#خودرو
شرکت ایران خودرو
کلیات : کارخانه ایران ناسیونال روز ۱۲ مهرماه ۱۳۴۱ با سرمایه‌ای در حدود ۱۰ میلیون تومان و با هدف مونتاژ و تولید انواع خودرو در خیابان اکباتان تهران متولد شد و از ۲۸ اسفندماه ۱۳۴۲ با تولید اتوبوس شروع به کار کرد.

#خودرو
شرکت ایران خودرو
کلیات : کارخانه ایران ناسیونال روز ۱۲ مهرماه ۱۳۴۱ با سرمایه‌ای در حدود ۱۰ میلیون تومان و با هدف مونتاژ و تولید انواع خودرو در خیابان اکباتان تهران متولد شد و از ۲۸ اسفندماه ۱۳۴۲ با تولید اتوبوس شروع به کار کرد. موسسان اولیه این کارخانه آقایان حاج علی اکبر خیامی ، احمد خیامی، محمود خیامی و خانم‌ها مرضیه خیامی و زهرا سیدی رشتی بودند درسال ۱۳۴۵ قراردادی بین شرکت ایران خودرو و تالبوت در مورد مونتاژ و ساخت خودروی پیکان که نام انگلیسی آن هیلمن بود منعقد شد و به طور رسمی با وارد شدن قطعات از تالبوت انگلستان که در آن روزگار زیرمجموعه شرکت کرایسلر آمریکا بود تولید پیکان در اردیبهشت سال ۱۳۴۶ با ظرفیت ۶۰ هزار دستگاه و با حضور مقامات کشورى آغاز شد.پس  از انقلاب سهام شرکت مصادره و در اختیار دولت قرار گرفت .نام ایران ناسیونال به ایران خودرو تغییر یافت .
می‌گویند احمد و محمود خیامی در دوران کودکی، در خیابان اتومبیل‌های مردم را می‌شستند. ماجرای زندگی این دو برادر همچون بسیاری دیگر از کارآفرینان ناکام ایرانی شرحی از تلاش‌های طولانی مدت است. این دو برادر در مشهد تعمیرگاهی به نام برادران خیامی داشتند. احمد برادر بزرگ‌تر مدتی بعد راهی سفری طولانی مدت برای پیدا کردن شغلی تازه در اروپا و امریکا می‌شود. محمود همزمان راهی تهران می‌شود تا مقدمات تاسیس تعمیرگاهی در تهران را هم فراهم کند. همزمان احمد به او اطلاع می‌دهد که در لندن موفق به امضاء قراردادی با هیلمن هانت شده است. محمود هم در تهران مقدمات تاسیس کارخانه‌ای برای مونتاژ خودروی انگلیسی را فراهم می‌کند. احمد و محمود مدتی بعد کارخانه ایران ناسیونال را در تهران تاسیس می‌کنند. کارخانه باید پیکان تولید می‌کرد،‌‌ همان خودرویی که تا ۲۸ سال پس از انقلاب هم همچنان تولید می‌شد. آیین گشایش تولید خط پیکان بر عهده هویدا نخست وزیر وقت گذاشته شده بود. آیین پایان کار پیکان هم توسط محمد خاتمی رییس‌جمهور وقت ایران برگزار شد. احمد و محمود در میانه فعالیت‌هایشان فروشگاه‌های زنجیره‌ای کوروش را هم راه‌اندازی کردند. نقل می‌کردند این دو با زاهدی ارتباطی نزدیک داشتند. همین ارتباط هم به مصادره اموال آنها در سال‌های بعد از انقلاب کمک موثری کرد. احمد خیامی خانه‌ای هفت هزار متری در زعفرانیه تهران خریده بود. در روزهای بعد از انقلاب خانه او مصادره شد و حتی برخی از مسوولان مصادره‌ها در مصاحبه‌های خود به صورت مدام به خانه او اشاره می‌کردند. خانه احمد بعد‌ها به بنیاد مستضعفان رسید. محمود هم راهی لندن شد. او در لندن مدیریت کارخانه بنز را بر عهده گرفت و بنیاد خیریه‌ای را به نام خیامی‌ها تاسیس کرد. محمود در انگلیس هم به سبب فعالیت‌های خیریه به شدت مورد توجه قرار گرفت. او همچنان در لندن زندگی می‌کند. چندی پیش یکی از شبکه‌های تلویزیونی انگلیسی شرح زندگی او را به صورت مستندی کوتاه پخش کرد. احمد پس از انقلاب به امریکا رفت و در همان جا درگذشت. تمام دارایی‌های این دو برادر در روزهای بعد از انقلاب مصادره شد.

شروع از نو
محمود خیامی بعد از ترک ایران به دلیل سابقه خوبی که در همکاری با شرکت مرسدس بنز آلمان داشت، از این شرکت اعتبار گرفت و در خارج از کشور، کارش را به عنوان فروشنده از صفر آغاز کرد. به دلیل نبوغ اقتصادی، این بار هم موفق شد و اکنون خانواده او، یکی از نمایندگی های فروش مرسدس در انگلیس و آمریکا را در اختیار دارند. او با ثروتی که از فروش مرسدس در آمریکا به دست آورد، شروع به ساخت مدرسه در مناطق روستایی استان خود (خراسان) کرد و آن‌قدر به این کار ادامه داد تا به یکی از بزرگ‌ترین مدرسه‌سازان تاریخ کشور تبدیل شد. خیامی در سال‌های گذشته نه‌تنها ۱۱۰ مدرسه به نام امام علی(ع) در روستاهای استان خراسان ساخته، بلکه هشت مجموعه بزرگ آموزشی نیز به نام ثامن‌الائمه در مشهد احداث کرده است.

او ساخت هجده مجموعه کارودانش را در استان خراسان به پایان رسانده که چندین میلیارد تومان هزینه دربرداشته است. خیامی بخشی از ثروت خود در انگلستان را نیز صرف برگزاری همایش‌هایی برای گفتگو میان پیروان اسلام و مسیحیت کرده است؛ بخش دیگری از ثروتش هم به خرید اشیای عتیقه ایرانی در حراجی‌های بین‌المللی اختصاص یافته و بالاخره او، اکنون یکی از یاری‌رسانان به برنامه های فرهنگی ایرانیان در خارج از کشور است. هم‌چنین مدیریت بنیاد خیامی را هم که خود در سال ۲۰۰۰ میلادی تاسیس کرده بر عهده دارد. این بنیاد در کنار فعالیت‌های خیریه در زمینه‌های بهداشت، کودکان و پناهندگان، در زمینه گفتگوی بین ادیان نیز برنامه‌های زیادی دارد.
خیامی به واسطه‌ی فعالیت‌های زیادی که در بریتانیا انجام داده بارها مورد تقدیر قرار گرفته و نشان‌های مختلفی دریافت کرده از جمله: CBE «فرماندهِ رتبۀ امپراتوری بریتانیا»، نشان KSS یا «سنکت سیلوستر» (نشان رتبه پنجم کلیسای کاتولیک) و همچنین «Royal Order of Francis I»

سیر تاریخی فعالیت شرکت :
۱۳۴۶:آغاز تولید سواری پیکان در مدل‌های دو لوکس، کار لوکس، جوانان و تاکسی با حجم موتور ۱۶۰۰ و ۱۷۲۵ و ۱۸۰۰ سی سی
۱۳۴۸:آغاز تولید وانت پیکان با حجم موتور ۱۶۰۰ سی سی
۱۳۵۷:تولید هیلمن دو در
۱۳۶۹:آغاز تولید سواری پژو ۴۰۵ در مدل‌های GL و GLX با حجم موتور ۱۵۸۰ سی سی
۱۳۷۴:تولید سواری پژو ۴۰۵ در دو مدل دنده‌ای و اتوماتیک با حجم موتور ۲۰۰۰ سی سی، سواری پژو ۲۰۵ مدل GR با حجم موتور ۱۳۶۰ سی سی
۱۳۷۶:تولید سواری پژو RD با حجم موتور ۱۶۰۰ سی سی و سپس RDi و RDX
۱۳۷۸:تولید پارس با حجم موتور ۱۸۰۰ سی سی و سپس پارس ۲۰۰۰ سی سی و پارس ELX و سفارشی
۱۳۷۹:تولید آزمایشی سمند X7 با حجم موتور ۱۸۰۰ سی سی و سیستم انژکتوری و سپس سمند، سمند LX و سمند سفارشی
۱۳۸۰:تولید پژو ۲۰۶ با حجم موتور ۱۴۰۰/۱۶۰۰ سی سی (تیپ‌های ۲٬۳٬۵٬۶) و سفارشی، افتتاح خط تولید سمند با حضور رئیس‌جمهور
۱۳۸۴:تولید پژو ۲۰۶ صندوقدار ۱۶۰۰ سی سی، تیپ‌های V2,V8,V9,V20
۱۳۸۵:تولید پژو آردی جدید با نام «روآ» و سوزوکی گرند ویتارا ۲۰۰۰ سی سی و سپس ۲۴۰۰ سی سی
۱۳۸۶:تولید رنو تندر ۹۰ با موتور ۱۶۰۰ سی سی، سمند سورن و تندر ۹۰ استیشن واگن
۱۳۸۷:واردات محدود پژو ۴۰۷
۱۳۸۹:تولید پژو ۲۰۷ آی با موتور TU5
۱۳۹۰:واردات محدود سوزوکی کیزاشی (کلاس D) و تغییر داشبورد محصولات پژو پارس و ۴۰۵
۱۳۹۱:تولید رانا
۱۳۹۳:تولید وانت آریسان و تندر پیکاپ و دنا
۱۳۹۵مونتاژ هایما اس ۷
۱۳۹۶:از سرگیری تولید پژو ۲۰۷ آی با تغییر در چهره و تجهیزات، تولید تندر ۹۰ پلاس وتولید دنا پلاس
۱۳۹۷:واردات هایما اس ۵۱۳۹۸: تولید پژو ۲۰۰۸ و مقدمات تولید انبوه پژو ۳۰۱

در حال حاضر آخرین سرمایه ثبت شده شرکت ۱۵۳۰ میلیارد تومن – ارزش بازار ۷۷۵۰ میلیارد تومن – تعداد پرسنل گروه ۵۰۲۵۵ نفر و تعداد شرکت اصلی ۲۴۰۲۹ نفر – حدود ۱۰۰ شرکت فرعی مستقیم و غیر مستقیم تابعه ایران خودرو می باشند. یک سوم سهام (۳۳ درصد)بانک پارسیان در اختیار گروه می باشد.سال مالی ۲۹ اسفند هر سال و سهامداران عمده شامل : دولت ۱۴ درصد ، شرکت کروز ۱۶ درصد و شرکتهای فرعی ایران خودور ۱۵ درصدتاریخ پذیرش در بورس ۱۳۷۱آدرس شرکت اصلی : کیلومتر ۱۴ مخصوص کرج

متاسفانه ایران خودر علی رغم قدمت طولانی در صنعت خودرو هیچگاه بعنوان یک خودرو ساز (صاحب پلتفرم ) مطرح نبوده و همواره به عنوان یک مونتاژ کار و وابسته به سایر خودرو سازان جهان بوده است که بدلیل شرایط سیاسی خاص ایران در ارتباط با سایر کشور ها شرکت از این لحاظ کاملا در معرض ریسک بوده و کارنامه موفقی ندارد.تمرکز اصلی بازار در ایران خودرو موضوع تجدید ارزیابی دارایی ها می باشد.که در این بررسی به آن می پردازیم.

بررسی ترازنامه : اسفند ۱۳۹۷ترازنامه از هر دو نگاه تلفیقی و سینگل قابل بررسی است .با توجه به تعدد شرکتهای فرعی صورت های تلفیقی تصویر بهتری ارائه می کند.ترازنامه تلفیقی :جمع دارایی ها ۲۸۶۰۴ میلیارد تومن که ۷۸ درصد آن جاری و مابقی غیر جاری است .اقلام عمده جاری شامل طلب ها و موجودی های مواد و کالا و اقلام غیر جاری شامل سرمایه گذاری ها و دارایی های ثابت می باشد.

پرتفوی سرمایه گذاری از نگاه تلفیقی شامل : کل ارزش پرتفوی به روش ارزش ویژه مبلغ ۱۱۴۵ میلیارد تومن که عمدتا شامل ۶ شرکت می باشد:۱-بانک پارسیان  909 میلیارد تومن۲-سپهرکیش ایرانیان ۶۵ میلیارد تومن۳-لیزینگ ایرانیان ۵۲ میلیارد تومن۴-لیزینگ گسترش سرمایه گذاری ملی ۳۰ میلیارد تومن۵-آذرکرون ۲۸ میلیارد تومن۶-سیامکو ۱۰ میلیارد تومنهمانطور که ملاحظه می گردد عمده پرتفوی سهام شرکت گروه ایران خودرو مربوط به بانک پارسیان می باشد.ارزش دفتری دارایی های ثابت گروه مبلغ ۳۸۶۶ میلیارد تومن که با توجه به گستردگی املاک و حجم زیاد سرمایه گذاری در خطوط تولید بیانگر اختلاف زیاد بین ارزش های جاری با دفتری دارد. ( این موضوع مورد توجه بازار است).ارزش تمام شده کل دارایی ها ۸۰۲۶ میلیارد استهلاک ۴۱۶۰ میلیارد ارزش دفتری ۳۸۶۶ میلیارد تومن .( بیش از ۵۰ درصد دارایی ها مستهلک شده اند)سهم زمین از کل دارایی ها ۷ درصد و سهم ساختمان از کل دارایی ها ۲۴ درصد.جمع بدهی ها ۴۳۶۴۳ میلیارد تومن . از این رقم ۲۷ درصد آن تسهیلات بانکی و ۳۰ درصد آن پیش دریافت فروش خودرو از مشتریان و مابقی مربوط به بدهی های تجاری و غیر تجاری می باشد.کل بدهی به قطعه سازان ۵۵۰۰ میلیارد تومن.فزونی بدهی ها بر دارایی ها. با توجه به اینکه بدهی ها بر اساس ارزش های روز اما دارایی ها دفتری می باشند لذا توجه به این موضوع گمراه کننده است.ارزش ویژه  منفی ۱۵۰۳۹ میلیارد تومن .شامل سرمایه ۱۵۳۰ میلیارد و زیان انباشته ۱۴۹۵۴ میلیارد تومن .شرکت از سال  1394 افزایش سرمایه نداشته است.کل زیان انباشته در سال ۱۳۹۷ ایجاد شده . تا قبل از سال ۹۷ شرکت فاقد زیان انباشته بود.

جمع بندی نکات مهم ترازنامه تلفیقی :۱- سرمایه در گردش منفی ۱۶۷۱۵ میلیارد تومن که عدد نسبتا بزرگی است.۲- شرایط نقدینگی نامناسب است .۳- استفاده زیاد شرکت از اهرم پیش فروش محصولات برای جبران کسری ناشی از سرمایه درگردش که متاسفانه بدلیل تاخیر در تحویل خودروها مجددا مشمول جریمه می شود.۴- رسوب ۳۸ درصد از دارایی های جاری شرکت بصورت طلب . علی رغم اینکه عمده محصولات پیش فروش گردیده و یا نقدا به فروس می رسند.(ضعف مدیریت در کنترل مطالبات)۵- رسوب ۴۱ درصد از دارایی های جاری بصورت موجودی های مواد و کالا . بدلیل عدم تامین بموقع قطعات ، تحمیل هزینه های انبارداری بالا.۶- رقم ناچیز سرقفلی تلفیق نسبت به حجم کل دارایی ها (کمتر از یک درصد) – این موضوع بیانگر این است که عمده شرکتهای فرعی از نوع تاسیس شده می باشند تا تحصیل شده .۷- حدود ۱۵ درصد از سهام شرکت مستقیما و حدود ۱۰ درصد غیر مستقیم تحت مالکیت شرکت های فرعی و وابسته است.( اصطلاحا سهام خزانه)  این موضوع منجر به ایجاد لوپ مدیریتی می شود . به بیان دیگر در این حالت مدیران شرکت های زیر مجموعه داخل حلقه، مدیران شرکت مادر و مدیران شرکت مادر نیز مدیران شرکت های زیر مجموعه داخل حلقه را منصوب می کنند. ۸- نکته بعدی در مورد سهام خزانه اینکه طبق صورتهای مالی ۱۵ درصد سهام به بهای تمام شده ۵۵۰ میلیارد تومن در سنوات قبل خریداری گردیده که در حال حاضر حداقل ۱۱۵۰ میلیارد تومن ارزش دارد. عرضه سهام مزبور ضمن تامین نقدینگی مناسب برای شرکت منجر به افزایش حقوق صاحبان سهام به مبلغ ۶۰۰ میلیارد تومن نیز می گردد.۹- سهم اقلیت از حقوق صاحبان سهام ۱۲ درصد است . بنابراین بررسی صورتهای تلفیقی نتایج بهتری بهمراه دارد. بعنوان یک قاعده کلی هر آنچه که سهم اقلیت کوچک تر باشد مقدار جریان نقدی منافع حاصل از سرمایه گذاری اکثریت در شرکت با میزان نفوذ در آن شرکت هم جهت است . بطور مثال ممکن است شرکتی با داشتن ۵۱ درصد سهام کنترل ۱۰۰ درصدی در اداره شرکت داشته باشد اما در تقسیم سود فقط به میزان ۵۱ درصد سهام سود دریافت می کند نه ۱۰۰ درصد .۱۰- رقم حقوق صاحبان تلفیقی نسبت به اصلی منفی تر است ( دو برابر) . نتیجه اینکه وضعیت شرکت های فرعی همانند شرکت اصلی نامساعد است.(وجود ریسک تجاری بالا).

ترازنامه شرکت اصلی :جمع دارایی ها ۲۳۹۲۰ میلیارد تومن . شامل :طلب ۱۳۱۵۷ میلیارد تومن (۵۵ درصد)سرمایه گذاری ها ۴۱۱۸ میلیارد تومن (۱۷ درصد)دارایی های ثابت ۱۶۰۳ میلیارد تومن (۷ درصد) – قیمت تمام شده ۳۳۸۶ میلیارد تومن استهلاک ۲۵۴۸ میلیارد تومن دفتری ۸۳۷ میلیارد تومن بعلاوه پروژه ها جمعا ۱۶۰۳ میلیارد تومن.جمع بدهی ها ۳۰۰۲۷ میلیارد تومن . شامل :وام بانکی ۶۹۴۲ میلیارد تومن (۲۳ درصد)پیش فروش خودرو ۱۲۹۵۶ میلیارد تومن (۴۳ درصد)ارزش ویژه منفی ۶۱۰۶ میلیارد تومن شامل :سرمایه ۱۵۳۰ میلیارد تومنزیان انباشته ۷۷۴۶ میلیارد تومنبررسی پرتفوی سهام:ایران خودرو جمعا ۹۸ شرکت فرعی و وابسته دارد. که حدود ۳۵ شرکت آن بطور مستقیم و ۶۳ شرکت نیز بطور غیر مستقیم از طریق شرکتهای فرعی سرمایه گذاری شده اند.ارزش تمام شده کل پرتفوی سرمایه گذاری (یعنی ۳۵ شرکت )  4118 میلیارد تومن بوده که ۹۳ درصد از این پرتفوی مربوط به ۱۴ شرکت به شرح ذیل است:خگستر مبلغ ۸۷ میلیارد تومنولغدر مبلغ ۶۶ میلیارد تومنخمحور مبلغ ۱۰۷ میلیارد تومنوایران مبلغ ۷۲ میلیارد تومنخمحرکه مبلغ ۱۲۹ میلیارد تومنخاور مبلغ ۴۳ میلیارد تومنساپکو مبلغ ۱۸۷۰ میلیارد تومنتجارت ستاره ایران مبلغ ۳۸۵ میلیارد تومنایساکو مبلغ ۴۰۰ میلیارد تومنسرمایه گذاری سمند مبلغ ۱۶۸ میلیارد تومنایسیکو مبلغ ۱۱۸ میلیارد تومنتام ایران خودرو مبلغ ۷۵ میلیارد تومنایکاپ مبلغ ۱۴۶ میلیارد تومنایران خودرو خراسان مبلغ ۱۸۸ میلیارد تومن
جمع تمام شده شرکتهای فوق برابر با ۳۸۵۴ میلیارد تومن معادل ۹۳٫۵ درصد از کل پرتفوی شرکتشرکت های پرتفو شامل شرکت های بورسی و غیر بورسی می باشد.اما نکته مهم در ارتباط با شرکتهای پرتفوی و سرفصل سرمایه گذاری اینکه بسیاری از سرمایه گذاری در شرکتهای تابعه مستتر در حسابهای فی مابین بوده و ردی از آنها در حساب های سرمایه گذاری نیست . بطور مثال ایران خودرو مبالغ زیادی در شرکتهای منطقه ای خود از قبیل ایران خودرو فارس ، ایران خودرو تبریز ، ایران خودرو کرمانشاه ، ایران خودرو مازندران و … سرمایه گذاری کرده که بدلیل ثبت مبالغ پرداختی در حسابهای فی مابین ( حساب های دریافتنی غیر تجاری) اثری از وجوه پرداختی در حساب های سرمایه گذاری دیده نمی شود.طبق صورتهای مالی خالص طلب از شرکتهای گروه در پایان اسفند ماه ۲۱۵۲ میلیارد تومن بوده که قاعدتا می بایست بخش تامین مالی مربوط به سرمایه گذاری در شرکتهای گروه از مبلغ مزبور کسر و به حساب سرمایه گذاری منتقل می گردید.
بررسی جامع شرکتهای تابعه :در این بخش سعی می گردد عمده شرکتهای تابعه بطور کامل مورد بررسی قرار گیرند : 

شرکت ایران خودرو خراسان (سهامی خاص)
سال ۱۳۷۹ تاسیس و در سال ۱۳۸۳ به بهره برداری رسید. سالن تزئینات در سال ١٣٨٤ و سالن های رنگ و بدنه در سالهای ۱۳۸۶ و۱۳۸۷ به بهره برداری رسیده اند. – آخرین ظرفیت تولید ۱۵۰٫۰۰۰ دستگاه شامل ۱۲۵۰۰۰ دستگاه خودرو ۴۰۵ و ۲۵۰۰۰ دستگاه خودرو سوزوکی می باشد.تولیدات فعلی شرکت شامل گروه پژو ۴۰۵ ، هایما و سوزوکی بوده است.تعداد پرسنل ۴۴۷۵ نفر – آخرین سرمایه ۲۵۰ میلیارد تومن .محل کارخانه : کیلومتر ۵۵ جاده مشهد نیشابور شهر صنعتی بینالودمساحت کارخانه ۴۳۱ هکتار ( مساحت زمین های کارخانه قبلا ۷۳۰ هکتار بود که سال ۱۳۹۱ طی یک معامله درون گروهی ۳۰۴ هکتار از اراضی به شرکت ساپکو فروخته و بجای آن سهام شرکت ساپکو قشم خریداری می گردد ) طبق آخرین اطلاعات هنوز اسناد زمین ها به شرکت ساپکو منتقل نگردیده اند.بر اساس دفاتر شرکت ساپکو بهای تمام شده زمین مزبور ۶۲ میلیارد تومن ثبت گردیده است.سهامدار عمده : شرکت ایران خودرو ۱۰۰ درصدگزارش حسابرسی سال ۱۳۹۷ : مقبول ،  بندهای توضیحی حسابرس : محصول هایما زیان ده است – سرمایه در گردش منفی – شرکت مشمول ماده ۱۴۱  است .سال مالی ۲۹ اسفند ماهخطوط تولید شامل : خط بدنه سازی ، خط رنگ و خط مونتاژ و تکمیل کاریدر بین شرکتهای منطقه ای ایران خودرو شرکت ایران خودرو خراسان کامل ترین خطوط تولید را دارد . و نکته مهم تر اینکه این کارخانه توسط گروه ( شرکت تام ایران خودرو) طراحی و احداث گردیده .
خلاصه ترازنامه و عملکرد ۱۳۹۷ :جمع کل دارایی ها ۲۰۰۴ میلیارد تومنجمع کل بدهی ها ۲۱۲۹ میلیارد تومنارزش ویژه منفی ۱۲۵ میلیارد تومنفروش ۱۳۹۶ مبلغ ۴۹۶۹ میلیارد تومنفروش ۱۳۹۷ مبلغ ۳۱۶۰ میلیارد تومنسود خالص ۱۳۹۶ مبلغ ۷۲ میلیارد تومنزیان خالص ۱۳۹۷ مبلغ ۳۹۳ میلیارد تومنتولیدات ۱۳۹۶ تعداد ۱۴۱۰۹۵ دستگاهتولیدات ۱۳۹۷ تعداد ۹۱۳۹۷ دستگاه
نکات مهم صورتهای مالی :زیان انباشته ۳۸۷ میلیارد تومنسرمایه در گردش منفی ۳۴۹ میلیارد تومنبا توجه به اینکه عمده واردات قطعات خودرو هایما از کشور چین می باشد اعتبارات اسنادی گشایش شده شدیدا تحت تاثیر نرخ ارز بوده و منجر به افزایش بدهی ها و افزایش بهای تمام شده محصول هایما شده است .رسوب ۵۹ درصد دارایی ها در سرفصل موجودی مواد و کالا که ناشی از توقف قطعات در گمرکات کشور بوده است.
پرتفوی سهام شامل : ۴۷ درصد سهام شرکت نگار نصر و ۱۰۰ درصد سهام شرکت ساپکو قشمشرکت نگار نصر مالک ۵٫۸۶ درصد ایران خودرو ، ۳٫۴۴ درصد بانک پارسیان و ۳۰ درصد شرکت سپهر کیش ایرانیان ( که این شرکت نیز خود مالک ۱۰٫۶۳ درصد ایران خودرو است ) می باشد.کاهش ۳۶ درصدی در مبلغ فروش محصول طی سال ۹۷کاهش ۳۵ درصدی در تعداد تولید طی سال ۹۷چرخش شرکت از سود سازی به زیان دهی در سال ۱۳۹۷ که دلیل عمده آن افزایش بهای تمام شده محصولات می باشد.کد تعرفه واردات قطعات با نرخ ارز نیمایی است .به اسثتناء محصول هایما سایر مواد اولیه از شرکت ایران خودرو خریداری و همچنین کلیه محصولات از طریق ایران خودرو به فروش می رسند.اراضی شرکت در سال ۱۳۹۰ تجدید ارزیابی شده اند .اطلاعات مربوط به اراضی و سطح زیر بنای کارخانه :کل مساحت کارخانه ۴۳۱ هکتار شامل ۱۳ قطعه در شهرک صنعتی بینالودیک قطعه زمین در خیابان امام رضا مشهد ( متراژ نامشخص )یک واحد آپارتمان واقع در بلوار شهید منتظری مشهد  متراژ حدودی بین ۷۸ تا ۸۵ مترتعداد ۲۰ واحد آپارتمان و مهمانسرا واقع در شهر بینالود (متراژ نامشخص)تعداد ۲۳ واحد آپارتمان واقع در پیکان شهر تهران (متراژ نامشخص)متراژ کل سالن های تولید و ساختمان ها ۱۸۸۹۲۵ متر مربع

شهر جدید بینالود‌ به‌ عنوان یکی‌ از‌ شهرهای جدید‌ منطقه‌ شهری مشهد مقدس‌ واقع‌ در استان خراسان رضوی‌ در راستای‌ جذب ‌سرریز‌ جمعیت‌ دومین‌ کلان شهر پرجمعیت‌ کشور و نیز‌ ساماندهی‌ بخش‌ عمده ای از فعالیت های صنعتی‌ استان با حدود ۳۳۰۰ هکتار‌ وسعت شامل ۱۱۰۰ هکتار‌ بخش مسکونی‌ و ۲۲۰۰ هکتار بخش صنعتی‌ و افق‌ جمعیت‌ پذیری‌ نفر، در فاصله‌‌ کیلومتری‌ جنوب‌ غربی‌ مشهد، درحاشیه محور مواصلاتی مشهد به‌ تهران در مسیر جاده ‌تاریخی‌ ابریشم‌ و در دامنه جنوبی‌ رشته کوه بینالود‌ واقع‌ می باشد.برآورد خالص ارزش شرکت (NAV) :
ارزش گذاری از سه بخش اصلی تشکیل شده :۱- ارزش زمین ها و سالن های تولید۲- ارزش ماشین آلات و خطوط تولید
۳-ارزش پرتفوی سهامارزش زمین ها و سالن های تولید:در سال ۱۳۹۱ بخشی از زمین های خام کارخانه به مبلغ هر متر مربع ۲۰۰ هزار تومن به شرکت ساپکو فروخته می شود .در حال حاضر قیمت هر متر مربع آپارتمان مسکونی شخصی ساز در شهر بینالود در محدوده یک میلیون تومن و هر متر آپارتمان مسکن مهر ۶۵۰ هزار تومن میباشد. همچنین هر متر مربع زمین مسکونی در محدوده ۳۰۰ هزار تومن آگهی شده . طبق آگهی فروش یک واحد کارخانه در شهرک صنعتی بینالود با امتیازات صنعتی همراه سوله هر متر مربع ۴۰۰ هزار تومن می توان همین عدد را ملاک قیمت گذاری برای زیر بنا و هر متر مربع ۳۰۰ هزار تومن ملاک قیمت گذاری برای اراضی خام در نظر گرفت .بنابراین :از ۴٫۳۱۰٫۰۰۰ متر مربع اراضی شامل ۱۸۸۹۲۵ متر سوله و ۴٫۱۲۱٫۰۷۵ متر زمین خام می شود.۴٫۱۲۱٫۰۷۵ضرب در ۳۰۰ هزار تومن برابر با  1.236 میلیارد تومن۱۸۸۹۲۵ ضرب در ۴۰۰ هزار تومن برابر با ۷۶ میلیارد تومنجمع ۱۳۱۲ میلیارد تومن . چنانچه ارزش دفتری ۸۷ میلیارد تومن در نظر بگیریم به مازاد ۱۲۲۵ میلیارد تومن می رسیم.از برآورد دقیق آپارتمان ها بدلیل نبود اطلاعات کافی صرف نظر شد.
ارزش ماشین آلات و خطوط تولید :کل ارزش بهای تمام شده ماشین آلات ۲۵۰ میلیارد تومن می باشد . با توجه به اینکه کارخانه از سال ۱۳۷۹ تا سال ۱۳۸۷ به تدریج ساخته شد. برای رعایت اصل محافظه کاری ملاک ساخت را همان سال ۱۳۸۷ با دلار ۱۰۰۰ تومنی قرار می دهیم و سپس مستهلک می کنیم .ارزش دلاری خطوط تولید در زمان بهره بردای ۲۵۰ میلیون دلار که باز هم فرض می گیریم ۵۰ درصد ماشین آلات مستهلک شده اند . بنابراین ارزش دلاری خطوط تولید برابر است با :۲۵۰ میلیون دلار ضرب در ۵۰ درصد برابر با ۱۲۵ میلیون دلار ضرب  هر دلار ۱۱ هزار تومن حاصل برابر با ۱۳۷۵ میلیارد تومن .با توجه به اینکه ارزش دفتری ماشین آلات ۴۴ میلیارد تومن می باشد به مازاد ۱۳۳۱ میلیارد تومن می رسیم.
ارزش پرتفوی سهام :
ارزش ناو برآوری شرکت نگارنصر سهم ۸۸۷ میلیارد تومن می باشد که سهم شرکت ایران خودرو خراسان ۴۷ درصد یعنی معادل ۴۱۷ میلیارد تومن میباشد .با توجه به قیمت تمام شده نگار نصر در دفاتر خراسان ۱۵۶ میلیارد تومن که به مازاد ۲۶۱ میلیارد تومن می رسیم.
محاسبات ناو شرکت ایران خودرو خراسان:جمع مازاد برآوردی ۲۸۱۷ میلیارد تومنخالص ارزش دارایی ها  -125 میلیارد تومنجمع ۲۶۹۲ میلیارد تومن . سهم ایران خودرو ۱۰۰ درصد این مبلغ است.بهای تمام شده سرمایه گذاری ایران خودرو خراسان در دفاتر ایران خودرو ۱۸۸ میلیارد تومن.

شرکت ایران خودرو تبریز ( سهامی خاص)
سال ۱۳۸۵ در زمینی به مساحت ۱۴هکتار تاسیس شد . سال ۱۳۸۷ با تولید وانت پیکان به بهره برداری رسید تا سال ۱۳۹۳ تولید وانت ادامه داشت اما از سال ۱۳۹۴ خط سمند جایگزین شد. ظرفیت تولید ۱۳۰٫۰۰۰ دستگاه خودرو سواری .آدرس کارخانه : کیلومتر ۳۰ جاده تبریز آذر شهر – کارخانه در مجاورت شبکه سراسری راه آهن واقع است .آخرین سرمایه ثبت شده ۴۵ میلیارد تومن – تعداد پرسنل ۱۵۰۶ نفر – سهامداران عمده : ایران خودرو ۵۱ درصد ، گروه صنعتی تولیدی اردوند ۲۰ درصد – گروه صنعتی بازرگانی نیوان ۲۰ درصد و شرکت حمل و نقل ترابر خودرو تبریز ۹ درصد .طبق قرارداد با ایران خودرو کلیه قطعات (CKD) مورد نیاز از ایران خودرو تامین و محصول نهایی با نرخ مصوب به ایران خودرو فروخته خواهد شد.خطوط تولید صرفا شامل سالن های PBS (Painted Body Storage) (سالن نگهداری بدنه رنگ شده) و خطوط مونتاژ می باشد. بعبارتی اتاق رنگ شده از تهران ارسال و سپس قطعات لازم بر روی اتاق مونتاژ می گردند .
گزارش حسابرسی سال ۱۳۹۷ : مقبولسال مالی ۲۹ اسفند ماه هر سالتفاوت اصطلاحات CBU, SKD, & CKD
اینها مخفف جملات زیر هستند
CBU= Complete Built Unit
SKD= Semi Knock Down
CKD= Complete Knock Down
حالا اگر شما یک ماشین کامل را از خارج وارد کنید شما یک CBU وارد کرده اید یعنی یک واحد ساخته شده کامل که شامل حداکثر گمرک ممکن می شود. اگر این همین ماشین را بصورت بیست یا سی قطعه وارد کنید شما یک SKD یا واحد نیمه مجزا دارید که شامل بعضی تخفیفات گمرکی می شود مثلاً این می تواند پنج حلقه لاستیک، یک باتری، یک بدنه، چهار در، در کاپوت جلو و در صندوق عقب باشد و یا حتی صندلی هایی که جدا از بدنه باشند و موتوری که باز جدا بیاید. اگر همین ماشین را CKD یا قطعات کاملاًّ مجزا بیاورید خود موتور می تواند به گیربکس، رادیاتور، اگزوز، موتور و یا حتی شمع های مجزا تقسیم بشود و سیستم برق و کامپیوتر آن نیز جدا باشد.

خلاصه ترازنامه و عملکرد ۱۳۹۷ :جمع کل دارایی ها ۴۱۶ میلیارد تومنجمع کل بدهی ها ۳۶۳ میلیارد تومنارزش ویژه ۵۳ میلیارد تومنفروش ۱۳۹۶ مبلغ ۲۷۶۴ میلیارد تومنفروش ۱۳۹۷ مبلغ ۱۳۶۷ میلیارد تومنسود خالص ۱۳۹۶ مبلغ ۲۴ میلیارد تومنسود خالص ۱۳۹۷ مبلغ صفرتولیدات ۱۳۹۶ تعداد ۹۸۳۶۰ دستگاهتولیدات ۱۳۹۷ تعداد ۵۳۶۰۶ دستگاه
نکات مهم صورتهای مالی :خالص سرمایه در گردش صفر ۷۷ درصد حجم دارایی ها مربوط موجودی مواد و کالاست . بدلیل وجود تعداد زیاد خودرو در جریان که بدلیل نقص قطعه معطل بودند.شرکت وام بانکی ندارد.۸۹ درصد بدهی شرکت به ایران خودرو است. با توجه به اینکه تامین قطعات طبق قرارداد توسط ایران خودرو است . سود انباشته ۳ میلیارد تومن .کاهش ۴۶ درصدی در تولید سال ۹۷کاهش ۵۰ درصدی در فروش سال ۹۷
ترکیب هزینه های تولید شامل ۹۶ درصد مواد اولیه و ۴ درصد دستمزد و سرباربرآورد خالص ارزش شرکت (NAV) :ارزش زمین و سالن ها :در فاصله ۶ کیلومتری کارخانه شهرک صنعتی شهید سلیمی قرار دارد قیمت کارخانه های آگهی شده همراه با سوله های احداث شده بین ۳۷۵ تا ۶۵۰ هزار تومن در هر متر مربع متفاوت است .مساحت کارخانه ۱۴۰٫۰۰۰ متر مربع است . چنانچه متوسط قیمت را ۵۰۰ هزار تومن در هر متر مربع در نظر بگیریم ارزش زمین ۷۰ میلیارد تومن برآورد می گردد .با توجه به اینکه ارزش دفتری زمین و ساختمان در دفاتر شرکت ۳۰ میلیارد تومن می باشد بنابراین مازاد برابر می شود با ۴۰ میلیارد تومن .ارزش ماشین آلات و خطوط تولید :کل ارزش بهای تمام شده ماشین آلات ۱۱ میلیارد تومن می باشد . با توجه به اینکه ماشین آلات کارخانه قبل از سال ۱۳۸۷ نصب گردیده اند . ملاک دلار را ۱۰۰۰ تومن در نظر می گیریم .ارزش دلاری خطوط تولید در زمان بهره بردای ۱۱  میلیون دلار که با فرض بازیافت ۵۰ درصد ارزش اقتصادی آن حاصل برابر می گردد با :۱۱ میلیون دلار ضرب در ۵۰ درصد برابر با ۵٫۵ میلیون دلار ضرب  هر دلار ۱۱ هزار تومن حاصل برابر با ۶۱ میلیارد تومن .با توجه به اینکه ارزش دفتری ماشین آلات ۷ میلیارد تومن می باشد به مازاد ۵۴ میلیارد تومن می رسیم.محاسبات ناو شرکت ایران خودرو تبریز:جمع مازاد برآوردی ۹۴ میلیارد تومنخالص ارزش دارایی ها  53 میلیارد تومنجمع ۱۴۷ میلیارد تومن .سهم ایران خودرو ۵۱ درصد برابر با ۷۵ میلیارد تومنبهای تمام شده این سرمایه گذاری در دفاتر ایران خودرو ۲۳ میلیارد تومن.

شرکت ایران خودرو فارس ( سهامی خاص )
سال ۱۳۸۶ تاسیس و در سال ۱۳۹۰ به بهره برداری رسید. مساحت کارخانه ۲۰ هکتار که در جنوب شرقی شیراز بلوار ولایت در مجاورت فرودگاه بین الملی شیراز واقع گردیده .ظرفیت کارخانه تولید ۳۰٫۰۰۰ دستگاه خودرو سواری (خانواده پژو) .تولیدات فعلی پژو پارس – طبق توافق بعمل آمده با ایران خودرو قطعات (CKD) از طرف ایران خودرو تامین و محصول نهایی به ایران خودرو فروخته می شود.سایت فارس تولید و رنگ بدنه ندارد . کلیه فعالیت ها مونتاژی و به صورت دستی انجام می شود. ( همانند سایت تبریز)
تعداد پرسنل ۱۸۶ نفر – سرمایه ثبت شده ۳۵ میلیارد تومنسهامداران شامل : شرکت ایران خودرو ۳۴ درصد ، کارخانجات مخابراتی ایران ۳۳ درصد ، ایران خودرو دیزل ۱۷ درصد ، توسعه صنایع و صادرات فارس ۸ درصد و سرمایه گذاری آتیه دماوند ۸ درصد.
گزارش حسابرسی سال ۱۳۹۷ : مقبول   بندهای توضیحی حسابرس : انباشت خودرو در انبار بدلیل کمبود قطعه و سرمایه گردش منفی
خلاصه ترازنامه و عملکرد ۱۳۹۷ :جمع کل دارایی ها ۱۰۱ میلیارد تومنجمع کل بدهی ها ۶۱ میلیارد تومنارزش ویژه ۴۰ میلیارد تومنفروش ۱۳۹۶ مبلغ ۵۴۸ میلیارد تومنفروش ۱۳۹۷ مبلغ ۳۹۲ میلیارد تومنسود خالص ۱۳۹۶ مبلغ ۳٫۶ میلیارد تومنسود خالص ۱۳۹۷ مبلغ ۱٫۴ میلیارد تومنتولیدات ۱۳۹۶ تعداد ۲۱۶۷۶ دستگاهتولیدات ۱۳۹۷ تعداد ۱۳۷۱۲ دستگاه
نکات مهم صورتهای مالی :خالص سرمایه در گردش منفی ۵۰ درصد حجم دارایی ها مربوط موجودی مواد و کالاست . بدلیل خودرو های ناقص در انبار شرکت وام بانکی ندارد.۹۱ درصد بدهی شرکت به ایران خودرو است. با توجه به اینکه تامین قطعات طبق قرارداد توسط ایران خودرو است . سود انباشته ۴ میلیارد تومن .کاهش ۳۷ درصدی در تولید سال ۹۷کاهش ۲۸ درصدی در فروش سال ۹۷ ترکیب هزینه های تولید شامل ۹۷ درصد مواد اولیه و ۳ درصد دستمزد و سرباربند حسابرسی سال ۱۳۹۴ : ۳٫۳ هکتار از زمین های شرکت فاقد سند می باشند.برآورد خالص ارزش شرکت (NAV) :ارزش زمین و سالن ها :موقیت کارخانه در شرق فرودگاه بین المللی شیراز در حوزه استحفاظی شهرداری منطقه ۷ میباشد . درست در جنوب فرودگاه در فاصله ۹ کیلومتری شهرک صنعتی بزرگ شیراز قرار دارد . قیمت های پیشنهادی زمین قواره های کم در شهرک مزبور همراه با سوله حدودا برای هر متر مربع یک میلیون تومن می باشد. که می توان ۵۰ درصد آن را برای کارخانه ایران خودرو در نظر گرفت.ذکر این نکته ضروریست که زمین های اطراف کارخانه در گذشته گندم زار بودند . خاک منطقه نامرغوب بوده و مالکان اراضی مجبور به واگذاری زمین ها با قیمت های بسیار نازل به سرریز جمعیت شیراز داشتند. موقعیت اجتماعی و اقتصادی منطقه ضعیف و منطقه فاقد امکانات شهری مناسب می باشد.ضمن اینکه سیستم تصفیه فاضلاب شهر شیراز نیز در حاشیه این زمین ها موقعیت آن را تنزل داده است .مساحت کارخانه  طبق مصاحبه های منتشره در جراید  20 هکتار عنوان گردیده لیکن مساحت برآوردی طبق نقشه های هوایی گوگل حدودا ۱۸ هکتار است . که ما برای رعایت اصل محافظه کاری ۱۸ هکتار در نظر می گیریم :متراژ ۱۸۰٫۰۰۰ متر ضرب در ۵۰۰ هزار تومن حاصل برابر با ۹۰ میلیارد تومن.با توجه به اینکه ارزش دفتری زمین و ساختمان در دفاتر شرکت ۲۶ میلیارد تومن می باشد بنابراین مازاد برابر می شود با ۶۴ میلیارد تومن .ارزش ماشین آلات و خطوط تولید :کل ارزش بهای تمام شده ماشین آلات ۶ میلیارد تومن می باشد . با توجه به اینکه ماشین آلات تا قیل از سال ۱۳۹۰ نصب گردیده اند . ملاک دلار را ۱۱۰۰ تومن در نظر می گیریم .ارزش دلاری خطوط تولید در زمان بهره بردای ۵٫۵  میلیون دلار که با فرض بازیافت ۵۰ درصد ارزش اقتصادی آن حاصل برابر می گردد با :۵٫۵ میلیون دلار ضرب در ۵۰ درصد برابر با ۲٫۷۵ میلیون دلار ضرب  هر دلار ۱۱ هزار تومن حاصل برابر با  30.5 میلیارد تومن .با توجه به اینکه ارزش دفتری ماشین آلات ۱٫۵ میلیارد تومن می باشد به مازاد ۲۹ میلیارد تومن می رسیم.
محاسبات ناو شرکت ایران خودرو فارس:جمع مازاد برآوردی ۹۳ میلیارد تومنخالص ارزش دارایی ها  41 میلیارد تومنجمع ۱۳۴ میلیارد تومن .سهم ایران خودرو ۳۴ درصد این مبلغ ۴۶ میلیارد تومن میباشد.بهای تمام شده این سرمایه گذاری در دفاتر ایران خودرو ۱۲ میلیارد تومن.

شرکت ایران خودرو کرمانشاه (سهامی خاص)
سال ۱۳۸۷ تاسیس و در سال ۱۳۹۶ با سرمایه گذاری ۶۰ میلیارد تومن به بهره برداری رسید. دلیل تاخیر در بهره برداری اختلاف بین ایران خودرو و تامین اجتماعی بود که سرانجام ایران خودرو با خرید ۵۱ درصد سهام تامین اجتماعی به تکمیل پروژه ادامه داد .مساحت کارخانه ۳۰ هکتار با زیر بنای ۱۵۰۰۰ متر مربع که در شهر صنعتی صحنه کرمانشاه واقع گردیده است .ظرفیت کارخانه تولید ۳۶٫۰۰۰ دستگاه خودرو سواری (خانواده پژو) برای سه شیفت کاری.تولیدات فعلی پژو پارس – طبق توافق بعمل آمده با ایران خودرو قطعات (CKD) از طرف ایران خودرو تامین و محصول نهایی به ایران خودرو فروخته می شود.سایت کرمانشاه تولید و رنگ بدنه ندارد . کلیه فعالیت ها مونتاژی و به صورت دستی انجام می شود. ( همانند سایت فارس)
تعداد پرسنل ۴۰۲ نفر – سرمایه ثبت شده ۵٫۷ میلیارد تومن – سال مالی ۲۹ اسفند هر سالسهامداران شامل : شرکت ایران خودرو ۷۵٫۵ درصد ، شرکت تام ایران خودرو ۲۴٫۵ درصد.
گزارش حسابرسی سال ۱۳۹۷ : مشروط   بند شرط حسابرس : در دفاتر مانده وام ۴۷ میلیارد تومن اما ادعای بانک ۶۱ میلیارد تومن است .۱۴ میلیارد تومن اختلاف وجود دارد.

خلاصه ترازنامه و عملکرد ۱۳۹۷ :جمع کل دارایی ها ۲۱۹ میلیارد تومنجمع کل بدهی ها ۲۱۵ میلیارد تومنارزش ویژه ۴ میلیارد تومنفروش ۱۳۹۶ مبلغ ۲۴۶ میلیارد تومنفروش ۱۳۹۷ مبلغ ۵۲۱ میلیارد تومنسود خالص ۱۳۹۶ مبلغ ۰٫۴ میلیارد تومنزیان خالص ۱۳۹۷ مبلغ ۱٫۸ میلیارد تومن (منفی)تولیدات ۱۳۹۶ تعداد ۸۷۳۰ دستگاهتولیدات ۱۳۹۷ تعداد ۱۹۱۴۵ دستگاه
نکات مهم صورتهای مالی :خالص سرمایه در گردش نزدیک به صفر ۵۸ درصد حجم دارایی ها مربوط موجودی مواد و کالاست . بدلیل خودرو های ناقص در انبار وام بانکی ۴۷ میلیارد تومن . (بند شرط حسابرس)۷۵ درصد بدهی شرکت به ایران خودرو است. با توجه به اینکه تامین قطعات طبق قرارداد توسط ایران خودرو است . زیان انباشته ۱ میلیارد تومن .افزایش ۱۱۹ درصدی در تولید سال ۹۷افزایش ۱۱۲ درصدی در فروش سال ۹۷ ترکیب هزینه های تولید شامل ۹۶ درصد مواد اولیه و ۴ درصد دستمزد و سربارنرخ حاشیه سود ناخالص زیر یک درصد است .به همین دلیل افزایش تولید و فروش تاثیری در سودآوری شرکت ندارد.برآورد خالص ارزش شرکت (NAV) :ارزش زمین و سالن ها :کارخانه در شهرک صنعتی صحنه واقع است .این شهرک با ۱۵۰ هکتار وسعت در شمال روستای آب باریک و با فاصله ۶ کیلومتری شهر صحنه و ۱۵ کیلومتری با خط راه آهن قرار دارد.
تمامی زمین های اطراف شهرک صنعتی کاربری کشاورزی دارند. حدود قیمت متری ۱۰ تا ۱۵ هزار تومن .زمین خالی در شهرک صنعتی کرمانشاه با فاصله ۶۰ کیلومتری کارخانه به قیمت هر متر مربع ۲۱۰ هزار تومن آگهی فروش شده.زمین با سوله نیمه ساخته در شهرک صنعتی بیستون با فاصله ۴۰ کیلومتری کارخانه به قیمت هر متر مربع ۴۵۰ هزار تومن آگهی فروش شده .حق بهره برداری از زمین شهرک صنعتی صحنه مندرج در سایت شرکت شهرک های صنعتی استان کرمانشاه هر متر مربع ۸۰ هزار تومن.زمین کارخانه در سال ۱۳۹۱ به متراژ ۳۰۲۸۰۰ متر مربع به بهای هر متر مربع ۶۵۰۰۰ تومن از شرکت شهرک های صنعتی کرمانشاه خریداری گردیده . بنابراین با اطلاعات بالا مفروضات زیر را در نظر می گیریم:زمین در شهرک صنعتی صحنه هر متر حدودا ۸۰ هزار تومن.زیر بنای سوله با توجه به نوساز بودن کارخانه برابر با قیمت تمام شده . ( ۴۳ میلیارد تومن)بنابراین :متراژ ۳۰۲۸۰۰ متر ضرب در ۸۰ هزار تومن حاصل برابر با ۲۴ میلیارد تومن. بعلاوه ارزش ساخت سوله ها ۴۳ میلیارد تومن جمع کل برابر با ۶۷ میلیارد تومنبا توجه به اینکه ارزش دفتری زمین و ساختمان در دفاتر شرکت ۴۵ میلیارد تومن می باشد بنابراین مازاد برابر می شود با ۲۲ میلیارد تومن .ارزش ماشین آلات و خطوط تولید :کل ارزش بهای تمام شده ماشین آلات ۱۷ میلیارد تومن می باشد . که از سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۶ خریداری گردیده است .با فرض دلار ۳۵۰۰ تومن در زمان ساخت ، ارزش دلاری خطوط تولید در زمان بهره بردای ۵  میلیون دلار برآورد می گردد . که با فرض بازیافت ۸۰ درصد ارزش اقتصادی آن حاصل برابر می گردد با :۵ میلیون دلار ضرب در ۸۰ درصد برابر با ۴ میلیون دلار ضرب  هر دلار ۱۱ هزار تومن حاصل برابر با  44 میلیارد تومن .با توجه به اینکه ارزش دفتری ماشین آلات ۱۷ میلیارد تومن می باشد به مازاد ۲۷ میلیارد تومن می رسیم.

محاسبات ناو شرکت ایران خودرو کرمانشاه:جمع مازاد برآوردی ۴۹ میلیارد تومنخالص ارزش دارایی ها  4 میلیارد تومنجمع ۵۳ میلیارد تومن .سهم ایران خودرو ۷۵٫۵ درصد این مبلغ ۴۰ میلیارد تومن میباشد.بهای تمام شده این سرمایه گذاری در دفاتر ایران خودرو ۲ میلیارد تومن.
شرکت تولید خودرو و صنعت خزر (سهامی خاص)نام قبلی ایران خودرو مازندرانسال ۱۳۸۷ تاسیس و در سال ۱۳۸۹ با سرمایه گذار اولیه ۳۴ میلیارد تومن به بهره برداری رسیدمساحت کارخانه ۳۰ هکتار با زیر بنای ۱۴۰۰۰ متر مربع در شهر صنعتی رجه واقع در ۲۴ کیلومتری جنوبی شهرستان بابل واقع گردیده است .ظرفیت کارخانه تولید ۴۵٫۰۰۰ دستگاه خودرو سواری (خانواده پژو) برای سه شیفت کاری.تولیدات فعلی پژو پارس – طبق توافق بعمل آمده با ایران خودرو قطعات (CKD) از طرف ایران خودرو تامین و محصول نهایی به ایران خودرو فروخته می شود.سایت مازندران تولید و رنگ بدنه ندارد . کلیه فعالیت ها مونتاژی و به صورت دستی انجام می شود. ( همانند سایت فارس)
تعداد پرسنل ۴۴۵ نفر – سرمایه ثبت شده یک میلیارد تومن – سال مالی ۲۹ اسفند هر سالسهامدار: شرکت ایران خودرو  100درصد
گزارش حسابرسی سال ۱۳۹۷ : مقبول   بند توضیحی حسابرس : سند زمین کارخانه هنوز بنام شرکت نشده است.

خلاصه ترازنامه و عملکرد ۱۳۹۷ :جمع کل دارایی ها ۲۰۶ میلیارد تومنجمع کل بدهی ها ۲۰۴ میلیارد تومنارزش ویژه ۲ میلیارد تومنفروش ۱۳۹۶ مبلغ ۱۰۸۸ میلیارد تومنفروش ۱۳۹۷ مبلغ ۷۰۳ میلیارد تومنسود خالص ۱۳۹۶ مبلغ ۱۱ میلیارد تومنسود خالص ۱۳۹۷ مبلغ ۰٫۶ میلیارد تومنتولیدات ۱۳۹۶ تعداد ۴۱۲۰۱ دستگاهتولیدات ۱۳۹۷ تعداد ۲۸۳۳۰ دستگاه
نکات مهم صورتهای مالی :خالص سرمایه در گردش نزدیک به صفر ۷۸ درصد حجم دارایی ها مربوط موجودی مواد و کالاست . بدلیل خودرو های ناقص در انبار شرکت وام بانکی ندارد.۹۳ درصد بدهی شرکت به ایران خودرو است. با توجه به اینکه تامین قطعات طبق قرارداد توسط ایران خودرو است . سود انباشته ۱٫۵ میلیارد تومن .کاهش ۴۴ درصدی در تولید سال ۹۷کاهش ۳۵ درصدی در فروش سال ۹۷ ترکیب هزینه های تولید شامل ۹۷ درصد مواد اولیه و ۳ درصد دستمزد و سربارنرخ حاشیه سود ناخالص زیر یک درصد است .برآورد خالص ارزش شرکت (NAV) :ارزش زمین و سالن ها :کارخانه در شهرک صنعتی رجه (بند پی ) بابل واقع شده .این شهرک با ۱۱۰ هکتار وسعت در مجاورت روستای صورت و کاشیکلا ، با فاصله ۲۰ کیلومتری از بابلسر ، ۲۵ کیلومتری از خط راه آهن و ۲۰ کیلومتری بندر قرار دارد.
در حال حاضر طبق تعرفه مصوب شرکت شهرک های صنعتی استان مازنداران حق بهره برداری از زمین های شهرک به ازای هر متر مربع ۱۵۰ هزار تومن می باشد. البته در قیمت های پیشنهادی فروشندگان این رقم تا ۱۸۰ هزار تومن نیز  آگهی گردیده است.بهای تمام شده زمین کارخانه به متراژ ۳۰۰٫۰۰۰ متر مربع به بهای هر متر مربع ۸۶۰۰۰ تومن از شرکت شهرک های صنعتی مازندران خریداری گردیده که بافرض قیمت های جاری به نتایج زیر می رسیم :متراژ ۳۰۰٫۰۰۰ متر ضرب در ۱۵۰ هزار تومن حاصل برابر با ۴۵ میلیارد تومن. بعلاوه ارزش ساخت سوله ها ۲۶ میلیارد تومن جمع کل برابر با ۷۱ میلیارد تومنتمام شده ۱۴۰۰۰ متر سوله و ساختمان های کارخانه هر متر مربع ۱٫۸ میلیون تومن در دفاتر ثبت گردیده که همین مبلغ را ملاک ارزش گذاری قرار می دهیم.با توجه به اینکه ارزش دفتری زمین و ساختمان در دفاتر شرکت ۲۲ میلیارد تومن می باشد بنابراین مازاد برابر می شود با ۴۹ میلیارد تومن .ارزش ماشین آلات و خطوط تولید :کل ارزش بهای تمام شده ماشین آلات ۴ میلیارد تومن می باشد . که از سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۸۹ خریداری گردیده است .با فرض دلار ۱۰۰۰ تومن در زمان ساخت ، ارزش دلاری خطوط تولید در زمان بهره بردای ۴  میلیون دلار برآورد می گردد . که با فرض بازیافت ۵۰ درصد ارزش اقتصادی آن حاصل برابر می گردد با :۴ میلیون دلار ضرب در ۵۰ درصد برابر با ۲ میلیون دلار ضرب  هر دلار ۱۱ هزار تومن حاصل برابر با  22 میلیارد تومن .با توجه به اینکه ارزش دفتری ماشین آلات ۴ میلیارد تومن می باشد به مازاد ۱۸ میلیارد تومن می رسیم.
محاسبات ناو شرکت ایران خودرو مازندران:جمع مازاد برآوردی ۶۷ میلیارد تومنخالص ارزش دارایی ها  2 میلیارد تومنجمع ۶۹ میلیارد تومن .سهم ایران خودرو ۱۰۰ درصد این مبلغ ۶۹ میلیارد تومن میباشد.بهای تمام شده این سرمایه گذاری در دفاتر ایران خودرو ۰٫۱ میلیارد تومن.

شرکت سرمایه گذاری سمند ( سهامی خاص)
سال ۱۳۸۳ تاسیس شد – سرمایه ثبت شده ۱۵۰ میلیارد تومن – تعداد پرسنل ۷ نفر – موضوع فعالیت : سرمایه گذاری در سهام – سال مالی ۲۹ اسفند ماه هر سال – سهامداران ایران خودرو ۷۰ درصد ، خگستر ۳۰ درصدگزارش حسابرس سال ۱۳۹۷: مقبول
دفتر مرکزی : میرداماد میدان مادر خ شاه نظریخلاصه وضعت مالی و عملکرد سال ۱۳۹۷ :جمع کل دارایی ها ۱۲۶۵ میلیارد تومنجمع کل بدهی ها ۱۰۵۵ میلیارد تومنارزش ویژه ۲۱۰ میلیارد تومندرآمد ۱۳۹۶ مبلغ ۴۹ میلیارد تومندرآمد ۱۳۹۷ مبلغ ۴۸ میلیارد تومنسود خالص ۱۳۹۶ مبلغ ۲۶ میلیارد تومنسود خالص ۱۳۹۷ مبلغ ۴۴ میلیارد تومن


نکات مهم صورتهای مالی :۸۰ درصد ترکیب دارایی ها متشکل از پرتفوی سهام است.۸۵ درصد بدهی متعلق به شرکت های گروه (ایران خودرو و خگستر) است .درآمد سال ۹۶ عمدتا از محل سود سهام بوده در حالیکه درآمد سال ۹۷ از محل فروش سهامدلیل افزایش سود خالص سال ۹۷ کاهش در هزینه های مالی بوده . بطور دقیق کاهش هزینه های مالی بخاطر تغییر در محاسبه نرخ بهره از ۱۸ درصد به ۳ درصد بوده شرکت همچنین مبلغ ۶۰ میلیارد تومن سرمایه گذاری در بخش املاک دارد که در سال ۹۱ از شرکت تعاونی خاص ایران خودرو به مبلغ کارشناسی خریداری کرده است . ملک مزبور در در ضلع شرقی تقاطع یادگار و خ سهرود (تیموری) واقع است . ( از متراژ و نحوه استفاده فعلی از ملک مزبور اطلاعاتی در دسترس نیست ) 
بررسی پرتفوی سهام : اسفند ۱۳۹۷کل پرتفوی سهام اعم از کوتاه مدت و بلندمدت حدودا ۱۰۱۳ میلیارد تومن هست که عمده این رقم متشکل از شرکتهای زیر  می باشد :ایران خودرو  9.28 درصد  مبلغ ۳۴۸ میلیارد تومنبانک ملت   0.46 درصد مبلغ ۵۱ میلیارد تومنبانک خاورمیانه ۲٫۳۷ درصد مبلغ ۳۶ میلیارد تومنبانک پارسیان ۵٫۷۴ درصد مبلغ ۱۳۸ میلیارد تومنایران خودرو دیزل  30.55 درصد مبلغ ۱۱۷ میلیارد تومنگروه صنعتی قطعات اتومبیل  34.74 درصد  73 میلیارد تومنورق خودرو چهار محال ۴٫۷۳ درصد مبلغ ۱۱۰ میلیارد تومنلیزینگ ایران خودرو ۳۳٫۴ درصد مبلغ ۳۵ میلیارد تومن
جمع تمام شده شرکت های بالا  908 میلیارد تومن
نکات پرتفوی :۸۷ درصد پرتفوی بورسی و فرا بورسی است .
ترکیب پرتفوی شامل ۶۰ درصد خودرو و قطعات ، ۲۳ درصد بانک و ۱۲ درصد فلزات اساسی
در سال ۹۸ سرمایه گذاری سمند یکی از عرضه کنندگان اصلی ایران خودرو بوده ( حدودا ۱۰۰ میلیون سهم فروخته)

برآورد خالص ارزش شرکت (NAV) :املاک :
ملک تقاطع یادگار و تیموری سال ۹۱ به مبلغ ۶۰ میلیارد تومن از تعاونی خاص کارکنان ایران خودرو خریداری شده . متراژ نامشخص است . با توجه به شاخص قیمت مسکن در تهران از سال ۹۱ تا بهار ۹۸ قیمت مسکن چهار برابر شده بنابراین ارزش ملک مزبور حداقل ۲۴۰ میلیارد تومن برآورد می شود.
دفتر مرکزی شرکت در بلوار میرداماد میدان مادر خ شاه نظری واقع شده . این ملک در آبان ماه ۹۷ به مبلغ ۳۲ میلیارد تومن خریداری گردیده و بنظر بین قیمت تمام شده و ارزش روز تفاوت بااهمیتی نباشد. از متراژ ساختمان مزبور اطلاعاتی در دسترس نیست.مازاد حاصل از املاک ۱۸۰ میلیارد تومنپرتفوی سهام :مازاد پرتفوی در ۳۱ خرداد ۹۸ مبلغ ۹۲۸ میلیارد تومنمحاسبات ناو شرکت سرمایه گذاری سمند:
مازاد املاک ۱۸۰ میلیارد تومن
مازاد سهام ۹۲۸ میلیارد تومن
حقوق صاحبان سهام ۲۱۱ میلیارد تومن
سود سه ماهه ۹۸ مبلغ ۶۵ میلیارد تومن
جمع کل  1384 میلیارد تومن که سهم ایران خودرو ۷۰ درصد برابر با ۹۶۹ میلیارد تومن
بهای تمام شده این سرمایه گذاری در دفاتر ایران خودرو ۱۶۹ میلیارد تومن.

شرکت طراحی مهندسی قطعات ایران خودرو (ساپکو) سهامی خاص
سال ۱۳۷۲ تاسیس شد – سرمایه ثبت شده ۲۰۰۰ میلیارد تومن – موضوع فعالیت راهبری شبکه تامین گروه ایران خودرو – تعداد پرسنل ۱۲۹۹ نفر – سال مالی ۲۹ اسفند ماه هر سال – سهامدار اصلی : ۱۰۰ درصد ایران خودرو – آدرس : کیلومتر ۱۲ جاده مخصوص
شرکت یکبار در سال ۱۳۹۳ از محل تجدید ارزیابی زمین ها افزایش سرمایه داشته .
گزارش حسابرسی ۹۷ : مشروط  بندهای مهم گزارش : ۲۷۷ میلیارد تومن طلب راکد – زیان انباشته ۲۲۰۰ میلیارد تومنی
ماهیت شرکت بازرگانی هست . تولیدی نیست .مواد و قطعات را از قطعه سازان مختلف خریداری و به شرکتهای گروه می فروشد .ظاهرا در سال ۹۸ شرکت قصد دارد از فعالیت تامین قطعات خارج شود . اینکه چه شرکتی وظیفه تامین را عهده دار شود مشخص نیست .
خلاصه وضعت مالی و عملکرد سال ۱۳۹۷ :جمع کل دارایی ها ۵۰۸۴ میلیارد تومنجمع کل بدهی ها ۵۲۶۴  میلیارد تومنارزش ویژه -۱۸۰ میلیارد تومن (منفی)درآمد ۱۳۹۶ مبلغ ۱۸۷۶۵ میلیارد تومندرآمد ۱۳۹۷ مبلغ ۱۶۹۹۲ میلیارد تومنزیان خالص ۱۳۹۶ مبلغ ۰٫۶ میلیارد تومن (منفی)زیان خالص ۱۳۹۷ مبلغ ۱۴۷۰ میلیارد تومن (منفی)
نکات مهم صورتهای مالی :خالص سرمایه در گردش منفی (۵۴۵ میلیارد تومن)زیان انباشته ۲۱۹۵ میلیارد تومن و مشمول ماده ۱۴۱ می باشد.تراز ارزی ساپکو منفی است . حدود ۱۴ میلیون یورو بدهی در مقابل ۷ میلیون دلار طلببا توجه به ماهیت فعالیت شرکت ، بخش اعظم دارایی ها (۹۱ درصد) مربوط دارایی ها جاری است . سهم دارایی های ثابت کمتر از ۷ درصد کل دارایی هاست که به تفصیل بررسی می گردد.فروشندگان مهم قطعات به شرکت شامل کروز ، سندان ایرانیان ، حدید مبتکران و فولاد مبارکه … بعلاوه ۸۰۰ شرکت مختلف دیگرمشتریان مهم قطعات از شرکت عمدتا شامل ایران خودرو ، ایساکو ، خاور و ایران خودرو خراسان حدود ۹۰۰ میلیارد تومن بدهی بانکی دارد .ساپکو بیشتر یک شرکت زیانده است تا سودآور .
بررسی دارایی های ثابت :
بهای تمام شده ۵۵۷ میلیارد تومن شامل زمین ۲۶۶ و قالب ها ۲۱۲ میلیارد تومن
استهلاک ۲۶۴ میلیارد تومن
ارزش دفتری ۲۹۳ میلیارد تومن

نکته : قالبها تقریبا مستهلک شدند . با توجه به اینکه فعالیت شرکت بازرگانی است نحوه استفاده از قالب ها نامشخص است.
بررسی سرفصل زمین ها :
زمین های شرکت به شرح ذیل است :
زمین ساپکو مرکزی  130.227 متر به بهای ۱۳۳ میلیارد تومن
زمین شهرک صنعتی بینالود ۳٫۰۴۰٫۳۱۳ متر به بهای ۶۲ میلیارد تومن (خریداری شده از ایران خودرو خراسان)
زمین پارکینگ صدف ۲۹٫۶۱۱ متر به بهای ۳۰ میلیارد تومن (خریداری شده در سال ۹۶ از ایساکو) محل ملک کیلومتر ۱۶ جاده مخصوص بلوار نخل روبروی شرکت برنز .( این ملک را ایساکو در سال ۱۳۹۲ با مبلغ ۲۳ میلیارد تومن از شرکت تعاونی خاص کارکنان ایران خودرو خریده بود که به مبلغ ۳۰میلیارد تومن به ساپکو می فروشد)

زمین وردآورد ۱۴٫۷۱۲ متر به بهای ۲۲ میلیارد تومن
زمین مجموعه ورزشی ۶٫۷۶۵ متر به بهای ۱۷ میلیارد تومن
زمین دفتر ساپکو سمنان ۳٫۹۸۴ متر به بهای ۱ میلیارد تومنجمع ارزش دفتری زمین های شرکت ۲۶۵ میلیارد تومن

نکته مهم اینکه کلیه زمین های شرکت در سال ۱۳۹۳ مورد تجدید ارزیابی قرار گرفته است .
طبق شاخص مسکن در تهران قیمت از اواخر سال ۱۳۹۳ تا بهار ۱۳۹۸ سه برابر شده بنابراین :👈 برای دسترسی به متوسط قیمت مسکن به آدرس www.mrud.ir مراجعه کنید.زمین های جاده مخصوص بعلاوه زمین وردآورد و زمین ورزشی جمعا به مساحت ۱۵۰ هزار متر مربع با ارزش برآوردی ۶۰۰ میلیارد تومن . زمین شهرک صنعتی بینالود مشهد به متراژ ۳۰۴ هکتار ضرب در نرخ ۳۰۰ هزار تومن (رجوع شود به تحلیل ایران خودرو خراسان ) حاصل برابر با ۹۱ میلیارد تومن زمین پارکینگ صدف به ارزش برآوردی ۱۲۰ میلیارد تومنزمین سمنان نیز حداقل سه برابر مساوی با ۳ میلیارد تومن
جمع ارزش برآوردی زمین های شرکت ۸۱۴ میلیارد تومن .با کسر بهای تمام شده ۲۶۵ میلیارد تومن به مازاد ۵۴۹ میلیارد تومن می رسیم.
محاسبات ناو شرکت ساپکو:
مازاد املاک ۵۴۹ میلیارد تومن
حقوق صاحبان سهام -۱۸۰ میلیارد تومن
جمع کل  369 میلیارد تومن که سهم ایران خودرو ۱۰۰ درصد برابر با ۳۶۹ میلیارد تومن
بهای تمام شده این سرمایه گذاری در دفاتر ایران خودرو ۱۸۷۰ میلیارد تومن که نشان از زیان سنگین ایران خودرو در این شرکت دارد. 

شرکت تهیه و توزیع قطعات و لوازم یدکی ایران خودرو ( ایساکو ) سهامی خاص
سال ۱۳۵۶ تاسیس شد . فعالیت اصلی شامل خدمات پس از فروش محصولات ایران خودرو ( از تامین قطعه تا تعمیرات ) – آخرین سرمایه ثبت شده ۴۰۰ میلیارد تومن – خودش یک هلدینگ هست که ۷ شرکت فرعی دارد – تعداد پرسنل کل گروه ۲۷۳۷ نفر و شرکت اصلی ۱۵۳۹ نفر – مرکز اصلی شرکت کیلومتر ۱۳ جاده مخصوص کرج – سهامدار عمده ایران خودرو ۱۰۰ درصد – سال مالی ۲۹ اسفند ماه هر سال-گزارش حسابرسی سال ۹۷ : مقبول

خلاصه وضعت مالی و عملکرد سال ۱۳۹۷ :جمع کل دارایی ها ۲۰۴۸ میلیارد تومنجمع کل بدهی ها ۱۵۱۲  میلیارد تومنارزش ویژه ۵۳۶ میلیارد تومندرآمد ۱۳۹۶ مبلغ ۱۵۸۰ میلیارد تومندرآمد ۱۳۹۷ مبلغ ۱۷۲۶ میلیارد تومنسود خالص ۱۳۹۶ مبلغ ۶۱ میلیارد تومنسود خالص ۱۳۹۷ مبلغ ۵۵ میلیارد تومن
سود خالص تلفیقی ۱۳۹۶ مبلغ ۴۰ میلیارد تومنسود خالص تلفیقی ۱۳۹۷ مبلغ ۱۴ میلیارد تومن

نکات مهم صورتهای مالی :خالص سرمایه در گردش مثبت (۴۳ میلیارد تومن)سود انباشته ۱۱۰ میلیارد تومنیبیشر قطعات را از ساپکو و ایران خودرو تامین می شود.مشتریان عمده امداد خودرو و همگام خودرو و اشخاص حقیقی ( اینکه این اشخاص نمایندگی ها هستند یا خیر نامشخص است ) هستند.با توجه به ماهیت فعالیت شرکت (بازرگانی وخدماتی) ، بخش اعظم دارایی ها (۷۱ درصد) مربوط دارایی ها جاری است .(شامل طلب ، پیش پرداخت خرید قطعات و موجودی قطعات)شرکت دارای ۸۰۰ نمایندگی و ۱۱۰۰ فروشگاه مجاز در سراسر کشور است . پرتفوی سهام شرکتهای فرعی ۲۹۳ میلیارد تومنبدهی وام بانکی ۲۲۶ میلیارد تومنشرکت در سال ۹۷  با توجه مالکیت دو شرکت فرعی خارج از کشور ( دبی و عمان) درآمد ناشی از تفاوت تسعیر ارز داشته  ( حدود ۳۹ میلیارد تومن)
بررسی پرتفوی سهام :
تعداد ۹ شرکت در سبد سهام ایساکو وجود دارد :شرکت بازرگانی و خدمات همگام خودرو مالکیت ۱۰۰ درصدشرکت ایساکو کیش مالکیت ۱۰۰ درصدشرکت اینترگریت اتو پارتس (IAP) مالکیت ۱۰۰ درصدشرکت ارکید اینترنشنال اتومبیل مالکیت ۱۰۰ درصدشرکت بازرگانی و خدمات پس از فروش همگام مالکیت ۱۰۰ درصدشرکت امداد خودرو مالکیت ۱۰۰ درصدشرکت تجارت الکترونیک ایران خودرو مالکیت ۱۰۰ درصدشرکت نگار نصر سهم مالکیت ۲۶٫۵ درصدبانک پارسیان مالکیت ۱٫۱۴ درصد
بهای تمام شده ارزش پرتفوی شرکت های فرعی ۱۸۸ میلیارد تومن
بهای تمام شده ارزش سهام شرکت وابسته ( نگار نصر) ۸۸ میلیارد تومن
بهای تمام شده ارزش سهام بانک پارسیان ۱۴ میلیارد تومن
جمع  کل ارزش تمام شده ۲۹۰ میلیارد تومن.


برای برآورد ارزش روز شرکتهای تابعه نیاز به بررسی شرکتها هست . بنابراین در این بخش به معرفی اجمالی شرکت های تابعه ایساکو می پردازیم :
شرکت بازرگانی و خدمات همگام خودرو (سهامی خاص)
سال ۱۳۷۹ تاسیس شده – سرمایه ثبت شده ۱۲ میلیارد تومن – ۱۰۰ درصد سهام متعلق به ایساکو – مدیریت تعمیرگاه های مرکزی از طرف ایران خودرو به این شرکت واگذار شده – تعداد پرسنل ۸۴۶ نفر – سال مالی ۲۹ اسفند ماه  هر سال – گزارش حسابرس ۹۷ : مقبول
دفتر مرکزی : یادگار امام – خ تیموری – تعمیرگاه مرکزی ایران خودرو

خلاصه وضعت مالی و عملکرد سال ۱۳۹۷ :جمع کل دارایی ها ۶۱ میلیارد تومن (سهم دارایی ها ثابت ۱۸ میلیارد تومن)جمع کل بدهی ها ۷۱  میلیارد تومنارزش ویژه -۱۰ میلیارد تومندرآمد ۱۳۹۶ مبلغ ۴۵ میلیارد تومندرآمد ۱۳۹۷ مبلغ ۸۷ میلیارد تومنسود خالص ۱۳۹۶ مبلغ ۰٫۳ میلیارد تومنزیان خالص ۱۳۹۷ مبلغ -۰٫۳ میلیارد تومن (منفی)
بررسی املاک : طبق صورت های مالی ، شرکت  14 میلیارد تومن زمین و ۴ میلیارد تومن ساختمان دارد .عمده ی این مبالغ در ارتباط با مالکیت تعمیرگاه مرکزی شماره ۶ باقرشهر (کد ۵۰۴۲) بوده که در سال ۱۳۸۸ از طرف ایساکو به شرکت همگام خودرو منتقل گردید.(متراژ تقریبی ۹۰۰۰ متر مربع)
علی رغم اینکه دفتر مرکزی شرکت در تعمیرگاه مرکزی شماره یک (کد ۱۰۶۷ ) یادگار می باشد لذا بر اساس شواهد موجود مالکیت آن متعلق به همگام خودرو نیست. طبق مدارک موجود از صورتهای مالی شرکت تولید خودروهای سفارشی ایران خودرو (آپکو) تعمیرگاه و نمایندگی شماره ۱۰۶۸ به آدرس کیلومتر ۱۱ جاده مخصوص کرج نبش خیابان سی ام متعلق به شرکت همگام خودرو بوده و شرکت آپکو مبلغ ۴۳۱ میلیون تومن از این بابت آن را رهن کرده . بهای تمام شده و مساحت نامشخصسوله های جاده شهریار شهرک صنعتی گلگون ( ۴ سوله با متراژ ۱۱۳۱ متر که در مرداد ۱۳۹۸ از طرف شرکت ایران خودرو به ارزش ۱۰ میلیارد تومن آگهی گردید)
طبق شواهد موجود شرکت مالک جایگاه سوخت در جاده قدیم قم (ورودی تعمیرگاه مرکزی شماره ۶) می باشد که بصورت اجاره ای واگذار شده است .
شرکت در سال ۹۶ ساختمان و متعلقات ملک سپاه اسلام متعلق به همگام خودرو در جاده مخصوص به بهای تمام شده ۳٫۲ میلیارد تومن را به  ارزش ۲۰ میلیارد تومن به ساپکو واگذار می کند .لیکن به دلایلی قرارداد فسخ می شود اما ساختمان مزبور به شرکت مسترد نمی گردد و در اختیار ایساکو قرار می گیرد. نکته مهم اینکه زمین ملک سپاه اسلام با متراژ ۸۹۸۵ متر با احتمال زیاد متلق به ایساکو بوده است که اعیانی آن نیز به ایساکو رسید.

همانطور که بررسی شد عمده فعالیت شرکت مدیریت تعمیرگاه های مرکزی ایران خودرو می باشد که طی قراردادی از سوی ایران خودرو به این شرکت واگذار گردیده . مهمترین دارایی شرکت مالکیت تعمیرگاه مرکزی شماره ۶ باقر شهر به همراه جایگاه پمپ بنزین آن بوده که حدود ۱۸ میلیارد تومن در سال ۱۳۸۸ از طرف ایساکو به این شرکت منتقل شده . با فرض ۷٫۵ برابری شاخص مسکن طی سال های ۸۸ تا ۹۸ ارزش روز این تعمیرگاه ( با تمام متعلقات آن) مبلغ ۱۳۵ میلیارد تومن برآورد می گردد.که پس از کسر ارزش دفتری ۱۷ میلیاردی آن به مازاد ۱۱۸ میلیارد تومن می رسیم .
چنانچه ارزش ۴ سوله آگهی شده در مرداد ۹۸ را نیز به مازاد اضافه کنیم جمعا ۱۲۸ میلیارد تومن مازاد داریم.
محاسبه ناو شرکت همگام خودرو :
مازاد ارزش املاک ۱۲۸ میلیارد تومن
ارزش ویژه -۱۰ میلیارد تومن
جمع ۱۱۸ میلیارد تومن .

شرکت ایساکو کیش (سهامی خاص)
سال ۱۳۸۰ تاسیس شده – سرمایه ثبت شده ۱ میلیارد تومن – ۱۰۰ درصد سهام متعلق به ایساکو -فعالیت اصلی : واردات خودرو عمدتا رنو کپچر و تامین قطعات آن – تعداد پرسنل ۳۷ نفر – سال مالی ۲۹ اسفند ماه – گزارش حسابرس ۹۷ : مشروط ( طلب مشکوک الوصول و مالیات)
آدرس شرکت کیش : جزیره کیش مجتمع زیتون قطعه ۱۱
آدرس دفتر تهران : خیابان شهید بهشتی نبش چهارراه اندیشه . ( مالکیت ملک تهران سه دانگ شرکت و سه دانگ آپکو می باشد) به بهای تمام شده ۲٫۶ میلیارد تومن .
فروشگاه : تهران – خیابان دماوند – این فروشگاه از طرف ایساکو در سال ۹۳ در اختیار شرکت قرار گرفته.
خلاصه وضعت مالی و عملکرد سال ۱۳۹۷ :جمع کل دارایی ها ۶۳ میلیارد تومن (سهم دارایی ها ثابت ۳ میلیارد تومن)جمع کل بدهی ها ۶۶  میلیارد تومنارزش ویژه -۴ میلیارد تومن (منفی)درآمد ۱۳۹۶ مبلغ ۳۷۱ میلیارد تومندرآمد ۱۳۹۷ مبلغ ۱۴ میلیارد تومنسود خالص ۱۳۹۶ مبلغ صفرسود خالص ۱۳۹۷ مبلغ ۳ میلیارد تومن
نکات مهم صورتهای مالی :در صورتهای مالی ردی از قیمت فروشگاه دماوند و ساختمان کیش دیده نمی شود . به نظر مالکیت آنها متعلق شرکت نیست .ارزش تمام شده سه دانگ زمین و ساختمان تهران خ بهشتی مبلغ ۲٫۶ میلیارد تومن (ارزش دفتری ۲ میلیارد تومن) است. از متراژ ملک اطلاعاتی در دسترس نیست. لیکن بر اساس اطلاعات موجود در سال ۱۳۸۹ ملک مزبور در جریان یک معامله معاوضه ای به ارزش ۵٫۲ میلیارد تومن ارزشگذاری گردیده که بعدا معامله مزبور لغو گردیده. با توجه به رشد ۶٫۵ برابری شاخص قیمت مسکن از اواخر سال ۸۹ تا بهار ۹۸ ارزش روز ملک مزبور (فقط سه دانگ) ۳۴ میلیارد تومن برآورد می گردد که پس از کسر قیمت دفتری مازاد ۳۲ میلیارد تومن حاصل می شود.توضیح اینکه : شرکت از بابت استفاده از سه دانگ دیگر به شرکت آپکو اجاره پرداخت می کند.فعالیت اصلی شرکت از سال ۹۳ بر اساس واردات خودرو رنو کپچر ( بصورت CBU ( بوده که بدلیل شرایط تحریم فعالیت آن در سال ۹۷ بشدت کاهش یافته .در حال حاضر تمرکز اصلی شرکت بر واردات قطعات رنو می باشد.طبق شواهد موجود نمایندگی رنو (بیشتر مدل های جدید) متعلق به شرکت نگین خودرو است و فقط برند کپچر طی مدت معدودی در اختیار ایران خودرو بوده .
با توجه به مازاد املاک ۳۲ میلیارد تومن و ارزش منفی حقوق صاحبان سهام حداکثر ارزش ناو شرکت ۲۸ میلیارد تومن برآورد می گردد.
شرکت اینترگریت اتو پارتس (IAP) با مسئولیت محدود
Integrated Auto Spare Parts LLC

سال ۱۹۹۹ میلادی در دوبی تاسیس شد .موضوع فعالیت تامین قطعات و لوازم یدکی خودرو – سرمایه ثبت شده ۱۶ میلیون درهم –۱۰۰ درصد سهام متعلق به ایساکو(طبق نظر ایساکو) – آدرس : برج تجارت بین الملی دوبی شماره ۱۷۰۸ – سال مالی ۳۰ دسامبر هر سال- گزارش حسابرس مقبول
دسترسی به سایت شرکت iap.ae
خلاصه وضعت مالی و عملکرد سال ۲۰۱۸ :جمع کل دارایی ها ۳۴ میلیون درهمجمع کل بدهی ها ۱۳  میلیون درهمارزش ویژه ۲۱ میلیون درهمدرآمد ۲۰۱۷ مبلغ ۱۶ میلیون درهمدرآمد ۲۰۱۸ مبلغ ۲۰ میلیون درهمزیان  خالص ۲۰۱۷ مبلغ ۳۸۹ هزار درهم (منفی)سود خالص ۲۰۱۸ مبلغ ۷۵۳ هزار درهم
نکات صورت های مالی : ۳۷ درصد دارایی ها مربوط به طلب از شرکتهای گروه و ۹۸ درصد بدهی ها نیز مربوط به شرکتها گروه می باشد.از رویه های افشا شده در صورتهای مالی بنظر ساختمان متعلق به شرکت است . ارزش تمام شده ۳٫۵ میلیون درهم و ارزش دفتری ۲٫۵ میلیون درهمطبق صورتهای مالی سهم الشرکه شرکت متعلق به دو شخص حقیقی اماراتی ۵۱ درصد و هندی ۴۹ درصد می باشد. نامی از ایساکو در سهامداران نیست .طبق آگهی های موجود در برج (International Business Tower)   هر متر مربع حدودا ۲۳۵۰ دلار می باشد . با احتمال زیاد متراژ تقریبی ساختمان ۴۰۰ متر است . با فرض نرخ برابری هر دلار ۳٫۶۷ برابر درهم  ارزش روز ساختمان مزبور برابر ۳٫۵ میلیون درهم می باشد. که طبق دفاتر ارزش دفتری ملک مزبور ۲٫۵ میلیون درهم ثبت گردیده لذا به مازاد ۱ میلیون درهم برای املاک می رسیم.
محاسبه ناو شرکت (IAP)مازاد املاک ۱ میلیون درهم
ارزش ویژه ۲۱ میلیون درهمجمع ۲۲ میلیون درهم که با فرض هر درهم ۳۱۰۰ تومن به ارزش ۶۸ میلیارد تومن می رسیم.


شرکت ارکید اینترنشنال اتومبیل با مسئولیت محدود
Orchid International Automobiles LLC

سال تاسیس نامشخص – ثبت شده در عمان می باشد – .موضوع فعالیت تامین قطعات و لوازم یدکی خودرو – سرمایه ثبت شده ۱۵۰ هزار ریال عمان –۱۰۰ درصد سهام متعلق به ایساکو- آدرس : مسقط گرند مال – سال مالی ۳۱ دسامبر هر سال- گزارش حسابرس مقبول
خلاصه وضعت مالی و عملکرد سال ۲۰۱۸ :جمع کل دارایی ها ۱۷۱ هزار ریالجمع کل بدهی ها ۱۷۸ هزار ریالارزش ویژه -۷ هزار ریال (منفی)درآمد ۲۰۱۷ مبلغ ۹۰ هزار ریالدرآمد ۲۰۱۸ مبلغ ۶۷ هزار ریالسود خالص ۲۰۱۷ مبلغ ۱۱ هزار ریالسود خالص ۲۰۱۸ مبلغ ۲ هزار ریال
نکات صورت های مالی : ۷۹ درصد دارایی ها بصورت نقد نگهداری شده .۹۰ درصد بدهی ها به اشخاص وابسته است .شرکت زیان انباشته ۱۹۰ هزار ریال دارد که بیشتر از سرمایه شرکت است .(بند تاکید حسابرس)طبق یادداشت دارایی های ثابت ، شرکت فاقد املاک در عمان می باشد.دفتر کار اجاره ای است.در کل شرکت غیر شفافی است . علی رغم اینکه صورتهای مالی بر اساس استاندارد IFRS تهیه شده لیکن بسیار غیر شفاف و نامفهوم است .
این شرکت فاقد ملک و املاکی در عمان است .و از طرفی حقوق صاحبان سهام منفی دارد .لذا ارزشی صرفا معادل سرمایه گذاری اسمی در شرکت مزبور را بعنوان ناو در نظر می گیریم . ( حدودا ۲ میلیارد تومن)
شرکت بازرگانی و خدمات پس از فروش همگام (سهامی خاص)
سال ۱۳۷۹ تاسیس شد – موضوع فعالیت فعلی ارائه خدمات رنگ آمیزی قطعات یدکی و بسته بندی قطعات برای شرکت ایساکو – سرمایه ثبت شده ۶ میلیارد تومن – تعداد پرسنل ۴۹۴ نفر – سال مالی ۲۹ اسفند ماه – ۱۰۰ درصد سهام متعلق به ایساکو – گزارش حسابرس ۹۷ : مشروط (اقلام راکد ، کسری مالیات و مغایرت حساب با شرکت های گروه)
آدرس : کیلومتر ۱۰ جاده مخصوص روبروی شرکت مینو – جنب لابراتوارهای رازک

خلاصه وضعت مالی و عملکرد سال ۱۳۹۷ :جمع کل دارایی ها ۲۲ میلیارد تومن (سهم دارایی ها ثابت ۱۲٫۵ میلیارد تومن)جمع کل بدهی ها ۵۸  میلیارد تومن – عمدتا ایران خودروارزش ویژه -۳۶ میلیارد تومن (منفی)درآمد ۱۳۹۶ مبلغ ۱۷ میلیارد تومندرآمد ۱۳۹۷ مبلغ ۳۶ میلیارد تومنزیان خالص ۱۳۹۶ مبلغ ۱۳ میلیارد تومن (منفی)زیان خالص ۱۳۹۷ مبلغ ۷ میلیارد تومن (منفی)
نکات مهم صورتهای مالی :خالص سرمایه در گردش منفی ۴۵ میلیارد تومنشرکت مشمول ماده ۱۴۱ است . زیان انباشته ۴۲ میلیارد تومن.۶۸ درصد بدهی مربوط به شرکت ایران خودروست .حدودا ۲۰ میلیارد تومن دارایی ثابت به بهای تمام شده دارد .( ارزش دفتری ۱۲٫۵ میلیارد تومن) که سهم ماشین آلات ۱۴ میلیاد تومن است.عمدتا مربوط به خط رنگ و خط کارتن سازیخط رنگ Electro Deposition (ED) (رنگ آمیزی از طریق جریان الکتریسیته)در سال ۱۳۹۲ از شرکت ماشین سازی نیرومحرکه (تمحرکه) خریداری شده .مبلغ کل قرارداد ۸٫۵ میلیارد تومن.عمده درآمد شرکت از محل رنگ آمیزی قطعات و بسته بندی آن است .طبق جدول دارایی های ثابت ارزش زمین در دفاتر فقط ۱۰ میلیون تومن ثبت گردیده  بنابراین شرکت فاقد املاک میباشد. ملک فعلی در اختیار شرکت متعلق به شرکت ایساکو بوده که درسال ۹۴ به مبلغ ۳۰ میلیارد تومن از بنیاد فقه و معارف اهل بیت خریداری گردیده. متراژ دقیق ملک نامشخص است اما طبق نقشه های گوگل حدودا ۳۶ هزار متر برآورد می گردد.
با توجه به اینکه شرکت فاقد املاک می باشد و دارایی های شرکت محدود به خطوط تولید رنگ و کارتن سازی است لذا بهای تمام شده این خطوط بدون استهلاک را ملاک ارزش روز آن قرار می دهیم . به عبارتی ارزش تمام شده دارایی ها (بدون استهلاک ) ۱۹ میلیارد تومن . منهای ارزش دفتری ۱۲ میلیارد به مازاد ۷ میلیارد تومن می رسیم . این مازاد پوشش دهنده ارزش منفی حقوق صاحبان سهام نیست. لذا برای این شرکت صرفا معادل ارزش اسمی سهام بعنوان ناو شرکت منظور می کنیم.( معادل ۶ میلیارد تومن)
شرکت امداد خودرو ( سهامی خاص)
سال ۱۳۷۸ تاسیس شد – موضوع فعالیت امداد سیار ، خدمات کارت طلایی و سرویس در محل – سرمایه ثبت شده ۶ میلیارد تومن – تعداد پرسنل ۶۱۹ نفر – سال مالی ۲۹ اسفند ماه – ۱۰۰ درصد سهام متعلق به ایساکو – گزارش حسابرس ۹۷ : مقبول
نکته : شرکت ایساکو ۱۰۰ درصد سهام امداد خودرو را در سال ۱۳۹۶ به ارزش ۱۶۰ میلیارد تومن از شرکت نگار نصر سهم خریداری می کند.(به ارزش کارشناسی)
آدرس : تهران خیابان شیخ بهایی شمالی بالاتر از میدان شیخ بهایی
تعمیرگاه مرکزی ایران خودور کد ۱۱۱۴ واقع در خیابان آزادی طرشت

خلاصه وضعت مالی و عملکرد سال ۱۳۹۷ :جمع کل دارایی ها ۴۱۸ میلیارد تومن (سهم دارایی ها ثابت ۴۹ میلیارد تومن)جمع کل بدهی ها ۴۰۴  میلیارد تومن – عمدتا پیش دریافت از مشتریانارزش ویژه ۱۴ میلیارد تومندرآمد ۱۳۹۶ مبلغ ۳۹۰ میلیارد تومندرآمد ۱۳۹۷ مبلغ ۴۴۰ میلیارد تومنسود خالص ۱۳۹۶ مبلغ ۴۱ میلیارد تومنسود خالص ۱۳۹۷ مبلغ ۳ میلیارد تومن
نکات مهم صورتهای مالی :خالص سرمایه در گردش منفی ۲۹ میلیارد تومنکاهش سود خالص سال ۹۷ بدلیل کاهش در سود ناخالص و افزایش هزینه های عمومی شرکتسودآوردی شرکت در گذشته بسیار مناسب بوده .بطوریکه سالانه بین ۶۰ تا ۷۰ میلیارد تومن سود خالص داشته .۶۳ درصد دارایی ها مربوط به طلب هاست که از مقدار ۳۸ درصد سهم ایران خودرو است.عمده درآمد شرکت از محل کارت های اشتراک تامین گردیده .تعمیرگاه شماره ۱۱۱۴ واقع در خیابان آزادی طرشت متعلق به ایساکو اما در اختیار امداد خودرو می باشد.

بررسی املاک :
تمام شده کل دارایی های ثابت  65 میلیارد تومن
استهلاک  16 میلیارد تومن
خالص ارزش دفتری ۴۹ میلیارد تومن
سهم زمین و ساختمان از کل دارایی های ثابت ۵۳ میلیارد تومن معادل ۸۲ درصد می باشد.طی سال مالی ۹۷ قطعه زمینی به مساحت ۱۲۵۱۸ متر واقع در سایت شماره ۲ ایساکو در کیلومتر۹ جاده مخصوص به ارزش دفتری ۲۶ میلیارد تومن بین ایساکو و امداد خودرو معامله می شود .طبق گزارش حسابرسی ارزش روز زمین مزبور ۴۴ میلیارد تومن بود .( یعنی متری ۳٫۵ میلیون تومن)

در صورتهای مالی به دفتری در شیراز و ساختمانی در ساری اشاره شده . متراژ نامشخص
با توجه به اینکه از ۵۳ میلیارد تومن ارزش زمین و ساختمان مبلغ ۲۶ میلیارد تومن آن مربوط به سال ۹۷ می باشد. بنابراین ارزش تمام شده املاک شرکت قبل از سال ۹۷ مبلغ ۲۷ میلیارد تومن بوده که عمدتا مربوط به قبل از سال ۹۱ می باشد.
با فرض ۶ برابری قیمت املاک از سال ۹۱ تا ۹۸ ارزش برآوردی ۱۶۲ میلیارد تومن برای املاک گذشته و ارزش ۴۴ میلیارد تومنی برای ملک جدیدا خریداری شده جمعا ۲۰۶ میلیارد تومن برآورد می گردد .با توجه به ارزش دفتری این املاک ۴۶ میلیارد تومن به مازاد ۱۶۰ میلیارد تومن می رسیم.
محاسبه ناو امداد خودرو :
مازاد ارزش املاک ۱۶۰ میلیارد تومن
ارزش ویژه ۱۴ میلیارد تومن
جمع کل ۱۷۴ میلیارد تومن .

شرکت تجارت الکترونیک ایران خودرو (سهامی خاص)
سال ۱۳۷۸ تاسیس شد – موضوع فعالیت تامین تجهیزات مولتی مدیا ، کارت هوشمند و کارت طلایی برای شرکتهای گروه  – سرمایه ثبت شده ۳ میلیارد تومن – تعداد پرسنل ۲۲ نفر – سال مالی ۲۹ اسفند ماه – ۱۰۰ درصد سهام متعلق به ایساکو –
شرکتی در مقیاس کوچک با جمع کل دارایی ۱۰ میلیارد تومن که ارزش دارایی های ثابت آن کمتر از ۳۵۰ میلیون تومن می باشد.
جمع ارزش ویژه  5 میلیارد تومن .
شرکت فاقد هر گونه ملک و املاک است.

شرکت نگار نصر سهم (سهامی خاص)
سال ۱۳۹۰ تاسیس شد – موضوع فعالیت سرمایه گذاری در سهام  – سرمایه ثبت شده ۳۳۱ میلیارد تومن –  فاقد پرسنل- سال مالی ۲۹ اسفند ماه –  سهامداران : ایساکو ۲۶٫۵ درصد ، ایسیکو ۲۶٫۵ درصد و ایران خودرو خراسان ۴۷ درصد
آدرس : کیلومتر ۱۴ جاده مخصوص کرج – شهرک آزاد شهر
خلاصه وضعت مالی و عملکرد سال ۱۳۹۷ :جمع کل دارایی ها ۴۹۵ میلیارد تومنجمع کل بدهی ها ۱۴۳  میلیارد تومنارزش ویژه ۳۵۲ میلیارد تومنسود خالص ۱۳۹۶ مبلغ ۵۶ میلیارد تومنسود خالص ۱۳۹۷ مبلغ ۲ میلیارد تومن
نکات مهم صورتهای مالی :ماهیت شرکت سرمایه گذاری است بنابراین منابع درآمدی شرکت از محل سود سهام ، سپرده گذاری و خرید و فروش سهام می باشد.۸۶ درصد منابع دارایی در سرفصل سرمایه گذاری ها می باشد. (۴۲۵ میلیارد تومن)دلیل کاهش سود سال ۹۷ مربوط به کاهش خرید و فروش سهام در سال ۹۷ بوده . شرکت در سال ۹۶ از محل فروش سهام امداد خودرو به ایساکو مبلغ ۵۲ میلیارد تومن سود شناسایی کرد.شرکت فاقد هر گونه ملک و املاک می باشد.
بررسی پرتفوی سهام :شرکت ایران خودرو تعداد سهام ۸۹۳ میلیون سهم معادل ۵٫۸۴ درصد به ارزش ۲۰۲ میلیارد تومن .بانک پارسیان تعداد سهام ۸۱۸ میلیون سهم معادل ۳٫۴۴ درصد به ارزش ۱۳۷ میلیارد تومن.شرکت سپهر کیش ایرانیان ۳۳۵ میلیون سهم معادل ۳۰ درصد به ارزش ۷۷ میلیارد تومن
جمع پرتفوی ۴۱۵ میلیارد تومن
نکته : شرکت سپهر کیش مالک ۱٫۶۲۶ میلیون سهم ایران خودروست .که سهم نگار نصر ۴۸۸ میلیون برگ ایران خودرو می شود .
محاسبه ارزش روز پرتفوی :
ارزش روز ایران خودرو ۴۸۲ میلیارد تومن
ارزش روز بانک پارسیان ۲۰۵ میلیارد تومن
ارزش روز سپهرکیش ایرانیان ۲۶۳ میلیارد تومن
جمع کل ۹۵۰ میلیارد تومن.
بهای تمام شده ۴۱۵ میلیارد تومن
مازاد سهام ۵۳۵ میلیارد تومن .
محاسبه ناو شرکت نگار نصر سهم :
مازاد ارزش سهام ۵۳۵ میلیارد تومن
ارزش ویژه ۳۵۲ میلیارد تومن
جمع کل ۸۸۷ میلیارد تومن که سهم ایساکو ۲۶٫۵ درصد معادل ۲۳۵ میلیارد تومن .
پایان بررسی شرکتهای تابعه ایساکو .
جمع بندی پرتفوی ایساکو :شرکت بازرگانی و خدمات همگام خودرو مالکیت ۱۰۰ درصد ارزش روز ۱۱۸ میلیارد تومنشرکت ایساکو کیش مالکیت ۱۰۰ درصد ارزش روز ۲۸ میلیارد تومنشرکت اینترگریت اتو پارتس (IAP) مالکیت ۱۰۰ درصد ارزش روز ۶۸ میلیارد تومنشرکت ارکید اینترنشنال اتومبیل مالکیت ۱۰۰ درصد ارزش روز ۲ میلیارد تومنشرکت بازرگانی و خدمات پس از فروش همگام مالکیت ۱۰۰ درصد  ارزش روز ۶ میلیارد تومنشرکت امداد خودرو مالکیت ۱۰۰ درصد ارزش روز  174 میلیارد تومنشرکت تجارت الکترونیک ایران خودرو مالکیت ۱۰۰ درصد ارزش روز ۵ میلیارد تومنشرکت نگار نصر سهم مالکیت ۲۶٫۵ درصد ارزش روز ۲۳۵ میلیارد تومنبانک پارسیان مالکیت ۱٫۱۴ درصد ارزش روز ۶۸ میلیارد تومن
جمع ارزش روز پرتفوی سهام شرکت ایساکو مبلغ ۷۰۴ میلیارد تومن
ارزش بهای تمام شده کل پرتفوی ۲۹۰ میلیارد تومن
 مازاد ارزش ۴۱۴ میلیارد تومن 


بررسی املاک شرکت ایساکو :
متاسفانه اطلاعات املاک شرکت تا کنون منتشر نگردیده.همچنین با توجه قدمت طولانی شرکت از زمان تاسیس (۴۲ سال ) قطعا بخش مهمی از املاک با قیمت های بسیار نازل در دفاتر ثبت گردیده اندکه امکان شناسایی آنها مشکل است . در هر حال بر اساس مدارک پراکنده و گزارشات منتشره موارد ذیل قابل ذکر است:مرکز اصلی شرکت واقع در کیلومتر ۱۳ جاده مخصوص کرج – مساحت نامشخص – متراژ تقریبی ۶۰٫۰۰۰ متر – ملک کاملا بر خیابان اصلی و عمدتا سوله است . ارزش زمین ۳۰۰ میلیارد تومن بعلاوه مخارج سوله ها ۵۰ میلیارد تومن جمعا ۳۵۰ میلیارد تومن.
آپارتمان های کیش به تعداد ۲۴ واحد با مساحت اعیانی ۱۸۰۵ متر  – تاریخ خرید و قیمت تمام شده نامشخص – در سال ۱۳۹۷ بخشی از این املاک واگذار گردید.

با فرض هر متر مربع ۱۰ میلیون تومن در کیش قیمت آپارتمان ها بعلاوه واحد اداری حدودا ۱۹ میلیارد تومن برآورد می گردد . با توجه به اینکه بخشی از این املاک در سال ۹۷ فروخته شده است . ۵۰ درصد مبلغ رو ملاک قرارد می دهیم .( حدود ۱۰ میلیارد تومن)ملک انبار کیش به مساحت ۱۲۱۸ متر مربع و به ارزش روز ۲٫۶ میلیارد تومن که در مرداد ماه ۹۸ آگهی فروش شد. که همین مبلغ رو ملاک محاسبات قرار می دهیم .
یک واحد آپارتمان واقع در شهرک آزمایش تهران به بهای تمام شده ۱۰۰ میلیون تومن ( متراژ نامشخص) – با فرض متراژ ۷۰ متری ارزش برآوردی ۱٫۷ میلیارد تومن برآورد می شود.یک واحد ساختمان در خیابان سعدی تهران احتمالا در اختیار شرکت همگام خودرو ( متراژ و بهای تمام شده نامشخص) – با فرض مترآژ ۷۰ متری ارزش برآوردی ۷۰۰ میلیون تومن برآورد می شود.یک واحد آپارتمان واقع در خیابان گلبرگ تهران ( متراژ و بهای تمام شده نامشخص) –  با فرض مترآژ ۷۰ متری ارزش برآوردی ۷۰۰ میلیون تومن برآورد می شود.یک واحد آپارتمان واقع در خیابان مقدس اردبیلی به مساحت ۱۷۷ متر – قیمت تمام شده نامشخص – ارزش برآوردی ۵ میلیارد تومنکارگاه یا انبار در خیابان مجاهدین اسلام به مساحت ۷۵۶ متر – با ارزش برآوردی ۴ میلیارد تومن
تعمیرگاه مرکزی خیابان آزادی طرشت در اختیار شرکت امداد خودرو ( متراژ و بهای تمام شده نامشخص) – متراژ برآوردی ۲۰۰۰ متر- ارزش برآوردی ۶۰ میلیارد تومن
تعمیرگاه مرکزی اتحاد (شرق) در اختیار شرکت همگام خودرو  ( متراژ و بهای تمام شده نامشخص)- با فرض مساحت ۶۰۰۰ متر ارزش برآوردی ۱۸۰ میلیارد تومن
املاک تبریز شامل زیر زمین ۱۷۳ متر ، همکف مغازه ۱۷۳ متر ، طبقه اول اداری تجاری ۱۷۳ متر . با احتمال زیاد در سال ۱۳۸۶ به مبلغ ۳۰۰ میلیون تومن خریداری شده – طبق آگهی مرداد ۹۸ ایران خودرو جمعا ۱۹ میلیارد تومن .
سرقفلی یک باب مغازه واقع در خیابان دماوند ( تهران نو) در اختیار شرکت ایساکو کیش به ارزش تمام شده ۶۴۳ میلیون تومن ( متراژ نامشخص) – ارزش برآوردی ۵ میلیارد تومنملک واقع در کیلومتر ۲۱ جاده مخصوص کرج به مساحت ۲۶۵۰ متر ( تاریخ خرید و بهای تمام شده نامشخص) –ارزش برآوردی ۱۰ میلیارد تومن

 سرقفلی دو بابت مغازه واقع در خیابان امیرکبیر تهران خریداری شده در سال ۱۳۹۲ به ارزش ۸۵۰ میلون تومن. ( متراژ نامشخص) – ارزش برآوردی ۲٫۵ میلیارد تومنمغازه واقع در کرج ۴۵ متری گلشهر به مساحت ۹۷۵ متر – ارزش برآوردی ۳۰ میلیارد تومن
پارکینگ صدف واقع در تهرانسر ( متراژ نامشخص) – موقیت مکانی ملک یافت نشد .یک قطعه زمین به مساحت ۲۳۴۷۰ متر خریداری شده از شرکت ایران خودرو دیزل در سال ۱۳۹۲ واقع در کیلومتر ۹ جاده مخصوص به ارزش ۳۷٫۵ میلیارد تومن که طی سال ۱۳۹۷ مقدار ۳٫۲ دانگ آن به بهای ۲۵٫۶ میلیارد تومن به شرکت امداد خودرو فروخته می شود . بنابراین مانده قدرالسهم زمین ۱۰۹۵۲ متر با بهای تمام شده ۱۲ میلیارد تومن باقی می ماند.طبق گزارش کارشناس رسمی این ملک هر متر مربع ۳٫۵ میلیون تومن ارزش دارد. ارزش برآوردی با توجه به قیمت های روز ۴۴ میلیارد تومن.دو قطعه زمین به مساحت ۱۴۰٫۲۷۵ متر جنب شرکت الیاف واقع در ابتدای جاده شهریار خریداری شده در سال ۱۳۹۷ به ارزش ۱۱۵ میلیارد تومن.البته این ملک ابتدا توسط ایران خودرو خریداری سپس بدون هیج اضافه ای به ایساکو فروخته می شود. ارزش برآوردی ۲۸۰ میلیارد تومن.
نکته جالب اینکه این زمین ها ابتدا متعلق به شرکت الیاف ( نماد شلیاف – شرکت اخراج شده از بورس) بوده که در سال ۱۳۸۶ به مبلغ ۱۰ میلیارد تومن واگذار شده بود .سه قطعه زمین خریداری شده از بنیاد فقه و معارف اهل بیت به ارزش ۳۰٫۵ میلیارد تومن که این ملک در حال حاضر در اختیار شرکت همگام می باشد. ( متراژ ملک نامشخص). طبق گزارشات موجود با توجه به اینکه تسویه این ملک تهاتر با قطعات بوده لذا قیمت تمام شده منعکس کننده ارزش واقعی زمان معامله ( سال ۱۳۹۴ ) نمی باشد .طبق کارشناس دادگستری ارزش ملک در زمان معامله حدودا ۴۴ میلیارد تومن بوده است .ارزش برآوردی ملک ۱۴۰ میلیارد تومن .
عرصه و اعیان ملک خیابان سپاه اسلام واقع در کیلومتر ۱۱ جاده مخصوص کرج به متراژ ۸۹۸۵ متر – ارزش برآوردی ۴۰ میلیارد تومن
املاک واقع در اصفهان اردستان  اعم زمین ، مسکونی ، تجاری و باغ جمعا ۵۲۳۱ متر مربع . ارزش برآوردی جمعا ۶ میلیارد تومن

جمع بندی ارزش املاک ایساکو :
کل ارزش برآوردی املاک ایساکو ۱۱۹۰٫۵ میلیارد تومن برآورد گردید . ارزش دفتری ۱۶۳٫۵ میلیارد تومن می باشد که به مازاد ۱۰۲۷ میلیارد تومن در بخش املاک می رسیم .
محاسبه ناو ایساکو :
مازاد املاک ۱۰۲۷ میلیارد تومن
مازاد سرمایه گذاری ها ۴۱۴ میلیارد تومن
ارزش ویژه ۵۳۶ میلیارد تومن
جمع ۱۹۷۷ میلیارد تومن.سهم ایران خودرو ۱۰۰ درصد از خالص ارزش دارایی ها
ارزش این سرمایه گذاری در دفاتر ایران خودرو ۴۰۰ میلیارد تومن است .

شرکت تحقیق ، طراحی و تولید موتور ایران خودرو- ایپکو (سهامی خاص)

سال ۱۳۷۶ با نام اولیه مرکز تحقیقات موتور تاسیس شد –شرکتی دانش بنیان با موضوع فعالیت توسعه‌ی سامانه‌های انتقال قدرت شامل موتور و جعبه‌دنده، از مرحله‌‌ی طراحی تا شروع تولید و نظارت بر آن– سرمایه ثبت شده ۸٫۹ میلیارد تومن – تعداد پرسنل ۲۶۸ نفر ( اکثرا خبره در زمینه موتور های احتراق داخلی) – سال مالی ۲۹ اسفند ماه – ۱۰۰ درصد سهام متعلق به ایران خودرو – گزارش حسابرس ۹۷ : مقبول

پروژه‌ی موتور ملی با نام  X7 یکی از مهمترین پروژه های انجام شده شرکت است.

نکته : علی رغم اینکه در ذکر نام شرکت تولید موتور گنجانده شده لیکن شرکت تولید موتور ندارد و صرفا خدمات

آدرس : تهران کیلومتر ۶ جاده مخصوص جنب ارج

خلاصه وضعت مالی و عملکرد سال ۱۳۹۷ :
جمع کل دارایی ها ۶۱ میلیارد تومن (سهم دارایی ها ثابت ۱۸ میلیارد تومن)
جمع کل بدهی ها ۵۱  میلیارد تومن – عمدتا ایران خودرو
ارزش ویژه ۱۰ میلیارد تومن
درآمد ۱۳۹۶ مبلغ ۲۰ میلیارد تومن
درآمد ۱۳۹۷ مبلغ ۲۵ میلیارد تومن
سود خالص ۱۳۹۶ مبلغ ۰٫۲ میلیارد تومن
سود خالص ۱۳۹۷ مبلغ ۰٫۰۸ میلیارد تومن

نکات مهم صورتهای مالی :

 1. ایپکو مالک ۱٫۰۲ درصد ( تعداد ۲۴۱٫۸۶۲٫۰۷۱ سهم) بانک پارسیان به بهای تمام شده ۱۴٫۵ میلیارد تومن می باشد. ارزش روز ۶۰٫۵ میلیارد تومن . مازاد پرتفوی ۴۶ میلیارد تومن .
 2. مهمترین دارایی ثابت شرکت تجهیزات بخش آزمایشگاه موتور می باشد.
 3. ارزش تمام شده زمین و ساختمان طبق دفاتر به ترتیب ۶۰۰ میلیون و ۲٫۶ میلیارد تومن ( جمعا ۳٫۲ میلیارد تومن) می باشد . با توجه به نرخ استهلاک ساختمان بنظر ساختمان مزبور از ابتدای تاسیس شرکت خریداری گردیده . ایپکو به غیر از ساختمان اصلی املاک دیگری ندارد.

محل شرکت طبق نقشه گوگل به مساحت حدودا ۱۲۰۰۰ متر مربع دقیقا جنوب شهرک آزادی و شمال تهرانسر واقع گردیده.ارزش برآوردی ۱۲۰ میلیارد تومن .ارزش دفتری ۲ میلیارد تومن . مازاد املاک ۱۱۸ میلیارد تومن

محاسبه ناو شرکت :

مازاد سهام ۴۶ میلیارد تومن

مازاد املاک ۱۱۸ میلیارد تومن

ارزش ویژه ۱۰ میلیارد تومن

جمع کل ۱۷۴ میلیارد تومن . سهم ایران خودرو ۱۰۰ درصد از خالص ارزش دارایی ها

ارزش این سرمایه گذاری در دفاتر ایران خودرو ۹ میلیارد تومن است .

شرکت تام ایران خودرو (سهامی عام)

سال ۱۳۷۶ تاسیس شد – تام از سه حرف اول تجهیزات ، ابزار و ماشین افزار گرفته شده – موضوع فعالیت : ساخت کارخانه های خودروسازی ، معدنی ، فولاد و نفت گاز – سرمایه ثبت شده ۷۵ میلیارد تومن – تعداد پرسنل ۱۵۳۴ نفر – سال مالی ۲۹ اسفند ماه – ۱۰۰ درصد سهام متعلق به ایران خودرو – گزارش حسابرس ۹۷ : مشروط (طلب های راکد سنواتی ۲۹ میلیارد تومن)

نکته : علی رغم اینکه شرکت سهامی عام می باشد تمامی سهام متعلق به شرکت ایران خودروست!!

آدرس : تهران کیلومتر ۸ جاده مخصوص

خلاصه وضعت مالی و عملکرد سال ۱۳۹۷ :
جمع کل دارایی ها ۷۳۸ میلیارد تومن (سهم دارایی ها ثابت ۴ میلیارد تومن)
جمع کل بدهی ها ۶۵۹  میلیارد تومن – عمدتا ایران خودرو و فولاد سیرجان
ارزش ویژه ۷۹ میلیارد تومن
درآمد ۱۳۹۶ مبلغ ۲۸۸ میلیارد تومن
درآمد ۱۳۹۷ مبلغ ۲۶۰ میلیارد تومن
سود خالص ۱۳۹۶ مبلغ ۱ میلیارد تومن
سود خالص ۱۳۹۷ مبلغ ۶ میلیارد تومن

نکات مهم صورتهای مالی :

 1. رقم دارایی های ثابت نسبت به کل دارایی ها بسیار ناچیز است .( کمتر از نیم درصد) . عمده منابع در دارایی ها جاری (طلب و پروژه) متمرکز گردیده.
 2. ۴۰ درصد جمع دارایی ها مربوط به حساب های مرتبط با پروژه های در جریان است .(حدودا ۳۱۶ میلیارد تومن).
 3. ۱۵ درصد جمع دارایی ها مربوط به پرتفوی سهام است . (حدودا ۱۱۳ میلیارد تومن)
 4. سرمایه گذاری در املاک ۸ میلیارد تومن.
 5. تراز ارزی مثبت ۴٫۱۸۳٫۰۴۶ یورو . قراردادهای ایکاپ و خاتم الاوصیاء ارزی هستند.
 6. ۷۹ درصد درآمدهای شرکت از محل ایران خودرو بدست آمده .
 7. ترکیب درآمد ۵۶ درصد اجرای پروژه ها ، ۳۰ درصد قراردادهای تعمیر نگهداری خطوط ایران خودرو و ۱۴ درصد فروش لوازم یدکی.
 8. خط بدنه پژو ۳۰۱ ، ۲۰۰۸ و ۲۰۸ را تام برای ایکاپ اجرا کرده . (قرارداد ارزی). ظاهرا این پروژه در دل ایران خودرو سالن مونتاژ شماره یک اجرا شده.
 9. خلاصه پروژه های در جریان شامل : احداث کارخانه فولاد بردسیر ، مونوریل کرمانشاه ، تله کابین دانشگاه آزاد و فولاد سازی بافق – این ۴ پروژه ۷۰ درصد وزن پروژه ها را به خود اختصاص داده اند.

صورت پرتفوی سهام  :

عمده پرتفوی سهام مربوط به شرکتهای ذیل می باشد: ارزش تمام شده ۱۱۱ میلیارد تومن.

 1. بانک پارسیان ۲٫۱۲ درصد (معادل ۴۲۰٫۶۶۳٫۱۰۱ سهم) به بهای تمام شده ۴۲ میلیارد تومن
 2. شرکت قالب های صنعتی ایران خودرو ۹۲٫۳ درصد به بهای تمام شده ۶۲ میلیارد تومن
 3. شرکت صنایع ماشین ابزار ایران خودرو ۹۹٫۸۲ درصد به بهای تمام شده ۶ میلیارد تومن
 4. شرکت ایران خودرو کرمانشاه ۲۴٫۵ درصد به بهای تمام شده ۸۰۰ میلیون تومن
 5. شرکت ایران فاوا گسترش ۱۵ درصد به بهای تمام شده ۸۴۰ میلیون تومن

برآورد ارزش شرکتهای تابعه تام :

 1. بانک پارسیان با توجه به تعداد سهام شرکت و قیمت محدوده ۲۵۰ تومن ارزش روز ۱۰۵ میلیارد تومن پس از کسر بهای تمام شده مازاد ۶۳ میلیارد تومن.
 2. شرکت قالب های صنعتی ایران خودرو(آیکید) : سال تاسیس ۱۳۷۳ – سرمایه ۶۷ میلیارد تومن .تعداد پرسنل ۹۲۵ نفر .
  بخش زمین و ساختمان: واقع در کمالشهر کرج با ۵۵۰۰۰ متر مربع مساحت که در سال ۱۳۷۳ خریداری گردیده.طبق نقشه هوایی گوگل حدود ۳۰٫۰۰۰ متر آن شامل سوله است.سوله کف قیمت زمین خام بر اتوبان حدودا متری یک میلیون تومن بوده که چنانچه مخارج ساخت سوله برای هر متر مربع ۱٫۵ میلیون تومن در نظر بگیریم ارزش کل برآوردی ۱۰۰ میلیارد تومن می باشد.که پس از کسر ارزش دفتری ۴ میلیارد تومن به مازاد ۹۶ میلیارد تومن می رسیم.

   

بخش خطوط تولید : این بخش به دو قیمت عمده تقسیم می گردد ۱- قسمت طراحی و ساخت قالبهای اصلی بدنه خودرو  2- قسمت تولید قطعات پرسی و مجموعه های مصرفی بدنه خودرو

خطوط تولید عمدتا آلمانی بوده که در دهه هفتاد خریداری و نصب گردیده . ارزش تمام شده خطوط ۶۷ میلیارد تومن در ۱۵ سال قبل بوده که بنظر با توجه به تورم و دست دوم بودن ماشین آلات حدودا ۱۲۰۰ میلیارد تومن ارزش جایگزینی داشته باشد.(مطابق با ارزش بیمه نامه آتش سوزی). ارزش دفتری ۲۰ میلیارد تومن بنابراین مازاد ماشین آلات ۱۱۸۰ میلیارد تومن.


 با توجه به ارقام بالا ناو شرکت آیکید به شرح ذیل می باشد :

مازاد املاک ۹۶ میلیارد تومن

مازاد ماشین آلات تولید ۱۱۸۰ میلیارد تومن

ارزش ویژه ۷۲ میلیارد تومن

جمع کل ناو ۱۳۴۸ میلیارد تومن . که ۹۲ درصد آن متعلق به تام می باشد. یعنی ۱۲۴۰ میلیارد تومن

 1. شرکت ماشین ابزار ایران خودرو : سال تاسیس ۱۳۶۷ – سرمایه ۵٫۵ میلیارد تومن –  فعالیت اصلی تولید قطعات بدنه خودرو – تعداد پرسنل ۲۸۳ نفر
  آدرس کیلومتر ۵۲ اتوبان تهران قزوین جنب کارخانه سوپا
  مساحت کارخانه حدودا ۲۷۰۰۰ متر مربع که در دفاتر به ارزش تمام شده ۲٫۲ میلیارد تومن و ارزش دفتری ۱٫۵ میلیارد تومن ثبت گردیده .ارزش برآوردی حدودا ۵۰ میلیارد تومن.که ۱۰۰ درصد متعلق به تام ایران خودرو است .
 2. شرکت ایران خودرو کرمانشاه (سهامی خاص) : با توجه به ناو محاسبه شده به ارزش ۵۳ میلیارد تومن . سهم تام برابر با ۲۴٫۵ درصد معادل ۱۳ میلیارد تومن می شود.
 3. شرکت ایران فاوا گسترش (سهامی خاص) : با توجه به ناو محاسبه شده به ارزش ۵۳ میلیارد تومن . سهم تام برابر با ۱۵ درصد معادل ۸ میلیارد تومن

 جمع کل ارزش برآوردی پرتفوی شرکت برابر با ۱۳۷۴ میلیارد تومن .که پس از کسر ۱۱۲ میلیارد تومن بهای تمام شده به مازاد ۱۲۶۲ میلیارد تومن می رسیم .

صورت املاک تام  :

 1. زمین دربند تهران ۱۷۶۶ متر به بهای تمام شده ۵٫۳ میلیارد تومن . ( بابت طلب از ایسیکو در سال ۱۳۸۷ دریافت شده). نکته مهم اینکه قرارداد فروش این زمین یکبار در سال ۱۳۹۱ به ارزش ۱۷ میلیارد تومن تنظیم لیکن معامله به نتیجه نمی رسد.
  موقعیت زمین نامشخص است.
  ارزش برآوردی این زمین ۷۰ میلیارد تومن .
 2. زمین پونک تهران (فقط دو دانگ) ۲۳۵۰ متر به بهای تمام شده ۱٫۸ میلیارد تومن (بابت طلب از ایران خودرو سازه در سال ۱۳۸۹ دریافت شده) . قرار بود در این زمین با مشارکت ایران خودرو سازه  مجتمع مسکونی ساخته بشه که ظاهرا با مشکل مواجه شدند.
  موقعیت زمین نامشخص است.
  ارزش برآوردی زمین ۷۰ میلیارد تومن .
 3. سه قطعه زمین در نوشهر که در سال ۱۳۹۱ جای طلب از آپکو گرفته شده جمعا به ارزش ۱ میلیارد تومن. این قطعات زمین نیز در سال ۱۳۹۱ طی قرارداد به مبلغ ۲ میلیارد تومن در حال واگذای بود که قرارداد نهایی نمی گردد.
  موقعیت زمین نامشخص است .
  ارزش برآوردی زمین ۱۰ میلیارد تومن.
 4. ساختمان فعلی شرکت در کیلومتر ۸ جاده مخصوص به بهای تمام شده ۶ میلیارد و ارزش دفتری یک میلیارد تومن . متراژ تقریبی ۵۰۰۰ متر مربع
  ارزش برآوردی ۳۵ میلیارد تومن .

به جز موارد فوق شرکت دارایی مهم دیگری مانند ماشین آلات و تجهیزات ندارد.

جمع ارزش روز املاک ۱۸۵ میلیارد تومن که پس از کسر ارزش دفتری به مبلغ ۹ میلیارد تومن به مازاد ۱۷۶ میلیارد تومن می رسیم .
جمع بندی ناو شرکت تام ایران خودرو  :
مازاد ارزش سهام  1262 میلیارد تومن
مازاد ارزش املاک ۱۷۶ میلیارد تومن
ارزش ویژه ۷۹ میلیارد تومن
جمع ۱۵۱۷ میلیارد تومن . سهم ایران خودرو ۱۰۰ درصد از خالص ارزش دارایی ها

ارزش این سرمایه گذاری در دفاتر ایران خودرو ۷۵ میلیارد تومن است.


شرکت مشترک ایران خودرو اتومبیل پژو – ایکاپ (سهامی خاص)

سال ۱۳۹۵ تاسیس شد – موضوع فعالیت : تولید خودرو های پژو ۳۰۱ ، ۲۰۸ و ۲۰۰۸ بصورت CKD – سرمایه ثبت شده ۲۴۷٫۸ میلیارد تومن – تعداد پرسنل ۳۱۳ نفر – سال مالی ۲۹ اسفند ماه –سهامداران: ایران خودرو ۵۰ درصد ، پژو ۲۵ درصد سیتروئن ۲۵ درصد

آدرس : تهران کیلومتر ۱۴ جاده مخصوص بلوار ایران خودرو

خلاصه وضعت مالی و عملکرد سال ۱۳۹۶ :
صورتهای مالی ۹۷ منتشر نشده .
جمع کل دارایی ها ۹۸۱ میلیارد تومن (سهم دارایی ها ثابت ۲۷۹ میلیارد تومن)
جمع کل بدهی ها ۷۷۲  میلیارد تومن – عمدتا ایران خودرو
ارزش ویژه ۲۰۹ میلیارد تومن – زیان انباشته ۸۳ میلیارد تومن
درآمد ۱۳۹۶ مبلغ ۳۴۸ میلیارد تومن
درآمد ۱۳۹۷ – منتشر نشده
زیان خالص ۱۳۹۶ مبلغ ۸۲ میلیارد تومن
سود خالص ۱۳۹۷ – منتشر نشده

نکات مهم :

 1. کارخانه در دو فاز تعریف شده : فاز اول با سرمایه گذاری ۹٫۷ میلیون یورو برای تولید بدنه و رنگ و مونتاژ خودروی ۲۰۰۸ و فاز دوم با سرمایه گذاری ۸۷ میلیون یورو برای خط تولید پرس و بدنه سازی بعلاوه رنگ و مونتاژ خودروهای ۳۰۱ و ۲۰۸
 2. در اردیبهشت ۱۳۹۶خط تولید بدنه ۲۰۰۸ با ظرفیت ۲٫۶ بدنه در ساعت افتتاح و به بهره برداری رسید.
 3. خط تولید در کارخانه شرکت ایران خودرو مستقر شد.(سالن رنگ و مونتاژ)
 4. قرار بود قطعات به صورت CKD از طرف پژو تامین و کار بدنه و مونتاژ توسط ایران خودرو انجام شود. تابستان ۹۷ پژو بدلیل تحریم های آمریکا از قرارداد خارج شد و ایران خودرو تصمیم گرفت به تنهایی و علی رغم مخالفت پژو محصول ۲۰۰۸ و حتی ۳۰۱ را تولید کند.
 5. در تیر ماه ۱۳۹۶ پیش فروش خودروی ۲۰۰۸ آغاز شد . مجموعا ۱۶۰۰۰ نفر این خودرو را پیش خرید کردند . هر متقاضی ۶۰ میلیون تومن به حساب ایران خودرو واریزی داشت.قرار بود در بهمن و اسفند ۹۶ خودرو ها تحویل شوند که نشد . سال ۱۳۹۷ قیمت پایه ۲۰۰۸ از طرف شرکت ابتدا از ۹۹ به ۱۰۴ میلیون تومن افزایش و سپس به ۱۱۴ میلیون تومن تغییر کرد.تا دی ماه ۹۷ فقط ۴۰ درصد خودروهای پیش فروش شده تحویل شد.
 6. از ابتدای فعالیت ایکاپ آنجایی که شرکت هنوز مجوز تولید نگرفته بود گردش مالی از طریق حسابهای ایران خودرو انجام شد. واردات قطعات توسط ایران خودرو و حتی پیش فروش محصولات . بعد از خروج پژو نیز همین رویه جلو رفت و در حال حاضر تمامی تولیدات پژو ۲۰۰۸ در آمار تولید ایران خودرو منتشر می گردد نه ایکاپ.طبق گزارشات عملکرد تولید خودرو ۲۰۰۸ به شرح زیر است :
  سال ۱۳۹۶ تعداد ۲۷۷۱ دستگاه
  سال ۱۳۹۷ تعداد ۷۳۶۲ دستگاه
  چهار ماهه ۱۳۹۸ تعداد ۳۱۸۰ دستگاه
  جمع کل تولیدات ۲۰۰۸ تعداد ۱۳۳۱۳ دستگاه که هنوز به تعداد تعهدات پیش فروش سال ۹۶ نرسیده است .

بررسی املاک شرکت ایکاپ :
طبق صورتهای مالی شرکت فاقد هر گونه ملک (زمین ) می باشد.
همانطور که بررسی شد کلیه خطوط تولید در سایت های ایران خودرو مستقر است و شرکت کارخانه مستقل ندارد. اما برای احداث خطوط تولید بدنه و مونتاژ کلیه هزینه های ساخت توسط ایکاپ پرداخت گردیده.

کل مخارج احداث خطوط تولید تا پایان سال ۹۶ مبلغ ۲۸۰ میلیارد تومن می باشد.در حال حاضر خطوط احداث شده توسط ایران خودرو بهره برداری و تولیدات پژو (فعلا ۲۰۰۸) بنام ایران خودرو صورت می گیرد نه ایکاپ . ( ممکن است در آینده پژو و سیتروئن نسبت به این موضوع طرح دعوی کنند)

محاسبات ناو ایکاپ :
دارایی اصلی شرکت خط تولید ۲۰۰۸ می باشد که در سال ۹۶ تکمیل گردیده . برای این خط مجموعا ۲۸۰ میلیارد تومن هزینه شده که با فرض دلار ۳۵۰۰ تومنی حدودا ۸۰ میلیون یورو ارزش داشته .که با یوروی ۱۲۵۰۰ تومنی ۱۰۰۰ میلیارد تومن ارزش دارد. بنابراین :
ارزش خط تولید ۱۰۰۰ میلیارد تومن منهای ارزش دفتری ۲۸۰ میلیارد تومن مازاد ۷۲۰ میلیارد تومن.
ارزش ویژه ۲۰۹ میلیارد تومن
جمع کل ۹۲۹ میلیارد تومن.۵۰ درصد این شرکت متعلق به ایران خودرو بوده که سهم آن می شود ۴۶۵ میلیارد تومن.
بهای تمام شده این سرمایه گذاری در دفاتر ایران خودرو ۱۴۶ میلیارد تومن است.

شرکت تولیدی خدماتی تجارت ستاره ایران (سهامی خاص)

سابقه شرکت به سال ۱۳۳۹ با نام آ ا گ بر می گردد سهامدار اولیه شرکت دایملر کرایسلر بود که در سال ۲۰۰۳ آن را به مجموعه شرکت های ایران خودرو می فروشد و نهایتا ایران خودرو با خرید سهم سایر شرکا ( خاور و تاپ خوردو) مالک ۱۰۰ درصدی شرکت می شود – ظاهرا فعالیت شرکت سال ها متوقف بوده که از سال ۱۳۸۴ با موضوع پشتیبانی خودرو های پلیس مجددا احیا می گردد – موضوع فعالیت : نمایندگی رسمی شرکت مرسدس بنز در ایران ، فروش خودرو و تامین قطعات یدکی خودرو های بنز – سرمایه ثبت شده ۸۰ میلیارد تومن – تعداد پرسنل ۸۹ نفر – سال مالی ۲۹ اسفند ماه –سهامداران: ایران خودرو ۱۰۰ درصد
دفتر مرکزی : تهران خیابان مطهری  ( ملک و ساختمان متعلق به شرکت)
آدرس تعمیرگاه مرکزی : تهران کیلومتر ۸ جاده مخصوص روبروی تام ایران خودرو (اجاره ای)
آدرس تعمیرگاه شماره دو: تهران سه راه آجودانیه ( اجاره ای )

خلاصه وضعت مالی و عملکرد سال ۱۳۹۷ :
جمع کل دارایی ها ۵۵ میلیارد تومن (سهم دارایی ها ثابت ۱۸ میلیارد تومن)
جمع کل بدهی ها ۴۶  میلیارد تومن – عمدتا ایران خودرو (۵۰ درصد)
ارزش ویژه ۹ میلیارد تومن – زیان انباشته ۷۲ میلیارد تومن
درآمد ۱۳۹۶ مبلغ ۷ میلیارد تومن
درآمد ۱۳۹۷ مبلغ ۷ میلیارد تومن
زیان خالص ۱۳۹۶ مبلغ ۱۰ میلیارد تومن
سود خالص ۱۳۹۷ مبلغ ۱۰ میلیارد تومن

نکات مهم :

 1. فعالیت اصلی شرکت در سال ۹۷ تماما مربوط به فروش قطعات یدکی و گارانتی محصولات بنز بوده و بخش فروش خودرو کاملا متوقف می باشد.
 2. حجم فعالیت شرکت در حداقل ممکن بوده ( تقریبا متوقف) و نتیجه عملیات منجر به زیان شده است .

بررسی املاک :

در حال حاضر شرکت دارایی یک ملک بعنوان دفتر مرکزی و دو تعمیرگاه (جاده خصوص و آجودانیه) می باشد.

هر دو تعمیرگاه اجاره ای بوده و ملکیت متعلق به شرکت نیست . شرکت از این بابت ۵۵۰ میلیون تومن بابت رهن نزد موجرین دارد .
اما ملک دفتر مرکزی واقع در خیابان مطهری تهران: این ملک در اسفند ماه سال ۱۳۹۴ بصورت مبادله غیر نقدی از شرکت لیزینگ ایرانیان (نماد وایران )به مبلغ ۱۶ میلیارد تومن خریداری شده( ۱۴ سهم زمین ۲ سهم ساختمان).
از متراژ ملک اطلاعاتی در دسترس نیست.اما متراژ برآوردی از نقشه گوگل مساحت زمین ۳۵۰ متر مربع در دو طبقه ( مجموعا ۷۰۰ متر )

ارزش برآوردی ملک با توجه شاخص رشد مسکن ۴۸ میلیارد تومن برآورد می گردد.

محاسبه ناو شرکت ستاره ایران

شرکت ایران خودرو در سال ۱۳۹۴ مالکیت ۴۹ درصد سهام را به مبلغ ۱۵۵ میلیارد تومن خریداری می کند .یکسال بعد مابقی ۵۱ درصد سهام را به ارزش ۱۵۰ میلیارد تومن خریداری و مالک ۱۰۰ سهام می شود. نکته ای که در معاملات وجود دارد این است که حقوق صاحبان سهام شرکت منفی بوده و قیمت های پرداختی ایران خودرو صرفا در ارتباط با ارزش  نمایندگی مرسدس بنز می باشد. بنابراین ما نیز همین مبلغ را بعنوان ارزش نمایندگی محاسبه می کنیم .
مازاد املاک ۴۸ میلیارد تومن
ارزش نمایندگی بنز  305 میلیارد تومن
ارزش ویژه ۹ میلیارد تومن
جمع کل ۳۶۲ میلیارد تومن . که سهم ایران خودرو ۱۰۰ درصد این مبلغ می باشد.
بهای تمام شده این سرمایه گذاری در دفاتر ایران خودرو ۳۸۵ میلیارد تومن است.

شرکت سمند ریل (سهامی خاص)

سال ۱۳۸۳ با مشارکت گروه ایران خودرو ، شرکت راه آهن و تاید واتر خاورمایه تاسیس شد . سهام راه آهن در جریان خصوصی سازی در سال ۱۳۸۹ به شرکت توسعه ترابر ایرانیان (وابسته به بنیاد تعاون ناجا) واگذار و در نهایتا درسال ۱۳۹۳ با  انتقال سهام توسعه ترابر به ایسیکو مالکیت گروه ایران خودرو به ۹۱ درصد رسید. –موضوع فعالیت : ارائه خدمات ریلی و جاده ای – سرمایه ثبت شده ۴۰ میلیارد تومن – تعداد پرسنل ۱۱۴ نفر – سال مالی ۲۹ اسفند ماه –سهامداران: ایسیکو ۹۱ درصد ، تاید واتر ۹ درصد
دفتر مرکزی : اتوبان تهران کرج شهرک پیکان شهر بلوک ۱۲  (20 واحد آپارتمان متعلق به شرکت)
 

خلاصه وضعت مالی و عملکرد سال ۱۳۹۷ :
جمع کل دارایی ها ۱۲۱ میلیارد تومن (سهم دارایی ها ثابت ۴۴ میلیارد تومن)
جمع کل بدهی ها ۷۸  میلیارد تومن – عمدتا ایسیکو
ارزش ویژه ۴۳ میلیارد تومن – سود انباشته ۲٫۲ میلیارد تومن
درآمد ۱۳۹۶ مبلغ ۹۰ میلیارد تومن
درآمد ۱۳۹۷ مبلغ ۸۹ میلیارد تومن
سود خالص ۱۳۹۶ مبلغ ۲٫۳ میلیارد تومن
سود خالص ۱۳۹۷ مبلغ ۱٫۷ میلیارد تومن

بررسی دارایی ها و املاک :

کل دارایی ها ثابت به بهای تمام شده ۸۱ میلیارد تومن. شامل زمین و ساختمان ۲۶ و واگن ۴۹ میلیارد تومن میباشد.

استهلاک انباشته ۳۷ میلیارد تومن

ارزش دفتری ۴۴ میلیارد تومن
 

 1. واگن های لبه کوتاه ، مسطح و خودروبر ( خریداری شده از زمان تاسیس تا قبل از سال ۱۳۹۰) ۷۳۳ دستگاه :این واگن ها هر ساله اورهال شده و هزینه های آن به بهای تمام شده افزوده شده . جمع بهای تمام شده واگن ها ۴۹ میلیارد تومن که طبق بیمه نامه سال ۱۳۹۷ مبلغ ۹۷ میلیارد تومن ارزش دارند.
 2. ساختمان مرکزی شرکت به مساحت ۱۱۰۰ متر واقع در پیکان شهر ( کلا چهار طبقه ۲۰ واحد) . ساختمان مرکزی شرکت در پیکان شهر ساختمانی متروکه بوده که شرکت در سال ۱۳۹۳ با خریداری آن نسبت به بازسازی کامل اقدام و جمعا ۴٫۶ میلیارد تومن هزینه گردید.ارزش برآوردی ۱۵ میلیارد تومن
 3. زمین پارکینگ الغدیر ( دو دانگ) به متراژ ۱۰٫۰۰۰ متر واقع در کیلومتر ۱۱ جاده مخصوص انتقای خیابان ۳۰ام . دو دانگ این زمین در سال ۱۳۹۵ به مبلغ ۹٫۱ میلیارد تومن از شرکت سمند ترابر بین الملل خریداری و سپس مبلغ ۱٫۳ نیز بابت تغییرکاربری هزینه شد . جمعا ۱۰٫۴ میلیارد تومن. در حال حاضر زمین مزبور به عنوان پایانه جاده ای غدیر مورد بهره برداری است .
  توضیح اینکه این ملک ابتدا در سال ۱۳۹۱ توسط شرکت ایران خودرو به ارزش ۱۵٫۴ میلیارد تومن از شرکت لیزینگ غدیر خریداری سپس در سال ۱۳۹۴به مبلغ ۲۷٫۲ میلیارتومن به شرکت سمند ترابر بین الملل به فروش می رسد. سپس در سال ۱۳۹۵ دو دانگ آن به ارزش دفتری ۹٫۱ میلیارد تومن به شرکت سمند ریل منتقل می شود.

  کل مساحت پارکینگ الغدیر ۳۲۰۰۰ متر مربع است که دو دانگ آن (حدودا ۱۰٫۰۰۰ متر )متعلق به سمند ریل می باشد. ارزش برآوردی سهم سمند ریل ۴۰ میلیارد تومن.
 1. سوله مسقف در بندر خشک آپرین ۱۰٫۰۰۰ متر و فضای بارانداز ۴۰٫۰۰۰ متر – بنظر مالکیت زمین متعلق به شرکت نیست و صرفا سوله و حق استفاده از فضای بارانداز متعلق به شرکت است .کل هزینه انجام شده جهت ساخت سوله ۱۲ میلیارد تومن .عمده مخارج ساخت سوله در سال ۱۳۹۷ صورت گرفته لذا بهای تمام شده رو برابر با ارزش روز در نظر می گیریم .

بندر خشک آپرین در فاصله ۲۰ کیلومتری شهر تهران واقع در منطقه اسلام‌شهر با وسعت ۷۰۰ هکتار قرار دارد و پس از مراحل تصویب و آماده‌سازی محل حدود ۱۰ سال پیش این منطقه تحویل راه‌آهن شد. این بندر خشک محل تقاطع خطوط ریلی شمال به جنوب و  شرق به غرب کشور و همچنین اتصال به شریان‌های اصلی جاده‌ای کشور شامل اتوبان تهران-ساوه، جاده قدیم ساوه و اتصال به اتوبان آزادگان و کمربندی تهران از ویژگی‌های منحصر به فرد این بندر است. 

جمع بندی املاک و دارایی ها سمند ریل :
کل ارزش روز برآوردی واگن ها ۹۷ میلیارد تومن
کل ارزش روز املاک ۶۷ میلیارد تومن
جمع کل ۱۶۴ میلیارد تومن
ارزش دفتری واگن ها و املاک ۶۲ میلیارد تومن
مازاد ۱۰۲ میلیارد تومن

محاسبه ناو شرکت سمند ریل :

مازاد دارایی ها ۱۰۲ میلیارد تومن

ارزش ویژه ۴۳ میلیارد تومن

جمع ۱۴۵ میلیارد تومن-۹۱ درصد متعلق به ایسیکو معادل ۱۳۲ میلیارد تومن
بهای تمام شده این سرمایه گذاری در دفاتر ایسیکو مبلغ ۶۴ میلیارد تومن
 

شرکت سمند ترابر بین الملل (سهامی خاص)

سال ۱۳۸۶ تاسیس شد . –موضوع فعالیت : ارائه خدمات حمل و نقل جاده ای – سرمایه ثبت شده ۱۰ میلیارد تومن – تعداد پرسنل ۶۱ نفر – سال مالی ۲۹ اسفند ماه –سهامداران: ایسیکو ۱۰۰ درصد
دفتر مرکزی : اتوبان تهران کرج شهرک پیکان شهر بلوک ۱۵  (مالکیت ساختمان متعلق به شرکت نیست)
 

خلاصه وضعت مالی و عملکرد سال ۱۳۹۷ :
جمع کل دارایی ها ۶۶ میلیارد تومن (سهم دارایی ها ثابت ۲۶ میلیارد تومن)
جمع کل بدهی ها ۵۹  میلیارد تومن – عمدتا ایسیکو
ارزش ویژه ۷ میلیارد تومن – زیان انباشته ۳ میلیارد تومن
درآمد ۱۳۹۶ مبلغ ۷۶ میلیارد تومن
درآمد ۱۳۹۷ مبلغ ۴۸ میلیارد تومن
سود خالص ۱۳۹۶ مبلغ ۳ میلیارد تومن
زیان خالص ۱۳۹۷ مبلغ ۵ میلیارد تومن (منفی)

بررسی دارایی ها و املاک :

کل دارایی ها ثابت به بهای تمام شده ۴۲ میلیارد تومن. شامل زمین ۱۸ و وسایل نقلیه سنگین ۲۳ میلیارد تومن میباشد.

استهلاک انباشته ۱۶ میلیارد تومن

ارزش دفتری ۲۶ میلیارد تومن
 

 1. زمین مربوط به چهار دانگ پارکینگ الغدیر می باشد که این پارکینگ در سال ۱۳۹۴ از ایران خودرو به سمند ترابر منتقل شد.( دو دانگ دیگر متعلق به شرکت سمند ریل) .مساحت سهم شرکت ۲۲۰۰۰ متر – ارزش برآوردی ۸۸ میلیارد تومن.
 2. ۵۰ دستگاه خاور مدل ۶۰۸ که درسال ۱۳۹۱ بصورت دست دوم خریداری شده . در حال حاضر این خودرو ها به شرکت ایران خودرو اجاره داده شده.با فرض هر دستگاه ۱۰۰ میلیون تومن ارزش برآوردی ۵ میلیارد تومن.
 3. ۲۱ دستگاه کشنده دنیز ساخت شرکت ایران خودرو دیزل که ۲۰ دستگاه در سال ۱۳۹۲ و ۹ دستگاه در سال ۱۳۹۳ خرید شده که ۸ دستگاه آن در سال ۱۳۹۷ فروخته شد. با فرض هر دستگاه ۴۵۰ میلیون تومن ارزش کل ۹٫۵ میلیارد تومن برآورد می گردد.
 4. ۱۰ دستگاه کشنده بنز آکسور که در سال ۱۳۹۳ خریداری شده . با فرض هر دستگاه ۱٫۲ میلیارد تومن ارزش کل برابر با ۱۲ میلیارد تومن.
 5. ۳۱ دستگاه تریلر و ۴۶ دستگاه گاری بدنه جمعا به ارزش برآوردی ۱۵ میلیارد تومن .

جمع بندی املاک و دارایی ها سمند ترابر بین الملل:
کل ارزش روز خودروهای سنگین ۴۱٫۵ میلیارد تومن
کل ارزش روز املاک ۸۸ میلیارد تومن
جمع ۱۲۹٫۵ میلیارد تومن
ارزش دفتری خودروهای سنگین و املاک ۲۵٫۵ میلیارد تومن
مازاد ۱۰۴ میلیارد تومن

محاسبه ناو شرکت سمند ترابر بین الملل :

مازاد دارایی ها ۱۰۴ میلیارد تومن

ارزش ویژه ۷ میلیارد تومن

جمع ۱۱۱ میلیارد تومن-۱۰۰ درصد متعلق به ایسیکو
بهای تمام شده این سرمایه گذاری در دفاتر ایسیکو مبلغ ۴۰ میلیارد تومن
 

شرکت مهندسی خدمات صنعتی ایران خودرو – ایسیکو (سهامی خاص)

سال ۱۳۷۶ تاسیس شد . –موضوع فعالیت : ارائه خدمات لجستیک به گروه ایران خودرو – سرمایه ثبت شده ۱۱۸ میلیارد تومن – تعداد پرسنل ۷۲۷ نفر – سال مالی ۲۹ اسفند ماه –سهامداران: ایران خودرو ۱۰۰ درصد –گزارش حسابرسی ۹۷ : مقبول
دفتر مرکزی : اتوبان تهران کرج شهرک پیکان شهر  ساختمان سمند
 

خلاصه وضعت مالی و عملکرد سال ۱۳۹۷ :
جمع کل دارایی ها ۴۶۰ میلیارد تومن (سهم دارایی های ثابت ۶٫۴ میلیارد تومن)
جمع کل بدهی ها ۳۲۳  میلیارد تومن
ارزش ویژه ۱۳۶ میلیارد تومن – سود انباشته ۱۲ میلیارد تومن
درآمد ۱۳۹۶ مبلغ ۸۵۰ میلیارد تومن
درآمد ۱۳۹۷ مبلغ ۷۳۷ میلیارد تومن
سود خالص ۱۳۹۶ مبلغ ۲۷ میلیارد تومن
سود خالص ۱۳۹۷ مبلغ ۹ میلیارد تومن

نکات مهم :

 1. حوزه فعالیت شرکت در سه بخش مهم تقسیم گردیده : ۱- لجستیک و حمل و نقل بدنه و قطعات در سایت های داخلی ایران خودرو و نقاط مختلف کشور ۲- پشتیبانی سایت های صنعتی از تهیه غذا برای ۳۰ هزار نفر پرسنل گرفته تا سرویس های رفت و برگشت پرسنل در سه شیفت کاری ، نظافت و بهداشت و فضای سبز تمام مجموعه ایران خودرو ۳- خدمات فنی مهندسی خطوط تولید (کلیه سالن های رنگ ، بدنه ، مونتاژ ، موتورسازی و غیره)
 2. ترکیب درآمد شرکت شامل : بخش ترابری و حمل ونقل ۵۶ درصد ، خدمات عمومی (تهیه غذا و ایاب وذهاب) ۲۶ درصد ، فنی مهندسی ۱۰ درصد و سایر از قبیل تامین نیروی انسانی و بازرگانی ۸ درصد.
 3. نکته مهم در بخش درآمد شرکت علی رغم اینکه ۵۶ درصد درآمد شرکت از محل حمل و نقل و ترابری حاصل می گردد لیکن شرکت فاقد وسایل نقلیه مورد نیاز است . در واقع کل دارایی های ثابت شرکت ۶٫۴ میلیارد تومن بوده که در برابر جمع کل دارایی ها شرکت عملا صفر است . بنظر کلیه این امور از طریق قراردادهای برون سپاری مدیریت می شوند.
 4. ۴۲ درصد از حجم دارایی ها (۱۹۲ میلیارد تومن) در سهام شرکتهای فرعی و وابسته سرمایه گذاری گردیده جلوتر بررسی خواهیم کرد.

بررسی دارایی های ثابت و املاک :

کل دارایی ها ثابت به بهای تمام شده ۱۵ میلیارد تومن. شامل زمین و ساختمان ۷ و مابقی اثاثیه و منصوبات و سایر دارایی ها میباشد.

استهلاک انباشته ۹ میلیارد تومن

ارزش دفتری ۶ میلیارد تومن
عمده ترین دارایی شرکت ساختمان دفترمرکزی آن واقع در کیلومتر ۱۴ اتوبان تهران کرج شهرک پیکانشهر مجتمع ایسیکو ساختمان سمند می باشد. هیچ اطلاعاتی در خصوص تاریخ خرید ملک و متراژ آن دردسترس نیست .

طبق روش های برآوردی احتمالا ساختمان مزبور  در سال ۱۳۸۰ خریداری گردیده.

مساحت ساختمان بین ۸ تا ۱۰ هزار متر برآورد می گردد 

با توجه به قیمت های منطقه ای ساختمان مزبور حداقل ۸۰ میلیارد تومن ارزش دارد که پس از کسر بهای دفتری به مازاد ۷۳ میلیارد تومن می رسیم.

https://www.iseikco.com/_Images/ISEIKCO.jpg

بررسی پرتفوی سهام :

پرتفوی سهام شامل سرمایه گذاری در سه شرکت می گردد :

 1. شرکت سمند ریل مالکیت ۹۱ درصد بهای تمام شده ۶۴ میلیارد تومن
 2. شرکت حمل و نقل سمند ترابر بین الملل مالکیت ۱۰۰ درصد به بهای تمام شده ۴۰ میلیارد تومن
 3. شرکت نگار نصر سهم مالکیت ۲۶٫۵ درصد به بهای تمام شده ۸۸ میلیارد تومن

جمع بهای تمام شده سه شرکت فوق ۱۹۲ میلیارد تومن

ارزش روز پرتفوی :

 1. شرکت سمند ریل مبلغ ۱۳۲ میلیارد تومن
 2. شرکت سمند ترابر مبلغ ۱۱۱ میلیارد تومن
 3. شرکت نگار نصر مبلغ ۲۳۵ میلیارد تومن

جمع ارزش روز پرتفوی ۴۷۸ میلیارد تومن که پس از کسر بهای تمام شده به مازاد ۲۸۶ میلیارد تومن می رسیم.

محاسبه ناو شرکت ایسیکو :

مازاد دارایی های ثابت ۷۳ میلیارد تومن

مازاد پرتفوی سهام ۲۸۶ میلیاردتومن

ارزش ویژه ۱۳۶ میلیارد تومن

جمع ۴۹۵ میلیارد تومن-۱۰۰ درصد متعلق به ایران خودرو
بهای تمام شده این سرمایه گذاری در دفاتر ایران خودرو مبلغ ۱۱۸ میلیارد تومن
 

شرکت سازه و ساختمان ایرانیان (سهامی خاص)

سال ۱۳۸۳ تاسیس شد . –موضوع فعالیت : ساختمان و انبوه سازی – عضو انجمن انبوه سازان مسکن ایران از سال ۱۳۹۲ می باشد – سرمایه ثبت شده ۳ میلیارد تومن – تعداد پرسنل ۶۷ نفر – سال مالی ۲۹ اسفند ماه –سهامداران: ایران خودرو ۱۰۰ درصد – این شرکت ابتدا متعلق به تعاونی خاص کارکنان بود و در سال ۱۳۹۶ سهام آن به ایران خودرو منتقل شد –گزارش حسابرسی ۹۷ : مقبول
دفتر مرکزی : کیلومتر ۱۴ اتوبان تهران کرج آزاد شهر  (ملکیت متعلق به شرکت است)
 

خلاصه وضعت مالی و عملکرد سال ۱۳۹۷ :
جمع کل دارایی ها ۸۲ میلیارد تومن (سهم دارایی های ثابت ۵ میلیارد تومن و سهم پروژه ها ۶۲ میلیارد تومن)
جمع کل بدهی ها ۷۸  میلیارد تومن
ارزش ویژه ۴ میلیارد تومن – سود انباشته ۰٫۸ میلیارد تومن
درآمد ۱۳۹۶ مبلغ ۶٫۶ میلیارد تومن
درآمد ۱۳۹۷ مبلغ ۱۸ میلیارد تومن
سود خالص ۱۳۹۶ مبلغ ۰٫۳۶ میلیارد تومن
سود خالص ۱۳۹۷ مبلغ ۰٫۶ میلیارد تومن

نکات مهم :

 1. فعالیت شرکت به دو بخش تقسیم شده .بخش ساختمان سازی که تنها پروژه شرکت در کرج می باشد و بخش عملیات ساخت و ساز برای گروه ایران خودرو
 2. عمده منابع از ایران خودرو تامین شده . بدهی بانکی ندارد.
 3. ۷۵ درصد منابع شرکت (۶۲ میلیارد تومن) در سرفصل پروژه ها می باشد
 4. ۱۰۰ درصد سهام در اسفند ماه ۱۳۹۶ به ارزش کارشناسی ۴۸٫۷ میلیارد تومن از تعاونی خاص کارکنان به ایران خودرو منتقل شد.

بررسی پروژه های شرکت :

شرکت فقط دو پروژه دارد :

 1. پروژه تجاری اداری ایرانیان کرج: این پروژه در زمینی به مساحت ۱۸۰۰ متر واقع در میدان مادر کرج به منظور احداث ساختمان تجاری اداری در ۱۳ طبقه (۵ طبقه زیر زمین و ۷ طبقه اداری تجاری) به بهای تمام شده ۴۸ میلیارد تومن در جریان می باشد. طبق صورتهای مالی پیشرفت پروژه تا پایان سال ۱۳۹۶ مقدار ۶۰ درصد بوده که با بررسی تغییرات ریالی آن بنظر در سال ۱۳۹۷ پروژه متوقف و پیشرفتی نداشته . لازم به ذکر است تا قبل از سال ۹۶ دو دانگ این پروژه متعلق به شرکت لیزینگ ایرانیان ( نماد وایران) بود که در طی سال ۱۳۹۶ دو دانگ مزبور به ارزش ۱۴ میلیارد تومن توسط شرکت سازه خریداری می گردد.
  برآورد ارزش پروژه مزبور ۸۵ میلیارد تومن .

  آگهی مزایده ملک فوق :
 2. پروژه گلستان : موقعیت مکانی پروژه نامشخص – طبق توضیحات صورتهای مالی این پروژه به منظور احداث دفتر مرکزی جدید شرکت در نظر گرفته شده و با احتمال زیاد واقع در خیابان گلستان منطقه پونک تهران باشد. این ملک در سال ۱۳۹۶ از شرکت تعاونی خاص کارکنان به مبلغ ۲ میلیارد تومن خریداری و در حال حاضر ۳٫۳ میلیارد مانده دارد. برآورد ارزش پروژه ۱۰ میلیارد تومن.

جمع ارزش روز پروژهای شرکت ۹۵ میلیارد تومن که پس از کسر بهای تمام شده ۵۱ میلیارد به مازاد ۴۴ میلیارد تومن می رسیم.

بررسی دارایی های ثابت و املاک :

کل دارایی ها ثابت به بهای تمام شده ۴٫۸ میلیارد تومن. شامل زمین و ساختمان ۴٫۱ و مابقی اثاثیه و منصوبات و سایر دارایی ها میباشد.

استهلاک انباشته .۵ میلیارد تومن

ارزش دفتری ۴٫۳ میلیارد تومن
عمده ترین دارایی شرکت ساختمان دفترمرکزی آن واقع در کیلومتر ۱۴ اتوبان تهران کرج  آزاد شهر خ شهید گودرزی کوچه ۱۵ غربی پ ۴۷ می باشد. این ملک در سال ۱۳۹۶ به قیمت ۲ میلیارد تومن از شرکت تعاونی خاص کارکنان خریداری شده . از متراژ زمین و اعیانی اطلاعاتی در دسترس نیست .

ارزش این ساختمان ۶ میلیارد تومن برآورد می گردد که پس از کسر تمام شده  به مازاد ۴ میلیارد تومن می رسیم.

محاسبه ناو شرکت سازه و ساختمان ایرانیان  :

مازاد ارزش پروژه های در جریان ۴۴ میلیارد تومن

مازاد ارزش دارایی های ثابت  4 میلیارد تومن

ارزش ویژه ۴ میلیارد تومن

جمع ۵۲ میلیارد تومن . ۱۰۰ درصد شرکت متعلق به ایران خودرو می باشد .
بهای تمام شده این سرمایه گذاری در دفاتر ایران خودرو ۴۹ میلیارد تومن .
نکته مهم : شرکت ایران خودرو این شرکت را در اواخر سال ۹۶ مبلغ ۴۹ میلیارد تومن خریداری می کند در حالیکه ارزش شرکت بیشتر از ۱۵ میلیارد تومن نبوده!!

شرکت تولید خودروهای سفارشی ایران خودرو-آپکو (سهامی خاص)

سال ۱۳۸۶ تاسیس شد . –موضوع فعالیت : ارائه خدمات آپشن محصولات ایران خودرو – سرمایه ثبت شده ۱۲٫۱ میلیارد تومن – تعداد پرسنل ۸۶ نفر – سال مالی ۲۹ اسفند ماه –سهامداران: ایران خودرو ۱۰۰ درصد–گزارش حسابرسی ۹۷ : مشروط ( وجود اقلام راکد و لاوصول)
دفتر مرکزی : کیلومتر ۱۱ جاده مخصوص کرج روبروی فروشگاه سپه خیابان ۳۰ ام  (ملکیت اجاره ای)
تعمیرگاه اختصاصی آپکو به شماره ۱۰۶۸ واقع در آدرس فوق .

خلاصه وضعت مالی و عملکرد سال ۱۳۹۷ :
جمع کل دارایی ها ۵۰ میلیارد تومن (سهم دارایی های ثابت ۵٫۵ میلیارد تومن)
جمع کل بدهی ها ۴۰  میلیارد تومن
ارزش ویژه ۱۰ میلیارد تومن – زیان انباشته ۲٫۸ میلیارد تومن
درآمد ۱۳۹۶ مبلغ ۱۷ میلیارد تومن
درآمد ۱۳۹۷ مبلغ ۱۴ میلیارد تومن
زیان خالص ۱۳۹۶ مبلغ ۰٫۱۲ میلیارد تومن (منفی)
سود خالص ۱۳۹۷ مبلغ ۰٫۲۵ میلیارد تومن

نکات مهم :

 1. شرکت حدود ۱۱ میلیارد تومن سپرده بانکی دارد .
 2. شرکت حدودا ۱۲ میلیارد تومن طلب راکد دارد که با احتمال زیاد لاوصول باشد .(بند شرط حسابرس)
 3. شرکت از لحاظ عملیاتی زیان ده است .
 4. عمده بدهی شرکت به مبلغ ۳۱ میلیارد تومن مربوط به گروه ایران خودرو است . و شرکت وام بانکی ندارد.

بررسی دارایی های ثابت و املاک :

کل دارایی ها ثابت به بهای تمام شده ۶٫۸ میلیارد تومن. شامل زمین و ساختمان ۲٫۵ و مابقی سایر دارایی ها میباشد.

استهلاک انباشته ۱٫۲ میلیارد تومن

ارزش دفتری ۵٫۶ میلیارد تومن
مانده زمین و ساختمان در ارتباط با سه دانگ ساختمان تجاری واقع در خیابان شهید بهشتی نبش چهار اندیشه می باشد . سه دانگ دیگر ملک مزبور متعلق به شرکت ایساکو کیش می باشد . در حال حاضر ملک مزبور در اختیار شرکت ایساکو کیش بوده و آپکو بابت سه دانگ خود اجاره دریافت می کند. ( این ملک را قبلا در بررسی شرکت ایساکو کیش ارزش گذاری کردیم) ارزش برآوردی سه دانگ مزبور ۳۴ میلیارد تومن می باشد.

اما در خصوص تعمیرگاه شماره ۱۰۶۸ و ملک در اختیار شرکت طبق بررسی از روی نقشه های گوگل مساحت ملک مزبور حدود ۷۰٫۰۰۰ متر مربع برآورد می گردد .طبق یادداشت های صورت های مالی زمین مزبور متعلق به شرکت همگام خودرو بوده و آپکو از این بابت مبلغ ۴۳۱ میلیون تومن ودیعه اجاره نزد همگام خودرو دارد . و نکته ابهام دار مساله اینکه در جای دیگری نیز عنوان شده که آپکو از شرکت گروه توسعه ملی ملک اجاره ای دارد . اینکه از ۷۰ هزار متر چقدر متعلق به گروه توسعه ملی ( وبانک) و چه مقدار متعلق به همگام خودرو است مشخص نیست ؟

محاسبه ناو شرکت آپکو:

مازاد ارزش دارایی های ثابت  32 میلیارد تومن

ارزش ویژه ۱۰ میلیارد تومن

جمع ۳۲ میلیارد تومن  100 درصد شرکت متعلق به ایران خودرو می باشد .
بهای تمام شده این سرمایه گذاری در دفاتر ایران خودرو ۱۲ میلیارد تومن .
 

شرکت بازرگانی پاساد دانا ایرانیان (سهامی خاص)

سال ۱۳۹۰ تاسیس شد . –موضوع فعالیت : بازرگانی – سرمایه ثبت شده ۲ میلیارد تومن – تعداد پرسنل ۹ نفر – سال مالی ۲۹ اسفند ماه –سهامداران: ایران خودرو ۱۰۰ درصد – این شرکت تا قبل از سال ۱۳۹۳ متعلق به شرکت تعاونی خاص کارکنان بود .
دفتر مرکزی : کیلومتر ۱۴ اتوبان تهران کرج پیکان شهر مجتمع ایسیکو ساختمان سمند ۵ طبقه اول ( اجاره ای)
 

خلاصه وضعت مالی و عملکرد سال ۱۳۹۷ :
جمع کل دارایی ها ۱۹۲ میلیارد تومن (سهم دارایی های ثابت  تقریبا صفر – فقط کمی اثاثه)
جمع کل بدهی ها ۱۸۸  میلیارد تومن
ارزش ویژه ۴ میلیارد تومن – زیان انباشته ۲٫۸ میلیارد تومن
 

نکات مهم :

 1. فعالیت اصلی شرکت واردات ریل و قطعات آسانسوراست . البته به سفارش شرکتهای ایران خودرو نیز مواد اولیه تامین می کند.
 2. درآمد و سود آوری شرکت با اهمیت نیست .
 3. حدود ۹۲ درصد دارایی های شرکت مربوط به سهام بانک پارسیان است . بدهی ها نیز مرتبط با همین سهام می باشد.
 4. شرکت دارای ۷۷۹٫۷۴۲٫۲۴۷ برگ سهام بانک پارسیان معادل ۳٫۲۸ درصد به ارزش تمام شده ۱۷۷ میلیارد تومن می باشد . که ارزشی حدود ۲۲۰ میلیارد تومن دارد . مازاد ۴۳ میلیارد تومن.
 5. شرکت هیچ ملک و املاکی ندارد . ساختمان فعلی نیز اجاره ای می باشد .( مالک نامشخص)

محاسبه ناو شرکت بازرگانی پاساد دانا ایرانیان :

مازاد سهام ۴۳ میلیارد تومن

ارزش ویژه ۴ میلیارد تومن

جمع ۴۷ میلیارد تومن ۱۰۰ درصد شرکت متعلق به ایران خودرو می باشد .
بهای تمام شده این سرمایه گذاری در دفاتر ایران خودرو ۳ میلیارد تومن .
 

شرکت ایران فاوا گسترش (سهامی خاص)

سال ۱۳۸۴ تاسیس شد . –موضوع فعالیت : خدمات IT – سرمایه ثبت شده ۵٫۶ میلیارد تومن – تعداد پرسنل ۱۴۸ نفر – سال مالی ۲۹ اسفند ماه –سهامداران: ایران خودرو ۵۰ درصد تام ایران خودرو ۱۵ درصد مرکز گسترش فناوری اطاعات مگفا ( وابسته به سازمان گسترش ۳۵ درصد
دفتر مرکزی : یوسف آباد میدان اسدآبادی خیابان ابن سینا ( مالکیت متعلق به شرکت است)
 

خلاصه وضعت مالی و عملکرد سال ۱۳۹۷ :
جمع کل دارایی ها ۱۵ میلیارد تومن (سهم دارایی های ثابت  تقریبا صفر – فقط کمی اثاثه)
جمع کل بدهی ها ۹  میلیارد تومن
ارزش ویژه ۶ میلیارد تومن – سود انباشته ۰٫۷میلیارد تومن

درآمد ۱۳۹۶ مبلغ ۱۹ میلیارد تومن
درآمد ۱۳۹۷ مبلغ ۱۳ میلیارد تومن
سود خالص ۱۳۹۶ مبلغ ۰٫۹میلیارد تومن
سود خالص ۱۳۹۷ مبلغ ۰٫۳۵ میلیارد تومن

نکات مهم :

 1. فعالیت اصلی شرکت خدمات پشتیبانی از نرم افزار SAP ERP  برای شرکت های گروه ایران خودرو می باشد.سایت فروش ایران خودرو توسط این شرکت طراحی گردیده .
 2. درآمد و سود آوری شرکت با اهمیت نیست .
 3. تنها دارایی ثابت شرکت ساختمان مرکزی متعلق به خود است . از مساحت عرصه و اعیان اطلاعاتی در دست رس نیست . طبق برآورد های مالی این ملک از سال ۱۳۸۵ به مبلغ ۳ میلیارد تومن خریداری گردیده که ارزش فعلی آن ۵۰ میلیارد تومن برآورد می گردد . مازاد ۴۷ میلیارد تومن .

محاسبه ناو شرکت ایران فاوا گسترش :

مازاد املاک ۴۷ میلیارد تومن

ارزش ویژه ۶ میلیارد تومن

جمع ۵۳ میلیارد تومن ۵۰ درصد شرکت متعلق به ایران خودرو می باشد . معادل ۲۶٫۵ میلیارد تومن
بهای تمام شده این سرمایه گذاری در دفاتر ایران خودرو ۳ میلیارد تومن .
 

شرکت شهرک های صنعتی ایران خودرو (سهامی خاص)

سال ۱۳۸۵ تاسیس شد هنوز به بهره برداری نرسیده –موضوع فعالیت : شهرک سازی صنعتی – سرمایه ثبت شده ۱ میلیارد تومن – تعداد پرسنل ۴ نفر – سال مالی ۲۹ اسفند ماه –سهامداران: ایران خودرو ۱۰۰ درصد –
دفتر مرکزی : کیلومتر ۱۳ جاده مخصوص شرکت ساپکو ساختمان تست موتور ( اجاره ای)
اولین شرکت صنعتی در استان قزوین کیلومتر ۱۲ جاده تاکستان زنجان توسط این شرکت در حال احداث است . زمین شهرک هنوز به شرکت واگذار نگردیده . ظاهرا بخشی از شهرک نیز به متقاضیان فروخته شده که موضوع دادگاه ی است .

خلاصه وضعت مالی سال ۱۳۹۷ :
جمع کل دارایی ها ۶ میلیارد تومن (سهم دارایی های ثابت  تقریبا صفر – فقط کمی اثاثه)
جمع کل بدهی ها ۸  میلیارد تومن
ارزش ویژه ۲ میلیارد تومن منفی – زیان انباشته ۳ میلیارد تومن

شرکت هیج ملک و املاکی ندارد .قرار است زمین شهرک بعدا دریافت شود.
برای این شرکت ناو را معادل مبلغ اسمی سرمایه در نظر می گیریم.

تاریخ ۱۷ آبان ماه ۱۳۹۸


برچسب‌ها: خودرو

برای نوشتن دیدگاه باید وارد بشوید.
فهرست