراک وابسته به عیار ماده معدنی می باشد .بطور معمول مواد معدنی از نظر عیار به چهار دسته تقسیم بندی می شوند:

کم عیار ، متوسط عیار ، پر عیار ، مخلوط سولفوره و اکسیده

نرخ فروش کنسانتره روی

 • سال ۱۳۹۶ با نرخ ۱۲۷۹۸ هر کیلو
 • سال ۱۳۹۷ با نرخ ۱۷۲۷۲ هر کیلو
 • سال ۱۳۹۸ با نرخ ۲۶۷۰۱ هر کیلو
 • پنج ماهه ۱۳۹۹ با نرخ ۲۷۳۴۲ هر کیلو

نرخ فروش محصول تابعی از نرخ LME ، نرخ دلار ، عیار و میزان رطوبت می باشد.

ترکیب هزینه های تولید فزرین

ترکیب هزینه تولید شامل ۸۵ درصد مواد ، ۹ درصد دستمزد و ۶ درصد سربار

فرمول محاسبه نرخ فروش بر اساس LME:

 کنسانتره روی:

➕نرخ شمش روی بورس لندن

➖هزینه های صادر کننده – بطور تقریبی هر تن ۱۲۰ دلار ( ممکن است با توجه به تحریم ها این نرخ افزایش پیدا کند )

✖️مخارج تبدیل کنسانتره به شمش (استحصال) ۴۷ درصد

✖️عیار کنسانتره

✖️نرخ دلار نیما

🔚 قیمت هر تن کنسانتره روی

مثال : چنانچه قیمت روی در بورس لندن ۲۵۰۰ دلار باشد قیمت کنسانتره عیار ۳۵ درصد با فرض هر دلار ۲۰ هزار تومان چقدر است ؟

جواب :

۲۵۰۰ – ۱۲۰ = ۲۳۸۰ $

۲۳۸۰ * ۰٫۴۷ = ۱۱۱۸ $

۱۱۱۸ * ۰٫۳۵ = ۳۹۱ $

۳۹۱ * ۲۰۰۰۰ = ۷۸۲۰۰۰۰ toman

 کنسانتره سرب:

همانند روش محاسبه کنسانتره روی با این تفاوت که هزینه استحصال سرب را باید ۶۶ درصد در نظر گرفت.

خاک معدنی:

شایان ذکر است نرخ خاک معدنی دریافتی از معدن انگوران نیز بر اساس نرخ LME می باشد.

تحلیل نقطه سربسر سال ۱۳۹۹ شرکت زرین معدن آسیا

هزینه های ثابت اداری ۵ میلیارد تومان

هزینه های ثابت مالی ۶ میلیارد تومان

هزینه ثابت ساخت ۱۳ میلیارد تومان

جمع کل هزینه های ثابت برابر با  24 میلیارد تومان

هزینه مواد ( ماده معدنی ) برای هر کیلو کنسانتره ۲۴۰۰ تومان ( با این فرض که برای هر کیلو کنسانتره ۱٫۲ کیلو ماده معدنی نیاز است)

سایر هزینه های متغیر برای هر کیلو کنسانتره ۴۰۰ تومان

جمع کل هزینه متغیر هر کیلو کنسانتره برابر با ۲۸۰۰ تومان

نرخ فروش هر کیلو کنسانتره ۴۰۰۰ تومان

حاشیه فروش هر کیلو کنسانتره برابر با ۱۲۰۰ تومان

نسبت هزینه متغیر به فروش برابر با ۷۰ درصد

نقطه سربسر تولید سال ۱۳۹۹ برابر با  20000 تن همچنین با مفروضات فوق نقطه سربسر فروش ۸۰ میلیارد تومان میباشد.

برآورد سود عملیاتی سال ۱۳۹۹ بر اساس فرمول تجزیه و تحلیل نقطه سربسر

مفروضات:

نرخ فروش کنسانتره هر کیلو متوسط ۴۰۰۰ تومان ( با توجه به رشد دلار و نرخ LME)

هزینه متغیر هر کیلو ۲۸۰۰ تومان

مقدار تولید ۶۰۰۰۰ تن ( بر اساس پیش بینی شرکت )

هزینه های ثابت ۲۴ میلیارد تومان

حاشیه فروش هر کیلو ۱۲۰۰ تومان

محاسبات:

فروش کل ۲۴۰ میلیارد تومان

سود خالص عملیاتی ۴۸ میلیارد تومان .

چنانچه درآمد سرمایه گذاری را نیز ۱۲ میلیارد تومان در نظر بگیریم و با فرض مالیات ۲۲ درصدی سود خالص برابر می شود با ۵۰ میلیارد تومان EPS برابر با  77 تومان

محاسبه درجه اهرم عملیاتی OL برای سال ۱۳۹۹: (حساسیت فروش و سود)

درجه اهرم عملیاتی برابر است با فروش کل منهای هزینه های متغیر حاصل تقسیم بر سود عملیاتی :

محاسبات بر اساس برآورد سود سال ۱۳۹۹ به شرح زیر است :

فروش کل برابر با ۲۴۰ میلیارد تومان

کل هزینه های متغیر برابر با ۱۶۸ میلیارد تومان

کل هزینه های ثابت ۲۴ میلیارد تومان

سود عملیاتی برابر با ۴۸ میلیارد تومان

درجه اهرم عملیاتی برابر با  1.5 مرتبه

درجه اهرم عملیاتی ۱٫۵ یعنی اگر فروش ۱۰۰ درصد تغییر کند سود عملیاتی ۱۵۰ درصد تغییر می کند.

بنابراین با دانستن این درجه دیگر نیازی به محاسبات وقت گیر تغییرات قیمت کنسانتره نخواهیم داشت و با هر تغییری می توان سود را سریعا محاسبه کرد :

اگر فرض بگیرم نرخ کنسانتره ۵۰۰۰ تومان شود یعنی ۲۵ درصد رشد در فروش بنابراین سود عملیاتی برای سال ۹۹ با نسبت ۳۷٫۵ درصد رشد می کند (۱٫۵ برابر ۵۰ درصد ) یعنی برابر با ۶۶ میلیارد تومان.

نکته: مفهوم درجه اهرم عملیاتی مشابه مفهوم کشش یا حساسیت قیمت در اقتصاد هست.

نکته: هر قدر از نقطه سربسر دورتر باشیم از درجه اهرم عملیاتی کاسته می شود.

بررسی تجدید ارزیابی دارایی های فزرین

دارایی های کارخانه شامل موارد زیر است:

 1. زمین کارخانه در شهرک روی زنجان: زمین به متراژ ۵۷۳۳۰ متر به بهای تمام شده ۳۵۲ میلیون تومان
 2. ساختمان ها و سوله ها به ارزش تمام شده
 3. ساختمان مرکزی در تهران سعادت آباد – شواهدی مبنی بر مالکیت یافت نشد.
 4. ماشین آلات و تجهیزات: دستگاه های سنگ شکن خردایش فلوتاسیون فیلتراسیون و….
 5. وسائط نقلیه: لودر و کامیون ها شامل ۸ دستگاه کمپرسی
 6. سرمایه گذاری ها: شرکت های فرعی و وابسته

سهم اموال غیر منقول در سرمایه گذاری و ایجاد یک طرح فرآوری نسبت به ماشین آلات و مجوز های راه اندازی چندان بااهمیت نیست .

مهمترین دارایی شامل ماشین آلات و وسائط مربوطه بسته به نوع تکنولوژی فرآوری متغیر است . ارزیابی در این زمینه نیازمند تخصص و آگاهی از فرآیند و لیست ماشین آلات می باشد . در هر صورت با توجه به اینکه هر گونه تجدید ارزیابی در ماشین آلات منجر به شناسایی هزینه های استهلاک می گردد بنظر می رسد در شرایط فعلی و با توجه به اینکه کارخانه در ۲۰ درصد ظرفیت در حال فعالیت است تحقیق این موضوع و تحمیل هزینه های استهلاک و کاهنده در سود محتمل نباشد. اگر چه افزایش سرمایه به روش آورده می تواند بسیار مورد توجه باشد.

بنابراین می تواند گفت اولویت اصلی مربوط به تامین مالی از طریق عرضه سهام شرکتهای زیر مجموعه به بورس در کنار افزایش سرمایه از محل آورده میباشد.

 جمع بندی و نتیجه گیری

شرکت زرین معدن آسیا دارای بزرگترین ظرفیت تولید کنسانتره سرب و روی در ایران بوده که متاسفانه بدلیل کمبود خوراک در حال حاضر در سطح ۲۰ درصد توان خود فعالیت دارد.

مدیریت و کنترل هزینه ها منجر گردیده تا نقطه سربسر تولید در سطوح پایین (۷ درصد ظرفیت) قرار گیرد. این موضوع نشان از توانایی و اهرم بالای شرکت در تحقق سودآوری به شرط تامین خوراک را دارد .

دغدغه اصلی مدیریت تامین خوراک بوده و به همین منظور اقدامات مهمی از قبیل شرکت در مزایده های اکتشافی ، خرید معادن بزرگ و مشارکت با شرکت های صاحب نام که شرح آن گذشت صورت گرفته است.

از دیگر نکات برجسته و مهم شرکت ، گسترش زنجیره ارزش از معدن تا تولید شمش روی و حتی پس از آن می باشد که این موضوع فزرین را به سمت یک هلدینگ تخصصی با دور نمایی روشن سوق می دهد.

در تحلیل حاضر از حیث بررسی خالص دارایی ها NAV به منظور ارزشگذاری این نماد با رویکرد محافظه کارانه و بدون در نظر داشتن ارزش معادن اکتشافی و مشارکت های که هنوز در جریان می باشند به ناو هر سهم ۳۵۲۰ تومان رسیدم که قیمت های فعلی (۲۵۰۰ تومان) در سطح ۷۱ درصد ناو میباشد.

در بررسی سودآوری سال ۱۳۹۹ با فرض تحقق ۶۰ هزار تن محصول کنسانتره EPS هر سهم ۷۷ تومان محاسبه گردید که با این حساب به نسبت P/E بالغ بر ۳۲ مرتبه می رسیم.

در مجموع با توجه مدل ارزشگذاری صورت گرفته ، ارزیابی اقدامات و آینده نگری مدیریت و همچنین جذابیت عرضه سهام زیر مجموعه در بورس سرمایه گذاری در این نماد را مناسب و کم ریسک ارزیابی می کنیم.

۹۹/۰۶/۰۸

‫۲.۵/۵ ‫(۲ نظر)
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
error: Alert: Content is protected !!