تحلیل بنیادی شرکت عمران و توسعه فارس (ثفارس)

کلیات شرکت

شرکت عمران و توسعه فارس در سال ۱۳۷۴ با حضور افراد مهم و اثر گذار محلی استان و مشارکت بیش از ۳۰ هزار نفر سهامدار حقیقی بعنوان اولین شرکت توسعه منطقه ای در ایران تاسیس شد. محور اصلی فعالیت شرکت در حوزه عمران و ساختمان بوده و همچنین در بخش کشاورزی نیز فعالیت دارد. ثفارس توانسته از ابتدای تاسیس خود بیش از ۲۸۰ هزار متر مربع فعالیت ساختمانی انجام دهد.

آخرین سرمایه شرکت ۱۸۰ میلیارد تومان و ارزش بازار شرکت ۱۸۰۰ میلیارد تومان می باشد. تعداد پرسنل شرکت ۳۸ نفر و سال مالی شرکت ۳۱ شهریور هر سال می باشد.

سهامداران شرکت در طول سال های قبل تغییرات زیادی داشته و بنظر می رسد بخش مهمی از سهامداران حقوقی و اثرگذار شرکت طی سنوات اخیر از ترکیب سهامداری شرکت خارج و اشخاص حقیقی (غیر بومی ) که عمدتا با هدف کسب سود از افزایش قیمت سهام وارد شرکت شده اند جای آنها را گرفته اند. آخرین ترکیب سهامداران شرکت نشان می دهد بیش از ۹۶ درصد سهام شرکت شناور است.

خلاء نبود سهامداران عمده در آخرین مجمع برگزار شده در بهمن ماه ۱۳۹۹ کاملا مشهود بوده بطوریکه جمع شرکت کنندگان در آگهی نوبت دوم ۴۹ درصد و اغلب نیز از طریق وکالت به سایر سهامداران بوده است. که این موضوع بر ابهام صحت وکالت نامه ها نیز می افزاید.

 • در حال حاضر دو عضو هیات مدیره توسط شرکت های زیر مجموعه ثفارس تعیین شده اند.

دفتر مرکزی شرکت در شیراز خیابان اردیبهشت برج IT طبقه ۸ واقع شده است. همچنین فعالیت های کشاورزی شرکت در شهرستان مرودشت در مجتمع لوتوس می باشد.

بررسی ترازنامه ثفارس

در جدول زیر نگاه کلی به ترازنامه در تاریخ ۳۰ آذر ماه ۱۳۹۹ به همراه اقلام مهم دارایی بدهی و سرمایه می پردازیم:

 

 • جمع دارایی ها ۳۸۵ میلیارد تومان
 • پروژه ها ۱۹۷ میلیارد تومن
 • سرمایه گذاری ها ۶ میلیارد تومان
 • دارایی های ثابت شامل املاک ۳٫۳ میلیارد تومان
 • طلب های تجاری ۱۶۷ میلیارد تومان
 • جمع بدهی ها ۱۴۹  میلیارد تومان
 • وام بانکی ۳۵ میلیارد تومان
 • بدهی ۸۰ میلیارد تومان
 • ارزش ویژه ۲۳۷  میلیارد تومان
 • سرمایه ۱۸۰ میلیارد تومان
 • سود انباشته ۴۷ میلیارد تومان

 

تفسیر ترازنامه:

با توجه به فعالیت اصلی ثفارس که در بخش ساختمان می باشد مهمترین بخش ترازنامه به میزان ۵۱ درصد از جمع کل دارایی ها به سرمایه گذاری در پروژه ها اختصاص دارد. بخش مهم بعدی مربوط به طلب ها با سهم ۴۳ درصد بوده که بنظر می رسد انباشت این حجم از طلب ها غیر معقول بوده و نیاز به بررسی بیشتر دارد که بطور جداگانه بررسی می کنیم.

سایر اقلام ترازنامه شامل سرفصل های سرمایه گذاری ها و دارایی های ثابت به ارزش دفتری چندان بااهمیت نیستند اما از آنجایی که شرکت تاکنون تجدید ارزیابی دارایی ها انجام نداده است ارزش روز این دارایی ها قاعدتا بیشتر است بنابراین هر دو سرفصل را بطور جداگانه بررسی می نماییم.

در بخش بدهی ها نیز مهمترین اقلام مربوط به تسهیلات دریافتی از بانک ها (عمدتا بانک شهر) و سایر بدهی ها (بدهی به شهرداری) می باشد.

در بخش حقوق صاحبان سهام سرمایه شرکت ۱۸۰ میلیارد تومان و شرکت دارای سود انباشته به میزان ۴۷ میلیارد تومان می باشد.

شرکت دارای سرمایه درگردش مثبت بوده و نسبت بدهی آن ۳۹ درصد که مناسب است.

 

بررسی پروژه های ثفارس

پروژه آسمان صدرا فاز یک

 

تحلیل جامع شرکت عمران و توسعه فارس (ثفارس ) در قالب فایل PDF در ۳۴ صفحه به تاریخ ۲ فروردین ماه ۱۴۰۰ تهیه و در فروشگاه موجود می باشد. شما می توانید فهرست مطالب این تحلیل را اینجا دانلود کنید.

‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
error: Alert: Content is protected !!