تحلیل جامع بانک پارسیان (وپارس)

کلیات

بانک پارسیان در سال ۱۳۸۰ با مجوز بانک مرکزی در تهران تاسیس شد. آخرین سرمایه ثبت شده ۱۵۶۳۴  میلیارد تومان که شرکت برنامه افزایش سرمایه (۵۳ درصدی) از ۱۵۶۳۴  به ۲۴۰۰۰ میلیارد تومن از محل مطالبات و آورده نقدی طی دو سال آتی در جریان دارد. آخرین ارزش بازار ۴۹۰۰۰   میلیارد تومان می باشد.

وپارس دارای ۳۴۸ شعبه در سطح کشور و ۲ شعبه در خارج از کشور می باشد. تعداد پرسنل ۴۰۸۳  نفر- گروه ایران خودرو  با در اختیار داشتن اکثریت سهام سهامدار اصلی است. سال مالی بانک ۲۹ اسفند ماه هر سال و دفتر مرکزی آن در تهران شهرک غرب بلوار فرحزادی واقع است.

بررسی ترازنامه وپارس: شهریور ماه ۱۳۹۹

جمع دارایی ها ۱۸۳۱۱۱ میلیارد تومان

  • تسهیلات پرداختی ۱۱۲۰۱۷ میلیارد تومان
  • دارایی های ثابت شامل املاک ۳۵۵۳ میلیارد تومان
  • سایر دارایی ها (تملیکی) ۲۴۱۶ میلیارد تومان
  • سرمایه گذاری ها ۱۳۰۷۰ میلیارد تومان

 جمع بدهی ها ۱۷۰۵۸۶ میلیارد تومان

  • سپرده های دریافتی ۱۲۲٫۳۲۱ میلیارد تومان
  • ارزش ویژه ۱۲۵۲۵ میلیارد تومان
  • سرمایه ۱۵۶۳۴ میلیارد تومان
  • زیان انباشته ۳۹۴۷ میلیارد تومان

بانک پارسیان ۱۸۳ همت انواع دارایی در ترازنامه خود دارد که رقم عمده آن در ارتباط با اقلام بانکی و بخشی نیز شامل املاک (شعب) ، املاک تملیکی و سرمایه گذاری در طرح ها و پروژه ها می باشد که این موارد را در ادامه به تفصیل بررسی می کنیم. بخش بدهی ها به مبلغ ۱۷۰ همت که رقم عمده آن مربوط به منابع سپرده جذب شده می باشد. در مجموع حقوق صاحبان سرمایه بانک مثبت اما با زیان انباشته مواجه است.

  • بانک توانست با تجدید ارزیابی دارایی ها و سرمایه گذاری های خود در سال ۱۳۹۸ افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی ها به میزان ۵۵۸ درصد را عملی و از شمول ماده ۱۴۱ خارج شود.
  • بانک جهت افزایش نسبت کفایت سرمایه خود ( در حال حاضر منفی) قصد دارد سرمایه خود را طی دو سال از ۱۵ همت به ۲۴ همت از محل آورده نقدی و مطالبات افزایش دهد. 

بررسی فاکتور های مهم بانکی در ترازنامه وپارس

فعالیت اصلی بانک ها شامل جذب سپرده از مشتریان (منابع) و اعطای تسهیلات(مصارف) به متقاضیان می باشد. پس در نگاه کلی ترازنامه بانک را می توان به دو بخش منابع (چپ ترازنامه) و مصارف (راست ترازنامه) تقسیم بندی کرد. که بخش منابع شامل انواع سپرده های دریافتی و تسهیلات دریافتی از سایر بانک ها و بخش مصارف شامل تسهیلات اعطایی و یا سپرده گذاری بانک در سایر بانکها باشد.

در بخش منابع کل سپرده های جذب شده بانک ها به دوسته کلی قابل تقسیم است : سپرده های هزینه زا و سپرده های غیر هزینه زا . سپرده های هزینه زا سپرده های هستند که بانک بابت آنها نرخ بهره پرداخت می کند این سپرده ها طبق فرمت گزارشگری صورت های مالی بانک ها بطور جداگانه در سمت چپ ترازنامه تحت عنوان ” حقوق صاحبان سپرده های سرمایه گذاری” گزارش می شوند. نرخ های سود پرداختی به صورت دستوری از طرف شورای پول و اعتبار تعیین و بانک ها مجاز به تعیین سود سپرده های خود نیستند. آخرین جدول سود سپرده ها ابلاغی بانک مرکزی در تیر ماه ۱۳۹۹ به شرح زیر است:

نوع حساب نرخ سود سالانه
عادی ۱۰ درصد
ویژه سه ماهه ۱۲ درصد
ویژه ۶ ماهه ۱۴ درصد
یکساله عادی ۱۶ درصد
گواهی سپرده عام یکساله ۱۸ درصد
سپرده ۲ ساله ۱۸ درصد

و اما سپرده های غیر هزینه زا یا بعبارتی رایگان شامل سپرده های پس انداز و دیداری می باشد. میزان جذب این سپرده وابسته به تعداد شعب بانک ، سطح نفوذ در شبکه بانکی و کیفیت ارائه خدمات بانکی به مشتریان خود بین بانک ها متفاوت است. هر چه میزان سپرده های غیر هزینه زا افزایش یابد هزینه تمام شده پول برای بانک کمتر و در نتیجه حاشیه سود بانک افزایش می یابد. خوشبختانه جمع کل سپرده های غیر هزینه ی نیز بصورت یک رقم جداگانه در سمت چپ ترازنامه بانک ها تحت سرفصل ” سپرده مشتریان گزارش می گردد.

معمولا بانک ها علاوه بر جذب سپرده از مشتریان نسبت به دریافت یا پرداخت تسهیلات از سایر بانک ها اقدام می کنند. چنانچه بانکی مشکل نقدینگی داشته باشد معمولا یا به بانک مرکزی و یا به سایر بانک ها مراجعه می کند. نرخی که بانک ها از منابع خارج از سپرده های عادی خود جذب منابع می کنند به نرخ بهره بین بانکی معروف است. این نرخ در حال حاضر ۲۰ درصد و بعنوان یک نرخ مرجع برای تعیین سایر نرخ ها می باشد.این نرخ معمولا توسط بانک مرکزی تعیین و افزایش یا کاهش آن معمولا سیگنالی برای سایر بازار ها از جمله بازارسرمایه محسوب می شود.

بانک ها براساس فرمت گزارشگری خود موظفند کلیه وجوه دریافتی از سایر بانک ها و حتی بانک مرکزی را تحت سرفصل ” بدهی به بانک ها و سایر موسسات اعتباری  در سمت چپ ترازنامه گزارش کنند.

و اما از اقلام مهم در سمت راست ترازنامه تسهیلات اعطایی می باشد که به تفکیک دولتی و غیر دولتی در ترازنامه گزارش می شود . طبق دستورالعمل های بانک مرکزی از هر سپرده دریافتی بایستی درصدی ( در حال حاضر ۱۰ درصد) تحت عنوان سپرده قانونی نزد بانک مرکزی قرار بگیرد. بنابراین سپرده های دریافتی منهای سپرده قانونی منابع آزاد بانک می باشد که بانک می تواند از محل آن اعطایی تسهیلات کند. و آخرین آیتم بانکی مربوط به مطالبات از سایر بانک ها می باشد که همانطور که گفته شد مربوط به فعالیت بانک در بازار بین بانکی و یا سپرده گذاری در سایر بانک ها می باشد.

تحلیل جامع بانک پارسیان (وپارس) در قالب فایل PDF در ۷۰ صفحه به تاریخ ۲۴ بهمن ماه ۱۳۹۹ تهیه و در فروشگاه موجود می باشد. شما می توانید فهرست مطالب این فایل را  اینجا دانلود کنید.
‫۰/۵ ‫(۰ نظر)
برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
error: Alert: Content is protected !!